Domů     Ústí nad Labem protínají netušené krásy
Ústí nad Labem protínají netušené krásy
od 10.11.2021
1

Město chráněné malebnými zalesněnými kopci, ve kterém se snoubí přírodní skvosty s těmi architektonickými. Tak by šlo ve zkratce popsat Ústí nad Labem. Pouze tento popis však nestačí, město nabízí mnohem víc. Na své si tady totiž přijdou i milovníci umění, historie a techniky.

Předností města na soutoku Labe s Bílinou je skutečnost, že jej můžete navštívit v průběhu celého roku. Sami, s přáteli, s rodinou, důležité je, že si tu každý najde „to své“.

Město totiž protíná hned několik tzv. Tras netušených krás. Kterou zvolíte vy? Vězte, že výběrem jen jedné byste se ochudili – co zkusit jejich kombinaci?

První mrakodrap

Ústí, které střeží pomyslný severní vstup do Čech, má co nabídnout nejen díky své přírodě, ale především díky bohatým dějinám, které z něj stvořily významné průmyslové centrum.

Vydáte-li se po trase Ústecká NEJ, jež začíná před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v srdci města, přesvědčíte se sami. Kostelní věž je mementem závěrečné fáze druhé světové války.

Jedna ze shozených pum se tehdy „zasloužila“ o to, že se Ústí pyšní nejšikmější věží v Česku. Následně se vydejte na nedalekou ulici Revoluční. Při jejím konci vás čeká další unikát – správní budova Spolchemie. Čím je výjimečná?

V letech 1930–1934 šlo o nejvyšší budovu v tehdejším Československu! Administrativní palác byl prvním mrakodrapem v Čechách a dodnes slouží v podstatě stále stejnému účelu.

Bohaté kulturní možnosti

Trasa vás dál zavede na křižovatku ulic Brněnské a Masarykovy. Nachází se zde Muzeum města Ústí nad Labem, které se honosí vůbec nejstarším dálkovým topením u nás. Navštívit jej můžete vždy od úterý do neděle mezi 9. a 18. hodinou.

Další zastávkou bude vila nejbohatšího československého uhelného magnáta Ignaze Petschka v ulici Winstona Churchilla.

Milovníci kultury v létě ocení ústecké letní kino, výjimečné tím, že jde zároveň o největší zastřešenou amfiteátrovou plochu – v areálu v parku za Petschkovou vilou se během roku konají různé kulturní akce.

Po překonání Labe se pokochejte dalším skvostem kultury. Činoherní studio, jež sloužilo dříve jako kino, je prostorem, kde se v Československu poprvé promítal ozvučený film!

K přelomové události došlo v dubnu 1929. V Děčínské ulici na vás čeká komplex bývalé SETUZY, v němž se vyrábělo i proslulé mýdlo s jelenem.

Nová dominanta

Pokračujte okolo nejstarší továrny na gramofonové desky, podniku ZPA Ekoreg, v Děčínské ulici. Poté se před vámi rozhostí nádherný pohled na Mariánský most a jeho 70 metrů vysoký pylon.

Novodobá dominanta Ústí překlenula Labe v roce 1998 a hned získala prestižní ocenění proslulého časopisu Structural Engineering International. Procházku ukončete opět v centru města – pohledem do minulosti.

Budovu bývalého krajského národního výboru na Mírovém náměstí zde zdobí obrovská mozaika, vyjadřující ideály socialistického lidu. Nezbytnou součástí je zobrazení Vítězného února, husitského období, a dokonce i pověstného Přemysla Oráče.

Putování Ústím ale nemusí končit zde. Trasu spojte s oblíbenou Zlatou čtyřkou.

Jedinečnost lanové dráhy

Výlet po Zlaté čtyřce vás zavede nejprve ke zdařile zrekonstruovanému Pivovaru Na Rychtě, při jehož návštěvě určitě vyzkoušejte jeden z několika druhů pivních speciálů. V ulici Klášterní jistě oceníte ještě budovu České národní banky a kostel svatého Vojtěcha.

Na konci roku 2010 zahájila provoz nedaleká kabinová lanovka na Větruši. Její dolní stanice je přímou součástí obchodního centra Forum.

Lanová dráha zdolává převýšení 50 m a je dlouhá 336 m – je tak nejdelší lanovkou Česka bez podpěrných sloupů, lana jsou ukotvena pouze v obou koncových stanicích.

Větruše
Větruše

Jedna jízda trvá asi dvě minuty a za hodinu je lanovka schopna přepravit až 390 osob. Na vrcholu vás čeká překrásná stavba v historizujícím stylu, oblíbený Výletní zámeček Větruše.

Ta prošla důležitou rekonstrukcí na počátku současného milénia, vyhlášená je její restaurace i hotel. Od budovy pak vede několik značených turistických tras.

Vyberete-li si tu zeleně značenou, dojdete až na malebnou Humboldtovu vyhlídku s dechberoucím výhledem na Labské údolí. Poté se vydejte dál po zelené k Vaňovskému vodopádu, který je jedním z nejvyšších tuzemských vodopádů.

Humboldtova vyhlídka
Humboldtova vyhlídka

Tip

Kabina lanovky na Větruši zvládne přepravit také kolo nebo kočárek. Více na www.dpmul.cz

Nahoru a dolů

Následovat bude klesání po proudu potoka až na ulici Čajkovského, ze které je to jen pár kroků k technologickému skvostu v podobě Masarykova zdymadla. Stavba zdymadla se skládá ze tří částí.

První je samotný jez, který slouží ke zvyšování hladiny Labe nad zdymadlem, druhou částí jsou dvě plavební komory, dlouhé po 170 metrech, třetí částí je hydroelektrárna k výrobě elektrického proudu o kapacitě skoro 20 MW. Zdymadlo bylo zdárně dokončeno v roce 1936. Přejděte jej, a stanete pod majestátním hradem Střekov, tyčícím se na 100 m vysoké skále.

Leníci krále Jana Lucemburského zde ve 14. století vybírali clo a panovník se rozhodl, že místo ochrání právě hradem, který dnes spravují potomci Lobkowiczů.

V areálu se pravidelně konají také kulturní akce, za zmínku stojí Střekovské hudební léto, noční hradní prohlídky nebo výstavy v hradní galerii.

Na závěr si dejte pěší túru k moderní rozhledně Střekovská vyhlídka, kterou místní využívají k pozorování novoročního ohňostroje, vidět z ní jsou ale i Krušné hory. Výlet zakončete sestupem k Mariánskému mostu.

Tip: Chcete-li se k hradu dostat autem, nechte jej na velkém parkovišti v bývalém podhradí.

Hrad je otevřený od března do dubna vždy od středy do neděle mezi 10:30 a 16:30 (stejná otevírací doba na vás čeká i v říjnu), od června do srpna vždy od úterý do neděle mezi 9:30 a 17:30. V květnu a v září můžete navštívit hrad od úterý do neděle mezi 9:30 a 16:30.

Umění na kole

Další, Uměleckou stezku, ocení také vášniví cyklisté. S výjimkou úseku mezi Sebuzínem a Brnou je totiž sjízdná na kole. Trasa začíná na levém břehu Labe v Dubicích u kostela.

Odtud se totiž nabízí inspirativní výhled na údolí Labe, který se stal námětem pro saského malíře Ernsta Gustava Doerella. Následující zastávku doporučujeme opět u kostela, tentokrát na pravém břehu Labe v Církvicích.

Najdete zde také jedinou hrázděnou zvonici v Čechách. Labským údolím pokračujte dál do Sebuzína, Brné a dál až pod hrad Střekov. Cestou se vám naskytne nejeden romantický pohled na České středohoří.

Váš cyklovýlet sice může pokračovat dál v podstatě až do saských Drážďan, Umělecká stezka ale končí přesně pod hradem na místě zvaném Malířský koutek.

Okouzlí vás tady původní náves s hrázděnými domy a zvonicí podobně, jako okouzlil řadu malířů a fotografů, kteří místo ztvárnili.

Zvláštní pocit se ve vás rozhostí při procházce či projížďce Labskou kotlinou zejména v momentu, kdy si uvědomíte, že se tady kdysi procházeli slavný básník Johann Wolfgang Goethe nebo romantik Karel Hynek Mácha.

Tip

V Informačním středisku města Ústí nad Labem si můžete zapůjčit audioprůvodce k vybraným městským trasám. Víc se dozvíte na www.usti-nad-labem.cz

Na co ještě nezapomenout?

Zoologická zahrada Ústí nad Labem

jezero Milada

vodopády v okolí města

Nádherné vily

Ústí nabízí k zhlédnutí řadu význačných vil, které obývali neméně význační jedinci. Stráně nad městem začaly plnit honosné paláce místních továrníků a obchodníků s příchodem 19. století. Oblíbení zde byli zejména vídeňští architekti.

Za zmínku stojí například úchvatná funkcionalistická Pietschmannova vila, která nápadně připomíná brněnskou vilu Tugendhat, nebo secesní Hüblova vila, unikátní ukázka vídeňské moderny na severu Čech.

Detailní popis turistické trasy Vilová architektura naleznete na stránkách města.

Foto: Ústí nad Labem

Foto:
Štítky:
reklama
Související články
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní, museli stavitelé Červené Lhoty n
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky zdí paláce, torzo čtvercové věže a zbytky op
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a barokním glorietem. Při proh
Filmoví fanoušci jistě zbystří, protože romantický zámek Blatná severozápadně od Českých Budějovic určitě poznali mnohokrát při sledování svých oblíbených filmů. Stačí vzpomenout třeba Bílou paní nebo Šíleně smutnou princeznu. Při návštěvě rychle pochopíme, proč si kameramani nemohou Blatnou tak vynachválit. Místo na pahorku uprostřed blat, která dala původní tvrzi jméno, je totiž jedním z nejfo
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce 1976 uza
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
historyplus.cz
8 nejobávanějších dobyvatelů Nového světa: Honba za zlatem, masakry a vražedná nenávist
Moctezuma přivítá Španěly květinami či zlatými dary a jedná s nimi s vybranou zdvořilostí. Nejspíš tak chce odhalit jejich slabosti, aby je mohl snáze porazit. Cortés je ale ostražitý a aztéckého vládce v jeho úmyslech předběhne…   Janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus (asi 1451–1506) v roce 1492 definitivně objevil pro Evropany Ameriku. Záhy do Nového světa připlouvá mnoho španělských conquistadorů
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
nasehvezdy.cz
Zničí brzy lásku mezi Sandevou a Prachařem žárlivost?
Ačkoli jejich lásce zpočátku nikdo nedával velkou šanci, dnes jsou spolu herec Jakub Prachař (40) a herečka z Jedné rodiny Sara Sandeva (26) několik let. Až nedávno se ale ukázalo, že herečka na sta
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
iluxus.cz
Louis Vuitton oživuje kampaň Core Values s Rogerem Federerer a Rafaelem Nadalem
Značka Louis Vuitton odhalila novou kapitolu ve své proslulé kampani Core Values v podání známé fotografky Annie Leibovitzové. Hvězdami inspirativní kampaně jsou dva z nejuznávanějších tenisových šamp
Jak odhodit věčnou smůlu?
nejsemsama.cz
Jak odhodit věčnou smůlu?
Asi znáte období, kdy se vám nic nedaří, vše vám padá z rukou a pokazí se všechno, co může. Co když se vás ale smůla drží déle? Zapracujte na tom magicky. Máme pro vás tipy, jak smůlu vyprovodíte ze dveří. Váš život se často podobá zebře, bílý úsek radostí střídá černé pásmo smůly a pak
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
enigmaplus.cz
Strašidelný ostrov Spike: Tajné dějiny, o kterých se dlouho nemluvilo!
V irském hrabství Cork se nachází ostrov Spike. Dlouhá staletí byla tato lokalita běžným smrtelníkům zapovězena, protože se zde nacházela strategická vojenská pevnost i obávané vězení. Co můžete čekat
Australský zázrak: Lastura v zálivu
21stoleti.cz
Australský zázrak: Lastura v zálivu
Co patří mezi symboly Austrálie? Bezesporu klokan, koala, Jižní kříž, Vánoce na pláži a také budova opery v Sydney. Tato stavba je mnohými experty považována za jednu z nejpovedenějších, jakou kdy arc
Nehoda měla šťastný konec
skutecnepribehy.cz
Nehoda měla šťastný konec
Milovala jsem sport. Nehledě na to, že jsem byla v pokročilém stadiu těhotenství, rozhodla jsem se jít na kolečkové brusle. Otěhotněla jsem ve dvaceti, ale tehdejší přítel mě opustil. Rozhodla jsem se dítě si nechat, i za předpokladu, že s ním zůstanu sama. Měla jsem dost přátel a rodiče. Na miminko se všichni těšili. „Postaráme se o tebe i o malé,“ ubezpečovali
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
panidomu.cz
Telemedicína je užitečná nejen pro diabetiky
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně.
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
epochaplus.cz
Poznáte příznaky mrtvice? Až 70 % Čechů ne! A do nemocnice přijedou pozdě…
Mrtvici každý rok v Česku prodělá zhruba 25 000 lidí. Je druhou nejčastější příčinou úmrtí, i když je u nás léčba mrtvice na špičkové úrovni. Zrovna na 15. května připadá Světový den proti mozkové mrtvici. Se snížením počtu případů přitom může pomoci znalost příznaků – právě ty nezná až 70 % Čechů, a proto se
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
tisicereceptu.cz
Babiččin hovězí guláš s dokonalým karlovarským knedlíkem
Není nad to dát si porci guláše s knedlíkem a k tomu půllitr vychlazeného piva. Umíte si ale tuto českou klasiku připravit i doma? Guláš má neprávem pověst jídla náročného na přípravu, ovšem není tomu