Domů     Času odolávající Karlův most
Času odolávající Karlův most

Ve své době za císaře Karla IV. byl stavebním unikátem, který obdivovali v celé Evropě. Majestátní kamenný most přes Vltavu přežil více než šest set let válek a povodní a na jeho kráse a eleganci se ani v jednadvacátém století nic nezměnilo. Stále po něm proudí davy turistů z celého světa.

Když s sebou překotně tající ledy 3. února roku 1342 odnesly dvě třetiny starobylého Juditina mostu, zůstala Praha bez spojení obou břehů.

Rozvíjejícímu se městu kypícímu intenzivním společenským a obchodním životem nemohla stačit provizorní dřevěná lávka na torzech pilířů ani přívoz pendlující mezi staroměstským a malostranským břehem.

Přesto trvalo dlouhých patnáct let, než se Praha dočkala zahájení stavby nového mostu. Císař Karel IV. se rozhodl zanechat po sobě velkolepou stavbu, která Juditin most svými parametry překoná.

Zatímco ten neměřil na šířku ani sedm metrů, nyní se počítalo se šířkou o dva a půl metru větší. Zároveň se nový most měl tyčit výš nad hladinou řeky, aby lépe odolával povodním.

Císař Karel si dokonce ochotně přivstal, aby osobně položil základní kámen, na radu svých astrologů v pečlivě vypočítaný příznivý čas 9. července 1357 v 5 hodin a 31 minut.

Králem techniky je šlapací jeřáb

Dlouho dějiny za vybudování mostu velebily Petra Parléře, legendárního stavitele chrámu sv. Víta na Pražském hradě a dalších památek na našem území.

V poslední době se historikové přiklánějí k tomu, že pro mladého, teprve čtyřiadvacetiletého stavitele bez zkušenosti s konstrukcí mostů by takový úkol byl příliš náročný.

Pravděpodobnější je, že se na stavbě mostu podílel až později, kdy možná převzal vedení stavby od pražského kameníka Otty zvaného Otlin. Ať už měl dělníky na povel kdokoliv, čekala ho náročná práce především při kotvení mostních pilířů.

Pro vztyčení každého z nich bylo třeba vystavět kolovou ohradu, z níž se odčerpala voda. Teprve pak bylo možné na dno položit těžké mlýnské kameny pospojované železnými kramlemi.

Dokázat to všechno bez moderní techniky, jen s volskými potahy, vory a jednoduchým šlapacím kladkostrojem, to byl vskutku nadlidský výkon.

Svatý Kosma a Damián se Salvátorem nás vyprovázejí po cestě ze staroměstského břehu na Malou stranu. Stojí na posledním, 15. pilíři vpravo.
Svatý Kosma a Damián se Salvátorem nás vyprovázejí po cestě ze staroměstského břehu na Malou stranu. Stojí na posledním, 15. pilíři vpravo.

Stavbou kráčí smuteční průvod

Aby byla stavba co nejlevnější, používali stavitelé materiál dostupný v blízkém okolí. Pískovcové kvádry pocházejí z Petřína či Hloubětína a také z Kamenných Žehrovic na Kladensku nebo z lomu u Kralup nad Vltavou.

Pravdivost slavné legendy o syrových vejcích v maltě se ovšem dodnes nepodařilo spolehlivě potvrdit. Ano, ve středověku se do malty skutečně přidávaly různé příměsi, kromě vajec i mléko, tvaroh nebo pivo či víno.

Měly však především zpomalit příliš rychlé tuhnutí omítek, což se při stavbě mostu naopak nehodí. Zatímco Juditin most podle kronikářů stál za pouhé tři roky, jeho nástupce nesoucí císařovo jméno si vyžádal půl století dřiny.

Když v roce 1378 panovník zemřel, smuteční průvod nesoucí jeho ostatky k uložení do Svatovítského chrámu už mohl po mostě přejít.

Jeho definitivního dokončení se ale nedožil ani Petr Parléř, který opustil tento svět roku 1399. Karlův most byl kompletně dostavěn až tři roky poté. A rázem posunul Prahu mezi nejvýznamnější zastávky na evropských obchodních stezkách.

Před instalací aleje soch se výzdoba soustřeďovala na věže na koncích mostu. Na Staroměstské věži najdeme gotické sochy Karla IV., svatého Víta a Václava IV.
Před instalací aleje soch se výzdoba soustřeďovala na věže na koncích mostu. Na Staroměstské věži najdeme gotické sochy Karla IV., svatého Víta a Václava IV.

Galerie pod širým nebem

Otec vlasti by snad byl příjemně překvapen, kdyby mohl spatřit současnou podobu svého vysněného mostu. Ani on sám totiž nepočítal s tím, jak se prosté kamenné zábradlí jednou promění v cennou uměleckou galerii.

Na přelomu 17. a 18. století byly na mostních pilířích vztyčeny sochy a sousoší svatých od nejvýznamnějších umělců včetně Matyáše Bernarda Brauna nebo Maxmiliána Brokoffa. Víte ale, které sochařské dílo je tu ze všech nejstarší?

Abyste ho našli, nesmíte pohlížet vzhůru, ale naopak sjet očima až na nábřežní zeď na staroměstské straně. Z ní vystupuje Bradáč – kamenný basreliéf zobrazující vousatého muže. Zdobil už původní Juditin most a slouží jako varování před povodní.

Říká se, že když se hladina Vltavy dotkne Bradáčových vousů, je čas se dát na útěk před přicházející velkou vodou.

Kdo by vydržel bez zastavení?

Karlův most je symbolem Prahy stejně jako typická silueta Hradčan. Za důležitý ho považovali čeští králové, když ho učinili součástí takzvané Královské cesty a tradičně po něm projížděli při své korunovaci.

Dnes si tuto historickou trasu může na vlastní nohy vyzkoušet každý, a nespočet turistů to také neustále dělá. Projde se po něm až třicet tisíc lidí denně a snad jen znuděný a zaneprázdněný starousedlík to dokáže bez jediného obdivného zastavení.

Místo pro Karlův most totiž nemohlo být zvoleno lépe. Máme odtud jako na dlani Pražský hrad, Národní divadlo i Rudolfinum, romantickou Čertovku nebo ostrov Kampu lákající k procházkám a v dálce už nás zve k dalšímu poznávání metropole třeba Petřín nebo Letná.

Architektonický skvost stověžaté Prahy však soupeře v malebnosti bude jen těžko nacházet…

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
Související články
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Pojďte se s námi toulat labyrinty uliček, objevovat malebná zákoutí kontrastující se syrovostí hradeb, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnici a pozůstatky hradu nebo nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě. Rok 2020 je pro město na řece Lužnici přelomový. Chystají se tu totiž velkolepé oslavy 600 let od založení města. Tehdy se rozhodli stoupenci husitského hnutí založit centrum náb
Olomouc se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, ale o jedné zvláštnosti návštěvníci města příliš nevědí. Stojí zde totiž neobvyklý počet kašen. Zdejší soubor barokních kašen byl dokonce zařazen mezi národní kulturní památky. Dnes bychom ve městě napočítali kašen na pět desítek, i když některé si přece jen zaslouží větší pozornost než ostatní. Ty barokní jsou považovány za evropský unikát také pr
Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy. Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami. Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o
Jan Blažej Santini je tvůrcem, který po sobě zanechává skutečně hluboký odkaz. Lze říci, že kde se objeví jeho stavba, jde rázem ruku v ruce s mocnou energií. Které jeho další objekty jsou plné tajemství? Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kde: Kladruby Navštívit benediktinský klášter v Kladrubech ležících asi sedm kilometrů od západočeského Stříbra je skutečně silný zážitek. A to doslova. Zdejší k
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
skutecnepribehy.cz
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
Že se mu líbím, mi řekl hned při našem prvním, náhodném setkání. Nejdřív mi to připadalo drzé, ale mluvil tak hezky, že mě to zcela odzbrojilo. Odjakživa jsem si přála romantickou lásku. Takovou, kterou jsem znala z dívčích románů, kterých jsem, zvlášť v období dospívání, přečetla spoustu. Zkrátka nic obyčejného, fádního či nudného. Bála jsem se ale,
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
21stoleti.cz
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a pr
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
enigmaplus.cz
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
Kam až lidské oko dohlédne, je vidět zčeřenou mořskou hladinu. Právě takový pohled se naskýtá každému, kdo zavítá na Velikonoční ostrov. Ten se totiž nachází uprostřed Tichého oceánu tisíce kilometrů
Kámen pro vaši sílu
nejsemsama.cz
Kámen pro vaši sílu
Sluneční znamení je spojeno s přírodními živly, ale také s drahými kameny a polodrahokamy. Ke každé osobnosti ladí jiný kámen. Pokud si totiž vyberete ten pravý, může vás ochránit, uzdravit vás nebo vám dodat energii. Beran – 21. 3. – 20. 4. Beran potřebuje kameny, které harmonizují srdce, vůli a mysl. Ametyst: Ideální pro trpělivost a
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
nasehvezdy.cz
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
O svém soukromí Jiří Suchý (93) nikdy příliš nemluvil. I proto dnes mnoho lidí vůbec netuší, čím si prošel. První velkou láskou Jiřího Suchého (93) byla výtvarnice Běla (†47). Měli spolu dva syny,
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Josef II. netušil, že je na lásku sám
historyplus.cz
Josef II. netušil, že je na lásku sám
Zamilovaný dědic trůnu zbožňuje svou ženu, ale ta o něj nemá zájem. Zato jeho sestra ji upoutala mnohem víc. Jak se budoucí Josef II. vypořádá s manželstvím, do kterého se mu původně nechtělo a jež teď pro něj znamená vše? Nejstarší syn panovnice Marie Terezie (1717–1780), arcivévoda Josef Habsbursko-Lotrinský (1741–1790), je od mládí předurčen kráčet ve
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
epochaplus.cz
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz