Domů     Hrad Sloup: Skalní hnízdo, odkud poustevníci shlíželi do kraje
Hrad Sloup: Skalní hnízdo, odkud poustevníci shlíželi do kraje
od 4.6.2020
1

Strmá a nedostupná skála uprostřed roviny vždycky lákala k osídlení, protože poskytovala bezpečí a dokonalý úkryt. A když je navíc z materiálu, v němž se snadno kutá, může se za staletí proměnit v neopakovatelné bludiště místností a chodeb.

Přestože v názvu této nevšední památky nacházíme většinou slovo „hrad“, těžko bychom se dopátrali přesného data jeho založení, jako tomu u podobných staveb bývá.

Na třicetimetrové pískovcové skále dlouhé sto metrů vypínající se nad krajinou plnou rybníků se totiž usazovali lidé už před čtyřmi tisíci lety. Představovala pro ně přirozené útočiště, protože s tehdejšími zbraněmi byla prakticky nedobytná.

Všichni si skálu přizpůsobovali, všichni v ní kutali, aby si vyrobili prostory potřebné k životu.

A protože naprostá většina staveb, která na vrcholu Sloupu v průběhu staletí vyrůstaly, bývala dřevěná, zůstaly nám po nich jen vytesané prohlubně v pískovci a zřetelné kapsy určené k uložení střešních trámů.

Při prohlídce Sloupu se nemůžeme těšit ani na dobové interiéry se starým nábytkem a sbírkovými předměty. Prostory ve Sloupu jsou pusté, a přesto nebo právě proto se objekt jako celek může pochlubit zvláštní atmosférou přitahující další a další návštěvníky.

Socha poustevníka Görnera není původní, originál v roce 1866 rozstříleli Prusové v domnění, že se jedná o vojenskou hlídku.
Socha poustevníka Görnera není původní, originál v roce 1866 rozstříleli Prusové v domnění, že se jedná o vojenskou hlídku.

Klášter je lepší než armáda

Až v průběhu 13. století tady rod Ronovců vybudoval stálejší sídlo, které ale měnilo majitele, až se roku 1427 stalo útočištěm loupeživého rytíře Mikuláše Pancíře.

Ten odtud podnikal výpravy za kořistí do širokého okolí a není divu, že nakonec ho jeho minulost dostihla a jeho oběti při odvetném útoku hrad vypálily.

O další dvě století později se tu navíc při svém plenění za dob třicetileté války důkladně zastavila švédská vojska pod vedením generála Johana Banéra a ze Sloupu už zase byla jen pustá proděravělá skála.

Z plánů přeměnit Sloup ve slavné poutní místo s klášterem nakonec sešlo, a tak se v něm celých 102 let pak střídali poustevníci, a někteří se hodně zasloužili o její opětovné zvelebení.

Ale také o mnoho dalších ve skále vytesaných prostor a chodbiček, které tak dnes historikům prakticky znemožňují odhalit původní podobu hradu ve středověku.

S přestavbami začal poustevník Konstantin, jeho následovník Václav Rincholín zase přidal sluneční hodiny.

A na vrcholu skály dodnes shlíží do kraje socha muže s dalekohledem, zobrazující poustevníka Samuela Görnera, který se sem přestěhoval po sedmnáctiletém pobytu v nedaleké jeskyni.

Na Sloupu strávil sedm let, vyráběl tu optické pomůcky a staral se o zahrádku a nakonec odešel do kláštera v obavách, aby nebyl odveden do vojska.

Víte, kudy se chodí do pekla?

Zcela jiné období nastalo hradu v době, kdy ho do svého majetku získal hrabě Filip Josef Kinský.

Ze sídla poustevníků bylo náhle příjemné výletní místo, kam za majitelem přijížděly nejvýznamnější osobnosti včetně saského krále Fridricha Augusta nebo císaře Františka Josefa I. Ti samozřejmě nenocovali přímo na skále, pro takové účely rod Kinských vybudoval nedaleko od skály barokní zámek, později přetvořený do empírové podoby.

Dnes je ze zámku domov pro seniory, sám Sloup je kulturní památkou a návštěvníků se v něm vystřídá mnohem víc.

Sloup je pískovcová skála vysoká 30 metrů tyčící se nad stejnojmennou obcí.
Sloup je pískovcová skála vysoká 30 metrů tyčící se nad stejnojmennou obcí.

Mohou s průvodcem nebo i samostatně procházet bludištěm vzájemně propojených prostor vytesaných ve skále a obdivovat poustevny, skalní kostel, ambit, kapli z roku 1693, dvouramenné rytířské schodiště, křížovou chodbu nebo obnovenou vinici stejně jako nebo sedm metrů hlubokou džbánovitou zásobárnu obilí nebo také hladomornu, podle momentálního účelu.

Uměle vyhloubené jeskyně neboli grotty bývaly v minulosti vyzdobeny soškami poustevníků. Kdysi do ní byl přístup pouze shora, dnes můžeme dovnitř nahlédnout i z boku. Hradní zbrojnice je na zdech zdobena hrubými reliéfy.

Na Sloupu se tradičně pořádá mnoho kulturních akcí včetně vyhledávaných koncertů při svíčkách a nemálo snoubenců si ho také volí za místo svatebního obřadu.

A pokud vám bude kamenné schodiště vedoucí z vrcholu do hlubin povědomé, možná si vzpomenete na vstup do pekla z pohádky S čerty nejsou žerty.

Do pekla se vcházelo právě po severním dvouramenném schodišti v místě původního středověkého vstupu na vrcholku hradu Sloup.

Představení uprostřed lesů a skalPokud při návštěvě Sloupu obdivujeme práci těch, kdo v těžkých podmínkách dokázali vytesat v pískovcové skále místnosti a chodby, můžeme si trochu obdivu schovat pro novější, ale také mimořádnou atrakci.

Sotva půl kilometru od Sloupu vybudovali místní obyvatelé už v roce 1921 unikátní Lesní divadlo, jaké nemá v Čechách obdoby. V pískovcové skále jsou vyhloubeny chodby i pódium, stěna s gotickou bránou a samozřejmě i sedačky pro diváky.

I když se Lesní divadlo se mohlo pochlubit také skvělou akustikou, po válce zůstalo nadlouho opuštěno a areál skončil zdevastován.

Až v roce 2004 se podařilo vystavět nové pódium, lavice pro 250 diváků i bránu, přivést elektřinu a ještě v témže roce bylo divadlo znovu otevřeno. A funguje dodnes.

Nezničila ho dokonce ani vichřice, která o tři roky později vyvrátila borovici i s mnohatunovým skalním blokem, který dopadl přímo na pódium.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce 1976 uza
Barokní sloup Nejsvětější Trojice vysoký 35 metrů, nejvzácnější stavbu svého druhu u nás, najdeme na olomouckém Horním náměstí. Byl vysvěcen v roce 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie, měl být vyjádřením díků za ukončení morové epidemie a svým uspořádáním se odlišuje od podobných památek. V jeho spodní části monumentu s bohatou sochařskou výzdobou je umístěna kaple, v níž se v minulosti k
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
epochaplus.cz
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.