Domů     Zámek v Litomyšli: Nádherně zdobené zdi ukrývají tajemnou šifru
Zámek v Litomyšli: Nádherně zdobené zdi ukrývají tajemnou šifru

Renesanční zámecký areál v Litomyšli je nejen jedním z nejkrásnějších u nás, ale také v celé střední Evropě. Má vše, od luxusních komnat přes arkády a unikátní výzdobu samotných stěn zámku. Sídlo druhého nejmocnějšího muže království má co nabídnout.

Nachází se: v Litomyšli na pomezí Česka a Moravy

GPS souřadnice: 49°52’25″N, 16°18’52″E

Web: www.zamek-litomysl.cz

Už jen pohled na stěny zámku musí každého návštěvníka uchvátit. Renesanční výzdobu, takzvaná sgrafita, tvoří na osm tisíc psaníček a také velké výjevy ze života starozákonního Samsona či bitev římských vojsk.

Úkol, který dostali italští umělci vedení mistrem Šimonem Vlachem, nebyl nijak jednoduchý. Žádný motiv na tisících metrových psaníček se totiž nesměl opakovat!

Možná také proto se mistr Vlach vypodobnil pod okny kaple na jihovýchodním rohu zámku s šaškovskou čepicí a přidal i nápis – Šimon Vlach ztřeštěnej. Mezi všemi výjevy je však jeden, který si zaslouží zvláštní pozornost.

Vratislav II. z Pernštejna
Vratislav II. z Pernštejna

Kdo najde poklad?

Na první pohled by si jen málo lidí všimlo nenápadného vyobrazení, které dodnes halí rouška tajemství. V úrovni druhého patra, zcela v rohu, se za okapovou rourou schovává obraz rytíře v nadživotní velikosti.

Za krkem mu sedí patrně opice a nad hlavou má pak postava napsána písmena GGGGG. Nikdo zatím nedokázal vysvětlit, co přesně znamenají.

Velká jídelna
Velká jídelna

Podle zámecké legendy by to mohla být i jakási šifra, která vede k pokladu, a to prý tak bohatému, že by si nálezce za něj mohl koupit celé zámecké návrší. Existují ale i jiná vysvětlení.

Podle jednoho jde o počáteční písmena vědeckých odvětví v latině, jiné mluví o seznamu aristokratických ctností v němčině. Tajemství nápisu ale zmizelo se staviteli zámku, tedy s rodem Pernštejnů.

Maxmilián II. s rodinou
Maxmilián II. s rodinou

Druhý po králi

Svou podobu získal zámek díky Vratislavovi z Pernštejna, který sloužil jako kancléř Českého království a byl tedy druhým nejmocnějším mužem po králi.

Zcestovalý a bohatý šlechtic pak v roce 1551 vedl poselstvo českých pánů do Janova, aby se císař a český král Maxmilián II. mohl setkat se svou novou manželkou Marií Španělskou.

Královský kancléř cesty nelitoval, zamiloval se totiž do jedné z královniných dvorních dam. Marie Manrique de Lara pocházela ze vznešené španělské rodiny Mendoza a později se stala Vratislavovou chotí.

Po finančních problémech se ale Pernštejnové rozhodli přestěhovat do Litomyšle a pár potřeboval adekvátně vznešené sídlo. Když ale Vratislav přijel do města, našel tu starý palác, poničený dvěma požáry. Bylo jasné, že se musí architekti pustit do práce.

Patřičné péče se dostalo i komínům.
Patřičné péče se dostalo i komínům.

Pohled do historie

Počátky zámeckého areálu v Litomyšli totiž sahají až do dávného středověku. Stála tu románská bazilika premonstrátů, přestavěná ve 14. století na sídlo nového litomyšlského biskupství.

Po husitských válkách pak areál získali páni rodu z Postupic, kterým byl ale po stavovských odbojích zabaven a předán Pernštejnům. Vratislav v roce 1568 povolal císařského stavitele Giovanniho Battistu Aostalliho, aby vytvořil nový palác.

Díky tomu pak v Litomyšli vznikla jedna z nejkrásnějších renesančních staveb ve střední Evropě. Sídlo pak po Pernštejnech obývali Trauttmansdorffové a od nich je vyženil rod Valdštejnů-Vartenberků.

Arkády
Arkády

Po požáru divadlo

Zámek i město však byly během třicetileté války vydrancovány císařskými a švédskými vojsky, vážné škody však způsobil i požár zámku v roce 1775. Právě tehdy při opravách nechali Vartenberkové přemalovat část renesanční výzdoby na fasádě a velké úpravy interiérů pak dokončila stavba zámeckého divadla.

V něm si zahráli i samotní členové hraběcí rodiny, která si chtěla užívat stejný kulturní život jako ve Vídni.

Dodnes tak mohou návštěvníci obdivovat dochované kulisy císařského divadelního malíře Josefa Platzera, který se proslavil dekoracemi pro premiéru Mozartova Dona Giovanniho ve Stavovském divadle.

Rozmařilý život Vartenberků si ale vyžádal svou daň, a rod přišel o většinu peněz. Aby mohli splatit dluhy, byl zámek v roce 1855 prodán posledním majitelům rodu Thurn-Taxis. Ti ale v sídle nepobývali a po válce jim byl zabaven.

Audienční sál
Audienční sál

Znovuzrození psaníček

Kvůli pozdějším úpravám na zámku se dochovala jen třetina původní výzdoby na fasádách. Zbytek bylo třeba novodobě zrekonstruovat.

Na přelomu 70. a 80. let se tak do práce na zdech zámku pustili věhlasní čeští umělci a restaurátoři, mezi nimi například i sochař Olbram Zoubek či malíř Václav Boštík.

Také oni, jako jejich předchůdci, si dali záležet, aby ani jeden z motivů na tisících psaníček nebyl stejný. Což nutně znamenalo opravdu zapojit fantazii.

Kromě jablíček, ryb či geometrických vzorů tak moderní umělci do výzdoby zakomponovali i krásné ženy v rouše Evině, či dokonce milostný akt. Ty se však nacházejí na místech, kam oko návštěvníka pohlédne jen zřídka. Pokusíte se je najít?

Jezdecká předsíň
Jezdecká předsíň

Co nesmíte minout při návštěvě Litomyšle?

Klášterní zahrady – Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy nedaleko zámku. Zdobí je altán s výhledem na město, květinové záhony a uprostřed bazén se sousoším od Olbrama Zoubka, který je městu věnoval.

Nádherný park se rozkládá na 11 tisících metrech čtverečních a je naprosto ideálním místem k odpočinku a relaxaci. Atmosféru v celoročně otevřeném areálu podporuje také tiše znějící klasická hudba a osvětlení, které se mění ve dne a v noci.

Rodný byt Bedřicha Smetany – V přízemí bývalého zámeckého pivovaru se v roce 1824 narodil významný český skladatel Bedřich Smetana. Dnes je jeho rodný byt proměněn v expozici, která připomíná dobu skladatelova dětství v Litomyšli.

Přibližuje nejen atmosféru tehdejší domácnosti Smetanových, rodinný život a historické události, ale také ostatní Smetanova bydliště, tedy Jindřichův Hradec, Růžkovy Lhotce, Plzeň, Prahu, švédský Göteborg a Jabkenice.

Muzeum Josefa Váchala – Interiér domu Josefa Portmona vyzdobil ve 20. letech minulého století grafik, spisovatel, mystik a knihtiskař Josef Váchal. Vytvořil zde unikátní nástěnné malby, vyřezávaný malovaný nábytek a bytové doplňky.

Takzvané Portmoneum pak v 90. letech zachránilo a pomohlo zrestaurovat nakladatelství Paseka, které pak expozici doplnilo také o dobové fotografie, ukázky korespondence a drobné grafiky. Tím vznikla naprosto jedinečná pocta tomuto výraznému umělci.

Foto: Wikipedia
Související články
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz