Domů     Zámek Konopiště: Rezidence milovníka pokroku a vyhlášeného krále střelců
Zámek Konopiště: Rezidence milovníka pokroku a vyhlášeného krále střelců
od 19.5.2020
1

Je dokladem génia českých stavitelů i sběratelské vášně jedné z nejznámějších osobností naší historie. Výstavný zámek Konopiště s rozlehlým parkem se i dnes do nejmenšího detailu důsledně drží podoby, kterou mu arcivévoda d´Este vtiskl před více než stoletím.

Arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este známe z dějin jako následníka rakousko-uherského trůnu, který byl zavražděn při atentátu v Sarajevu. Seznámit se s ním ze zcela jiné stránky můžeme při návštěvě zámku Konopiště na okraji Benešova.

Právě arcivévoda a synovec samotného císaře František si totiž tento výstavný komplex pořídil v roce 1887. O rok předtím tu byl prozatím jen na návštěvě u Františka Evžena z Lobkowicz a Konopiště ho prostě nadchlo. Mělo všechno, po čem muž jako on toužil.

Nezměrné prostory skýtaly možnosti k uložení stále se rozrůstajících sbírek. Byla zde krásná příroda a hluboké lesy, samozřejmě plné zvěře, kterou František tak rád lovil.

A v neposlední řadě Benešovem šikovně procházela železnice spojující Prahu přes České Budějovice s Linzem. Není tedy divu, že když se Lobkowicz dostal do finančních problémů a zámku se rozhodl zbavit, v čele fronty kupců stál natěšený arcivévoda d´Este. Přišlo ho to na 2,5 milionu zlatých.

Prosluněné Konopiště už dávno nepřipomíná ten ponurý středověký hrad z dávných dob.
Prosluněné Konopiště už dávno nepřipomíná ten ponurý středověký hrad z dávných dob.

Boháč si opravuje sídlo králů

V té době měl zámek už za sebou bohatou historii. Již na konci 13. století zde stál středověký hrad rodu Benešoviců. Sídlo pak měnilo majitele.

Zabydleli se tu nadlouho Šternberkové, které vystřídala rytířská rodina Hodějovských, načas se stal majitelem i sám vojevůdce Albrecht z Valdštejna. Pobýval tu takzvaný zimní král Fridrich Falcký i král Jiří z Poděbrad. A mnohokrát mělo také Konopiště namále.

Ve druhé polovině 15. století bylo půl druhého roku obléháno, o století později ho zdevastoval rozsáhlý požár a po pár desetiletích se ho zmocnili Švédové, kteří současně vypálili celý Benešov.

František Ferdinand dostal do rukou sídlo s velkou historií, ale stále až příliš připomínající onen ponurý středověký hrad z dávných dob. Jenže nadarmo se arcivévoda díky dědictví po příbuzném z Modeny nestal jedním z nejbohatších šlechticů kontinentu. Zakrátko ožilo Konopiště neutuchajícím stavebním ruchem.

Vysokou a výstavnou horní branou projdou návštěvníci z parku do zámeckého areálu.
Vysokou a výstavnou horní branou projdou návštěvníci z parku do zámeckého areálu.

Čím vzácnější, tím milejší

Komplex na ostrohu nad Zámeckým rybníkem začal rychle měnit podobu ze strohé pevnosti v romantický zámeček. Arcivévoda nevynechal žádnou technickou vymoženost své doby. Zavedl ústřední topení. Svítilo se elektřinou. Jezdilo se výtahem.

Jeho 12 koupelen bylo vybaveno teplou vodou, toalety byly splachovací. A pozvolna se v zámecké bráně míjely povozy přivážející Františkovy obrovské sbírky. Jejich základ zdědil po italských předcích, ale i on sám se hodně činil v jejich rozšiřování.

Šlo mu to zejména v oboru loveckých trofejí. Z arcivévodova střeleckého listu se dozvíme, že během života různými způsoby skolil 274 889 kusů zvěře, a nečinil rozdíly mezi bažanty či slony.

I když na Konopišti dnes můžeme vidět pouhé čtyři tisíce loveckých trofejí, leckterý návštěvník bude na následníka trůnu možná pohlížet trochu skrz prsty. Zvlášť když si přečte třeba úryvek z arcivévodova deníku, v němž popisuje své nadšení po lovu pštrosů emu.

„Jejich ulovení mi bylo o to víc vítané, že se tvrdí, že tento mohutný ptačí druh je blízek vymření.“

Chov medvědů v zámeckém příkopu je na Konopišti dlouhou tradicí už od dob, kdy Konopiště vlastnili Lobkowiczové.
Chov medvědů v zámeckém příkopu je na Konopišti dlouhou tradicí už od dob, kdy Konopiště vlastnili Lobkowiczové.

Tajná chodba pro žlutou růži

Františkova střelecká vášeň se ovšem neomezovala jen na vybíjení živých cílů. Z bývalé konírny na nádvoří si nechal postavit střelnici, kde měl k dispozici pohyblivé terče s akustickým hlášením zásahu.

Takovou kuriozitou se nemůže pochlubit žádný jiný historický objekt na našem území. Abychom ale Františka d´Este nelíčili jen jako bezduchého střelce na všechno, co se hýbe, musíme mu přiznat i velké zásluhy.

Třeba o obrovskou sbírku všeho, co se vztahuje k postavě drakobijce svatého Jiří, nebo o rozlehlé skleníky pro teplomilné rostliny o rozloze 1200 m2. Jeho manželka, krásná hraběnka Žofie Chotková, se zde mohla kochat svými milovanými žlutými růžemi, které se tu ostatně pěstují dodnes.

S čerstvě utrženou růží pak mohla zámecká paní spěchat za svým chotěm třeba tajným schodištěm, které nechal vybudovat mezi jejími pokoji a svou věžní pracovnou.

Jak zaplnit zámecký příkop

Od dob arcivévody Františka Ferdinanda d´Este se Konopiště už zásadně nezměnilo. Naopak, dnes se jeho správci snaží objekt uchovat právě v té podobě, které jí následník trůnu vtiskl. Vyžaduje to takřka nadlidské úsilí.

Jen park s růžovou zahradou vyhlášený spolu se zámkem Národní kulturní památkou se rozkládá na ploše 340 hektarů.

Pečovat je také třeba o památnou křížovou cestu u hlavní zámecké cesty, která pochází z roku 1775 a kterou František nechal jen doplnit o kamennou jeskyni připomínající jeho návštěvu poutního místa v Lurdech.

Ministerstvo kultury dnes na údržbu zámku každoročně vydává přes 13 milionů korun. Jen v jednom současné Konopiště za tím z arcivévodových dob poněkud pokulhává.

František navázal na lobkowiczkou tradici chovu medvědů v zámeckém příkopu a byly doby, kdy se mu tam prohánělo až deset huňáčů. V současnosti obývá příkop pouze medvěd Jiřík, který už nějakou dobu netrpělivě čeká na partnerku. Sehnat ji ovšem není jen tak. Jiřík totiž není medvěd ledajaký, ale vzácný medvěd ušatý neboli himálajský.

Kdo objeví tajemné sudy zlata?

Pokud budete nějakým řízením osudu korzovat kolem půlnoci po zámecké zahradě, možná u kapličky narazíte na poněkud průsvitnou starou dámu. Vyplatí se ji sledovat. Podle pověsti je to duch dcery dávného zámeckého pána, který oplýval nesmírným bohatstvím.

Protože v kraji se přemnožili loupežníci, rozhodl se své skvosty bezpečně schovat.

V nejhlubším sklepení nechal pod záminkou potřeby chladnějšího sklepení pro zásoby vína vykopat ještě hlubší díru, a pak do ní osobně uprostřed temné noci spustil sudy naplněné cennostmi. Jeho dcera byla jediná, komu tajemství pokladu prozradil.

Dívka zestárla, proměnila se ve všemi milovanou moudrou paní a nikdy nikomu nesvěřila, kam její otec rodinné bohatství ukryl. Jeho poklad tak snad leží pod Konopištěm do dnešních dnů.

Co nesmíte minout při návštěvě Konopiště?

Posvátná hora Blaník

Až bude jednou českému národu nejhůř, probudí se v nitru památné hory Blaník rytíři a otevřenou Veřejovou skálou vyjedou pod vedením samotného svatého Václava svou zemi bránit. Tak praví stará pověst vztahující se ke kopci tyčícímu se nedaleko Vlašimi.

Skalnatý vrch je vysoký 638 metrů a na jeho vrcholku stojí 30 metrů vysoká dřevěná rozhledna ve tvaru husitské hlásky, z níž se dá po vyšlápnutí 107 schodů při dobré viditelnosti zahlédnout Praha nebo šumavské vrcholky.

Právě z Blaníku pochází jeden ze základních kamenů Národního divadla. Od Konopiště je to k výchozímu bodu k výšlapu na posvátnou horu Velký Blaník u Louňovic sotva 30 kilometrů a tuto příležitost bychom si ujít nechat neměli.

Pokud nám zbude čas a síly, můžeme si přidat i návštěvu sousedního malého Blaníku, který je jen o 58 metrů nižší než jeho soused. Rytíře na Blaníku – kromě kamenné sochy v lese – dnes ovšem nepotkáme. Je to ale asi dobře. Ještě není tak zle.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce 1976 uza
Barokní sloup Nejsvětější Trojice vysoký 35 metrů, nejvzácnější stavbu svého druhu u nás, najdeme na olomouckém Horním náměstí. Byl vysvěcen v roce 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie, měl být vyjádřením díků za ukončení morové epidemie a svým uspořádáním se odlišuje od podobných památek. V jeho spodní části monumentu s bohatou sochařskou výzdobou je umístěna kaple, v níž se v minulosti k
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
epochaplus.cz
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,