Domů     Bílá Šumava zahřeje
Bílá Šumava zahřeje
od 18.1.2021
1

Příroda se uložila ke spánku a krajině vládne zima. Pro mnohé je to důvod k těšení a radosti. Pojedeme do hor. Co třeba na Šumavu?

Milovníci sjezdového lyžování to mají obvykle jednoduché. Většinou mají stálá místa, kam jezdí rádi, a už se těší na své kamarády a hoblování sjezdovky.

Ale co my ostatní, kteří se chceme podívat někam, kde jsme ještě nebyli, nebo kouzlo zimy teprve začínáme obdivovat?

Šumava je dobrá volba

Dobrá už proto, že se můžeme rozhodnout podle naší peněženky, schopností a také touhy po společnosti. Na Šumavě jsou totiž jak místa pro klidnou dovolenou na běžkách, tak střediska plná lidí a zábavy.

Tam však zase budou chtít vaše děti a vnoučata, takže stejně asi zvolíte pro všechny přijatelný kompromis.

Špičák

Patří mezi nejlepší česká střediska, ale zároveň klidnější areály, i když na nudu si rozhodně stěžovat nebudete.

Najdete tu nejprudší sjezdovku v ČR, Šanci, se sklonem 100 %, na tu se většina z nás neodváží, ale i široké modré sjezdovky pro carvingový oblouk nebo samostatný areál pro děti a začátečníky s pohyblivým kobercem.

V bílé stopě

Pro vyznavače běžek má tato část Šumavy obzvláštní půvab. Užijí si zdatní běžkaři i začátečníci, protože tratě pro běžky jsou dobře značené, mají různou délku, a co je důležité, vždycky po cestě nebo v cíli najdete nějakou občerstvovnu.

Okruhy pro běžce

Okruh Železná Ruda > Gerlova Huť > Hofmanky > Belveder > Železná Ruda Celková délka: cca 19 km

Běžecká trasa Železná Ruda > Belveder > Hofmanky > Pancíř > Můstek Celková délka: cca 9,5 km

Běžecká trasa Špičácké Sedlo > pod Pancířem > Hojsova Stráž (Zámeček) Celková délka: cca 8 km

Běžecký okruh pod Ski areálem Špičák Celková délka: 3 km

Co takhle procházka?

Milovníci turistiky si určitě ani v zimě nenechají ujít stovky kilometrů pěších tras, které Šumava nabízí. Mnohé z těchto tras lze samozřejmě absolvovat i na běžkách.

A určitě nikdo nevynechá procházku k nejznámějším šumavským jezerům Čertovu a Černému, i kdyby tu už předtím byl. Není dlouhá, takže ji může podniknout jak člověk netrénovaný, tak rodina s dětmi.

A pokud vzpomínáte na to, jak jste mohli v mládí vzít lyže a jít třeba do kopce a pak zase sjet, zkuste skitouring. Není to převratný sport, dřív se takhle lyžovalo normálně.

Dnes je ale skitouring stále populárnější a je svými vyznavači vnímán jako styl života. A co na něj potřebujete?

Na duši je legrace

Pokud nelyžujete, nebo si chcete jen zadovádět s přáteli nebo s dětmi, zkuste snowtubing. Nevíte, co to je? Něco mezi sportem, adrenalinem a zábavou. Prostě jezdíte ze svahu ve sněhovém korytě ve speciální duši. A nebojte se, nahoru se duše nenosí, ale svezete se speciálním vlekem.

Kam zajít

Nezapomeňte se zastavit v Železné Rudě, uvidíte moc zajímavý barokní kostel, a navštivte také zámeček, který je nejstarší dochovanou stavbou.

Světlo světa spatřil v roce 1706. Původně sloužil jako letní sídlo hrabat Nothaftů, kteří sem jezdili na lovecké výpravy. Dnes je pět opraven a přístřeší poskytl expozici historických motocyklů, loutek a hodinářské dílně.

Lipno

Lipenský areál prošel v posledních letech bouřlivým vývojem. Ať už se jedná o ubytovací kapacity, nebo o celoroční program, který uspokojí snad každého. Sázejí tady hlavně na atrakce pro rodiny, ale to vůbec neznamená, že by se tu nelíbilo seniorům.

Stezka

V korunách stromů se můžete projít i v zimě. Čeká vás výhled na Lipenské jezero, šumavskou přírodu, Novohradské hory a vrcholky rakouských Alp. To vše vám bude odměnou za vystoupání po 675 metrů dlouhé lávce až do výše 40 metrů.

Pokud máte na nohou lyže, není nic snazšího než ve skidepotu, který se nachází na vrcholu Kramolína, odložit lyže, přezout se z promrzlých přezkáčů do vyhřátých pohorek a vyrazit na procházku do korun stromů.

Za zapůjčenou obuv neplatíte nic a své lyžařské vybavení si můžete po dobu vycházky zanechat v úschovně. Stezka je samozřejmě bezbariérová a k nástupu na ni se dostanete stezkabusem také z parkoviště.

Otevřeno tu mají od 10 do 16 hodin a stezka se zavírá jen za velmi špatného počasí.

Na ledovém ostří

Jestli jste dosud bruslili jen na zimních stadionech, tak na Lipně si užijete. Na zamrzlé hladině můžete kroužit po více než desetikilometrové dráze. Prý jedné z nejdelších na kontinentu. V každém případě se jí říká ledová magistrála.

Je široká 8 metrů a propojuje obce Lipno nad Vltavou, Přední Výtoň a Frymburk. Tady všude také najdete občerstvení i ubytování. Když už jsme u toho ubytování, nezapomeňte si říci o Lipno card pro celou rodinu, vybraní ubytovatelé vám ji dají zdarma.

Přinese vám slevy na vstupné, lanovky, různé atrakce, ale i v restauracích. Kartu lze zakoupit i v informačních střediscích. Stojí 146 korun a vyplatí se.

Kam si zajít oddychnout

Městečka okolo Lipna jsou docela romantická, všude i informační střediska, kde vám poradí. Pokud vás bude víc, zkuste si předem domluvit návštěvu Vyšebrodského kláštera.

V Gotické galerii jsou vystaveny umělecké poklady minulosti z navrácených klášterních sbírek, např. jedinečná kolekce madon krásného slohu a další. V sobotu a v neděli si zase prohlédnout jeden z okruhů na hradě Rožmberk. Nebo si zajeďte do Krumlova. Ale tam se podíváme někdy příště.

Foto: Shutterstock
Štítky:
reklama
Související články
7.5.2024
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo v nenávratnu. Také obec Zubrnice
24.4.2024
Jedna z nejpříjemnějších cest do srdce každé destinace vede přes její kuchyni. Zařadíte-li do itineráře vašich výletů i zastávky kulinářské, otevře se vám svět chutí, vůní i tradic, které dokonale umocní výjimečnou atmosféru konkrétního místa. Vydejte se do nitra Krkonošského národního parku, kde se nachází populární zážitková a naučná Stezka korunami stromů Krkonoše se stylovou restaurací V kor
19.4.2024
Jak to vypadalo v dobách Velkomoravské říše, o tom se můžeme přesvědčit jen kilometr od poutního areálu ve Velehradě, v Archeoskanzenu Modrá. Představuje opevněné sídliště z dob Velké Moravy vybudované na základě skutečných archeologických nálezů přímo ze zdejší lokality. Prostor je členěn do několika tematických celků. Fortifikační část se věnuje typům dobových opevnění od hradeb ze dřeva
11.4.2024
Nestačí vám obyčejná prohlídka skvostného zámku a toužíte po aktivnějším prožití výletu? Pak je tu v areálu zámku Zbiroh právě pro vás připraven Active park. Jeho základem je Lanové centrum s překážkami zavěšenými ve výšce až devíti metrů na stromech zámeckého lesoparku. Velký okruh je určen pro dospělé a zdatnější děti od 12 let a vysoké nejméně 140 centimetrů. Ani mladší návštěvníci ale nepřij
19.3.2024
Kameníčkův grunt stál na svém místě v Příkazech severozápadně od Olomouce už na počátku 16. století. Stojí tam dodnes a poskytuje nám dokonalý pohled na způsob života mnoha předchozích generací. Zřídit krásné muzeum v přírodě, které by zachovávalo tradice lidové architektury na Hané, se pokusil už etnograf Jan Rudolf Bečák v 70. letech minulého století. Měl k tomu vynikající předpoklady, vždyť by
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
epochaplus.cz
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde