Domů     Zámek v Litomyšli: Nádherně zdobené zdi ukrývají tajemnou šifru
Zámek v Litomyšli: Nádherně zdobené zdi ukrývají tajemnou šifru
od 13.7.2019
1

Renesanční zámecký areál v Litomyšli je nejen jedním z nejkrásnějších u nás, ale také v celé střední Evropě. Má vše, od luxusních komnat přes arkády a unikátní výzdobu samotných stěn zámku. Sídlo druhého nejmocnějšího muže království má co nabídnout.

Nachází se: v Litomyšli na pomezí Česka a Moravy

GPS souřadnice: 49°52’25″N, 16°18’52″E

Web: www.zamek-litomysl.cz

Už jen pohled na stěny zámku musí každého návštěvníka uchvátit. Renesanční výzdobu, takzvaná sgrafita, tvoří na osm tisíc psaníček a také velké výjevy ze života starozákonního Samsona či bitev římských vojsk.

Úkol, který dostali italští umělci vedení mistrem Šimonem Vlachem, nebyl nijak jednoduchý. Žádný motiv na tisících metrových psaníček se totiž nesměl opakovat!

Možná také proto se mistr Vlach vypodobnil pod okny kaple na jihovýchodním rohu zámku s šaškovskou čepicí a přidal i nápis – Šimon Vlach ztřeštěnej. Mezi všemi výjevy je však jeden, který si zaslouží zvláštní pozornost.

Vratislav II. z Pernštejna
Vratislav II. z Pernštejna

Kdo najde poklad?

Na první pohled by si jen málo lidí všimlo nenápadného vyobrazení, které dodnes halí rouška tajemství. V úrovni druhého patra, zcela v rohu, se za okapovou rourou schovává obraz rytíře v nadživotní velikosti.

Za krkem mu sedí patrně opice a nad hlavou má pak postava napsána písmena GGGGG. Nikdo zatím nedokázal vysvětlit, co přesně znamenají.

Velká jídelna
Velká jídelna

Podle zámecké legendy by to mohla být i jakási šifra, která vede k pokladu, a to prý tak bohatému, že by si nálezce za něj mohl koupit celé zámecké návrší. Existují ale i jiná vysvětlení.

Podle jednoho jde o počáteční písmena vědeckých odvětví v latině, jiné mluví o seznamu aristokratických ctností v němčině. Tajemství nápisu ale zmizelo se staviteli zámku, tedy s rodem Pernštejnů.

Maxmilián II. s rodinou
Maxmilián II. s rodinou

Druhý po králi

Svou podobu získal zámek díky Vratislavovi z Pernštejna, který sloužil jako kancléř Českého království a byl tedy druhým nejmocnějším mužem po králi.

Zcestovalý a bohatý šlechtic pak v roce 1551 vedl poselstvo českých pánů do Janova, aby se císař a český král Maxmilián II. mohl setkat se svou novou manželkou Marií Španělskou.

Královský kancléř cesty nelitoval, zamiloval se totiž do jedné z královniných dvorních dam. Marie Manrique de Lara pocházela ze vznešené španělské rodiny Mendoza a později se stala Vratislavovou chotí.

Po finančních problémech se ale Pernštejnové rozhodli přestěhovat do Litomyšle a pár potřeboval adekvátně vznešené sídlo. Když ale Vratislav přijel do města, našel tu starý palác, poničený dvěma požáry. Bylo jasné, že se musí architekti pustit do práce.

Patřičné péče se dostalo i komínům.
Patřičné péče se dostalo i komínům.

Pohled do historie

Počátky zámeckého areálu v Litomyšli totiž sahají až do dávného středověku. Stála tu románská bazilika premonstrátů, přestavěná ve 14. století na sídlo nového litomyšlského biskupství.

Po husitských válkách pak areál získali páni rodu z Postupic, kterým byl ale po stavovských odbojích zabaven a předán Pernštejnům. Vratislav v roce 1568 povolal císařského stavitele Giovanniho Battistu Aostalliho, aby vytvořil nový palác.

Díky tomu pak v Litomyšli vznikla jedna z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Sídlo pak po Pernštejnech obývali Trauttmansdorffové a od nich je vyženil rod Valdštejnů-Vartenberků.

Arkády
Arkády

Po požáru divadlo

Zámek i město však byly během třicetileté války vydrancovány císařskými a švédskými vojsky, vážné škody však způsobil i požár zámku v roce 1775. Právě tehdy při opravách nechali Vartenberkové přemalovat část renesanční výzdoby na fasádě a velké úpravy interiérů pak dokončila stavba zámeckého divadla.

V něm si zahráli i samotní členové hraběcí rodiny, která si chtěla užívat stejný kulturní život jako ve Vídni.

Dodnes tak mohou návštěvníci obdivovat dochované kulisy císařského divadelního malíře Josefa Platzera, který se proslavil dekoracemi pro premiéru Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Rozmařilý život Vartenberků si ale vyžádal svou daň, a rod přišel o většinu peněz. Aby mohli splatit dluhy, byl zámek v roce 1855 prodán posledním majitelům rodu Thurn-Taxis. Ti ale v sídle nepobývali a po válce jim byl zabaven.

Audienční sál
Audienční sál

Znovuzrození psaníček

Kvůli pozdějším úpravám na zámku se dochovala jen třetina původní výzdoby na fasádách. Zbytek bylo třeba novodobě zrekonstruovat.

Na přelomu 70. a 80. let se tak do práce na zdech zámku pustili věhlasní čeští umělci a restaurátoři, mezi nimi například i sochař Olbram Zoubek či malíř Václav Boštík.

Také oni, jako jejich předchůdci, si dali záležet, aby ani jeden z motivů na tisících psaníček nebyl stejný. Což nutně znamenalo opravdu zapojit fantazii.

Kromě jablíček, ryb či geometrických vzorů tak moderní umělci do výzdoby zakomponovali i krásné ženy v rouše Evině, či dokonce milostný akt. Ty se však nacházejí na místech, kam oko návštěvníka pohlédne jen zřídka. Pokusíte se je najít?

Jezdecká předsíň
Jezdecká předsíň

Co nesmíte minout při návštěvě Litomyšle?

Klášterní zahrady – Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který je městu věnoval.

Nádherný park se rozkládá na 11 tisících metrech čtverečních a je naprosto ideálním místem k odpočinku a relaxaci. Atmosféru v celoročně otevřeném areálu podporuje také tiše znějící klasická hudba a osvětlení, které se mění ve dne a v noci.

Rodný byt Bedřicha Smetany – V přízemí bývalého zámeckého pivovaru se v roce 1824 narodil významný český skladatel Bedřich Smetana. Dnes je jeho rodný byt proměněn v expozici, která připomíná dobu skladatelova dětství v Litomyšli.

Přibližuje nejen atmosféru tehdejší domácnosti Smetanových, rodinný život a historické události, ale také ostatní Smetanova bydliště, tedy Jindřichův Hradec, Růžkovy Lhotce, Plzeň, Prahu, švédský Göteborg a Jabkenice.

Muzeum Josefa Váchala – Interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech minulého století grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. Vytvořil zde unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek a bytové doplňky.

Takzvané Portmoneum pak v 90. letech zachránilo a pomohlo zrestaurovat nakladatelství Paseka, které pak expozici doplnilo také o dobové fotografie, ukázky korespondence a drobné grafiky. Tím vznikla naprosto jedinečná pocta tomuto výraznému umělci.

Foto: Wikipedia
reklama
Související články
Jan Žižka střeží kamenným pohledem gotickou radnici i kostičky lega a čokolády. Pod pláštěm s kalichem za zvuků hudby a pouličního divadla ožívá genius loci města. Město Tábor, tak úzce spojené s husitským revolučním hnutím, vypíná svou hrdou tvář na jihu Čech. Tam, kde dříve řinčely zbraně, dnes cinkají sklenky místních vináren a kavárniček. Chcete-li také pocítit tu zvláštní atmosféru laskavé
Město ležící na březích Labe jako by otevíralo svou náruč vstříc zalesněným svahům Českého středohoří. Nabízí malebné historické centrum i silnou náklonnost k vinařství. Byl to totiž právě nedaleký vrch Radobýl, kde se roku 1359 začaly psát s požehnáním Karla IV. dějiny českého vinařství. Otec vlasti totiž litoměřickému lidu zdejší půdu pro tyto účely daroval... Středověká tepna Kromě barvit
Je toho hodně, co nás napadne při vyslovení jména Štramberk – bohatá historie, cenné architektonické památky, stále živé lidové tradice… V tomto malebném moravském městě je ale pořád možné objevovat něco nového a zajímavého. Historické jádro Štramberka je díky své bohaté historii i cenným památkám městskou památkovou rezervací. Tvoří ji měšťanské domy, obehnané hradbami v okolí svažitého náměstí.
Česká republika má několik míst, která se proslavila chovem koní. Naší specialitou je především starokladrubský kůň, a právě mnoho jeho zástupců našlo svůj domov ve Slatiňanech, v těsné blízkosti významného a hojně navštěvovaného zámku. Od chvíle, kdy na sklonku 13. století vznikla osada zvaná Slatiňany, se zdejší obec stále rozrůstala. Některý z potomků prvního doloženého majitele panství Franti
Jedním z mála dochovaných pevnostních objektů v Olomouci je Korunní pevnůstka ležící vlastně v samém centru města. Budována byla od roku 1754 na území bývalé obce Závodí před středověkými městskými hradbami a tvoří ji několik objektů postavených v průběhu 18. i 19. století. Pevnost obklopuje mohutný zemní val určený k rozmístění děl, jehož podpěrná cihlová zeď dosahuje výška 4,7 metru. Těch děl
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
enigmaplus.cz
Záhady hradu Kost: Obývají ho duchové někdejších majitelů?
Prostřelený obraz neznámé ženy, svědectví o bílém obličeji objevujícím se na snímcích mramorové Madony, odbíjení neexistujících věžních hodin. To je jen několik záhad, které se vážou ke gotickému h
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
epochaplus.cz
Armand Douglas Hammer: Temné fantazie krásného prince
Je hezký, urostlý, slavný a velmi bohatý. Dokonale splňuje všechny parametry moderního prince. Ale pozor! Je k mání jen pro opravdu otrlé princezny. Jeho představa kvalitního sexu zahrnuje svazování a kapku násilí. Navíc je možná kanibal. V případě amerického herce Armanda Douglase Hammera (*1986) byla Štěstěna značně rozdavačná. Armie se prostě uměl narodit. Jeho předkové nashromáždili obrovské
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
iluxus.cz
Česká republika zná nejlepší domácí vína roku 2024
Branko Černý, ředitel největšího českého vinařského projektu Král vín, dnes slavnostně vyhlásil výsledky jeho soutěžní části. Do ní 165 českých a moravských vinařů přihlásilo celkem 1370 vín. • Abs
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
nasehvezdy.cz
Návrat Bernáškové k ex? Společná dovolená!
Herečka Jana Bernášková (43) ze seriálu ZOO, která si ještě před lety nemohla přijít s otcem své dcery Justýny (17) na jméno, s ním teď vyrazila na společnou dovolenou. S režisérem Davidem Drábkem (54
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
epochalnisvet.cz
První známá oběť atentátu? Faraon Teti!
Titul první známé oběti atentátu v historii získává egyptský faraon Teti (někdy známý také jako Othoés), vládnoucí přibližně v letech 2291 až 2279 př. n. l.   Když faraon Venis zemře, aniž po sobě zanechá mužského potomka, pátá dynastie končí a nastává období nestability. Hledá se nový panovník, který „usmíří obě země“. Nakonec se jím
Interiérové stínění z textilních materiálů
rezidenceonline.cz
Interiérové stínění z textilních materiálů
Látky všech typů vnášejí do obytného prostoru příjemný pocit, současně nabízejí širokou škálu možností pro personalizaci a stylizaci interiéru. Ačkoli závěsy jsou často první volbou, existuje mnoho dalších možností, které stojí za zvážení. Jednou z hlavních výhod textilního stínění je jeho flexibilita s ohledem na aktuální zaměření konkrétního obytného prostoru. Materiály, jež jsou k dispozici
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
skutecnepribehy.cz
Darovaná skleněná kulička mi přinesla veliké štěstí
Jednou jsem zasáhla do pranice malých kluků, kteří hráli kuličky. Jeden z nich mi dal svou skleněnku na památku. A štěstí si mě opravdu našlo! Když jsem zůstala sama s dětmi, nebyla to lehká doba. Měla jsem se co ohánět, ale brala jsem si ke své práci různé brigády, aby děti nepocítily chudobu, co se nám přilepila na
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
21stoleti.cz
Na Měsíci bude kroužit vodíkový Lunar Cruiser
Americká kosmická agentura NASA využije vodíkové vozidlo Toyota Lunar Cruiser pro svou nadcházejí pilotovanou misi na Měsíc. Šestikolové vozítko pro jízdu po povrchu umožní vědcům ještě detailnější pr
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
historyplus.cz
Jiří z Poděbrad vládl místo Pohrobka
„Musíme ho tu zdržet,“ říká Jiří z Poděbrad v kruhu přátel. Ladislav Pohrobek, kterému zjara přísahal věrnost, teď na podzim přijel do Prahy. Plánuje se jeho korunovace, ale jde i o to dostat mladičkého krále pod svůj vliv. Jiří se už postará, aby zůstal déle než rok. Odjede až v listopadu 1454.   Na svět
Šťavnatá barbeque žebírka
tisicereceptu.cz
Šťavnatá barbeque žebírka
Připravujete občerstvení na oslavu? Nezapomeňte připravit pikantní „barbekjů“ žebírka. Suroviny 2 kg hovězích žeber 1 lžíce uzené papriky 1 lžíce granulované cibule sůl, pepř Na omáčku
Pro dobrou paměť trénujte mozek
panidomu.cz
Pro dobrou paměť trénujte mozek
Máte to na jazyku, a přitom si nemůžete vzpomenout. Čím to asi bude? Že by věkem? Možná jen svůj mozek málo trénujete. Každý z nás si dokáže zapamatovat mnohem víc, než si myslí. Nezáleží totiž ani tak na věku jako na trénovanosti mozku. Říkají to vědci, kteří mozek zkoumají již po desetiletí. Paměť se podle
Sušená rajčata v oleji
nejsemsama.cz
Sušená rajčata v oleji
Dokonalá surovina, kterou v kuchyni potřebujete. Hodí se do těstovinových jídel, kuskusu, můžete je použít na obložené chleby, do rizota. Rozumí si s bylinkami, sýry i slaninou. Ingredience na 2 sklenice: ● 2 kg oválných zralých rajčat ● 15 stroužků česneku ● 4 lžíce sušené bazalky ● sůl ● olivový olej Postup: Rajčata překrojte a vyskládejte na plech vyložený pečicím papírem. Osolte je