Domů     Zámek Moravská Třebová: Renesanční skvost a sídlo alchymistů
Zámek Moravská Třebová: Renesanční skvost a sídlo alchymistů

Každého patriota bezesporu potěší, když je stavba z jeho města součástí každé učebnice architektury. Přesně takhle si mohou dělat radost občané Moravské Třebové. Jejich zámek, který zdobí tamní centrum, je totiž nevídanou renesanční perlou.

A to i přesto, že od dob renesance stačily generace majitelů na unikátní stavbě leccos původního pozměnit.

Když se město Moravská Třebová někdy kolem roku 1270 zakládalo, na jižním svahu vrchu Dubina už stál hrad zvaný Třebovské hradisko.

To však na sklonku 13. století pobořil Záviš z Falkenštejna během svého tažení na Moravu, a tak k obraně města začal vznikat nový hrad v jeho jihovýchodní části. Měl tenkrát lichoběžníkový půdorys a rozměrech 43×44 metrů, palác a čtverhrannou věž.

Jak už to u hradů bývá, v průběhu dějin měnil majitele, nějaký čas ho do svého osobního majetku zařadil i sám král Jiří z Poděbrad, a každý z vlastníků se snažil zanechat na něm svou stopu.

Pořádně se to ovšem podařilo až bohatému rodu pánů z Boskovic na konci 15. století. Poprvé přinesli do českých zemí nové moderní renesanční prvky z Itálie a začali místo hradu důsledně budovat pohodlný zámek.

A už jen vstupní portál by stačil, aby zámek vstoupil do dějin umění.

V latinském nápisu na něm se skví datum vybudování 1492 a díky tomu můžeme bránu považovat za jednu z nejstarších renesančních památek nejen na našem území, ale ve všech evropských zemích severně od Alp.

Malý zámek uvnitř velkého

Přestavba dala sbohem původnímu hradu takřka dokonale. Na milost vzala jen hranolovou věž se šnekovým schodištěm, i když došlo k jejímu snížení.

Přibyla kaple a chodba k ní vedoucí byla ozdobena mramorovými portréty tehdejších majitelů zámku, pořízenými v italských sochařských dílnách. Z této doby se dochoval rytířský sál s křížovou klenbou vyzdobenou znaky Boskoviců a spřízněných rodů.

Poschoďový zámek dostal klasický renesanční půdorys čtyř křídel s rozlehlým nádvořím. Každé z křídel mělo svou vyhrazenou funkci.

Severní s hlavním vstupem bylo obytné stejně jako východní, jižní obsadily reprezentační komnaty a západní část byla určena pro hospodářské účely.

Pokud si chceme udělat představu o tehdejší renesanční podobě areálu, nesmíme při prohlídce vynechat unikátní dobovou maketu vyrobenou na počátku 17. století, která je už šest let součástí expozice.

Pochvala od samotného krále

Když už jsme se zmínili o zanechávání stop, o jednu z největších se postaral osvícený Ladislav z Boskovic, zcestovalý a uměnímilovný muž mimořádného vzdělání.

Byl to on, kdo na zámku vybudoval rozsáhlou knihovnu obsahující nejen klasická řecká a římská díla, ale i odbornou literaturu především z oboru přírodních věd.

Vybavil zdejší prostory také sbírkami uměleckých děl a gobelínů takových kvalit, že chválou nešetřil ani král Vladislav Jagellonský, který na zámku strávil několik dnů.

Další přestavby a tedy další stopy postupně přidávali Žerotínové a po nich ještě Lichtenštejnové, hodně jejich snah ale vzalo zasvé za třicetileté války, kdy zámek vydrancovalo švédské vojsko a odvezlo si odtud kořist v podobě uměleckých sbírek a bohužel i téměř kompletní knihovny.

To ale ještě nebyla největší tragédie, kterou si osud pro zámek připravil. O první květnové noci roku 1840 město zachvátil požár, který zničil nejen 186 domů, ale také při něm kompletně vyhořel zámek.

Všechny následující opravy už tak jen zachovávaly torza původních přestaveb a vdechly zámku spíše modernější empírovou podobu.

Dnes ale můžeme zámkem procházet jako obrovskou architektonickou galerií a na každém kroku sledovat doklady stavebních slohů dávné minulosti.

Alchymisté z moravských Atén

Na výběr mají návštěvníci zámku hned několik prohlídkových okruhů. Ten základní se slibným názvem Poklady Moravské Třebové je provede historií objektu a pochlubí se i mnoha vzácnostmi.

Patří mezi ně třeba jedna z drahocenných tapisérií, která se dochovala z doby Ladislava z Boskovic, originální mramorové medailony z chodby ke kapli nebo krásná italská madona z počátku 16. století.

Milovníci tajemna určitě ocení relativně novou expozici Alchymistická laboratoř.

Na zámku totiž na přelomu 16. a 17. století alchymisté skutečně působili. Tehdejší majitel Ladislav Velen ze Žerotína se hodně věnoval nejen umění, ale i vědám. Zval do svého sídla italské umělce a kameníky, stejně tak ho ale navštěvovali i učenci.

Moravská Třebová se v těch časech dočkala přezdívky Moravské Atény. Nejslavnější postavou zde tenkrát byl Velenův osobní lékař, alchymista a astrolog Marcus Eugenius Bonacina.

Při prohlídce jeho laboratoře se dozvíme něco víc o jeho neutuchající snaze vyrobit elixír věčného mládí.

Vyzkoušejte si španělskou botu!

Do zcela jiného prostředí nás zavede expozice, za kterou musíme sestoupit až do sklepení, bývalého vězení.

Jmenuje se Středověká mučírna a připomene nám, že Moravské Třebové bylo uděleno hrdelní právo už v roce 1406. Katovna a mučírna byla ovšem tehdy umístěna až za městskými hradbami.

Ve sklepení poznáme nejrůznější mučící nástroje včetně španělské boty, palečnice, skřipce nebo stoličky pro čarodějnice poseté kovovými bodlinami. Všechny mučící nástroje jsou funkční, vyrobené přesně podle dobových předloh.

Atmosféru pak dokreslují i figuríny v patřičných pozicích, o jejichž výrobu se postarali studenti scénografie Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. A aby dojem byl ještě dokonalejší, nechybějí ani světelné a zvukové efekty.

Slunce už zase měří čas

Při procházení vnitřních expozic bychom si rozhodně měli vyšetřit čas na prohlídku nádvoří. Na něm totiž najdeme unikátní sluneční hodiny s několika ciferníky vytesané z pískovce.

Podle toho, že tvarem připomínají řečnický pult, se takovému druhu hodin říká pultové.

Podle data na nich uvedeného pocházejí z roku 1558. Mají za sebou bohatou historii a moc nechybělo a byly by nadobro zničeny.

Některý z dávných majitelů je nechal použít jako obyčejný kámen do zdi a objeveny byly pod omítkou až v roce 1916. Ani potom ale ještě nebyly nadobro zachráněny.

Byly totiž umístěny v parku, poškozeny při neodborném kácení stromů a teprve v poslední době se dočkaly zasloužené renovace a pozornosti.

Foto: Shutterstock

Foto:
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
panidomu.cz
Domácí dílna nebo kancelář: Jak ji vybavit pro kreativní projekty
S tím správným vybavením zvládnete doma nebo v kanceláři vytvořit praktický koutek, ve kterém můžete tvořit i pracovat. Stačí pár dobře vybraných pomocníků, ať už jde o praktické vybavení nebo detaily, které doladí atmosféru. Dobře vybavený prostor Různé kreativní tvoření je v dnešní době oblíbené – ať už je jen pro radost či jako zdroj výdělku. Ať už
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz