Cirterciácký klášter ve Žďáru byl založen už v roce 1251 na místě, které si osobně přijeli vybrat opati klášterů ze Sedlce a Velehradu.
Ani vypálení kláštera za husitských válek nezabránilo jeho rozvoji, tím spíš, že hodně pomáhal i sám Jiří z Poděbrad, který byl potomkem zakladatele kláštera.
Jednou z nejvýznamnějších osobností kláštera se pak stal opat Václav Vejmluva, zakladatel kostela sv. Jana Nepomuckého.
I do práce na zvelebení kláštera zapojil svého přítele Santiniho a klášter tak dostal nejen novou výzdobu, ale začal postupně získávat podobu zámku s francouzskou zahradou. Tragický požár, který klášter postihl 16. července 1784, ale vedl k jeho zrušení.
I když se pak některé budovy dočkaly obnovy, větší část chátrala a musela být zbourána včetně vzácného atria zvaného rajský dvůr.
Po druhé světové válce byl areál zestátněn, sídlilo v něm světově unikátní Muzeum knihy, a v roce 1991 získal zámek v restituci rod Kinských.
Areál prochází dlouhodobou revitalizací, ale už dnes můžeme navštívit třeba zážitkové interaktivní Muzeum nové generace v bývalém klášterním pivovaru, jedno z nejkreativnějších muzeí ve střední Evropě využívající nejmodernější techniku, a můžeme se zúčastnit i komentované prohlídky nazvané Po stopách Santiniho.
Cenná je také kolekce barokních obrazů ze sbírek Národní galerie a určitě zaujme i výstava mapující historii rodu Kinských.
Foto: Zámek Žďár nad Sázavou