Domů     Ústí nad Labem protínají netušené krásy
Ústí nad Labem protínají netušené krásy

Město chráněné malebnými zalesněnými kopci, ve kterém se snoubí přírodní skvosty s těmi architektonickými. Tak by šlo ve zkratce popsat Ústí nad Labem. Pouze tento popis však nestačí, město nabízí mnohem víc. Na své si tady totiž přijdou i milovníci umění, historie a techniky.

Předností města na soutoku Labe s Bílinou je skutečnost, že jej můžete navštívit v průběhu celého roku. Sami, s přáteli, s rodinou, důležité je, že si tu každý najde „to své“.

Město totiž protíná hned několik tzv. Tras netušených krás. Kterou zvolíte vy? Vězte, že výběrem jen jedné byste se ochudili – co zkusit jejich kombinaci?

První mrakodrap

Ústí, které střeží pomyslný severní vstup do Čech, má co nabídnout nejen díky své přírodě, ale především díky bohatým dějinám, které z něj stvořily významné průmyslové centrum.

Vydáte-li se po trase Ústecká NEJ, jež začíná před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v srdci města, přesvědčíte se sami. Kostelní věž je mementem závěrečné fáze druhé světové války.

Jedna ze shozených pum se tehdy „zasloužila“ o to, že se Ústí pyšní nejšikmější věží v Česku. Následně se vydejte na nedalekou ulici Revoluční. Při jejím konci vás čeká další unikát – správní budova Spolchemie. Čím je výjimečná?

V letech 1930–1934 šlo o nejvyšší budovu v tehdejším Československu! Administrativní palác byl prvním mrakodrapem v Čechách a dodnes slouží v podstatě stále stejnému účelu.

Bohaté kulturní možnosti

Trasa vás dál zavede na křižovatku ulic Brněnské a Masarykovy. Nachází se zde Muzeum města Ústí nad Labem, které se honosí vůbec nejstarším dálkovým topením u nás. Navštívit jej můžete vždy od úterý do neděle mezi 9. a 18. hodinou.

Další zastávkou bude vila nejbohatšího československého uhelného magnáta Ignaze Petschka v ulici Winstona Churchilla.

Milovníci kultury v létě ocení ústecké letní kino, výjimečné tím, že jde zároveň o největší zastřešenou amfiteátrovou plochu – v areálu v parku za Petschkovou vilou se během roku konají různé kulturní akce.

Po překonání Labe se pokochejte dalším skvostem kultury. Činoherní studio, jež sloužilo dříve jako kino, je prostorem, kde se v Československu poprvé promítal ozvučený film!

K přelomové události došlo v dubnu 1929. V Děčínské ulici na vás čeká komplex bývalé SETUZY, v němž se vyrábělo i proslulé mýdlo s jelenem.

Nová dominanta

Pokračujte okolo nejstarší továrny na gramofonové desky, podniku ZPA Ekoreg, v Děčínské ulici. Poté se před vámi rozhostí nádherný pohled na Mariánský most a jeho 70 metrů vysoký pylon.

Novodobá dominanta Ústí překlenula Labe v roce 1998 a hned získala prestižní ocenění proslulého časopisu Structural Engineering International. Procházku ukončete opět v centru města – pohledem do minulosti.

Budovu bývalého krajského národního výboru na Mírovém náměstí zde zdobí obrovská mozaika, vyjadřující ideály socialistického lidu. Nezbytnou součástí je zobrazení Vítězného února, husitského období, a dokonce i pověstného Přemysla Oráče.

Putování Ústím ale nemusí končit zde. Trasu spojte s oblíbenou Zlatou čtyřkou.

Jedinečnost lanové dráhy

Výlet po Zlaté čtyřce vás zavede nejprve ke zdařile zrekonstruovanému Pivovaru Na Rychtě, při jehož návštěvě určitě vyzkoušejte jeden z několika druhů pivních speciálů. V ulici Klášterní jistě oceníte ještě budovu České národní banky a kostel svatého Vojtěcha.

Na konci roku 2010 zahájila provoz nedaleká kabinová lanovka na Větruši. Její dolní stanice je přímou součástí obchodního centra Forum.

Lanová dráha zdolává převýšení 50 m a je dlouhá 336 m – je tak nejdelší lanovkou Česka bez podpěrných sloupů, lana jsou ukotvena pouze v obou koncových stanicích.

Větruše
Větruše

Jedna jízda trvá asi dvě minuty a za hodinu je lanovka schopna přepravit až 390 osob. Na vrcholu vás čeká překrásná stavba v historizujícím stylu, oblíbený Výletní zámeček Větruše.

Ta prošla důležitou rekonstrukcí na počátku současného milénia, vyhlášená je její restaurace i hotel. Od budovy pak vede několik značených turistických tras.

Vyberete-li si tu zeleně značenou, dojdete až na malebnou Humboldtovu vyhlídku s dechberoucím výhledem na Labské údolí. Poté se vydejte dál po zelené k Vaňovskému vodopádu, který je jedním z nejvyšších tuzemských vodopádů.

Humboldtova vyhlídka
Humboldtova vyhlídka

Tip

Kabina lanovky na Větruši zvládne přepravit také kolo nebo kočárek. Více na www.dpmul.cz

Nahoru a dolů

Následovat bude klesání po proudu potoka až na ulici Čajkovského, ze které je to jen pár kroků k technologickému skvostu v podobě Masarykova zdymadla. Stavba zdymadla se skládá ze tří částí.

První je samotný jez, který slouží ke zvyšování hladiny Labe nad zdymadlem, druhou částí jsou dvě plavební komory, dlouhé po 170 metrech, třetí částí je hydroelektrárna k výrobě elektrického proudu o kapacitě skoro 20 MW. Zdymadlo bylo zdárně dokončeno v roce 1936. Přejděte jej, a stanete pod majestátním hradem Střekov, tyčícím se na 100 m vysoké skále.

Leníci krále Jana Lucemburského zde ve 14. století vybírali clo a panovník se rozhodl, že místo ochrání právě hradem, který dnes spravují potomci Lobkowiczů.

V areálu se pravidelně konají také kulturní akce, za zmínku stojí Střekovské hudební léto, noční hradní prohlídky nebo výstavy v hradní galerii.

Na závěr si dejte pěší túru k moderní rozhledně Střekovská vyhlídka, kterou místní využívají k pozorování novoročního ohňostroje, vidět z ní jsou ale i Krušné hory. Výlet zakončete sestupem k Mariánskému mostu.

Tip: Chcete-li se k hradu dostat autem, nechte jej na velkém parkovišti v bývalém podhradí.

Hrad je otevřený od března do dubna vždy od středy do neděle mezi 10:30 a 16:30 (stejná otevírací doba na vás čeká i v říjnu), od června do srpna vždy od úterý do neděle mezi 9:30 a 17:30. V květnu a v září můžete navštívit hrad od úterý do neděle mezi 9:30 a 16:30.

Umění na kole

Další, Uměleckou stezku, ocení také vášniví cyklisté. S výjimkou úseku mezi Sebuzínem a Brnou je totiž sjízdná na kole. Trasa začíná na levém břehu Labe v Dubicích u kostela.

Odtud se totiž nabízí inspirativní výhled na údolí Labe, který se stal námětem pro saského malíře Ernsta Gustava Doerella. Následující zastávku doporučujeme opět u kostela, tentokrát na pravém břehu Labe v Církvicích.

Najdete zde také jedinou hrázděnou zvonici v Čechách. Labským údolím pokračujte dál do Sebuzína, Brné a dál až pod hrad Střekov. Cestou se vám naskytne nejeden romantický pohled na České středohoří.

Váš cyklovýlet sice může pokračovat dál v podstatě až do saských Drážďan, Umělecká stezka ale končí přesně pod hradem na místě zvaném Malířský koutek.

Okouzlí vás tady původní náves s hrázděnými domy a zvonicí podobně, jako okouzlil řadu malířů a fotografů, kteří místo ztvárnili.

Zvláštní pocit se ve vás rozhostí při procházce či projížďce Labskou kotlinou zejména v momentu, kdy si uvědomíte, že se tady kdysi procházeli slavný básník Johann Wolfgang Goethe nebo romantik Karel Hynek Mácha.

Tip

V Informačním středisku města Ústí nad Labem si můžete zapůjčit audioprůvodce k vybraným městským trasám. Víc se dozvíte na www.usti-nad-labem.cz

Na co ještě nezapomenout?

Zoologická zahrada Ústí nad Labem

jezero Milada

vodopády v okolí města

Nádherné vily

Ústí nabízí k zhlédnutí řadu význačných vil, které obývali neméně význační jedinci. Stráně nad městem začaly plnit honosné paláce místních továrníků a obchodníků s příchodem 19. století. Oblíbení zde byli zejména vídeňští architekti.

Za zmínku stojí například úchvatná funkcionalistická Pietschmannova vila, která nápadně připomíná brněnskou vilu Tugendhat, nebo secesní Hüblova vila, unikátní ukázka vídeňské moderny na severu Čech.

Detailní popis turistické trasy Vilová architektura naleznete na stránkách města.

Foto: Ústí nad Labem

Foto:
Štítky:
Související články
Výstavný klášter Zlatá Koruna patří k nejlépe zachovaným gotickým areálům svého druhu v Čechách a vzhledem ke svému umístění v sevřeném vltavském údolí si do dnešních dnů zachoval i svou dispozici. A také atmosféru, která na návštěvníka dýchne na každém kroku. Na počátku zbožného kláštera byla krutá válka. Jak praví legenda, když se český král Přemysl Otakar II. v červenci 1260 vypravoval do bitv
Hrad s bohatou historií, opředený pověstmi a doslova napěchovaný unikátními sbírkami vzdělaného rodu Berchtoldů, takový je monumentální Buchlov, který se na kopci nad Buchlovicemi tyčí už osm století. Hrad Buchlov byl už od svého založení na počátku 13. století významný. Ležel na strategickém bodě v krajině, a tak byl nejen obrannou pevností, ale i přirozeným správním centrem širokého okolí. Jeho
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hvězda fotoreportéra se zrodila z podvodu
epochalnisvet.cz
Hvězda fotoreportéra se zrodila z podvodu
Kulky mu sviští kolem hlavy a i on mačká spoušť. Nikoli však na zbrani, ale u svého fotoaparátu. Válečný fotograf Robert Capa je vždy tam, kde se něco děje…   Jeho rodným městem je Budapešť. Kdyby měl pokračovat v rodinných tradicích, nejspíš by pracoval v oděvním obchodě své matky. Doba však mladému, svobodomyslnému člověku nepřeje.
Bratr se dokázal změnit, je z něj slušný člověk
skutecnepribehy.cz
Bratr se dokázal změnit, je z něj slušný člověk
Byla to černá ovce naší rodiny. Všichni jsme nad ním postupně zlomili hůl. Odešel do světa, a když se po letech vrátil, byl z něho někdo úplně jiný. O tom, že se člověk může změnit, jsem přesvědčená. Dokázal mi to můj mladší bratr Štěfan. Od dětství s ním byly jen samé problémy, ve škole se pral, odmlouval a byl neposlušný.
Podivné stvoření jménem mantikora: Z ocasu střílí smrtící šípy!
enigmaplus.cz
Podivné stvoření jménem mantikora: Z ocasu střílí smrtící šípy!
Početná flotila sumatránského prince Sang Nila Utamy (†1347) přiráží k písčitým břehům neznámého ostrova. Plachty většiny lodí jsou roztrhané na cáry a visí z ráhnoví. [gallery ids="152898,152895,
7 snadných kroků, jak na pedikúru
nejsemsama.cz
7 snadných kroků, jak na pedikúru
Kůže na chodidlech je každý den vystavena velké zátěži, proto byste ji měla pravidelně ošetřovat. Pouhé mazání krémem ale nestačí. Zanedbaná péče o chodidla totiž může vést k nepříjemným následkům, jako jsou bolestivé praskliny, záděry nebo zarůstající nehty. Jakou péči byste měla svým nožkám věnovat? 1) Relaxační koupel Základem každé pedikúry je změkčení pokožky chodidel, které lze
Cesta od formule E k výkonnému DS N° 8
iluxus.cz
Cesta od formule E k výkonnému DS N° 8
Společnost DS Automobiles je již deset let aktivním účastníkem šampionátu ABB FIA Formule E, ve kterém se stala lídrem nejen díky sportovním výsledkům, ale především díky intenzivnímu přenosu technolo
Bohdalová otevřeně promluvila o své tajné lásce…
nasehvezdy.cz
Bohdalová otevřeně promluvila o své tajné lásce…
O svém milostném životě hovoří Jiřina Bohdalová (93) jen zřídkakdy. Tentokrát ale udělala výjimku a otevřeně se rozpovídala o své tajné lásce, kterou nebyl nikdo jiný než nedávno zesnulý Alois Švehl
Hrozí nová nemoc od klíšťat?
21stoleti.cz
Hrozí nová nemoc od klíšťat?
Nejen, že hrozí, pravděpodobně už tu je, jak ukazují terénní výzkumy z jiných evropských zemí, včetně sousedního Německa. Takže otázkou spíš je, natolik je tato infekce nebezpečná.   V dub
Co rozhodně nepatří do myčky
panidomu.cz
Co rozhodně nepatří do myčky
Myčka je užitečný pomocník, který si poradí nejen s nádobím, ale vyčistí i řadu dalších předmětů. Přesto někdy nadělá víc škody než užitku. Co do myčky rozhodně nepatří? Olovnatý křišťál a dekorativní sklo Těm může myčka ublížit stejně jako sklu ručně malovanému nebo známému jako vysoký smalt. Příliš horká voda a některé chemické látky totiž
Mamutí mládě ze zmrzlé Sibiře
epochaplus.cz
Mamutí mládě ze zmrzlé Sibiře
Skupina vědců v bílých pláštích opatrně zkoumá výsledky nedávného pokusu. V univerzitní laboratoři v japonském městečku Kindai vládne napětí. Je slyšet dech, hučení počítačů. „Je to tu,“ ozve se nakonec radostný výkřik. „Máme pět živých buněk!“ Není to kdoví jaký zázrak, ale přesto – je to další významný krok k oživení mamutů. Příběh tohohle objevu začíná deset let předtím,
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Habsburkové si vynutili českou korunu zastrašováním a úplatky
historyplus.cz
Habsburkové si vynutili českou korunu zastrašováním a úplatky
Čeští a moravští páni roztrpčeně hledí jeden na druhého. „Ten si snad z nás dělá legraci,“ honí se jim hlavami. Římský král mezitím symbolicky předává českou korunu nejen svému synovi Rudolfovi – nedávno zvolenému českému králi, nýbrž i svým dalším synům. To je proti všem zárukám, které jim slíbil! Mnozí šlechtici začínají pochybovat, zda-li se
Minimalistická vila v zalesněné krajině
rezidenceonline.cz
Minimalistická vila v zalesněné krajině
Zelené údolí, na jehož svahu by člověk spíše očekával srub, svítí bílá vila. Některé její linie kopírují terén, což přispívá k tomu, že se stává harmonickou součástí neporušené přírody. V přívětivé krajině Dolního Rakouska, kterou po tisíciletí modeloval tok Dunaje, si mladý manželský pár zvolil svůj prostor pro život. Blízko Klosterneuburgu, nedaleko Vídně, a přesto vzdálený od
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz