Domů     Zámek Konopiště: Rezidence milovníka pokroku a vyhlášeného krále střelců
Zámek Konopiště: Rezidence milovníka pokroku a vyhlášeného krále střelců

Je dokladem génia českých stavitelů i sběratelské vášně jedné z nejznámějších osobností naší historie. Výstavný zámek Konopiště s rozlehlým parkem se i dnes do nejmenšího detailu důsledně drží podoby, kterou mu arcivévoda d´Este vtiskl před více než stoletím.

Arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este známe z dějin jako následníka rakousko-uherského trůnu, který byl zavražděn při atentátu v Sarajevu. Seznámit se s ním ze zcela jiné stránky můžeme při návštěvě zámku Konopiště na okraji Benešova.

Právě arcivévoda a synovec samotného císaře František si totiž tento výstavný komplex pořídil v roce 1887. O rok předtím tu byl prozatím jen na návštěvě u Františka Evžena z Lobkowicz a Konopiště ho prostě nadchlo. Mělo všechno, po čem muž jako on toužil.

Nezměrné prostory skýtaly možnosti k uložení stále se rozrůstajících sbírek. Byla zde krásná příroda a hluboké lesy, samozřejmě plné zvěře, kterou František tak rád lovil.

A v neposlední řadě Benešovem šikovně procházela železnice spojující Prahu přes České Budějovice s Linzem. Není tedy divu, že když se Lobkowicz dostal do finančních problémů a zámku se rozhodl zbavit, v čele fronty kupců stál natěšený arcivévoda d´Este. Přišlo ho to na 2,5 milionu zlatých.

Prosluněné Konopiště už dávno nepřipomíná ten ponurý středověký hrad z dávných dob.
Prosluněné Konopiště už dávno nepřipomíná ten ponurý středověký hrad z dávných dob.

Boháč si opravuje sídlo králů

V té době měl zámek už za sebou bohatou historii. Již na konci 13. století zde stál středověký hrad rodu Benešoviců. Sídlo pak měnilo majitele.

Zabydleli se tu nadlouho Šternberkové, které vystřídala rytířská rodina Hodějovských, načas se stal majitelem i sám vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Pobýval tu takzvaný zimní král Fridrich Falcký i král Jiří z Poděbrad. A mnohokrát mělo také Konopiště namále.

Ve druhé polovině 15. století bylo půl druhého roku obléháno, o století později ho zdevastoval rozsáhlý požár a po pár desetiletích se ho zmocnili Švédové, kteří současně vypálili celý Benešov.

František Ferdinand dostal do rukou sídlo s velkou historií, ale stále až příliš připomínající onen ponurý středověký hrad z dávných dob. Jenže nadarmo se arcivévoda díky dědictví po příbuzném z Modeny nestal jedním z nejbohatších šlechticů kontinentu. Zakrátko ožilo Konopiště neutuchajícím stavebním ruchem.

Vysokou a výstavnou horní branou projdou návštěvníci z parku do zámeckého areálu.
Vysokou a výstavnou horní branou projdou návštěvníci z parku do zámeckého areálu.

Čím vzácnější, tím milejší

Komplex na ostrohu nad Zámeckým rybníkem začal rychle měnit podobu ze strohé pevnosti v romantický zámeček. Arcivévoda nevynechal žádnou technickou vymoženost své doby. Zavedl ústřední topení. Svítilo se elektřinou. Jezdilo se výtahem.

Jeho 12 koupelen bylo vybaveno teplou vodou, toalety byly splachovací. A pozvolna se v zámecké bráně míjely povozy přivážející Františkovy obrovské sbírky. Jejich základ zdědil po italských předcích, ale i on sám se hodně činil v jejich rozšiřování.

Šlo mu to zejména v oboru loveckých trofejí. Z arcivévodova střeleckého listu se dozvíme, že během života různými způsoby skolil 274 889 kusů zvěře, a nečinil rozdíly mezi bažanty či slony.

I když na Konopišti dnes můžeme vidět pouhé čtyři tisíce loveckých trofejí, leckterý návštěvník bude na následníka trůnu možná pohlížet trochu skrz prsty. Zvlášť když si přečte třeba úryvek z arcivévodova deníku, v němž popisuje své nadšení po lovu pštrosů emu.

„Jejich ulovení mi bylo o to víc vítané, že se tvrdí, že tento mohutný ptačí druh je blízek vymření.“

Chov medvědů v zámeckém příkopu je na Konopišti dlouhou tradicí už od dob, kdy Konopiště vlastnili Lobkowiczové.
Chov medvědů v zámeckém příkopu je na Konopišti dlouhou tradicí už od dob, kdy Konopiště vlastnili Lobkowiczové.

Tajná chodba pro žlutou růži

Františkova střelecká vášeň se ovšem neomezovala jen na vybíjení živých cílů. Z bývalé konírny na nádvoří si nechal postavit střelnici, kde měl k dispozici pohyblivé terče s akustickým hlášením zásahu.

Takovou kuriozitou se nemůže pochlubit žádný jiný historický objekt na našem území. Abychom ale Františka d´Este nelíčili jen jako bezduchého střelce na všechno, co se hýbe, musíme mu přiznat i velké zásluhy.

Třeba o obrovskou sbírku všeho, co se vztahuje k postavě drakobijce svatého Jiří, nebo o rozlehlé skleníky pro teplomilné rostliny o rozloze 1200 m2. Jeho manželka, krásná hraběnka Žofie Chotková, se zde mohla kochat svými milovanými žlutými růžemi, které se tu ostatně pěstují dodnes.

S čerstvě utrženou růží pak mohla zámecká paní spěchat za svým chotěm třeba tajným schodištěm, které nechal vybudovat mezi jejími pokoji a svou věžní pracovnou.

Jak zaplnit zámecký příkop

Od dob arcivévody Františka Ferdinanda d´Este se Konopiště už zásadně nezměnilo. Naopak, dnes se jeho správci snaží objekt uchovat právě v té podobě, které jí následník trůnu vtiskl. Vyžaduje to takřka nadlidské úsilí.

Jen park s růžovou zahradou vyhlášený spolu se zámkem Národní kulturní památkou se rozkládá na ploše 340 hektarů.

Pečovat je také třeba o památnou křížovou cestu u hlavní zámecké cesty, která pochází z roku 1775 a kterou František nechal jen doplnit o kamennou jeskyni připomínající jeho návštěvu poutního místa v Lurdech.

Ministerstvo kultury dnes na údržbu zámku každoročně vydává přes 13 milionů korun. Jen v jednom současné Konopiště za tím z arcivévodových dob poněkud pokulhává.

František navázal na lobkowiczkou tradici chovu medvědů v zámeckém příkopu a byly doby, kdy se mu tam prohánělo až deset huňáčů. V současnosti obývá příkop pouze medvěd Jiřík, který už nějakou dobu netrpělivě čeká na partnerku. Sehnat ji ovšem není jen tak. Jiřík totiž není medvěd ledajaký, ale vzácný medvěd ušatý neboli himálajský.

Kdo objeví tajemné sudy zlata?

Pokud budete nějakým řízením osudu korzovat kolem půlnoci po zámecké zahradě, možná u kapličky narazíte na poněkud průsvitnou starou dámu. Vyplatí se ji sledovat. Podle pověsti je to duch dcery dávného zámeckého pána, který oplýval nesmírným bohatstvím.

Protože v kraji se přemnožili loupežníci, rozhodl se své skvosty bezpečně schovat.

V nejhlubším sklepení nechal pod záminkou potřeby chladnějšího sklepení pro zásoby vína vykopat ještě hlubší díru, a pak do ní osobně uprostřed temné noci spustil sudy naplněné cennostmi. Jeho dcera byla jediná, komu tajemství pokladu prozradil.

Dívka zestárla, proměnila se ve všemi milovanou moudrou paní a nikdy nikomu nesvěřila, kam její otec rodinné bohatství ukryl. Jeho poklad tak snad leží pod Konopištěm do dnešních dnů.

Co nesmíte minout při návštěvě Konopiště?

Posvátná hora Blaník

Až bude jednou českému národu nejhůř, probudí se v nitru památné hory Blaník rytíři a otevřenou Veřejovou skálou vyjedou pod vedením samotného svatého Václava svou zemi bránit. Tak praví stará pověst vztahující se ke kopci tyčícímu se nedaleko Vlašimi.

Skalnatý vrch je vysoký 638 metrů a na jeho vrcholku stojí 30 metrů vysoká dřevěná rozhledna ve tvaru husitské hlásky, z níž se dá po vyšlápnutí 107 schodů při dobré viditelnosti zahlédnout Praha nebo šumavské vrcholky.

Právě z Blaníku pochází jeden ze základních kamenů Národního divadla. Od Konopiště je to k výchozímu bodu k výšlapu na posvátnou horu Velký Blaník u Louňovic sotva 30 kilometrů a tuto příležitost bychom si ujít nechat neměli.

Pokud nám zbude čas a síly, můžeme si přidat i návštěvu sousedního malého Blaníku, který je jen o 58 metrů nižší než jeho soused. Rytíře na Blaníku – kromě kamenné sochy v lese – dnes ovšem nepotkáme. Je to ale asi dobře. Ještě není tak zle.

Foto: Shutterstock
Související články
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští
Výběr žárovky je trochu věda
panidomu.cz
Výběr žárovky je trochu věda
V každé domácnosti spotřebujeme za rok mnoho kilowatt elektrické energie, a tak je namístě přemýšlet nad tím, kolik z toho bychom mohli uspořit. A není to ani nijak těžké… Tajemství tkví v tom, jaké „šetřicí“ žárovky do svého bytu zvolíme, zda si pořídíme senzor pohybu a také zda přemýšlíme nad správnou intenzitou osvětlení. Proč už
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz