Domů     Ústí nad Labem protínají netušené krásy
Ústí nad Labem protínají netušené krásy
od 10.11.2021
1

Město chráněné malebnými zalesněnými kopci, ve kterém se snoubí přírodní skvosty s těmi architektonickými. Tak by šlo ve zkratce popsat Ústí nad Labem. Pouze tento popis však nestačí, město nabízí mnohem víc. Na své si tady totiž přijdou i milovníci umění, historie a techniky.

Předností města na soutoku Labe s Bílinou je skutečnost, že jej můžete navštívit v průběhu celého roku. Sami, s přáteli, s rodinou, důležité je, že si tu každý najde „to své“.

Město totiž protíná hned několik tzv. Tras netušených krás. Kterou zvolíte vy? Vězte, že výběrem jen jedné byste se ochudili – co zkusit jejich kombinaci?

První mrakodrap

Ústí, které střeží pomyslný severní vstup do Čech, má co nabídnout nejen díky své přírodě, ale především díky bohatým dějinám, které z něj stvořily významné průmyslové centrum.

Vydáte-li se po trase Ústecká NEJ, jež začíná před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v srdci města, přesvědčíte se sami. Kostelní věž je mementem závěrečné fáze druhé světové války.

Jedna ze shozených pum se tehdy „zasloužila“ o to, že se Ústí pyšní nejšikmější věží v Česku. Následně se vydejte na nedalekou ulici Revoluční. Při jejím konci vás čeká další unikát – správní budova Spolchemie. Čím je výjimečná?

V letech 1930–1934 šlo o nejvyšší budovu v tehdejším Československu! Administrativní palác byl prvním mrakodrapem v Čechách a dodnes slouží v podstatě stále stejnému účelu.

Bohaté kulturní možnosti

Trasa vás dál zavede na křižovatku ulic Brněnské a Masarykovy. Nachází se zde Muzeum města Ústí nad Labem, které se honosí vůbec nejstarším dálkovým topením u nás. Navštívit jej můžete vždy od úterý do neděle mezi 9. a 18. hodinou.

Další zastávkou bude vila nejbohatšího československého uhelného magnáta Ignaze Petschka v ulici Winstona Churchilla.

Milovníci kultury v létě ocení ústecké letní kino, výjimečné tím, že jde zároveň o největší zastřešenou amfiteátrovou plochu – v areálu v parku za Petschkovou vilou se během roku konají různé kulturní akce.

Po překonání Labe se pokochejte dalším skvostem kultury. Činoherní studio, jež sloužilo dříve jako kino, je prostorem, kde se v Československu poprvé promítal ozvučený film!

K přelomové události došlo v dubnu 1929. V Děčínské ulici na vás čeká komplex bývalé SETUZY, v němž se vyrábělo i proslulé mýdlo s jelenem.

Nová dominanta

Pokračujte okolo nejstarší továrny na gramofonové desky, podniku ZPA Ekoreg, v Děčínské ulici. Poté se před vámi rozhostí nádherný pohled na Mariánský most a jeho 70 metrů vysoký pylon.

Novodobá dominanta Ústí překlenula Labe v roce 1998 a hned získala prestižní ocenění proslulého časopisu Structural Engineering International. Procházku ukončete opět v centru města – pohledem do minulosti.

Budovu bývalého krajského národního výboru na Mírovém náměstí zde zdobí obrovská mozaika, vyjadřující ideály socialistického lidu. Nezbytnou součástí je zobrazení Vítězného února, husitského období, a dokonce i pověstného Přemysla Oráče.

Putování Ústím ale nemusí končit zde. Trasu spojte s oblíbenou Zlatou čtyřkou.

Jedinečnost lanové dráhy

Výlet po Zlaté čtyřce vás zavede nejprve ke zdařile zrekonstruovanému Pivovaru Na Rychtě, při jehož návštěvě určitě vyzkoušejte jeden z několika druhů pivních speciálů. V ulici Klášterní jistě oceníte ještě budovu České národní banky a kostel svatého Vojtěcha.

Na konci roku 2010 zahájila provoz nedaleká kabinová lanovka na Větruši. Její dolní stanice je přímou součástí obchodního centra Forum.

Lanová dráha zdolává převýšení 50 m a je dlouhá 336 m – je tak nejdelší lanovkou Česka bez podpěrných sloupů, lana jsou ukotvena pouze v obou koncových stanicích.

Větruše
Větruše

Jedna jízda trvá asi dvě minuty a za hodinu je lanovka schopna přepravit až 390 osob. Na vrcholu vás čeká překrásná stavba v historizujícím stylu, oblíbený Výletní zámeček Větruše.

Ta prošla důležitou rekonstrukcí na počátku současného milénia, vyhlášená je její restaurace i hotel. Od budovy pak vede několik značených turistických tras.

Vyberete-li si tu zeleně značenou, dojdete až na malebnou Humboldtovu vyhlídku s dechberoucím výhledem na Labské údolí. Poté se vydejte dál po zelené k Vaňovskému vodopádu, který je jedním z nejvyšších tuzemských vodopádů.

Humboldtova vyhlídka
Humboldtova vyhlídka

Tip

Kabina lanovky na Větruši zvládne přepravit také kolo nebo kočárek. Více na www.dpmul.cz

Nahoru a dolů

Následovat bude klesání po proudu potoka až na ulici Čajkovského, ze které je to jen pár kroků k technologickému skvostu v podobě Masarykova zdymadla. Stavba zdymadla se skládá ze tří částí.

První je samotný jez, který slouží ke zvyšování hladiny Labe nad zdymadlem, druhou částí jsou dvě plavební komory, dlouhé po 170 metrech, třetí částí je hydroelektrárna k výrobě elektrického proudu o kapacitě skoro 20 MW. Zdymadlo bylo zdárně dokončeno v roce 1936. Přejděte jej, a stanete pod majestátním hradem Střekov, tyčícím se na 100 m vysoké skále.

Leníci krále Jana Lucemburského zde ve 14. století vybírali clo a panovník se rozhodl, že místo ochrání právě hradem, který dnes spravují potomci Lobkowiczů.

V areálu se pravidelně konají také kulturní akce, za zmínku stojí Střekovské hudební léto, noční hradní prohlídky nebo výstavy v hradní galerii.

Na závěr si dejte pěší túru k moderní rozhledně Střekovská vyhlídka, kterou místní využívají k pozorování novoročního ohňostroje, vidět z ní jsou ale i Krušné hory. Výlet zakončete sestupem k Mariánskému mostu.

Tip: Chcete-li se k hradu dostat autem, nechte jej na velkém parkovišti v bývalém podhradí.

Hrad je otevřený od března do dubna vždy od středy do neděle mezi 10:30 a 16:30 (stejná otevírací doba na vás čeká i v říjnu), od června do srpna vždy od úterý do neděle mezi 9:30 a 17:30. V květnu a v září můžete navštívit hrad od úterý do neděle mezi 9:30 a 16:30.

Umění na kole

Další, Uměleckou stezku, ocení také vášniví cyklisté. S výjimkou úseku mezi Sebuzínem a Brnou je totiž sjízdná na kole. Trasa začíná na levém břehu Labe v Dubicích u kostela.

Odtud se totiž nabízí inspirativní výhled na údolí Labe, který se stal námětem pro saského malíře Ernsta Gustava Doerella. Následující zastávku doporučujeme opět u kostela, tentokrát na pravém břehu Labe v Církvicích.

Najdete zde také jedinou hrázděnou zvonici v Čechách. Labským údolím pokračujte dál do Sebuzína, Brné a dál až pod hrad Střekov. Cestou se vám naskytne nejeden romantický pohled na České středohoří.

Váš cyklovýlet sice může pokračovat dál v podstatě až do saských Drážďan, Umělecká stezka ale končí přesně pod hradem na místě zvaném Malířský koutek.

Okouzlí vás tady původní náves s hrázděnými domy a zvonicí podobně, jako okouzlil řadu malířů a fotografů, kteří místo ztvárnili.

Zvláštní pocit se ve vás rozhostí při procházce či projížďce Labskou kotlinou zejména v momentu, kdy si uvědomíte, že se tady kdysi procházeli slavný básník Johann Wolfgang Goethe nebo romantik Karel Hynek Mácha.

Tip

V Informačním středisku města Ústí nad Labem si můžete zapůjčit audioprůvodce k vybraným městským trasám. Víc se dozvíte na www.usti-nad-labem.cz

Na co ještě nezapomenout?

Zoologická zahrada Ústí nad Labem

jezero Milada

vodopády v okolí města

Nádherné vily

Ústí nabízí k zhlédnutí řadu význačných vil, které obývali neméně význační jedinci. Stráně nad městem začaly plnit honosné paláce místních továrníků a obchodníků s příchodem 19. století. Oblíbení zde byli zejména vídeňští architekti.

Za zmínku stojí například úchvatná funkcionalistická Pietschmannova vila, která nápadně připomíná brněnskou vilu Tugendhat, nebo secesní Hüblova vila, unikátní ukázka vídeňské moderny na severu Čech.

Detailní popis turistické trasy Vilová architektura naleznete na stránkách města.

Foto: Ústí nad Labem

Foto:
Štítky:
reklama
Související články
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit tu zvláštní atmosféru laskavé
Město ležící na březích Labe jako by otevíralo svou náruč vstříc zalesněným svahům Českého středohoří. Nabízí malebné historické centrum i silnou náklonnost k vinařství. Byl to totiž právě nedaleký vrch Radobýl, kde se roku 1359 začaly psát s požehnáním Karla IV. dějiny českého vinařství. Otec vlasti totiž litoměřickému lidu zdejší půdu pro tyto účely daroval... Středověká tepna Kromě barvit
Je toho hodně, co nás napadne při vyslovení jména Štramberk – bohatá historie, cenné architektonické památky, stále živé lidové tradice… V tomto malebném moravském městě je ale pořád možné objevovat něco nového a zajímavého. Historické jádro Štramberka je díky své bohaté historii i cenným památkám městskou památkovou rezervací. Tvoří ji měšťanské domy, obehnané hradbami v okolí svažitého náměstí.
Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku. Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Franti
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy