Domů     Hrad Kašperk: Kamenný král padacích mostů
Hrad Kašperk: Kamenný král padacích mostů

Pevný a dobře chráněný hrad na skalním ostrohu měl v dobách císaře Karla IV. střežit hranice a bránit královské zlaté doly i takzvanou Zlatou stezku.

Pak zůstal na staletí zapomenut, aby v novém tisíciletí začal znovu povstávat z ruin v celé své bývalé kráse a slávě.

Podle legendy vybral nejlepší místo k založení hradu osobně při toulkách zdejšími lesy sám panovník Karel IV. Ať už to byl skutečně on, nebo kdokoliv jiný, těžko mohl zvolit lépe. Skalnatý ostroh vrchu Ždánov vypadá už z dálky vskutku nedobytně.

Pravda, tvar hradu se musel úzkému vrcholu hodně přizpůsobit, ale strmé stěny obklopené volným prostorem poskytovaly ideální kombinaci ochrany pro obránce hradu při případném napadení nepřítelem.

Karel IV. ovšem nebyl první, komu bezpečí zdejšího kraje leželo na srdci. Už jeho otec Jan Lucemburský se trápil s konkurencí sousedního vévody bavorského a přemýšlel o tom, jak nejlépe ochránit česko-bavorskou hranici.

Obavu měl především o naleziště zlata ve Vydře u Rejštejna, kde se vzácný kov těžil už od roku 1337. A navíc co by kamenem dohodil vedla skrz lesy takzvaná Zlatá stezka spojující Čechy s dunajskými přístavy.

Stavitelé hradu se při plánování půdorysu předhradí museli přizpůsobit terénu. Skalnatý ostroh je opravdu hodně úzký.
Stavitelé hradu se při plánování půdorysu předhradí museli přizpůsobit terénu. Skalnatý ostroh je opravdu hodně úzký.

Okna, do kterých vítr nefouká

Nový hrad určený o ochraně strategického území byl za pět let hotový a dostal na počest svého zakladatele jméno Karlsberg, od kterého bylo k dnešnímu počeštěnému Kašperku už blízko.

Se svou nadmořskou výškou 886 metrů je to nejvýše položený český královský hrad a na boj byl opravdu skvěle připraven. Hned čtyři padací mosty přes hluboké příkopy chránily obránce Kašperku. První vybudovaný ve vnějším opevnění překlenoval vyzděný příkop.

Pokud by snad dobyvatelé dokázali proniknout přes něj, čekal je před vstupní branou na nádvoří most druhý, takzvaný stěžejkový, jehož řetězy visely na dlouhých pákách zapuštěných do štěrbin ve zdi.

Další padací most pak střežil ještě druhé nádvoří a pokud by snad útočníci i tady byli úspěšní, čtvrtý most vedoucí z ochozu na hradební zdi pak odděloval samotné jádro hradu tvořené obytným palácem a dvěma vzájemně propojenými strážními věžemi vysokými 27 metrů.

Věže se tyčí do výšky pěti pater, palác sloužil pro pořádání hostin a přijímání vzácných hostů. Tomuto účelu samozřejmě odpovídal i nabízený luxus. Ne každý hrad té doby měl zasklená okna.

Vytápěný sál zdobily nástěnné malby a obložení dřevem usnadňovalo udržování tepla.

Památka se mění ve stavebniny

Přestože byl Kašperk vystavěn jako královský hrad, samy královské úřady si s jeho správnou starosti dělat nemusely. Po celou dobu byl hrad zastavován a kašperští pánové se střídali jako na běžícím pásu.

Každý spolu s hradem získal i určité výsady, mezi něž patřilo i právo hrdelní. A na Kašperku se skutečně odehrávaly i popravy zločinců. Tím úplně prvním nájemníkem byl známý pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi, přicházeli však další a další.

Šternberkové po sobě zanechali několik set metrů vzdálené předsunuté opevnění známé dnes jako Pustý Hrádek, ale to bylo asi poslední vylepšení, kterého se Kašperk dočkal.

Jeho majitelé se dokonce zapojili i do protikrálovského povstání a na konci 16. století už dávno nepřipomínal tu hrdou pevnost tyčící se nad údolím. Nakonec ho roku 1616 koupilo město Kašperk, ani potom ale hrad nikomu nestál za investice do oprav.

Navíc po skončení třicetileté války přišel z Vídně rozkaz všechny české hrady zbourat, aby se nemohly stát opěrným bodem nepřítele. Kašperští si ovšem tento příkaz vyložili po svém.

Svůj hrad nezbořili, ale začali ho systematicky rozebírat na stavební materiál pro své vlastní domy.

Nechte se vychovat jako sám král

Nejméně 200 let potom hrad dál pustl a chátral. Až ve druhé polovině 19. století se o něj začali vzdělanci zajímat a veřejnost díky nim opět po letech zjistila, že Kašperk vůbec existuje. Skutečné rekonstrukční práce však byly ještě daleko.

Intenzivnější opravy začaly až v 70. letech minulého století a pokračují vlastně dodnes. V posledních letech na návštěvníky čeká několik tématických prohlídkových tras.

Jedna je seznámí s každodenním životem na hradě, druhá se podrobněji věnuje stavbě hradu a zahrnuje třeba ukázky dobových pracovních nástrojů nebo obrazů průběžně mapujících postup stavebních prací.

Pro rodiče s dětmi je pak připravena speciální interaktivní prohlídka plná soutěží a úkolů a názvem Staň se rytířem nebo dvorní dámou včetně výuky vybraného dvorského chování a oblíbeného zapůjčení a vyzkoušení středověkých oděvů a rytířské zbroje nebo zkouška dobového tance.

Děti se tak mohou vžít například do mladého Karla IV. jehož dětství ve Francii vypadalo podobně. V sezóně je také na nádvoří připraven lučištník, pod jehož dohledem je možné si vyzkoušet pravý středověký luk nebo kuši.

Obyvatelé hradu si při posezení na kamenných lavicích mohli užívat romantického výhledu na Šumavu.
Obyvatelé hradu si při posezení na kamenných lavicích mohli užívat romantického výhledu na Šumavu.

Ohnivý pes, skřítkové i Lesní matka

Kašperk je jako každý správný hrad opředen mnoha pověstmi. Zdejší poklady prý střeží strašidelný pes s ohnivýma očima a po zdech šplhá hlavou dolů bílé strašidlo s holou lebkou a prázdnými očními důlky, ale jsou i mnohem příjemnější legendy.

Jedna z nich například vypráví o tragicky ovdovělém chudém a smutném dřevorubci, který si těžce vydělal na živobytí na svazích pod Kašperkem. Slitovali se nad ním skřítkové žijící v hradních rozvalinách.

Nejprve mu pomáhali s porážením stromů a nakonec proměnili osekané větve ve zlaté pruty, aby už nikdy nepoznal bídu.

Ten, kdo v noci v kašperských lesích zabloudí, možná bude mít štěstí a potká Lesní matku – tisíciletou šlechetnou bytost, která dává pozor na zdejší přírodu a když se nad zbloudilcem slituje, vyvede ho z temnot na světlo.

Prozkoumejte hrad zdola i shora

Hrad leží pouze necelé tři kilometry od Kašperských Hor a přivede nás k němu odtud jak modrá turistická cesta s naučnou stezkou, tak trasa zelená, o něco kratší.

Milovníkům poutavých výhledů určitě neuniknou možnosti prohlédnout i majestátní hrad Kašperk shora.

Příležitost k tomu poskytuje především již zmíněný Pustý Hrádek, který je položený o něco výš než samotný hrad a navíc u něj byla nedávno vybudována nová vyhlídková plošina. Ještě výš nás pak zavede zhruba čtyřkilometrový výšlap k rozhledně na Sedle.

Pro ty, kterým se nechce absolvovat celou cestu, máme zkratku – když zaparkujete u penzionu pod Sedlem v nedalekých Albrechticích, rozhledna už odtud bude jen 1,5 kilometru daleko. A výhled z ní obsáhne nejen hrad Kašperk, ale i značnou část Šumavy.

Foto: Shutterstock
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
epochaplus.cz
Vavřín: Pocta pro vítěze i ceněné koření
V obchodě si ho kupujeme v podobě nenápadných suchých listů, které přidáváme při vaření do různých jídel. Samotná dřevina má přitom vznešenost nejen v názvu, ale také ve své historii. Uctívají ji panovníci i umělci, neobejdou se bez ní dokonce ani ve slavné delfské věštírně. A může podpořit zdraví! Vavřínové věnce známe jako poctu pro
Konec zápachu v bytě
panidomu.cz
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových
Originální stavba navzdory velké vodě
rezidenceonline.cz
Originální stavba navzdory velké vodě
Okouzlující dům, postavený v povodňovém pásmu na předměstí Byron Bay v oblasti Queensland na východě Austrálie, musel vyhovět přísným stavebním regulím, aby jej nezničily v těchto končinách celkem běžné povodně. Příjemné subtropické klima v pobřežní oblasti australského Queenslandu spolu s nekonečnými písečnými plážemi a národními parky učarovaly také majitelům Northern Rivers Beach House, kteří se obrátili na známé architektonické
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
nejsemsama.cz
S nohama jako konve moc parády bohužel neuděláte
V horkém počasí začnou otékat nohy i zdravým lidem. Pocity těžkých nohou jsou nepříjemné a mohou pokazit celý den a místo toho, abyste si teplé dny užívala, trpíte. Vše se dá ale napravit! I když je většina lidí přesvědčena o opaku, nejsou oteklé nohy ani zdaleka problémem pouze starších nebo obézních lidí. Nepříjemně otéct mohou nohy komukoli. Zvlášť rizikové je dlouhé
Ze šperkovnice vycházely zvuky
skutecnepribehy.cz
Ze šperkovnice vycházely zvuky
S manželem jsme zakoupili starou šperkovnici, a pak ji vystavili v obývacím pokoji na komodě. Od té doby se doma začaly dít podivné věci. Když jsme si s manželem pořídili malý byt, nijak jsme s jeho zařizováním nepospíchali. Nechtěli jsme nic uspěchat. Společně s manželem Pavlem jsme přemýšleli, jaké doplňky by byly do obýváku nejvhodnější. Toulali jsme se tehdy na výletě v Kroměříži, když jsme v zapadlé
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
enigmaplus.cz
Ztracené poklady Kypru: Co způsobilo rozdělení středomořského ostrova?
V roce 1974 proběhla invaze turecké armády na ostrov Kypr. Vyvrcholilo tím problematické soužití mezi kyperskými Řeky a kyperskými Turky. Ostrov je stále rozdělen. Část ostrova nyní zahrnuje území Kyp
Vodnice je poklad v domácí apotéce
epochalnisvet.cz
Vodnice je poklad v domácí apotéce
Její druhý název je brukev řepák, ale také se jí lidově říkalo kvaka nebo rabská řepa, to prý podle uherského města Rábu, protože prý snáší podobné vlhké podnebí, jako je tam.   Určitě jste se s ní už setkali, třeba na trzích, někdy i v obchodech. Její bulvy jsou bílé, nahoře někdy fialové a chutí
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
nasehvezdy.cz
Nechá se Švandová připravit o luxusní život?
Když si herečka Jana Švandová (77) brala movitého developera Pavla Satorieho (75), šla hlavně po jistotě. Jenže co když o jejího muže teď usiluje jiná žena se stejným záměrem? Herečka Jana Švandová
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
tisicereceptu.cz
Kuřecí prsa ve slaninovém kabátku
Nikdy není na škodu zkombinovat více druhů masa. Ingredience 4 ks kuřecích prsou 15 plátků slaniny 1 vejce 100 g strouhanky 100 g nastrouhaného sýru sůl a pepř Postup Nejprve si tři p
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
historyplus.cz
Kam se ztratilo tělo Prokopa Holého?
Je neděle pozdě odpoledne, 30. května 1434. Kolem táhlého hřbetu Lipské hory u vesnice Lipany se zvedá prach. Jízdní oddíly umírněných husitů pronikají otevřenou vozovou hradbou táboritů a sirotků a převrátí osm dalších bojových vozů. Za nimi se hrnou pěší, kteří kolem sebe mávají meči a cepy… Právě v těchto rozhodujících okamžicích, kdy proti sobě bojují
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
21stoleti.cz
Klid v hlavě, sen v duši a mládí v buňkách: Jak nám příroda pomáhá spát a nestárnout
Usnout včas, spát celou noc, probudit se svěží – pro mnohé sen. Doslova. Ve světě, kde se večerní ticho mění v modré světlo displejů a hlava neumí přestat přemýšlet ani v jednu ráno, se kvalitní spáne
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
iluxus.cz
Džob: Graffiti, život a tikající styl s Mühle Glashütte
Letní filmovou sezónu oživuje snímek Džob, závěrečný díl trilogie, kterou režisér Tomáš Vorel započal Gymplem a pokračoval Vejškou. Hrdinové Kolman (Jiří Mádl) a Kocourek (Tomáš Vorel ml.) dospěli – j
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz