Domů     České Budějovice: Město krále Přemysla
České Budějovice: Město krále Přemysla
od 16.3.2021
1

Není mnoho sídel, které se mohou pochlubit takovým počtem architektonických památek ve svém historickém centru. Královské město České Budějovice takové je, a to i přesto, že v řada zdejších pamětihodností v dávné minulosti podlehla ničivému požáru.

Na místě staré osady jménem Budivojovice se v roce 1265 zalíbilo samotnému králi Přemyslu Otakaru II. a rozhodl se zde založit město. Nutno ovšem přiznat, že ho k tomu nevedla jen krása zdejší přírody.

V Jižních Čechách dosud chyběla náležitá základna královské moci a navíc bylo třeba trochu ukázat pyšnému konkurenčnímu rodu Rožmberků, kdo je v českých zemích pánem.

Nicméně Budějovice, které svůj přídomek České získaly až v průběhu husitských válek, se postupně vypracovaly až na významné správní a kulturní středisko širokého regionu.

Sláva v ohni neshořela

Za staletí zažívaly České Budějovice období rozkvětu i časy tragédií a úpadku. Za zmíněných husitských válek se městu nedařilo, protože frekventované obchodní cesty, které se tu sbíhaly, byly v ohrožení a méně využívané.

V průběhu 16. století naopak význam města na soutoku Malše a Vltavy vzrůstal, jak se začalo dařit těžbě stříbra, pivovarnictví nebo rozvíjejícímu se obchodu se solí.

O století později přinesla třicetiletá válka další těžké časy a navíc roku 1641 při děsivém požáru lehly dvě třetiny města popelem. Ale zase se dokázaly zvednout a od té doby už jejich význam jen vzrůstal.

Dnes jsou České Budějovice se svými 94 tisíci obyvateli sedmým nejlidnatějším českým městem. My se do něj ale vypravíme ne proto, že je správní a kulturní metropolí Jihočeského kraje. Nachází se v něm totiž také množství úchvatných památek.

Ostatně jeho historické centrum je už od roku 1980 městskou památkovou rezervací.

Radnice. FOTO: Hans Lemuet - CC BY-SA 3.0
Radnice. FOTO: Hans Lemuet – CC BY-SA 3.0

Čtverec mnoha jmen

Místem, které zaujme návštěvníky města už při plánování cesty na mapě, je velkolepé náměstí Přemysla Otakara II. O primát nejrozlehlejšího čtvercového náměstí se přetahuje se stejnojmenným prostranstvím ve Vysokém Mýtě.

To je sice o kousek větší, ale to budějovické se zato více blíží půdorysu dokonalého čtverce, protože jeho strany měří 132 a 137 metrů. Náměstí je obklopeno 48 historickými domy a jméno zakladatele města v historii zdaleka neneslo vždycky.

Postupně se mu dostávalo pojmenování po nejrůznějších historických osobnostech od císaře Františka Josefa přes Jana Žižku až po Tomáše Garrigua Masaryka, náměstím Přemysla Otakara II. je až od roku 1991. Ještě v polovině minulého století tudy projížděly tramvaje, dnes je plocha náměstí vyhrazena pěším a auta mají vymezený prostor po jeho obvodu.

Samson sídlí na radnici

Dominantou náměstí je bezesporu monumentální Samsonova kašna v jeho středu, jedna z největších v republice. Barokní památka byla dokončena v roce 1727, v dobách, kdy prudký rozmach města spojený s rostoucím počtem obyvatel začal komplikovat zásobování vodou.

Městská rada proto rozhodla o vybudování kašny, z níž měla být voda čerpaná z Vltavy rozváděna do okolních ulic.

Jako zásobník vody byla na pravém břehu řeky postavena Vodárenská věž, z niž vedlo ke kašně na svou dobu nebývale technicky řešené potrubí pod hladinou Vltavy.

Dnes by projektanti nejspíš kašnu na náměstí vymysleli strohou a jednoduchou a vyvedli by ji z betonu. Na počátku 18. století se však úkolu chopili významní umělci.

Kamenický mistr vytesal mušli k zachycování vody přímo v kamenolomu za městem, odkud se ji nakonec s obtížemi podařilo dopravit na místo. K ní pak přibyly čtyři ozdobné vázy a okolní kamenné sloupky.

Sochař Josef Dietrich se pak postaral o plastiku Samsona krotícího lva, o chrliče vody a o sochy čtyř atlantů podpírajících kašnu.

Kašna sloužila svému účelu dlouho a fungovala i v zimních obdobích, kdy ale bylo nutné ji přikrývat, aby rozváděná voda nezamrzala. Dnes, po rekonstrukci z roku 1990, už originální vzácná sochařská díla na kašně nenajdeme, byla nahrazena přesnými kopiemi.

Samson je uložen v bezpečí a prohlédnout si ho můžeme v přízemí českobudějovické radnice.

Pozor, kam večer šlapete

Zatímco Samsonova kašna je monumentální a nepřehlédnutelná, jednu zajímavost na náměstí bychom snadno mohli minout bez povšimnutí. V jeho jihovýchodní části vystupuje z pravidelné keramické dlažby nenápadný oblý kámen s vyrytým křížkem.

Právě na tomto místě prý kdysi stával popravčí špalek, na němž bylo v roce 1478 sťato deset podezřelých z vraždy zdejšího rychtáře.

Takzvaný bludný kámen podle legendy způsobuje, že pokud ho někdo překročí po deváté hodině večerní, ztratí směr a bude až do rána bezcílně bloudit ulicemi.

Před deseti lety se skupince mladíků podařilo bludný kámen vykopat, ale byli záhy dopadeni a kámen se opět vrátil na své místo. Jen je od té doby pro jistotu zabetonovaný.

Samsonova Kaška na Náměstí Přemysla Otakara II. FOTO: Norbert Aepli - CC BY 2.5
Samsonova Kaška na Náměstí Přemysla Otakara II. FOTO: Norbert Aepli – CC BY 2.5

Katedrála opět září

Se severovýchodního rohu náměstí už můžeme spatřit další z dominant města – katedrálu svatého Mikuláše. Stavět se začala hned po založení města, i když měšťanské domy v okolí samozřejmě rostly rychleji.

Vysvěcení hlavního oltáře se raně gotický chrám dočkal až po třech desetiletích od položení základního kamene, kompletně dokončen však ani v té době ještě nebyl.

Když pak byl na sklonku 18. století chrám povýšen na biskupskou katedrálu, byl upraven jeho interiér a své místo zaujal také vzácný hlavní oltář svatého Mikuláše z Myry.

Barokní zlacená kazatelna sem tehdy byla převezena ze zrušeného pražského kostela Panny Marie. Chrám se dnes skví v kráse, která za uplynulá staletí nebyla vždy samozřejmostí.

Vděčí za to rekonstrukci dokončené v roce 2013, v jejímž rámci bylo nejen zrestaurováno vnitřní vybavení, ale interiér dostal také nové podlahy z bílého a červeného mramoru.

Zvon na zlaté cestě

Už od druhé poloviny 16. století se nad katedrálou vypíná Černá věž. Byla vybudována jako strážní hláska a zvonice, ale měla také do daleka dávat okázale najevo bohatství města.

Nepříliš stabilní podloží si vyžádalo založit stavbu na dubových pilotech, ale 72 metrů vysoká věž od té doby stojí pevně. Ostatně její stěny mají u základů tloušťku přes tři metry.

Černá věž má devět pater – prvních pět vybudovaných v gotickém slohu, od patra šestého už vyhlíží spíše renesančně. Z Černé věže se nad městem rozléhá zvuk sedmi zvonů.

Nejstaršímu se říká Stříbrný a ulit byl v roce 1630, nejmladší Budvar naopak pochází až z roku 1995. Nejzajímavější osud má nicméně zvon Bumerin z roku 1723. Původně patřil nedalekému městu Rudolfov, ale po sporech obou měst a jasné převaze mocnějších Budějovic byl v Rudolfově zrušen kostel a místní občané svůj milovaný zvon raději zakopali do země, než aby o něj přišli.

Objeven byl až o mnoho let později v nedaleké obci Lišov a nakonec se do Budějovic přece jen dostal, i když prý Budějovičtí za něj museli Lišovským vyplatit tolik dukátů, že pokryly cestu z Budějovic až do Lišova.

Město proměněné v pevnost

Jako správné královské město se kdysi Budějovice pyšnily i mocným opevněním. První hradební okruh byl vysoký až sedm metrů a tvořila ho zeď silná 1,6 metru.

V průběhu staletí přibývaly další hradby, pevnůstky, bašty a věže a v 17. století už bychom mohli město směle nazvat barokní pevností. Většina opevnění se do dnešních časů nedochovala kromě úseku hradeb na západní straně města.

Stále však stojí například sedmnáctimetrová čtyřpatrová Rabenštejnská věž ze 14. století, kdysi přístupná pouze po žebříku z 1. patra.

Tuto krkolomnou cestu dnes už naštěstí absolvovat nemusíme, chceme-li si prohlédnout zdejší výstavu brnění a historických zbraní.

Při návštěvě Českých Budějovic bychom neměli minout ani pozoruhodné mariánské sousoší postavené v roce 1716 jako poděkování Panně Marii za ochranu města před morovou nákazou. Zobrazuje Pannu Marii Budějovickou obklopenou sochami patronů města a dalších světců.

Původně bylo pro sousoší vybráno místo před městskou branou v hlavním prostoru Mariánského náměstí, což na něm snadno poznáme, protože je komponováno ne jako socha, kterou můžeme obcházet kolem dokola, ale spíš jako oltář určený pouze k pohledům zepředu.

Své původní místo však už sousoší dnes nezaujímá.

Po roce 1948 bylo rozebráno a veřejnosti se mohlo představit až po roce 1989. Značně poškozené sochy, které stejně jako Samsona vytvořil Josef Dietrich, byly ovšem nahrazeny replikami, a sousoší dnes stojí na poněkud jiném místě než původně.

Foto: Creative Commons, úvodní foto: Katedrála sv. Mikuláše, Vit Vit – CC BY-SA 4.0.

Foto: Creative Commons
reklama
Související články
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabíd
V Královéhradeckém kraji si každý najde to svoje! Pokud nejste milovníky lyžování nebo běžkování, nemusíte se bát, že byste se tady během zimních měsíců nudili. Přinášíme vám tipy na skvělé výlety, během nichž objevíte mnoho utajených koutů kraje. Když využijete veřejnou dopravu, neutratíte za výletování celou výplatu. Za svůj výlet se určitě nezapomeňte odměnit vyhlášenými královéhradeckými gas
Po loňském úspěchu turistického balíčku 1 víkend a 4 ikonické vily, který nabízel TIC BRNO ve spolupráci se správci všech objektů, se letos mohou návštěvníci Brna těšit na rozšíření. Za jeden víkend mají šanci poznat hned 5 vil – přibyla nově otevřená Arnoldova vila v Černých Polích. „Díky výjimečné spolupráci pěti brněnských institucí vznikl před dvěma lety komplexní turistický produkt pro mil
Oblast Jílového u Prahy byla vždycky známa tím, že se tu nachází zlato. Věděli to už ve 14. století, když tu otevřeli důl sv. Josefa. Štolu pak najdeme zakreslenou i na důlních plánech z roku 1730, i když nikde se nedočteme o tom, kolik zlata tu naši předkové vlastně nakutali. Víme jen to, že vytěženou zlatou rudu dopravovali pomocí povozů na pravý břeh Sázavy, kde stály rudné mlýny a kde se tak
Zpřístupněné jeskyně České republiky letos zahájily jarní sezónu dříve. Pět jeskyní Moravského krasu (Balcarka, Kateřinská, Punkevní, Sloupsko-šošůvské a Výpustek), Jeskyně Na Turoldu u Mikulova a Bozkovské dolomitové jeskyně v Podkrkonoší otevřely dle prodloužené otevírací doby pro duben již od Velkého pátku 29. března. Pět jeskyní v Olomouckém kraji (Javoříčské, Mladečské, Na Pomezí, Na Špič
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
epochaplus.cz
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo,
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
panidomu.cz
Přehled druhů těstovin: Kolínka, nebo mašličky?
Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla. Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat