Domů     Zámek Velké Losiny: Pohádková nádhera s temnou minulostí
Zámek Velké Losiny: Pohádková nádhera s temnou minulostí
od 15.6.2020
1

Po vstupu na zámecké nádvoří s typickými třípatrovými arkádovými oblouky možná budeme mít sklon začít šeptat. Okouzlující krása zdejší romantické architektury totiž svádí návštěvníky k tichému obdivu.

Dlouhé generace osvícených stavitelů zámku ve Velkých Losinách se nakonec po staletích úprav, přestaveb a zdokonalování dopracovaly ke stoprocentnímu a dokonalému výsledku.

Na místě u říčky Losinky stávala už od 14. století malá vodní tvrz rodu Žerotínů. Postupně ji proměnili v renesanční zámek, jehož přestavby ovšem plynule pokračovaly i v dalších stoletích.

Získal tak nakonec i barokní křídla s proslulými arkádovými ochozy místo původních dřevěných pavlačí.

Žerotínové se podobně věnovali celému městu, krom,ě jiného se zasloužili o vybudování papírny nebo o zvelebení místních lázní, jejich léčivé prameny se připomínají v dobových kronikách už v roce 1562. nakonec v období finanční nouze prodali zámek rodu Liechtenštejnů, v jejichž majetku zůstal až do skončení druhé světové války.

Zámecký areál vzhledem k množství přestaveb a rekonstrukcí za pět století se dnes skládá z několika nesourodých, ale v celkovém vyznění výtečně ladících částí.

Hned na začátku si totiž uvědomíme, že Velké Losiny vlastně není jeden zámek, ale dva, které se pro rozlišení nazývají podle velikosti.

Zámek může být velký i malý

Takzvaný velký zámek je renesančního původu, zdobí ho sgrafitová omítka a ony slavné arkády.

Pak je tu ovšem ještě budova takzvaného nízkého zámku pocházejícího z barokního období poloviny 17. století, připočíst ovšem nesmíme zapomenout o něco mladší empírové křídlo a ještě novější trakt známý jako mateřská škola.

nemluvě o zahradním domku a jen sto let starému skleníku. Všechny změny podnikali Žerotínové a po nich i Liechtenštejnové s jediným cílem: proměnit starý zámek v moderní romantické letní sídlo.

Společně se jim to určitě podařilo, Zámek ve Velkých Losinách byl v roce 1995 zařazen mezi národní kulturní památky.

Nejstarší nosítka na světě

Už při pohledu zdálky návštěvníka zaujme charakteristická osmiboká šestipodlažní věž se zámeckými hodinami a zámecký park s mnoha vzácnými druhy dřevin.

Prohlídka vnitřních prostor zámku je nevšedním zážitkem, přičemž k takovému hodnocení by stačily i dílčí ukázky bohatého interiéru.

Třeba unikátní Rytířský sál honosící se koženými tapetami, přes čtyři sta let starými kachlovými kamny nebo příborníkem z konce 16. století.

Do zámku byly po roce 1945 svezeny nejhodnotnější kousky z mobiliářů několika okolních zámků, a na kvalitě zdejšího vybavení je to poznat.

Nesmírně cenné jsou tapisérie ze 17. století s výjevy z antické mytologie, obrazárna zase představuje díla středoevropských malířů 17. až 19. století a knihovna je jednou ze dvou na území naší republiky, které pocházejí z doby před třicetiletou válkou.

Prohlédnout si můžeme i nejstarší dochovaná dvoumístná nosítka na světě. Prohlídkové okruhy mohou sledovat odděleně historii rodů Žerotínů, kteří přispěli mimo jiné vybudováním velké jídelny, pozdně barokní kaple nebo galerie předků.

Okruh vydávající se po stopách rodu Liechtensteinů zase nevynechá třeba překvapivě zachovalou kuchyni a rokokové i biedermeiderové pokoje v nízkém zámku. Zejména děti pak budou mít radost z pořádání večerních prohlídek s baterkami.

Loupežník s mateřským znaménkem

Velké Losiny mají kromě slavné minulosti i tu méně přitažlivou krvavou. Už od dob Žerotínů se tu například vypráví pověst o ztraceném dítěti – synu zámeckého pána jménem Jaromír. Jednoho dne zmizel beze stopy a nejvíce po něm tesknila jeho sestra Berta.

Když dospěla, začal na zámek docházet mladý nápadník, který se jí velice líbil. Jednou však napadl dýkou zámeckého pána a ukázalo se, že je to vůdce loupežníků, kteří se usadili v kraji.

Teprve pozdě vyšlo díky mateřskému znamínku najevo, že právě vrah je oním ztraceným Jaromírem, který na svůj původ dávno zapomněl. Když se o tom mladík dozvěděl, ze žalu si probodl srdce.

Čarodějnice, která krade hostie

Pověst je pověst a nemuseli bychom jí přikládat velkou důležitost, ale Velké Losiny mají i tragický příběh, který je až příliš skutečný.

Všechno prý začalo u chudé ženy, které onemocněla kráva a kořenářka jí poradila, aby nemocnému zvířeti přinesla z kostela hostii. Žena však byla přistižena a prohlášena za čarodějnici. Zda je tato pověst pravdivá, asi nikdo nepotvrdí.

Historickou skutečností ovšem zůstává, že do Velkých Losin přicestoval obávaný inkvizitor Jindřich Boblig z Edelstadtu, který tu v letech 1678 až 1696 rozpoutal čarodějnické procesy.

O život během nich přišlo nejméně 56 osob a tento temný úsek dějin se stal předlohou pro knihu Václava Kaplického Kladivo na čarodějnice. Ostatně právě na zdejším zámku se natáčel slavný film podle této předlohy.

Čarodějnickým procesům ve Velkých Losinách padlo za oběť nejméně 56 lidí. Nelítostné soudy si vybíraly především bohatší hříšníky, protože jejich majetek pak po odsouzení podle zákona připadl inkvizitorům.

Foto: Shutterstock
reklama
Související články
Filmoví fanoušci jistě zbystří, protože romantický zámek Blatná severozápadně od Českých Budějovic určitě poznali mnohokrát při sledování svých oblíbených filmů. Stačí vzpomenout třeba Bílou paní nebo Šíleně smutnou princeznu. Při návštěvě rychle pochopíme, proč si kameramani nemohou Blatnou tak vynachválit. Místo na pahorku uprostřed blat, která dala původní tvrzi jméno, je totiž jedním z nejfo
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce 1976 uza
Barokní sloup Nejsvětější Trojice vysoký 35 metrů, nejvzácnější stavbu svého druhu u nás, najdeme na olomouckém Horním náměstí. Byl vysvěcen v roce 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie, měl být vyjádřením díků za ukončení morové epidemie a svým uspořádáním se odlišuje od podobných památek. V jeho spodní části monumentu s bohatou sochařskou výzdobou je umístěna kaple, v níž se v minulosti k
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
epochaplus.cz
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde