Domů     Hrad Šternberk: Hrdé sídlo neohroženého královského číšníka
Hrad Šternberk: Hrdé sídlo neohroženého královského číšníka

Kdysi pyšný hrad byl po staletích už téměř odsouzen k proměně ve zpustlou zříceninu, když se přece jen našel jeden osvícený kníže a sběratel a vrátil mu zašlou krásu. A zachoval tak pro další generace cenné vzpomínky na život významného šlechtického rodu.

Založení hradu Šternberk je už téměř šest set let spjato s pověstí, která se vlastně tak trochu zakládá na historické skutečnosti.

Podle ní hrdinný olomoucký hejtman Jaroslav ze Šternberka v roce 1241 prokázal při obléhání města Tatary neobvyklou chrabrost a v přímém souboji dokonce přemohl nepřátelského generála.

Za to obdržel od samotného panovníka Přemysla Otakara II. pozemky v okolí, na nichž posléze vybudoval dnešní hrad Šternberk. Doboví kronikáři si nicméně poněkud vymýšleli.

Jaroslav ze Šternberka je pouze fiktivní postavou, ale Šternberkové se hrdosti na statečného předka vzdát nemusejí.

Byl jím totiž ve skutečnosti Zdeslav z Divišova, muž, který právě zmíněného roku 1241 založil známý hrad Český Šternberk a získal tak přídomek „ze Šternberka“.

I on se proslavil v bitvě s obléhateli, byl za to povýšen do hodnosti královského číšníka a právě on to byl, kdo také v polovině 13. století na přidělených pozemcích založil další šternberské sídlo.

Interiéry hradu jsou nebývale zachovalé a nábytek i výzdoba jsou především dokladem sběratelské vášně Liechtenštejnů.
Interiéry hradu jsou nebývale zachovalé a nábytek i výzdoba jsou především dokladem sběratelské vášně Liechtenštejnů.

Sláva se střídá s neštěstím

Šternberský hrad brzy získával na významu. Přispěl k tomu i jeden z dalších Šternberků jménem Albrecht Aleš, který byl olomouckým biskupem a z hradu učinil biskupskou rezidenci.

Dal si záležet také na odpovídající výzdobě hradní kaple s křížovou klenbou a nástěnnými malbami, která se měla co nejvíce podobat stylu panujícímu na dvoře krále Karla IV. Jako každý hrad zažil potom i Šternberk období velké slávy i velkého úpadku.

Do toho prvního bezesporu patří rekonstrukce, při níž přibylo celé nové renesanční křídlo a také v podhradí se objevilo množství nových hospodářských a správních budov. A ty špatné roky přinesla samozřejmě třicetiletá válka, která pyšný hrad poznamenala.

Ostatně zvláště rok 1627 znamenal tragédii pro celé město. Když totiž císařská armáda dobývala Šternberk obsazený Dány, propukl tu nejničivější požár v historii.

Šternberk nebyl zrovna v nejlepším stavu, když ho na přelomu 17. a 18. století koupil rod Liechtenštejnů. Ti s ním dlouho žádné velké plány neměli, nikdo z nich se neměl k tomu se tu usadit nastálo a kdysi pyšný hrad chátral.

To se změnilo až na samém sklonku 19. století, kdy Liechtenštejnové celý komplex opravili. Najednou ve Šternberku vyrostlo luxusní moderní sídlo vybavené historickým mobiliářem, a to se ještě kolem něj začal rodit rozsáhlý lesopark.

Hrad Šternberk nás během prohlídky překvapí svou členitostí a také výzdobou od gotiky až po secesi.
Hrad Šternberk nás během prohlídky překvapí svou členitostí a také výzdobou od gotiky až po secesi.

Hosté, kteří píší po zdech

Duchem obnovy hradu se stal tehdejší liechtejnštejnský kníže Jan II. řečený Dobrotivý, známý milovník umění a filantrop. Hodlal hrad uvést do takového stavu, v němž byl kdysi, a při stavebních úpravách se příliš neohlížel na historickou věrnost.

Šternberk se měl stát místem, kde by našly důstojné místo jeho bohaté sbírky. A nashromážděno toho měl opravdu hodně. Například slavnou sbírku kachlových kamen.

Dlouho kníže rozmýšlel, kam podle doby vzniku nebo barevnosti ten který vzácný historický kousek umístit. Dnes nás šternberským hradem provede několik prohlídkových okruhů. A k vidění je toho na hradě kromě všech těch kamen opravdu dost.

Z dob Albrechta Aleše pochází biskupská ložnice s dřevěným trámovým stropem, je tu také Rytířský sál vyzdobený fragmenty italských sochařských děl a pyšnící se monumentálním renesančním portálem z růžového mramoru.

V paměti nám rozhodně utkví také takzvaný Vizitkový sál – renesanční čtvercová místnost s unikátní hřebínkovou klenbou a zasklenými arkádami, jejíž stěny zdobí podpisy zámeckých hostů.

V hradní kapli je instalována expozice gotických plastik a obrazů jak z Moravy, tak z dalších oblastí střední Evropy.

A zapomenout nesmíme ani na repliku proslulé gotické Šternberské madony – plastiky z konce 14. století, která naši zemi reprezentovala na nejedné výstavě gotického umění v Evropě i v zámoří.

Šlechta nebude chodit pěšky

Interiér hradu ovšem obsahuje i památky úplně jiného druhu – technické vymoženosti, kterými se mohl pochlubit už za liechtejnštejnských časů.

Třeba promyšlené horkovzdušné vytápění, koupelny s vodovodem nebo praktický jídelní výtah stejně jako secesní osobní výtah. Je to jeden z nejstarších funkčních výtahů, jaké ve svých sídlech šlechta používala.

Obdivovatelům techniky je ostatně určen speciální prohlídkový okruh nazvaný od kuchyně po půdu, který se specializujme vyloženě na technické zázemí fungování hradu. Na prohlídku hradu Šternberk si prostě musíme vyhradit dostatek času.

A pokud se nám ho nebude dostávat, vždycky si můžeme zkusit nějaký obstarat ve zdejší stálé expozici věnované historickým hodinám a dějinám měření času vůbec.

Foto: Shutterstock

Foto:
Související články
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
panidomu.cz
Terazzo dózička zkrášlí váš pokoj
Vyrobíte ji z ekologické pryskyřice jesmonite, která byla sice původně používána ve stavebnictví, ale před pár lety se stala hitem tvořivých videí. Určitě si ji oblíbíte, protože práci s ní zvládne každý. Budete potřebovat: silikonovou formu na odlévání, suchou a tekutou směs na míchání pryskyřice, barevné pigmenty, brusnou houbičku, několik menších a větších kelímků, míchátko,
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz