Domů     Soubor lidových staveb: Betlém Hlinsko
Soubor lidových staveb: Betlém Hlinsko

V každém městě si v uplynulých stoletích stavěli své domky a dílny drobní řemeslníci, v každém městě stála typická obydlí továrních dělníků. Ale ne v každém se takové památky na dávno minulé časy zachovaly v nezměněné podobě.

Město Hlinsko v okrese Chrudim bylo od 11. století, kdy tu vznikla první osada, vždycky sídlem vynikajících řemeslníků. Ostatně i sám název obce se vztahuje ke slovu hlína a tedy k pověstnému mistrovství zdejších hrnčířů.

V průběhu staletí se ale k hrnčířům a cihlářům přidávali i další živnostníci. Například s rozvojem pěstování lnu se objevili vynikající tkalci, kteří své stavy měli ve vlastních obydlích, i když třeba pracovali pro místní manufakturu.

V roce 1858 bylo v Hlinsku takto spočteno 95 tkalcovských stavů. Už od poloviny 18. století se stalo zvykem, že řemeslníci své domky soustřeďovali do jediné lokality – na pravý břeh řeky Chrudimky.

Tomuto místu se později začalo říkal Betlém, protože právě tak zdejší soubor lidových chaloupek vyhlížel. A profesní složení zdejších obyvatel bylo rozhodně pestré.

Vedle hrnčířů a tkalců tu bydleli i krejčí, kožešníci, hračkáři, truhláři, sedláři, ševci, ale také třeba výrobce hudebních nástrojů nebo místní porodní bába.

Jak se stěhují chaloupky

Zatímco leckde jinde se městská centra postupně proměňovala, jakýmsi zázrakem se hlinský Betlém zachoval v takřka nezměněné podobě.

A když se přece jen v 80. letech minulého století začalo uvažovat o změnách, našlo se dost nadšených fanoušků historie, kteří zbourání nedovolili. Naopak. Podařilo se prosadit záchranu šestnácti tradičních staveb v Betlémě.

Byly prohlášeny za nemovité kulturní památky a staly se součástí již téměř dvě desetiletí fungujícího Souboru lidových staveb a řemesel Vysočina s centrem na jen pár kilometrů vzdáleném Veselém Kopci.

Nikde v okolí se sice nemohli pochlubit tak unikátním souborem řemeslnických chalup, ale občas se přece jen nějaká našla.

Architektonicky zajímavé památky lidového stavitelství z širokého okolí, v původním místě ohrožené zánikem, sem byly postupně přeneseny v rozebraném stavu, pečlivě složeny a zrestaurovány.

Za pět let už stálo v Betlémě 23 domů jak roubených, tak i poloroubených a částečně zděných s klasicistními prvky, a v roce 1997 sem, do zrekonstruované budovy u vstupu do areálu Betlém, bylo přeneseno i sídlo správy celého muzea.

Všechny maškary pohromadě

Možná nás jako návštěvníky překvapí, že v některých chaloupkách dodnes bydlí lidé. Většina obydlí už ale přece jen slouží jako expozice či jako kavárny, restaurace nebo prodejní prostory.

Sídlí tu v domku s číslem popisným 561 i Turistické informační centrum města Hlinska s podkrovní expozicí dřevěných hraček nazvanou Příběh dřevěné panenky. Do chaloupky č.

178 zvané Pickův dům s rekonstruovanou hrnčířskou pecí zase míří nejčastěji kroky dětí, protože právě v ní se konají výstavy a vzdělávací programy pro školy.

Suvenýry si návštěvníci mohou zakoupit v prodejně upomínkových předmětů nebo v krámku Bylinka a nechybí ani prodejna lidových hudebních nástrojů s funkčním orchestrionem.

Oblíbený je také jeden z nejstarších zdejších domků s číslem 159, jehož původ dokládá dochovaný nápis „Tento domek jest wyzwižen z nákladu Jana Beneše roku 1765“.

V jeho interiéru najdeme i černou kuchyni s hliněnou troubou a otvory do chlebové pece a také expozici pracovních podmínek rodiny domácího tkalce z první poloviny 19. století. V domku č. 362 je pak neopakovatelná expozice o masopustní tradici zdejšího regionu.

Ostatně masopustní obyčej je od roku 2010 oficiálně zapsán do seznamu kulturního dědictví UNESCO a pokud chceme takzvané tradiční masopustní obchůzky vidět na vlastní oči, máme k tomu příležitost nejen ve skanzenu, ale i v nedalekých obcích Studnice, Vortová, Hlinsko-Blatno nebo Hamry.

V domku se dozvíme třeba to, že i když se za masopustní maškary převlékají většinou muži, v některých obcích se v nich mohou skrývat i ženy a děti.

Anebo to, že masopustní masky se dělí do dvou skupin – pěkné červené, například ženy nebo Turci, a škaredé černé, především ras s kobylou, kominík nebo medvědář.

Součástí expozice je výtvarná dílnička pro děti a promítá se také krátký dokument o historii masopustu.

Zpívá se tu a tančí

Soubor lidových staveb v Hlinsku ovšem není jen ospalá expozice starých domů. Žije bohatým životem.

Nejen že můžeme nahlédnout do dobové dílny výrobce hraček či ševce, do pracovny výrobce ručně sekaných pilníků s pecí ke kování, žíhání a kalení pilníků a v tkalcovské dílně sledovat výrobu žinylkové šály, ale i na prostranství mezi roubenkami se pořád něco děje.

Konají se tu akce s ukázkami výroby šperků či lidových oděvů, můžeme sledovat postup přípravy tradičních lidových pochoutek a každoročně poslední víkend v srpnu se sem sjíždějí lidé zblízka i zdaleka na Adámkovy folklorní slavnosti.

Jméno dostaly podle hlineckého rodáka Karla Václava Adámka, který se velkou měrou zasloužil o zachování lidových tradic v celé oblasti. Je to vlastně nesoutěžní přehlídka folklorních souborů z České republiky i zahraničí, doprovázená dalšími akcemi.

Samozřejmě nemůže chybět jarmark, ale hodně zájemců přitáhne i turistický pochod, cykloturistický výlet nebo výstava Výtvarné Hlinecko. Přijet do Betléma je o to snazší, že parkoviště není ani sto metrů daleko.

A až budete vstupovat do jednotlivých chaloupek, majitele čtvernohých průvodců určitě potěší, že je nemusejí nechávat venku.

Foto – Národní muzeum v přírodě, Vysočina

Foto:
Štítky:
Související články
Snili jste někdy o cestě kolem světa? Snili jste o zámku, kde každou komnatu zdobí vánoční stromeček jinak ozdobený a možná pod ním najdete dárek? Anebo tady na vás bude čekat překvapení v podobě zajímavé informace jakým způsobem se různě po světě slaví Vánoce? Snili jste vůbec? A nesníte málo? Dopřejte si dobu adventu, dobu snění, zázraků a těšení se na Ježíška, na zámku Loučeň. Jako již trad
Dobrodružství na vodě na Ústecku? Není problém! Netradiční zážitek představuje projížďka na pramici soutěskami říčky Kamenice. Konkrétně Edmundovou a Divokou. Je však nutné mít na paměti, že trasu je možné absolvovat pouze od Velikonoc do konce října. Při projížďce můžete obdivovat nejen dokonalost přírody, ale také řadu výjimečných živočišných druhů – zejména rojovníka bahenního nebo ledňáčka
Jsou vlastně sousedé, a pokud se rozhodneme je navštívit, můžeme tak pohodlně učinit v jediném dni. Řeč je o Zoologické zahradě a Botanické zahradě v Liberci, oázách přírody a oddechu přímo v centru města. O tom, že v Liberci si můžeme prohlédnout jak zoologickou, tak botanickou zahradu, už asi většina návštěvníků města dobře ví. Ne všichni ale nejspíš budou vědět, že obě tyto instituce jsou záro
Poznejte proslulá i méně známá místa v Česku i Polsku. Hravé pohraničí stírá hranice a ukazuje pamětihodnosti, krásy přírody i industriální zajímavosti na české i polské straně. Objevte zákoutí Moravskoslezského kraje i Slezského vojvodství. Ať jste duší spíše turisté, dáváte přednost kultuře nebo se rádi dovídáte něco o technických památkách, v Hravém pohraničí si vyberete. Navštívit můžete c
Romantika, která by se dala krájet, souznění s krásnou a svěží přírodou, hvězdy nad hlavou, zvířata, vůně levandule i čerstvého sena, potěšení pro chuťové pohárky, zázemí se vším komfortem, zkrátka pohádka! Kde ji zažít? Nechte se inspirovat několika různorodými tipy, ve středních Čechách si vybere každý. Kde zažít venkov netradičně? Stačí se porozhlédnout. Toužíte-li po zážitcích, vydejte se
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec Anežky Rusevové v Ulici a velké stěhování za láskou?
nasehvezdy.cz
Konec Anežky Rusevové v Ulici a velké stěhování za láskou?
Konec herečky Anežky Rusevové (38) v seriálu Ulice se nezadržitelně blíží. Linka její postavy Venduly se totiž v ději nekonečného seriálu bude postupně utlumovat, až z něj úplně zmizí. Několik zdrojů
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
epochaplus.cz
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Tajná základna Fort Knox: Leží v nedobytném trezoru těla mimozemšťanů?
enigmaplus.cz
Tajná základna Fort Knox: Leží v nedobytném trezoru těla mimozemšťanů?
Podle oficiálních zdrojů slouží nedobytný trezor na základně Fort Knox jako sklad zlata či jiných drahých položek, které patří vládě Spojených států nebo jí byly svěřeny. Uniklé informace z auditu ale
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
21stoleti.cz
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a pr
Aby vám účes nepřidával léta
nejsemsama.cz
Aby vám účes nepřidával léta
Nejen péče o vlasy je důležitá, také dobře zvolený účes dokáže ubrat roky. Ten, který vám slušel před dvaceti lety, už nemusí být dnes to pravé. Platí to o kdysi módním tupírování, trvalých ondulacích a účesech ve stylu nepřirozené lakované helmy. Poraďte se s kadeřníkem, který se v dnešních trendech vyzná, a nechte si udělat
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Díky úderu blesku jsem viděl svou budoucnost
skutecnepribehy.cz
Díky úderu blesku jsem viděl svou budoucnost
Ten blesk přišel najednou a otřásl mnou tak, že jsem ztratil vědomí. Když jsem se vzpamatoval, viděl jsem chvíli v mlze výjevy ze svého života, které se posléze opravdu staly. Bouře mě dohnala těsně před domem. Blesky se kmitaly nad mojí hlavou a hromy následovaly téměř vzápětí. Zdálo se, že spanilá jízda bouřkových mraků se protrhne a v mžiku zaplaví
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Předhazovali Kartaginci vzbouřené žoldnéře slonům?
historyplus.cz
Předhazovali Kartaginci vzbouřené žoldnéře slonům?
Urputné boje mezi Kartágem a vzbouřenými žoldnéři jsou v plném proudu. Zvěrstva, k nimž tehdy dochází, jsou i na starověk nevídaná. Povstalci usekávají zajatcům ruce, uši i nos. Následně jim drtí nohy a živé je házejí do příkopu. Bude ale ještě hůř. Jakých dalších hrůz se znesvářené strany dopustí a spáchá některé z nich otec
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz