Domů     Ještěd: Dokonalé retro z budoucnosti
Ještěd: Dokonalé retro z budoucnosti

Málokterá stavba má to štěstí, že ji na první pohled každý pozná. Vysílač na hoře Ještěd takový je.

Přestože v době svého vzniku připadal některým kritikům příliš odvážný a nehodící se do horské přírody, dnes je naopak dominantou kraje a vrchol hory krášlí jako královská koruna.

Z vrcholku hory Ještěd byl vždycky nádherný výhled a když už turistů bylo v polovině 19. století opravdu hodně, podnikaví manželé Haslerovi začali nahoře prodávat občerstvení.

Od toho už byl pak jen krůček k vybudování stánku, dřevěné chaty, kamenné chaty a nakonec i vyhlídkové věže. Poslední generace turistické chaty vyhořela roku 1963 a začalo se uvažovat, čím ji nahradit.

Lidé z Liberecka tenkrát uspořádali spontánní sbírku na výstavbu nové chaty. Jenže se objevil ještě mnohem větší plán. Měla zde vzniknout nejen restaurace s ubytováním, ale také se muselo počítat s možností šíření televizního signálu.

A tak byla vyhlášena architektonická soutěž, do níž se nakonec přihlásilo jedenáct uchazečů.

Vítěz, architekt Karel Hubáček, jako jediný dokázal spojit všechny požadované funkce do jediného objektu, ale navíc vytvořil na pohled geniálně jednoduché a krásné dílo. „Prvotní představa ze mě vytryskla. Koukal jsem na Ještěd a věděl, co musím nakreslit.

Prodloužit horu. A dát vysílači tvar kuželu, aby se po něm smýkaly větry,“ vyprávěl Karel Hubáček. „Toužíme po výrobcích nových tvarů, nových barev a nových funkcí.

Nějak jsme ale zapomněli vyžadovat totéž od staveb,“ prohlásil krátce poté, co v architektonické soutěži zvítězil.

Potěší i okolní příroda.
Potěší i okolní příroda.

Voda teče až nahoru

Postavit na vrcholku Ještědu štíhlou a vysokou stavbu vůbec nebylo jednoduché.

S podložím problémy nebyly, vrchol tvoří tvrdý křemencový suk, ale sníh se tu drží až 120 dní v roce a především tu vládne silný vítr, který je schopen dosahovat rychlosti před 80 kilometrů za hodinu a řadí se tak do kategorie vichřice.

Pro stometrovou stavbu bylo třeba vylít železobetonovou základovou desku o tloušťce jednoho metru. Na ní se vztyčily dva soustředné válce, na kterých jsou zavěšena jednotlivá patra. Těch je celkem deset.

Suterén skrývá skladiště a strojovny, první podlaží je určeno pro kanceláře a také pro kuchyň hotelové restaurace. Druhé podlaží s proslulou prosklenou vyhlídkovou terasou je vlastně v úrovni ulice, a tak je ideální pro hotelovou recepci.

Odtud stoupá schodiště do dalšího podlaží s kavárnou, restaurací a reprezentačním salonkem. Dvanáct hotelových pokojů a jeden apartmán architekt rozmístil dokola po celém obvodu stavby.

Původně byly pokoje pouze ve čtvrtém patře a nad nimi byly zřízeny ubytovny zaměstnanců, později se i toto podlaží proměnilo v hotel. Málokdo by čekal, že až v osmém a devátém patře leží nádrže na pitnou vodu a záložní baterie.

Nádrž na vodu má tisíc litrů a čerpá se do ní voda ze studní vyvrtaných v polovině kopce. Desáté patro logicky zaujímá strojovna výtahu.

Liberecko poznáte podle jediného pohledu.
Liberecko poznáte podle jediného pohledu.

Kam dnes uvidíme z okna?

Přestože v budově existuje hotelová a radiokomunikační část, obě žijí vlastním životem. Mezi nimi jsou k dispozici jen dva průchody. Kromě televizního vysílání má Ještěd samozřejmě i další využití. Svá zařízení tu mají mobilní operátoři, policie i armáda.

Hoteloví hosté na Ještědu nikdy nevědí, na jaký výhled za oknem se zrovna připravit. Mohou celý den zírat do mléčné mlhy a poslouchat skučení vichřice, ale zrovna tak se jim může naskytnout úžasný výhled na stovky kilometrů.

Vidět je možné Prahu, dohlédnout se dá až na Šumavu a říká se, že nejlepší výhled je na sever, protože první větší hora leží tím směrem až ve Švédsku. V pokojích pak mohou hosté vzpomínat na dobu, kdy byl Ještěd zbrusu nový.

Černý nábytek odpovídá době, v níž byl vyroben, a nostalgie přímo dýchá i z obkládaček v koupelnách. Nic z toho ale nepůsobí zastarale. V tom je další neopakovatelné kouzlo stavby, která i téměř po půl století stále působí jako z budoucnosti.

Věž chráněná mopedem

Výstavba celého objektu od položení základního kamene ke slavnostnímu otevření v červenci 1973 trvala téměř sedm let a vyšla tenkrát na 64 milionů československých korun. Televizní signál už se odtud ale přenášel dva roky před dokončením stavby.

Proslulý tvar rotačního hyperboloidu stavbě dodává vnější plášť tvořený v obytných podlažích hliníkovými panely, ve vyšších patrech panely laminátovými.

Právě tady sídlí parabolické antény vysílačů, a tak kolem nich nemohou být umístěny žádné prvky rušící elektromagnetické vlny. Nic v těchto místech nesmí být z kovu, plastové jsou dokonce i šrouby.

Sklolaminátový plášť tvoří dvě vrstvy, prostor mezi nimi vyplňuje osm centimetrů pěny. Laminátové pásy jsou dlouhé dvanáct metrů a traduje se, že při jejich výrobě bylo třeba ve výrobní hale vybourat jednu stěnu, aby mohly pásy ze stroje vyjíždět vcelku.

Pro eliminaci povětrnostních vlivů bylo třeba vyvinout některé nové, patentově chráněné postupy a technologie. Uvnitř stavby je na vrcholku zavěšeno speciální kyvadlo vážící 800 kilogramů, jehož úkolem je tlumit kmitání věže.

Je zavěšeno na krátkých čepech a malých tlumičích, které konstruktéři tenkrát vymontovali z malého mopedu.

Krása, která sbírá ceny

Pokud budeme chtít Ještěd navštívit, přivede nás k němu silnice z Horního Hanychova, na níž najdeme parkoviště s odbočkou k hotelu.

Zdatnější výletníci přicházejí po turistických značkách a po naučné stezce Terasy Ještědu, pro cyklisty je zase výzvou cyklotrasa 3007, která končí až na vrcholu.

A zapomenout nesmíme ani na kabinovou lanovku, jejíž horní stanice stojí sotva sto metrů od vysílače. Také lanovka překonávající výškový rozdíl 403 metrů vede z Horního Hanychova. Silueta hotelu a vysílače už je dnes stálou součástí Liberce.

Ostatně ji najdeme na městském znaku, ve svém logu ji má místní vysoká škola i fotbalový klub Slovan. A hodně řádků bychom popsali, pokud bychom chtěli vyjmenovat všechna uznání, která stavba za dobu své existence posbírala doma i ve světě.

Autor projektu Karel Hubáček obdržel cenu Mezinárodní unie architektů, což je nejvyšší ocenění, kterého kdy český architekt dosáhl. V roce 2000 pak byl Ještěd poctěn titulem Nejvýznamnější česká stavba 20. století.

Nejen že byl vyhlášen národní kulturní památkou, ale byl zařazen i do oficiálního seznamu, z něhož jsou vybírány objekty navrhované k zařazení do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Foto: PX FUEL
Související články
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Po staletí se lidé v určený čas vydávají na cesty, aby vyjádřili svou víru, modlili se či prosili Boha o odpuštění. Čekají na ně posvátná poutní místa, na nichž stojí slavné kaple, kláštery nebo kostely. Tak jako na Chlumu Svaté Maří na Sokolovsku. Bylo nebylo, kdysi dávno putoval krajem řeznický tovaryš. Únava ho zmohla tak, že na úpatí kopce Chlumu usnul. Když se probudil, našel vedle sebe v lí
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
panidomu.cz
Moderní technologie a zdraví: Online svět nabízí praktické benefity
Internet a různé digitální vychytávky mění náš každodenní život. Měnit mohou i způsob, jakým se staráme o své zdraví. Přináší řadu výhod, spousta věcí je v dnešní době jednodušší, na výběr je ze spousty možností a vždy tak můžete najít tu pravou pro sebe. K lékaři rychle a jednoduše Ačkoli na internetu najdete spoustu informací, vychytávek a
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz