Domů     Hrad Kašperk: Kamenný král padacích mostů
Hrad Kašperk: Kamenný král padacích mostů

Pevný a dobře chráněný hrad na skalním ostrohu měl v dobách císaře Karla IV. střežit hranice a bránit královské zlaté doly i takzvanou Zlatou stezku.

Pak zůstal na staletí zapomenut, aby v novém tisíciletí začal znovu povstávat z ruin v celé své bývalé kráse a slávě.

Podle legendy vybral nejlepší místo k založení hradu osobně při toulkách zdejšími lesy sám panovník Karel IV. Ať už to byl skutečně on, nebo kdokoliv jiný, těžko mohl zvolit lépe. Skalnatý ostroh vrchu Ždánov vypadá už z dálky vskutku nedobytně.

Pravda, tvar hradu se musel úzkému vrcholu hodně přizpůsobit, ale strmé stěny obklopené volným prostorem poskytovaly ideální kombinaci ochrany pro obránce hradu při případném napadení nepřítelem.

Karel IV. ovšem nebyl první, komu bezpečí zdejšího kraje leželo na srdci. Už jeho otec Jan Lucemburský se trápil s konkurencí sousedního vévody bavorského a přemýšlel o tom, jak nejlépe ochránit česko-bavorskou hranici.

Obavu měl především o naleziště zlata ve Vydře u Rejštejna, kde se vzácný kov těžil už od roku 1337. A navíc co by kamenem dohodil vedla skrz lesy takzvaná Zlatá stezka spojující Čechy s dunajskými přístavy.

Stavitelé hradu se při plánování půdorysu předhradí museli přizpůsobit terénu. Skalnatý ostroh je opravdu hodně úzký.
Stavitelé hradu se při plánování půdorysu předhradí museli přizpůsobit terénu. Skalnatý ostroh je opravdu hodně úzký.

Okna, do kterých vítr nefouká

Nový hrad určený o ochraně strategického území byl za pět let hotový a dostal na počest svého zakladatele jméno Karlsberg, od kterého bylo k dnešnímu počeštěnému Kašperku už blízko.

Se svou nadmořskou výškou 886 metrů je to nejvýše položený český královský hrad a na boj byl opravdu skvěle připraven. Hned čtyři padací mosty přes hluboké příkopy chránily obránce Kašperku. První vybudovaný ve vnějším opevnění překlenoval vyzděný příkop.

Pokud by snad dobyvatelé dokázali proniknout přes něj, čekal je před vstupní branou na nádvoří most druhý, takzvaný stěžejkový, jehož řetězy visely na dlouhých pákách zapuštěných do štěrbin ve zdi.

Další padací most pak střežil ještě druhé nádvoří a pokud by snad útočníci i tady byli úspěšní, čtvrtý most vedoucí z ochozu na hradební zdi pak odděloval samotné jádro hradu tvořené obytným palácem a dvěma vzájemně propojenými strážními věžemi vysokými 27 metrů.

Věže se tyčí do výšky pěti pater, palác sloužil pro pořádání hostin a přijímání vzácných hostů. Tomuto účelu samozřejmě odpovídal i nabízený luxus. Ne každý hrad té doby měl zasklená okna.

Vytápěný sál zdobily nástěnné malby a obložení dřevem usnadňovalo udržování tepla.

Památka se mění ve stavebniny

Přestože byl Kašperk vystavěn jako královský hrad, samy královské úřady si s jeho správnou starosti dělat nemusely. Po celou dobu byl hrad zastavován a kašperští pánové se střídali jako na běžícím pásu.

Každý spolu s hradem získal i určité výsady, mezi něž patřilo i právo hrdelní. A na Kašperku se skutečně odehrávaly i popravy zločinců. Tím úplně prvním nájemníkem byl známý pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi, přicházeli však další a další.

Šternberkové po sobě zanechali několik set metrů vzdálené předsunuté opevnění známé dnes jako Pustý Hrádek, ale to bylo asi poslední vylepšení, kterého se Kašperk dočkal.

Jeho majitelé se dokonce zapojili i do protikrálovského povstání a na konci 16. století už dávno nepřipomínal tu hrdou pevnost tyčící se nad údolím. Nakonec ho roku 1616 koupilo město Kašperk, ani potom ale hrad nikomu nestál za investice do oprav.

Navíc po skončení třicetileté války přišel z Vídně rozkaz všechny české hrady zbourat, aby se nemohly stát opěrným bodem nepřítele. Kašperští si ovšem tento příkaz vyložili po svém.

Svůj hrad nezbořili, ale začali ho systematicky rozebírat na stavební materiál pro své vlastní domy.

Nechte se vychovat jako sám král

Nejméně 200 let potom hrad dál pustl a chátral. Až ve druhé polovině 19. století se o něj začali vzdělanci zajímat a veřejnost díky nim opět po letech zjistila, že Kašperk vůbec existuje. Skutečné rekonstrukční práce však byly ještě daleko.

Intenzivnější opravy začaly až v 70. letech minulého století a pokračují vlastně dodnes. V posledních letech na návštěvníky čeká několik tématických prohlídkových tras.

Jedna je seznámí s každodenním životem na hradě, druhá se podrobněji věnuje stavbě hradu a zahrnuje třeba ukázky dobových pracovních nástrojů nebo obrazů průběžně mapujících postup stavebních prací.

Pro rodiče s dětmi je pak připravena speciální interaktivní prohlídka plná soutěží a úkolů a názvem Staň se rytířem nebo dvorní dámou včetně výuky vybraného dvorského chování a oblíbeného zapůjčení a vyzkoušení středověkých oděvů a rytířské zbroje nebo zkouška dobového tance.

Děti se tak mohou vžít například do mladého Karla IV. jehož dětství ve Francii vypadalo podobně. V sezóně je také na nádvoří připraven lučištník, pod jehož dohledem je možné si vyzkoušet pravý středověký luk nebo kuši.

Obyvatelé hradu si při posezení na kamenných lavicích mohli užívat romantického výhledu na Šumavu.
Obyvatelé hradu si při posezení na kamenných lavicích mohli užívat romantického výhledu na Šumavu.

Ohnivý pes, skřítkové i Lesní matka

Kašperk je jako každý správný hrad opředen mnoha pověstmi. Zdejší poklady prý střeží strašidelný pes s ohnivýma očima a po zdech šplhá hlavou dolů bílé strašidlo s holou lebkou a prázdnými očními důlky, ale jsou i mnohem příjemnější legendy.

Jedna z nich například vypráví o tragicky ovdovělém chudém a smutném dřevorubci, který si těžce vydělal na živobytí na svazích pod Kašperkem. Slitovali se nad ním skřítkové žijící v hradních rozvalinách.

Nejprve mu pomáhali s porážením stromů a nakonec proměnili osekané větve ve zlaté pruty, aby už nikdy nepoznal bídu.

Ten, kdo v noci v kašperských lesích zabloudí, možná bude mít štěstí a potká Lesní matku – tisíciletou šlechetnou bytost, která dává pozor na zdejší přírodu a když se nad zbloudilcem slituje, vyvede ho z temnot na světlo.

Prozkoumejte hrad zdola i shora

Hrad leží pouze necelé tři kilometry od Kašperských Hor a přivede nás k němu odtud jak modrá turistická cesta s naučnou stezkou, tak trasa zelená, o něco kratší.

Milovníkům poutavých výhledů určitě neuniknou možnosti prohlédnout i majestátní hrad Kašperk shora.

Příležitost k tomu poskytuje především již zmíněný Pustý Hrádek, který je položený o něco výš než samotný hrad a navíc u něj byla nedávno vybudována nová vyhlídková plošina. Ještě výš nás pak zavede zhruba čtyřkilometrový výšlap k rozhledně na Sedle.

Pro ty, kterým se nechce absolvovat celou cestu, máme zkratku – když zaparkujete u penzionu pod Sedlem v nedalekých Albrechticích, rozhledna už odtud bude jen 1,5 kilometru daleko. A výhled z ní obsáhne nejen hrad Kašperk, ale i značnou část Šumavy.

Foto: Shutterstock
Související články
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz