Hlavní metropolí střední Moravy je Olomouc. Město, jehož vzdělanostní, kulturní, ale také obranný význam historicky sahá až do středověku. Centrum Olomouce je zároveň považováno za druhé historicky nejvýznamnější v České republice. Pojďme si ho nyní projít.
Srdcem Olomouce je Horní náměstí, kde najdeme nejspíše nejvýznamnější místní památku, sloup Nejsvětější Trojice. Jde o pamětní sloup z počátku 18. století. Je 35 metrů vysoký a představuje tak největší barokní sousoší ve střední Evropě.
Sloup Nejsvětější Trojice je zařazen mezi světové dědictví UNESCO. Jeho vysvěcení 9. září 1754 se účastnila i Marie Terezie se svým manželem Františkem I. Štěpánem Lotrinským. Zdarma máme i možnost vstoupit do útrob sloupu.
Radnice a orloj
Další významnou památkou Horního náměstí je také radnice. Její historie sahá do roku 1261, kdy král Přemysl Otakar II. udělil městu privilegium potřebné k výstavbě obecního domu.
V roce 1411 byla dostavěna první, dřevěná podoba radnice, která však o šest let později vyhořela. V současnosti patrné renesanční úpravy pocházejí z 16. a 17. století. Na radnici samozřejmě nepřehlédneme ani orloj. Ten je její součástí od 15. století.
Ale nenechme se zmást, současná podoba je dílem Karla Svolinského a nese se v duchu socialistického realismu. Ve zlaté mozaice tak nalezneme dělníka s klíčem, chemika, ale také jízdu králů.
Na olomouckém orloji je zajímavé i to, že je jedním z mála heliocentrických orlojů na světě.
Olomouc, město kašen
V Olomouci také nalezneme až překvapivě vysoký počet kašen. Celkem jich napočítáme 25. Ty nejvýznamnější z nich jsou barokní, pocházejí ze 17. a 18. století a představují antickou mytologii. Nejstarší z nich je Neptunova kašna, jíž nalezneme na Dolním náměstí.
Pochází z roku 1683. Na Dolním náměstí nalezneme také Jupiterovu kašnu původně z roku 1707. Je na ní ztvárněn římský bůh Jupiter, jak metá blesky a u nohou má orlici. Vodu tryskají hlavy lvů v rozích.
Přecházíme na Horní náměstí
Další barokní sochy nalezneme na Horním náměstí. Jako první z nich můžeme jmenovat kašnu Herkulovu z roku 1688. Dnes stojí přímo před sloupem Nejsvětější Trojice, ale původně stála dokonce přímo na jeho místě.
Herkules na ní bojuje s lernskou hydrou, v pravé ruce má kyj a v levé štít s orlicí (symbolem města Olomouce). S touto kašnou stojí na Horním náměstí i čtvrtá ze šesti olomouckých barokních soch s antickou tematikou, Caesarova kašna.
Ta je vůbec největší ze všech v Olomouci a kromě nejmocnějšího z římských císařů na ní nalezneme také dva muže se štíty a psa.
O kousek dále, na náměstí Republiky, najdeme kašnu Tritónů. Ta je zase nejlépe hodnocenou olomouckou kašnou ze strany odborníků na umění. Dva vodní muži a dva delfíni na ní nesou mušle. Nahoře je ještě chlapec se dvěma vodními psy.
A konečně šestou kašnu nalezneme mezi galerií Moritz a hotelem Národní dům. Je to Merkurova kašna z roku 1727. Bůh obchodu a posel bohů na ní stojí na kruhovitém podstavci zdobeném ze tří stran hlavami vodních živočichů.
Těchto šest výše zmíněných barokních kašen představujících antickou mytologii je od roku 1995 zařazeno mezi národní kulturní památky.