Domů     Romantické měst Jindřichův Hradec: Památky všude, kde jen oko spočine
Romantické měst Jindřichův Hradec: Památky všude, kde jen oko spočine
od 25.5.2020
1

Město už sice dávno není druhým největším v českých zemích, ale svou nebývalou výstavnosti a množstvím památek překonává i daleko rozlehlejší konkurenty. Vypravme se společně do Jindřichova Hradce, skutečné perly na kouzelné řece Nežárce.

Malebné místo nad řekou Nežárkou si kdysi vybrali Přemyslovci, kteří tu někdy v 9. století vybudovali opevněné pohraniční hradiště.

Když se pak po pár stovkách let k vládě nad celým krajem dostal rod Vítkovců, jeho tehdejší nejmocnější představitel jménem Jindřich se rozhodl na místě starého osídlení vybudovat nový hrad.

Gotická stavba vznikla kolem roku 1220 a říkalo se jí Nový hrad nebo také Nový dům. Proto také Jindřicha často v dobových listinách najdeme s hrdým přídomkem „de Nova Domo“. Rychle se ukázalo, že volba místa nemohla být lepší.

Hrad se totiž dokonale strefil do frekventované obchodní cesty mezi Prahou a Vídní, což se vzápětí projevilo neustále rostoucí tržní osadou v podhradí.

Už z roku 1293 pochází první doložená zmínka o Jindřichově Hradci jako o městě, což z něj činí jedno z nejstarších měst v Čechách.

Stavíme pro pány i pro kmány

Město se stále rozrůstalo. Usadili se tu především vyhlášení soukeníci, kteří své zboží vyváželi daleko za hranice.

Už od 14. století přibyl panský pivovar, největší v celých jižních Čechách, a se stoupajícím počtem obyvatel rostla také moc a bohatství Vítkovců. Ti průběžně pracovali na zvelebování svého sídla a z opevněného hradu se pozvolna stával pohodlnější zámek.

Dnes můžeme při prohlídce tohoto komplexu sledovat postupné stavební úpravy a máme tak unikátní možnost vidět hrad a zámek prolnutý do jediného neopakovatelného areálu. Ani v podzámčí stavebníci nezaháleli.

Italští architekti najatí ke zvelebování panského sídla se ochotně nechávali najímat i bohatými měšťany, a tak se z centra Jindřichova Hradce vyvinula nebývale výstavná čtvrť. Jindřichův Hradec byl v té době druhým největším českým městem.

Duch se zlobí, rychle do kuchyně!

Jindřichohradecký zámek je právem považován za architektonický skvost. Zaujme třeba impozantní Černá věž, která po staletí sloužila i jako vězení. Je vysoká 32 metrů a tloušťka zdí u základny dosahuje čtyř metrů. Výstup na ni rozhodně stojí za to.

Odměnou po vyšlapání 149 schodů je panoramatický výhled na celé město. A to ještě zhruba v polovině její výšky čeká zajímavost – sedm set let stará černá kuchyně.

V ní podle tradice o Velikonocích rozdávala sladkou medovou kaši chudině manželka zámeckého pána Jindřicha, Markéta z Hardeggu. Právě o ní pověst praví, že po své smrti se zjevovala na zámku coby Bílá paní.

Bílý hábit by legendě odpovídal, protože na sklonku života vstoupila do kláštera klarisek. Říká se, že pluje chodbami vybavena svazkem klíčů a neustále otevírá i zavírá dveře. Především však dbá na to, aby se tradice vaření pro chudé nevytratila.

Když podle pověsti kdysi jeden z pozdějších hradních pánů charitativní oběd neuspořádal, Markétin duch tak dlouho v černé kuchyni i celém hradě převracel nábytek a rozhazoval nádobí, až byla kaše rychle navařena a hosté sezváni. Teprve pak zavládl opět klid.

V letní sezoně zde na zámku ostatně pořádají noční strašidelné prohlídky, během nichž se návštěvníci mohou pokusit přízrak Bílé paní Markéty sami na vlastní oči spatřit.

Zářící město požár nezdolal

Počátek 17. století ovšem Jindřichův Hradec nezastihl v nejlepší formě. Především roku 1604 vymřeli páni z Hradce po meči a k tomu vypukla třicetiletá válka. Po ní už Jindřichův Hradec svého původního významu nikdy nedosáhl.

Tím spíš, že v roce 1773 požár postihl 300 měšťanských domů a připravil o život několik desítek lidí. Město ovšem neztratilo nic ze své krásy a přitažlivosti. Stále bychom našli mnoho unikátů, jimiž se jiná města pochlubit nemohou.

Do Hradce byla konečně zavedena železniční trať a především se podařilo bývalý vodní mlýn přebudovat na elektrárnu. Sám František Křižík tu v roce 1887 nainstaloval své dva elektrodynamické stroje.

O hnací sílu se staral přítok vody z rybníka Vajgar a po zkušebním osvětlení pivovaru zanedlouho zářilo i na náměstí 11 žárovek a dvě obloukové lampy.

Jindřichův Hradec se pak dokonce stal prvním městem v Rakousku-Uhersku, v němž bylo elektrické osvětlení zavedeno i do soukromých domů. Křižíkova elektrárna funguje dodnes, stále zásobuje proudem rozvodnou síť a je možné se do ní i podívat.

Hudebníci se skrývají v podzemí

Při procházkách Jindřichovým Hradcem toho je ovšem k vidění víc než jen zámecký areál. Za návštěvu rozhodně stojí zámecká zahrada a v ní stojící rondel – renesanční hudební pavilon s vynikajícími akustickými vlastnostmi pocházející z konce 16. století.

Pořádané koncerty v něm měly zvláštní atmosféru, protože orchestr býval skrytý ve sklepení a zvuk se tak šířil pouze otvorem v podlaze. Zajímavý pro návštěvníky je také rybník Vajgar, rozdělený Vajgarským mostem na dvě části.

Most pochází už ze 14. století, ale v roce 1830 byl zásadně přestavěn v barokním stylu. Na jeho severním konci se můžeme zastavit u kamenného kříže z poloviny 18. století, o rok mladší je pískovcová socha Jana Nepomuckého na opačné straně.

Jen si na skok vyjet do Kanady

Pokud se přece jen rozhodnete opustit město a vyjet si do na výlet přírody, můžete tak učinit originálním způsobem. Z Jindřichova Hradce totiž vedou do Nové Bystřice a Obrataně dvě trasy dnes už vzácné úzkorozchodné železnice z roku 1897 nazvané Česká Kanada.

Provoz s historickými vozy je pravidelný a vezmou vám i jízdní kola. Také bývá zvykem vyhledat v centru města na nároží kostela Nanebevzetí Panny Marie 15. poledník, který městem prochází.

Snadno ho najdeme, protože je vyznačen pruhem z odlišných dlažebních kostek. Podle legendy se tomu, kdo ho překročí a přitom si bude něco přát, jeho přání do roka a do dne splní. Tak hodně štěstí!

Krýzovy jesličky

Při procházení městem bychom určitě neměli minout ani největší lidový mechanický betlém světa zvaný Krýzovy jesličky.

Ojedinělé dílo zapsané i v Guinnessově knize rekordů je 17 metrů dlouhé a 2 metry vysoké i široké a na ploše 60 čtverečních metrů je v maketě města 1398 figurek lidí i zvířat z kašírovací hmoty a ze dřeva, z nichž 133 je pohyblivých.

Jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza prací na betlému strávil na přelomu 19. a 20. století šedesát let. Původně se betlém rozhýbával ručně pomocí kliky, dnes už pohyb figurek obstarává elektromotor.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Když se podíváme na lidové valašské stavby, možná nás napadne, jak jsou krásné a jaký vyvolávají přímo umělecký dojem. Pak nás možná nepřekvapí, že na počátku Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm stáli dva výtvarníci. Bratři Alois a Bohumír Jaroňkovi v Rožnově založili Uměleckovýtvarné dílny, v nichž vyráběli předměty, využívající prvků lidových tradic jako malované truhličky, gobe
Skalní věže, těsné uličky, rokle, svažité chodby a vyhlídky – mezi tyto neobvyklé tvary skalních měst Českého ráje se rádi vracejí horolezci i turisté. Nikdy jste tu nebyli? Je čas vyrazit. A hned na začátku si můžete připomenout písničku od Ivana Mládka o Prachovských skalách, kterou si ve filmu Jak dostat tatínka do polepšovny zpíval Tomáš Holý. Ve filmu je mimo jiné zmínka o Dračím zubu, jenž
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabíd
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými královéhradeckými gas
Po loňském úspěchu turistického balíčku 1 víkend a 4 ikonické vily, který nabízel TIC BRNO ve spolupráci se správci všech objektů, se letos mohou návštěvníci Brna těšit na rozšíření. Za jeden víkend mají šanci poznat hned 5 vil – přibyla nově otevřená Arnoldova vila v Černých Polích. „Díky výjimečné spolupráci pěti brněnských institucí vznikl před dvěma lety komplexní turistický produkt pro mil
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Topinky tak akorát
panidomu.cz
Topinky tak akorát
Když zbude doma chleba, a stává se to často, není nic snazšího, než udělat topinky. Někdo dává přednost toustům, ale to je jedno, pravidla jsou skoro stejná. Udělat topinky přece není žádný problém, řeknete si. A už se těšíte, jak si na nich pochutnáte třeba s česnekem nebo k tataráku či s nějakou pomazánkou. Jenže
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
epochalnisvet.cz
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců
Studená letní polévka
nejsemsama.cz
Studená letní polévka
Suroviny: 250 ml jahodového džusu 250 ml vody 160 g cukru 500 g jahod 200 g bílého jogurtu špetka skořice Na ozdobu: 8 jahod lístky máty 100 ml smetany ke šlehání Postup: V rendlíku zahřejte jahodový džus se 150 ml vody, přidejte špetku skořice a cukr a pomalu zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
epochaplus.cz
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu.