Domů     Zámek v Litomyšli: Nádherně zdobené zdi ukrývají tajemnou šifru
Zámek v Litomyšli: Nádherně zdobené zdi ukrývají tajemnou šifru

Renesanční zámecký areál v Litomyšli je nejen jedním z nejkrásnějších u nás, ale také v celé střední Evropě. Má vše, od luxusních komnat přes arkády a unikátní výzdobu samotných stěn zámku. Sídlo druhého nejmocnějšího muže království má co nabídnout.

Nachází se: v Litomyšli na pomezí Česka a Moravy

GPS souřadnice: 49°52’25″N, 16°18’52″E

Web: www.zamek-litomysl.cz

Už jen pohled na stěny zámku musí každého návštěvníka uchvátit. Renesanční výzdobu, takzvaná sgrafita, tvoří na osm tisíc psaníček a také velké výjevy ze života starozákonního Samsona či bitev římských vojsk.

Úkol, který dostali italští umělci vedení mistrem Šimonem Vlachem, nebyl nijak jednoduchý. Žádný motiv na tisících metrových psaníček se totiž nesměl opakovat!

Možná také proto se mistr Vlach vypodobnil pod okny kaple na jihovýchodním rohu zámku s šaškovskou čepicí a přidal i nápis – Šimon Vlach ztřeštěnej. Mezi všemi výjevy je však jeden, který si zaslouží zvláštní pozornost.

Vratislav II. z Pernštejna
Vratislav II. z Pernštejna

Kdo najde poklad?

Na první pohled by si jen málo lidí všimlo nenápadného vyobrazení, které dodnes halí rouška tajemství. V úrovni druhého patra, zcela v rohu, se za okapovou rourou schovává obraz rytíře v nadživotní velikosti.

Za krkem mu sedí patrně opice a nad hlavou má pak postava napsána písmena GGGGG. Nikdo zatím nedokázal vysvětlit, co přesně znamenají.

Velká jídelna
Velká jídelna

Podle zámecké legendy by to mohla být i jakási šifra, která vede k pokladu, a to prý tak bohatému, že by si nálezce za něj mohl koupit celé zámecké návrší. Existují ale i jiná vysvětlení.

Podle jednoho jde o počáteční písmena vědeckých odvětví v latině, jiné mluví o seznamu aristokratických ctností v němčině. Tajemství nápisu ale zmizelo se staviteli zámku, tedy s rodem Pernštejnů.

Maxmilián II. s rodinou
Maxmilián II. s rodinou

Druhý po králi

Svou podobu získal zámek díky Vratislavovi z Pernštejna, který sloužil jako kancléř Českého království a byl tedy druhým nejmocnějším mužem po králi.

Zcestovalý a bohatý šlechtic pak v roce 1551 vedl poselstvo českých pánů do Janova, aby se císař a český král Maxmilián II. mohl setkat se svou novou manželkou Marií Španělskou.

Královský kancléř cesty nelitoval, zamiloval se totiž do jedné z královniných dvorních dam. Marie Manrique de Lara pocházela ze vznešené španělské rodiny Mendoza a později se stala Vratislavovou chotí.

Po finančních problémech se ale Pernštejnové rozhodli přestěhovat do Litomyšle a pár potřeboval adekvátně vznešené sídlo. Když ale Vratislav přijel do města, našel tu starý palác, poničený dvěma požáry. Bylo jasné, že se musí architekti pustit do práce.

Patřičné péče se dostalo i komínům.
Patřičné péče se dostalo i komínům.

Pohled do historie

Počátky zámeckého areálu v Litomyšli totiž sahají až do dávného středověku. Stála tu románská bazilika premonstrátů, přestavěná ve 14. století na sídlo nového litomyšlského biskupství.

Po husitských válkách pak areál získali páni rodu z Postupic, kterým byl ale po stavovských odbojích zabaven a předán Pernštejnům. Vratislav v roce 1568 povolal císařského stavitele Giovanniho Battistu Aostalliho, aby vytvořil nový palác.

Díky tomu pak v Litomyšli vznikla jedna z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Sídlo pak po Pernštejnech obývali Trauttmansdorffové a od nich je vyženil rod Valdštejnů-Vartenberků.

Arkády
Arkády

Po požáru divadlo

Zámek i město však byly během třicetileté války vydrancovány císařskými a švédskými vojsky, vážné škody však způsobil i požár zámku v roce 1775. Právě tehdy při opravách nechali Vartenberkové přemalovat část renesanční výzdoby na fasádě a velké úpravy interiérů pak dokončila stavba zámeckého divadla.

V něm si zahráli i samotní členové hraběcí rodiny, která si chtěla užívat stejný kulturní život jako ve Vídni.

Dodnes tak mohou návštěvníci obdivovat dochované kulisy císařského divadelního malíře Josefa Platzera, který se proslavil dekoracemi pro premiéru Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Rozmařilý život Vartenberků si ale vyžádal svou daň, a rod přišel o většinu peněz. Aby mohli splatit dluhy, byl zámek v roce 1855 prodán posledním majitelům rodu Thurn-Taxis. Ti ale v sídle nepobývali a po válce jim byl zabaven.

Audienční sál
Audienční sál

Znovuzrození psaníček

Kvůli pozdějším úpravám na zámku se dochovala jen třetina původní výzdoby na fasádách. Zbytek bylo třeba novodobě zrekonstruovat.

Na přelomu 70. a 80. let se tak do práce na zdech zámku pustili věhlasní čeští umělci a restaurátoři, mezi nimi například i sochař Olbram Zoubek či malíř Václav Boštík.

Také oni, jako jejich předchůdci, si dali záležet, aby ani jeden z motivů na tisících psaníček nebyl stejný. Což nutně znamenalo opravdu zapojit fantazii.

Kromě jablíček, ryb či geometrických vzorů tak moderní umělci do výzdoby zakomponovali i krásné ženy v rouše Evině, či dokonce milostný akt. Ty se však nacházejí na místech, kam oko návštěvníka pohlédne jen zřídka. Pokusíte se je najít?

Jezdecká předsíň
Jezdecká předsíň

Co nesmíte minout při návštěvě Litomyšle?

Klášterní zahrady – Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který je městu věnoval.

Nádherný park se rozkládá na 11 tisících metrech čtverečních a je naprosto ideálním místem k odpočinku a relaxaci. Atmosféru v celoročně otevřeném areálu podporuje také tiše znějící klasická hudba a osvětlení, které se mění ve dne a v noci.

Rodný byt Bedřicha Smetany – V přízemí bývalého zámeckého pivovaru se v roce 1824 narodil významný český skladatel Bedřich Smetana. Dnes je jeho rodný byt proměněn v expozici, která připomíná dobu skladatelova dětství v Litomyšli.

Přibližuje nejen atmosféru tehdejší domácnosti Smetanových, rodinný život a historické události, ale také ostatní Smetanova bydliště, tedy Jindřichův Hradec, Růžkovy Lhotce, Plzeň, Prahu, švédský Göteborg a Jabkenice.

Muzeum Josefa Váchala – Interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech minulého století grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. Vytvořil zde unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek a bytové doplňky.

Takzvané Portmoneum pak v 90. letech zachránilo a pomohlo zrestaurovat nakladatelství Paseka, které pak expozici doplnilo také o dobové fotografie, ukázky korespondence a drobné grafiky. Tím vznikla naprosto jedinečná pocta tomuto výraznému umělci.

Foto: Wikipedia
Související články
Ani ne pět kilometrů nás ve Slatiňanech dělí od obce Kočí, kam bychom určitě neměli zapomenout se vydat. Stojí tu totiž původně gotický kostel sv. Bartoloměje, založený v roce 1397 Žofií Bavorskou, manželkou krále Václava IV. Kostel na první pohled působí trochu jako pevnost. Stojí na mírném návrší, obehnaném příkopem, a přichází se k němu po unikátním dřevěném zastřešeném barokním mostě, jedn
V Čechách jich moc nenajdete, ale ty, které se zachovaly, jsou opravdovými skvosty. Tak až pojedete na výlet, zkuste se v některé z nich zastavit. U bílého jednorožce Za krásnou lékárnou zapsanou na seznamu UNESCO se musíte vydat do západočeských Klatov. Najdete ji na náměstí Míru v domě s popisným číslem 149, kde sídlí už od počátku 17. století. Možná vás zaujme, že byla v běžném provozu ještě
Odnepaměti běží krkonošskou krajinou dravá říčka, které zdejší lidé vybrali jméno Mumlava. Inspirovali se německým slůvkem murmeln, což znamená mumlat, a přesně takový zvuk slyšeli, když se do tekoucí vody zaposlouchali. A mumlání vody se znásobilo v místě, kde se vrhala z desetimetrové výšky. Snažit se popsat Mumlavský vodopád je trochu jako vědecky rozebírat Monu Lisu. Stejně bude vždycky nejle
Návštěvou jednoho města si snadno zajistíme program třeba na celý víkend. Boskovice totiž nabízejí hned dvě významné architektonické památky, vzdálené od sebe jen půl kilometru. A tak se vydejme za hradem i za zámkem do krásné jihomoravské krajiny. Trhová osada Boskovice na okraji Drahanské vrchoviny vznikla někdy ve13. století, a už v roce 1313 kronikáři zaznamenali první zmínku o boskovickém hr
Strakonický hrad oplývá bohatou historií i mnoha legendami. Celá staletí patřil k hlavním sídlům řádu johanitů, po rozsáhlé rekonstrukci sem ale míří davy turistů. V jeho rozsáhlých prostorách je totiž neustále co objevovat. Podle pověsti je jednou z nejznámějších obyvatelek strakonického hradu Bílá paní, dcera Oldřicha z Rožmberka. Pokud se zjevila, všichni s napětím sledovali její náladu. Trado
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nechte se zlákat hovězím žebrem s lanýži v restauraci Depo v Českém Krumlově
iluxus.cz
Nechte se zlákat hovězím žebrem s lanýži v restauraci Depo v Českém Krumlově
Podzim se pomalu přihlásil o slovo. Se změnou počasí, tedy konkrétně s výrazným ochlazením a příbytku srážek, lze přímou úměrou vysledovat také, jak v ulicích českých měst ubývá zahraničních turistů.
Asijská pochoutka
tisicereceptu.cz
Asijská pochoutka
Suroviny na 2 porce 200 g mletého masa 200 g rýže 1 mrkev 2 cibule 1 jarní cibulka 3 lžičky oleje 1/2 okurky 1/2 lžičky sójové omáčky 1/2 lžičky medu 80 g hub shi-take nebo hříbků pepř 2
Sveďte ho podle hvězd
nejsemsama.cz
Sveďte ho podle hvězd
Jak osvědčeně můžete svést muže podle jeho znamení zvěrokruhu? Beran (21. 3. – 19. 4.) Miluje komplimenty, obdiv a užívá si pocit, když vám může pomáhat. Proto ho často chvalte a bez ostychu se ho ptejte na rady. Ve vztahu se začne poměrně rychle nudit, tak musíte neustále vymýšlet nové podněty. Nepokoušejte se ho ovládat, protože když
Kdy oznámí Daniela a Ondřej Brzobohatí radostnou zprávu?
nasehvezdy.cz
Kdy oznámí Daniela a Ondřej Brzobohatí radostnou zprávu?
Vzhledem k probíhajícímu soudu s bývalou manželkou má hudebník Ondřej Brzobohatý (41) starostí až nad hlavu. Špitá se, že alespoň v soukromí by se měl těšit z radostnějších zpráv. Aktuálním tématem
4 utajení levobočci: Zašpásoval si císař s Masarykovou matkou?
historyplus.cz
4 utajení levobočci: Zašpásoval si císař s Masarykovou matkou?
Kolem půlnoci zastavuje před luxusním hotelem v jednom německém městě kočár s pečlivě zataženými záclonkami. Vystupuje z něj dáma v černém s hustým závojem, doprovázená pánem. Personál je nevítá. Podle instrukcí nesmí na záhadnou ženu nikdo ani pohlédnout. Majitel hotelu dobře ví, co je to diskrétnost. Zachovat přísné inkognito páru, který se u něj v durynském Hildburghausenu ubytoval 7. února
Ve Rwandě se šíří smrtící virus marburg, pomohou vyvíjené vakcíny?
21stoleti.cz
Ve Rwandě se šíří smrtící virus marburg, pomohou vyvíjené vakcíny?
Virus marburg vyvolává hemoragickou horečku marburg, jejíž mortalita dosahuje až 90 %. Proti nemoci neexistuje lék ani schválená vakcína. Nyní vypukla epidemie nemoci ve Rwandě. Pokud by se nákaza šíř
S červenou se to musí umět
panidomu.cz
S červenou se to musí umět
Každý z nás vnímá barvy jinak, ale u červené se shodneme: Přitahuje pozornost. V interiéru se proto hodí na výrazné akcenty, ale musíte dávat pozor, aby jí nebylo příliš. Příkladem šikovného použití červené může být pohovka do obýváku. Podle psychologů uvolňuje napětí a zvyšuje potřebu komunikovat. Proto tuto barvu mívají nezřídka pohovky v televizních talk
Díky jeho lži jsme se zamilovali
skutecnepribehy.cz
Díky jeho lži jsme se zamilovali
Jako kadeřnice jsem vyslechla nespočet životních osudů. Vlastně i můj život vypráví příběh, který si stále žije svým životem. A patřím mezi ty šťastné, které jím provází poctivá dávka lásky. Cesta k ní nebyla ale vůbec jednoduchá a nalézt tu pravou mi pomohla až má práce. Všechno začalo jedno květnové odpoledne, kdy se v našem kadeřnictví objevil neznámý muž.
Dovolenkový ráj hokejové legendy
rezidenceonline.cz
Dovolenkový ráj hokejové legendy
Asi pětačtyřicet minut jízdy od Los Angeles po malebné Pacific Coast Highway leží Malibu, destinace báječných rekreačních sídel bohatých a slavných. Na jedné z jejích nejlepších pláží se před lety usadila s rodinou i někdejší dlouholetá hvězda americké NHL, Chris Chelios. Chelly, jak ho s láskou nazývají jeho kolegové, když komentuje NHL pro EPSN, trojnásobný
Rozvod Jeffa Bezose: Měla dostat MacKenzie ještě víc?
epochaplus.cz
Rozvod Jeffa Bezose: Měla dostat MacKenzie ještě víc?
Poznají se v práci. Časem dají výpověď a bok po boku rozjedou vlastní byznys. V maličkých kancelářích, kde je každý „holka pro všechno“.   „Měli jsme brigádníka, seděla jsem s ním v kumbálku, co fungoval jako kuchyňka a hlídala účetnictví. Když bylo hotovo, šla jsem balit objednávky,“ vzpomíná na rok 1996 většinou nepříliš sdílná MacKenzie
Podařilo se najít bájný poklad Nibelungů?
epochalnisvet.cz
Podařilo se najít bájný poklad Nibelungů?
Detektor kovů začne hlasitě pípat. Nejde o planý poplach a pod zemí se neukrývá jen nějaké harampádí. V roce 2014 učiní amatérský archeolog v lese u Rülzheimu na západě Německa nález, který všem vyrazí dech. Při pátrání po legendami opředeném pokladu Nibelungů objeví zlaté a stříbrné šperky a další cenné předměty. Patřily bájnému Siegfriedovi?   Na stěně
Tajné tunely v nitru bývalé sopky: Ukrývají ztracený nacistický archiv?
enigmaplus.cz
Tajné tunely v nitru bývalé sopky: Ukrývají ztracený nacistický archiv?
Polské město Lubáň se stalo v závěru druhé světové války místem tvrdých bojů mezi ustupující německou armádou a Rudou armádou. Velké území města bylo zcela zničeno. Válka však zanechala stopy i v podz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz