Zvláštní slovo kamýk znamená ve staročeštině kámen či skálu, a přesně tak sedí pevnosti, která byla postavena jako strážní věž nad cestou do Litoměřic, aby střežila bezpečí obchodníků i pocestných.
Nachází se: u Kamýku nedaleko Litoměřic
GPS souřadnice: 50°33’27″N, 14°4’51″E
Web: www.obeckamyk.cz
První historická zpráva o hradu ze 14. století pochází z listiny krále Jana Lucemburského, který tuto tvrz dává Jindřichovi z Kamýka jako náhradu za peníze, které vložil do její stavby.
Z opevněné pětiboké věže byl dokonalý přehled o širokém okolí a také se odtud daly na velkou dálku posílat signály, pokud bylo panství ohroženo. Je však prakticky nemožné zjistit, jak původní tvrz vypadala. Nedochovala se totiž žádná vyobrazení.
Na stráži se Střekovem
Z historických pramenů se dá také usuzovat, že úkolem hradní posádky bylo také vybírání cla a zpočátku hrad patrně sloužil spolu s nedalekým hradem Střekovem jako důležitý opěrný bod tehdejší královské moci nad labskou vodní cestou.
Výjimečné postavení ale Kamýku, podobně jako Střekovu, nevydrželo dlouho.
Tvrz často měnila své majitele a už v 15. století její vojenská důležitost slábla. Ještě o sto let později se tehdejší pán Vilém Kamýcký ze Lstiboře snažil hradu vrátit jeho důstojnost a při opravách opevnění přistavěl i další obytný palác.
Pak se ale šlechta přestěhovala do nového paláce ve vsi a hrad začal chátrat. Ránu z milosti Kamýku uštědřilo saské vojsko, které jej v roce 1632 dobylo a zpustošilo.
Pověst o zlém templáři
Ke Kamýku se také váže zvláštní pověst o hradním pánu, který přišel o ženu a zůstal sám se svou krásnou dcerou, jíž lidé říkali Kamýcká růže. Mnoho rytířů se jí dvořilo, ale ona je odmítala.
Zamítavou odpověď na nabídku k sňatku uslyšel i rytíř z templářského hradu v Žernosekách, člověk velmi zlý a pomstychtivý, který začal plánovat, že spanilou dívku získá násilím. Jednoho dne, když si vyšla na procházku do zahrady, ji jeho pochopové unesli. Žalem zlomený otec pak po dceři dlouho a marně pátral.
Nakonec přišel prosit Boha o pomoc do kláštera v Žernosekách. Když klečel u oltáře, uslyšel najednou nářek, který vycházel z podzemní krypty. Rytíř ujížděl domů a do Žernosek přitáhl s vojskem. Dobýt hrad se mu podařilo, svou dceru ale nalezl v kryptě mrtvou. Zlomený žalem pak rozkázal celé panství zbořit a srovnat se zemí.