Domů     Zámek Žleby: Rezidence s královskou minulostí
Zámek Žleby: Rezidence s královskou minulostí
od 9.6.2021
1

Od návštěvy zámku tak nějak samozřejmě očekáváme, že uvidíme historické interiéry a sbírky uměleckých děl či zbraní. Přesto nás to nijak nepřipraví na nádheru, kterou objevíme, vstoupíme-li do zámku Žleby jen pár kilometrů od Čáslavi.

Pokud bychom měli jedním slovem charakterizovat zámek Žleby, nejvhodnější by asi byl výraz „změna“. Odborníci na architekturu si mohou nadšeně mnout ruce, když sledují stavební proměny nejrůznějších slohů, kterými Žleby v průběhu věků procházely.

A jen nejpečlivější historik by se dopočítal jmen všech majitelů, kteří se za staletí ve zdech zámku vystřídali. Víceméně jistý je alespoň zrod stavby. Tenkrát, na sklonku 13. století, ale ještě bývala opevněným hradem rodu Lichtenburků.

O půlstoletí později Žleby zakoupil sám Karel IV. Hrad se tak hrdě stal královským majetkem, ovšem sám panovník tu nikdy bydlet nezamýšlel. Považoval hrad pouze za investici, kterou bude možné v případě potřeby dávat do zástavy.

Schloss Žleby
Schloss Žleby

Od té chvíle nastává ve vlastnických záznamech nebývalý rej, v němž se můžeme pozastavit až v 19. století, kdy tehdejší majitel Vincenc Karel Auersperg vtiskl areálu dnešní romantickou podobu a proměnil ho ze strohého hradu v pohodlný zámek.

Současně se pustil také do terénních úprav v okolí. Výsledkem je anglický park o rozloze 24 hektarů, jehož tvůrci šikovně využili strmého hradního svahu i kaňonovitých meandrů řeky Doubravy.

Na relativně malé ploše tak vytvořili nečekaně dramatickou podívanou, jíž dominuje třeba přemostěný vodopád před říčku Hostačovku, přemíra kvetoucích rododendronů lemujících výhledy na zámek a také řada pro tehdejší dobu typických historizujících stavbiček – bran, hlásek, věžiček s cimbuřím či zdánlivě prastarých obranných zdí.

Bílá paní a ohnivý meč

Každý správný hrad či zámek má své strašidlo, a Žleby samozřejmě nemohou být výjimkou. Tady je doma Bílá paní, kdysi nesmírně bohatá, ale právě tak krutá majitelka hradu.

Její manžel padl v jakési dávno zapomenuté válce a ona zůstala sama, nešťastná a smutná, obklopena sice přepychem a služebnictvem, ale bez lásky a radosti. Veškerý čas tak věnovala rozmnožování svého majetku.

A jak je známo, pro feudální pány byli vždycky nejdostupnějším zdrojem bohatství jejich poddaní. Paní ze Žlebů tvrdě vyžadovala vysoké daně a její biřicové důsledně obcházeli všechny, kteří měli platit.

Jednoho dne dorazili i ke kováři Janovi z podhradí, který ale živil pět malých dětí, na zaplacení neměl a biřicům se vzepřel. Okamžitě skončil v hradní šatlavě a ukrutná šlechtična ho záhy poslala na popraviště. Ještě než katův meč dopadl na jeho hrdlo, stačil Jan vyslovit osudovou kletbu.

Podle ní bude majitelka hradu za svou krutost jednou potrestána a její osud bude ještě horší než ten, který přichystala pro nešťastného kováře. A jeho slova se v ten pravý čas vyplnila.

Když paní ze Žlebů po letech podlehla těžké chorobě, její duše nenalezla klid, dodnes bloudí komnatami a střeží svůj majetek. Janova poprava přinesla i další legendu.

Podle ní se na popravišti na nedalekém vrchu Šibeničník od té doby zjevuje ohnivý meč, který ale není radno pokoušet se spatřit. Takový odvážlivec by se už také z vrchu nemusel nikdy vrátit.

Mlsání v historické kuchyni

Pokud se ale budeme držet v bezpečí zámku a za bílého dne, nemusíme se bát a můžeme se soustředit na krásy, které nás obklopují.

Žleby se totiž mohou pochlubit nejen skvostnými interiéry, na nichž si Vincenc Auersperg dal opravdu záležet, ale také opravdu výjimečnými sbírkami starožitností, skla či porcelánu a keramiky.

Málokde může zámek nabídnout takovou kolekci vzácných okenních vitráží a jen tak někde také nespatříme tolik ojedinělých obrazů, textilií nebo historického nábytku od dob renesance až po 20. století.

A to jsme se ještě nezmínili o hlavní chloubě Žlebů, kterou je unikátní sbírka historických chladných i palných zbraní a dobové zbroje. Mnohá překvapení při prohlídce Žlebů nás přitom ještě čekají.

Celá Evropa může závidět zdejší historický divadelní sál z 19. století včetně původního vybavení – scény, kulis a také nečekaně zachovalých divadelních kostýmů.

Úžas návštěvníků budí také malý technický zázrak v podobě plně vybavené zámecké kuchyně, v níž nás ohromí třeba i prakticky řešené hygienické zázemí.

V některých obdobích, například v čase adventu, se dokonce můžeme těšit na dobroty připravené právě v těchto historických prostorách.

Po schodišti nahoru dolů

Návštěvníci Žlebů mají k dispozici výběr hned několika prohlídkových okruhů.

Ty základní je zavedou do reprezentačních sálů a salonů východního i jižního křídla, umožní jim nahlédnout do zámecké zbrojnice, pochlubí se renesančním arkádovým nádvořím s ochozy či zámeckou kaplí Zvěstování Panny Marie.

Utajeny nezůstanou ani soukromé pokoje Auerspergů, v nichž je možné udělat si přesnější představu o způsobu života na šlechtickém sídle.

Fyzicky zdatnější návštěvníci se pak mohou vydat na výběrový okruh, při kterém vyšplhají na vyhlídkový ochoz velké věže nebo naopak sestoupí hluboko do zámeckých sklepení.

Tenhle výšlap ale opravdu není pro každého, vždyť je potřeba při něm překonat celkem více než 350 schodů. Mimořádné tématické prohlídky se pak konají také o vánočních či velikonočních svátcích.

FOTO: Shutterstock

Foto:
reklama
Související články
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce 1976 uza
Barokní sloup Nejsvětější Trojice vysoký 35 metrů, nejvzácnější stavbu svého druhu u nás, najdeme na olomouckém Horním náměstí. Byl vysvěcen v roce 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie, měl být vyjádřením díků za ukončení morové epidemie a svým uspořádáním se odlišuje od podobných památek. V jeho spodní části monumentu s bohatou sochařskou výzdobou je umístěna kaple, v níž se v minulosti k
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rozcvička pro paměť
panidomu.cz
Rozcvička pro paměť
Trénovat, trénovat, trénovat… To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Řezy s drobenkou
tisicereceptu.cz
Řezy s drobenkou
Ještě předtím, než nanesete na těsto tvarohovou náplň, potřete ho džemem. Ingredience Na těsto 300 g hladké mouky 150 g změklého másla 1 vejce 100 g cukru 1 lžička nastrouhané citronové k
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
historyplus.cz
S mongolskými válečníky obětovali jejich koně
Přesily se nezaleknou. V bitvě u slezské Lehnice 20 000 mongolských lučištníků na koních roku 1241 rozpráší třicetitisícové vojsko křesťanů. V Evropě diví kočovníci, kteří se přemísťují z místa na místo závratnou rychlostí, vyvolají paniku.   Rychlí a nezávislí Proženou se celou Asií jako vítr. Denně mohou urazit až 160 kilometrů. Za takovou rychlost mongolští
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
epochaplus.cz
Bestie ze Zliechova: Lehotský mrtvoly obětí pálil
I když se některé české „kriminálky“ doslova hemží sériovými vrahy, ve skutečnosti není řádění takových zabijáků v srdci Evropy nijak časté. A to se netýká jen České republiky, ale i Slovenska. Ovšem na jaře 2022 napíšou slovenští zástupci justice tečku v kauze, v níž sériový vrah skutečně figuruje. Jeho jméno je Miroslav Lehotský. Vztah se
Vynutí si Krejčíková svatbu?
nasehvezdy.cz
Vynutí si Krejčíková svatbu?
Jsou už mnoho let zasnoubeni, přesto se krásná Aneta Krejčíková (32) veselky stále nedočkala. Povídá se, že už toho má dost a rozhodla se jednat. Jednou už se prý blondýnka ze seriálu Ulice se svým p
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
skutecnepribehy.cz
Magická noc čarodějnic mi nachystala překvapení
Byla jsem zamilovaná do pohledného spolužáka Lišky, který si mě nevšímal. Přesto jsem doufala, že se během pálení čarodějnic sblížíme. K čarodějnicím neboli třicátému dubnu se upínaly veškeré mé naděje. O té magické noci jsem věděla nemnoho, neboť jsme se o takových věcech ve škole neučili, ale babička říkávala, že je to noc zázraků. Filipojakubská nebo také Valpuržina
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
iluxus.cz
Nově otevřený Koscom Servis překvapí svou prostorností
Už téměř 35 let představuje hodinářství Koscom synonymum pro spolehlivost a kvalitu v oblasti péče o hodinky, a to nejenom mechanické. S blížícími se oslavami výročí se vedení společnosti rozhodlo svo
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
21stoleti.cz
Zapomenuté příběhy z výstavby metra: Razicí štít s ručními sbíječkami, Nuselák jako anténa a důkaz, že i tunel se dá plavit
Pražské Metro slaví 50 let a jako oslavu přinášíme vzpomínky pamětníků a dokumentů z firemních archivů – přehlídku zapomenutých příběhů. Zaměstnanci Metrostavu, respektive původního státního podniku V
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
enigmaplus.cz
Smrt ve jménu černé magie: Stojí za neobjasněnými vraždami exotický africký kult?
Rituální vraždy a lidské oběti bohům jsou charakteristické pro mnohé kultury v pravěku. Ale lze na ně narazit i v moderní době. Tradice rituálních vražd je u některých kultů stále živá a neodradí ji a
Nepečený borůvkový cheesecake
nejsemsama.cz
Nepečený borůvkový cheesecake
Sladkost, kterou budete muset připravovat každou neděli. Ingredience: ● 130 g sušenek (Lotus, Club nebo Bebe) ● 60 g másla ● 500 g mascarpone ● 200 g sýru Philadelphia ● 200 g vysokotučné smetany ● 120 g moučkového cukru ● 200 g borůvek (nebo jiného bobulového ovoce) Postup: Rozdrťte sušenky. Můžete je dát do igelitového sáčku a paličkou je nadrtit nebo vám pomůže kuchyňský robot. Nadrobno
Nazar: Oko proti zlých pohledům
epochalnisvet.cz
Nazar: Oko proti zlých pohledům
Modrá, bílá, světlemodrá, tmavomodrá. Co je to za podivnou duhu? Na mysli máme nazar neboli oko zla. Prý jednoduchý návod na to, jak přežít veškerou závist a zlobu okolního světa! V modrých očích některé kultury vidí zlo. Například Turci, ale i Řekové. Když mezi ně, typicky hnědooké, přicházejí ze severní Evropy nositelé očí blankytných,