Domů     Ústí nad Labem protínají netušené krásy
Ústí nad Labem protínají netušené krásy
od 10.11.2021
1

Město chráněné malebnými zalesněnými kopci, ve kterém se snoubí přírodní skvosty s těmi architektonickými. Tak by šlo ve zkratce popsat Ústí nad Labem. Pouze tento popis však nestačí, město nabízí mnohem víc. Na své si tady totiž přijdou i milovníci umění, historie a techniky.

Předností města na soutoku Labe s Bílinou je skutečnost, že jej můžete navštívit v průběhu celého roku. Sami, s přáteli, s rodinou, důležité je, že si tu každý najde „to své“.

Město totiž protíná hned několik tzv. Tras netušených krás. Kterou zvolíte vy? Vězte, že výběrem jen jedné byste se ochudili – co zkusit jejich kombinaci?

První mrakodrap

Ústí, které střeží pomyslný severní vstup do Čech, má co nabídnout nejen díky své přírodě, ale především díky bohatým dějinám, které z něj stvořily významné průmyslové centrum.

Vydáte-li se po trase Ústecká NEJ, jež začíná před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v srdci města, přesvědčíte se sami. Kostelní věž je mementem závěrečné fáze druhé světové války.

Jedna ze shozených pum se tehdy „zasloužila“ o to, že se Ústí pyšní nejšikmější věží v Česku. Následně se vydejte na nedalekou ulici Revoluční. Při jejím konci vás čeká další unikát – správní budova Spolchemie. Čím je výjimečná?

V letech 1930–1934 šlo o nejvyšší budovu v tehdejším Československu! Administrativní palác byl prvním mrakodrapem v Čechách a dodnes slouží v podstatě stále stejnému účelu.

Bohaté kulturní možnosti

Trasa vás dál zavede na křižovatku ulic Brněnské a Masarykovy. Nachází se zde Muzeum města Ústí nad Labem, které se honosí vůbec nejstarším dálkovým topením u nás. Navštívit jej můžete vždy od úterý do neděle mezi 9. a 18. hodinou.

Další zastávkou bude vila nejbohatšího československého uhelného magnáta Ignaze Petschka v ulici Winstona Churchilla.

Milovníci kultury v létě ocení ústecké letní kino, výjimečné tím, že jde zároveň o největší zastřešenou amfiteátrovou plochu – v areálu v parku za Petschkovou vilou se během roku konají různé kulturní akce.

Po překonání Labe se pokochejte dalším skvostem kultury. Činoherní studio, jež sloužilo dříve jako kino, je prostorem, kde se v Československu poprvé promítal ozvučený film!

K přelomové události došlo v dubnu 1929. V Děčínské ulici na vás čeká komplex bývalé SETUZY, v němž se vyrábělo i proslulé mýdlo s jelenem.

Nová dominanta

Pokračujte okolo nejstarší továrny na gramofonové desky, podniku ZPA Ekoreg, v Děčínské ulici. Poté se před vámi rozhostí nádherný pohled na Mariánský most a jeho 70 metrů vysoký pylon.

Novodobá dominanta Ústí překlenula Labe v roce 1998 a hned získala prestižní ocenění proslulého časopisu Structural Engineering International. Procházku ukončete opět v centru města – pohledem do minulosti.

Budovu bývalého krajského národního výboru na Mírovém náměstí zde zdobí obrovská mozaika, vyjadřující ideály socialistického lidu. Nezbytnou součástí je zobrazení Vítězného února, husitského období, a dokonce i pověstného Přemysla Oráče.

Putování Ústím ale nemusí končit zde. Trasu spojte s oblíbenou Zlatou čtyřkou.

Jedinečnost lanové dráhy

Výlet po Zlaté čtyřce vás zavede nejprve ke zdařile zrekonstruovanému Pivovaru Na Rychtě, při jehož návštěvě určitě vyzkoušejte jeden z několika druhů pivních speciálů. V ulici Klášterní jistě oceníte ještě budovu České národní banky a kostel svatého Vojtěcha.

Na konci roku 2010 zahájila provoz nedaleká kabinová lanovka na Větruši. Její dolní stanice je přímou součástí obchodního centra Forum.

Lanová dráha zdolává převýšení 50 m a je dlouhá 336 m – je tak nejdelší lanovkou Česka bez podpěrných sloupů, lana jsou ukotvena pouze v obou koncových stanicích.

Větruše
Větruše

Jedna jízda trvá asi dvě minuty a za hodinu je lanovka schopna přepravit až 390 osob. Na vrcholu vás čeká překrásná stavba v historizujícím stylu, oblíbený Výletní zámeček Větruše.

Ta prošla důležitou rekonstrukcí na počátku současného milénia, vyhlášená je její restaurace i hotel. Od budovy pak vede několik značených turistických tras.

Vyberete-li si tu zeleně značenou, dojdete až na malebnou Humboldtovu vyhlídku s dechberoucím výhledem na Labské údolí. Poté se vydejte dál po zelené k Vaňovskému vodopádu, který je jedním z nejvyšších tuzemských vodopádů.

Humboldtova vyhlídka
Humboldtova vyhlídka

Tip

Kabina lanovky na Větruši zvládne přepravit také kolo nebo kočárek. Více na www.dpmul.cz

Nahoru a dolů

Následovat bude klesání po proudu potoka až na ulici Čajkovského, ze které je to jen pár kroků k technologickému skvostu v podobě Masarykova zdymadla. Stavba zdymadla se skládá ze tří částí.

První je samotný jez, který slouží ke zvyšování hladiny Labe nad zdymadlem, druhou částí jsou dvě plavební komory, dlouhé po 170 metrech, třetí částí je hydroelektrárna k výrobě elektrického proudu o kapacitě skoro 20 MW. Zdymadlo bylo zdárně dokončeno v roce 1936. Přejděte jej, a stanete pod majestátním hradem Střekov, tyčícím se na 100 m vysoké skále.

Leníci krále Jana Lucemburského zde ve 14. století vybírali clo a panovník se rozhodl, že místo ochrání právě hradem, který dnes spravují potomci Lobkowiczů.

V areálu se pravidelně konají také kulturní akce, za zmínku stojí Střekovské hudební léto, noční hradní prohlídky nebo výstavy v hradní galerii.

Na závěr si dejte pěší túru k moderní rozhledně Střekovská vyhlídka, kterou místní využívají k pozorování novoročního ohňostroje, vidět z ní jsou ale i Krušné hory. Výlet zakončete sestupem k Mariánskému mostu.

Tip: Chcete-li se k hradu dostat autem, nechte jej na velkém parkovišti v bývalém podhradí.

Hrad je otevřený od března do dubna vždy od středy do neděle mezi 10:30 a 16:30 (stejná otevírací doba na vás čeká i v říjnu), od června do srpna vždy od úterý do neděle mezi 9:30 a 17:30. V květnu a v září můžete navštívit hrad od úterý do neděle mezi 9:30 a 16:30.

Umění na kole

Další, Uměleckou stezku, ocení také vášniví cyklisté. S výjimkou úseku mezi Sebuzínem a Brnou je totiž sjízdná na kole. Trasa začíná na levém břehu Labe v Dubicích u kostela.

Odtud se totiž nabízí inspirativní výhled na údolí Labe, který se stal námětem pro saského malíře Ernsta Gustava Doerella. Následující zastávku doporučujeme opět u kostela, tentokrát na pravém břehu Labe v Církvicích.

Najdete zde také jedinou hrázděnou zvonici v Čechách. Labským údolím pokračujte dál do Sebuzína, Brné a dál až pod hrad Střekov. Cestou se vám naskytne nejeden romantický pohled na České středohoří.

Váš cyklovýlet sice může pokračovat dál v podstatě až do saských Drážďan, Umělecká stezka ale končí přesně pod hradem na místě zvaném Malířský koutek.

Okouzlí vás tady původní náves s hrázděnými domy a zvonicí podobně, jako okouzlil řadu malířů a fotografů, kteří místo ztvárnili.

Zvláštní pocit se ve vás rozhostí při procházce či projížďce Labskou kotlinou zejména v momentu, kdy si uvědomíte, že se tady kdysi procházeli slavný básník Johann Wolfgang Goethe nebo romantik Karel Hynek Mácha.

Tip

V Informačním středisku města Ústí nad Labem si můžete zapůjčit audioprůvodce k vybraným městským trasám. Víc se dozvíte na www.usti-nad-labem.cz

Na co ještě nezapomenout?

Zoologická zahrada Ústí nad Labem

jezero Milada

vodopády v okolí města

Nádherné vily

Ústí nabízí k zhlédnutí řadu význačných vil, které obývali neméně význační jedinci. Stráně nad městem začaly plnit honosné paláce místních továrníků a obchodníků s příchodem 19. století. Oblíbení zde byli zejména vídeňští architekti.

Za zmínku stojí například úchvatná funkcionalistická Pietschmannova vila, která nápadně připomíná brněnskou vilu Tugendhat, nebo secesní Hüblova vila, unikátní ukázka vídeňské moderny na severu Čech.

Detailní popis turistické trasy Vilová architektura naleznete na stránkách města.

Foto: Ústí nad Labem

Foto:
Štítky:
reklama
Související články
O poničených a znovuobnovených stavbách občas říkáváme, že znovu povstaly z popela. V případě Slezskoostravského hradu by to nebylo úplně přesné. Tahle téměř osm století stará památka vlastně povstala z uhlí. Podle pověsti je pod Slezskoostravským hradem ukrytý poklad, který je ale možná nalézt jen jednou za rok – na Velký pátek. A ani tak to není snadné, protože ho hlídá hromotluk se železnou pa
Má jen velikost běžné pohlednice, přesto je jednou z nejvýznamnějších památek na území naší republiky. Kovový gotický reliéf Madony s dítětem zvaný Palladium země české bývá svým významem srovnáván s korunovačními klenoty a vypráví se o něm, že má výjimečnou ochrannou moc nad naší zemí. Pověst vypráví o tom, že svatá Ludmila, manželka prvního historicky doloženého Přemyslovce Bořivoje I., dostala
Měla být chloubou Prahy, ale dlouho to vypadalo, že se vlastně ani nedostaví. Jenže to by Praha o hodně přišla stejně jako její návštěvníci. Prašnou bránu se naštěstí podařilo dostavět, a tak dnes tou pýchou města opravdu je. Za sídlo českých panovníků je samozřejmě považován Pražský hrad, ale nebylo tomu tak vždycky. Králi Václavu IV. se na konci 14. století se v chladných hradních zdech přestal
Poutní místo Mariánská Týnice bývá nejčastěji spojováno s nedalekým klášterem v Plasech, ale mnohem blíže je to z něj do Kralovic. S klášterem v Plasech ho ale spojuje jedno významné jméno – architekt Jan Blažej Santini. Znalci dějin umění možná poněkud povytáhnou obočí. Proč je poutní místo Mariánská Týnice označováno za barokní památku, když jeho historie spadá až do 12. století, kdy o baroku j
Město Jičín si za staletí své existence získalo mnoho přídomků. Bylo to Šťastné město či Pohádkové město, ale bez ohledu na názvy to bylo vždy město plné architektonických památek a slavné historie, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Už někdy kolem roku 1300 byl Jičín královským městem a jeho význam se v dalších stoletích jen upevňoval. Vládnoucí šlechtické rody jako Vartenberkové, Trčk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
panidomu.cz
Košíčky s avokádovým krémem a lososem
Tahle barevná dobrota nejen skvěle chutná, ale i krásně vypadá. Potřebujete 1 listové těsto 1 avokádo 1 stroužek česneku 50 g lučiny 1 lžičku citronové šťávy 1 lžíci olivového oleje 50 g uzeného lososa sůl, pepř pažitku Postup Listové těsto rozválejte na pomoučeném vále na tenkou placku, tu nařežte na čtverce a vtlačte je do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Špičkoví vědci pomohou Česku s obnovitelnou energií
epochalnisvet.cz
Špičkoví vědci pomohou Česku s obnovitelnou energií
Na západ od nás megawatty, do budoucna dokonce gigawatty, a Česká republika se stále pohybuje pouze v řádech kilowatt. Převrátit tento deficit chce ambiciózní projekt, v jehož čele stojí VŠCHT. &n
Vyvedla svého Zajíce
nasehvezdy.cz
Vyvedla svého Zajíce
Ještě nedávno se mluvilo o velké krizi, někdo dokonce snad tipoval rozchod. Jenže ani jedno se nekoná. Herečka ze seriálu Comeback Dana Batulková (65) zazářila na premiéře filmu Franta Mimozemšťan spo
Kdy nastane správný čas na svatbu?
nasehvezdy.cz
Kdy nastane správný čas na svatbu?
Představitelka prodavačky Evy ze Zlaté labutě mění nečekaně plány! Její postavu čekají krušné časy, a navíc třetí série bude také tou závěrečnou. Proto není jisté, co bude Beáta Kaňoková (34) dělat.
Grand opening: Butikový villas-only resort BIJAL
iluxus.cz
Grand opening: Butikový villas-only resort BIJAL
Na turecké riviéře, nedaleko historického města Side, se letos v březnu po loňském soft openingu oficiálně otevírá villas-only resort BIJAL. Butikový koncept nabídne devatenáct vil ve středomořském
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
epochanacestach.cz
Zlínský kraj: Kraj švestkami a funkcionalismem protkaný
Východní Morava je rájem, jehož krásy vás omámí na první pohled. Lidové zvyklosti si zde totiž můžete vychutnat do poslední kapky. A to doslova. Ať už jste milovníky nadčasové architektury, tradiční módy anebo dáváte přednost turistice, zde si zaručeně přijde na své každé vaše „já“. Tekutý poklad Nejvýznamnějším plodem celého regionu je bezesporu švestka, neboli
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Proč si nechat pomoc při psaní práce na vysoké škole?
21stoleti.cz
Proč si nechat pomoc při psaní práce na vysoké škole?
Napsat závěrečnou práci na vysoké škole není jednoduché pro nikoho. Jde o desítky stránek odborných informací, které musíte podat ve velmi odborné, zajímavé a čtivé formě. To není vždy snadné. Můžete
25 let vězněná Blanche Monnier: Byla posedlá démonem?
enigmaplus.cz
25 let vězněná Blanche Monnier: Byla posedlá démonem?
Když policisté otevřou zamaskovaná dvířka, vyvalí se z temné místnosti neskutečný zápach. Rychle si proto k obličeji přiloží kapesníky a teprve pak vstoupí dovnitř. To, co spatří, jim vyrazí dech. Na
Můj deníček byl hlavně o lásce
skutecnepribehy.cz
Můj deníček byl hlavně o lásce
Čekala jsem na svého milého řadu let, až do listopadové revoluce. Doufala jsem, že přiletí prvním letadlem, kterým to půjde. Bylo nám patnáct, chodili jsme do prváku, ale znali jsme se už předtím ze základky a taky jsme bydleli jen kousek od sebe. Psala jsem si deníček, a když ho dnes čtu, pojednává prakticky jen o něm, o Alešovi.
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
epochaplus.cz
Loupež v brazilské centrální bance: Dokonalý plán pilných zahradníků
Jak rychle se dá nenápadně vyloupit banka, aby to vydalo kořist v hodnotě 70 milionů dolarů? Ti, kdo slyšeli o případu Centrální banky v brazilském městě Fortaleza, by možná odpověděli, že se to dá zvládnout za víkend. Práce na téhle loupeži bylo ale daleko víc. Fortaleza je třímilionové město na severovýchodním brazilském pobřeží, jedno ze sta největších