Domů     Zámek Bruntál: Sídlo rytířských velmistrů
Zámek Bruntál: Sídlo rytířských velmistrů
od 23.8.2021
1

Město Bruntál bylo založeno už v roce 1213 a je tak nejstarším sídlem s městskými právy v českých zemích. Až do tohoto starobylého města někdy pojedete, nesmíte určitě minout zdejší netypický zámek.

Při pohledu ze země možná kolemjdoucího dlouho nenapadne, jak výjimečnou stavbu vlastně má před sebou. Její zvláštnost naplno vynikne až při pohledu z ptačí perspektivy. Bruntálský zámek je totiž vystavěn na neobvyklém půdorysu kruhové výseče.

Je to vlastně trojúhelník s vypouklou průčelní stranou obrácenou k městu.

Stejný půdorys měl už původní středověký hrad, který tu v polovině 15. století vyrostl v severozápadním rohu tehdejších městských hradeb, a právě takové umístění na omezeném prostoru si vyžádalo projekt o netradičním půdorysu.

Od zbytku města byl oddělen půlkruhovou hradbou a příkopem.

Když hrad získali do svého majetku páni z Vrbna, sice je v něm navštívil i sám císař Rudolf II, ale jejich požadavkům na reprezentační sídlo hradní komplex neodpovídal, a tak se začalo s náročnou přestavbou na zámek.

Právě tehdy stavba dostala své nenapodobitelné arkády na výjimečném trojúhelníkovém nádvoří.

Trojúhelníkové nádvoří zdobí patrové arkády, nad nimiž se tyčí zdáli viditelná hodinová věž.
Trojúhelníkové nádvoří zdobí patrové arkády, nad nimiž se tyčí zdáli viditelná hodinová věž.

U rytířů musí být krásně

Hodně se pro bruntálský zámek změnilo za třicetileté války, během níž byl areál notně poničen. Do svého vlastnictví ho získal Řád německých rytířů, který dokonce uvažoval o jeho demolici pro zchátralost.

Pak se nicméně pustil do rozsáhlé rekonstrukce, při níž už sídlo získalo víceméně dnešní podobu originálním způsobem spojující renesanční a barokní prvky.

Možná pár pochvalných poznámek utrousil i císař Josef II, který na zámek zavítal roku 1778. Řád německých rytířů ostatně udělat dojem potřeboval, protože brzy poté své centrum přesunul do Vídně a Bruntál byl vybrán za sídlo velmistra Řádu.

Pravda ovšem je, že každý velmistr osobně tu příliš často k zastižení nebyl a nechával se zastupovat místodržitelem.

Východní křídlo zámku
Východní křídlo zámku

Obrazy zaujaly místa koní

Zámek si zaslouží obdiv zvenčí nejen pro svou neobvyklou dispozici, ale třeba i pro osmibokou hodinovou věž vysokou 61 metrů a dokončenou v roce 1608. Navštívit ale můžeme i historicky cenné zachovalé interiéry.

Prohlídka nás zavede třeba do kaple v přízemí nebo do šestadvaceti sálů v prvním patře, zdobených cennými rokokovými malbami a vybavenými původním nábytkem.

Zámecká knihovna s překrásnou dřevěnou podlahou obsahujme knihy v mnoha jazycích a nejrůznějších žánrů od vědeckých a filozofických publikací až po dobovou červenou knihovnu.

Zdejší 58. velmistr Řádu německých rytířů Evžen Rakousko-Těšínský si do každé z nich pečlivě přičinil poznámku o datu její přečtení. Právě se ostatně nejvíc zasloužil o shromáždění zdejších cenných uměleckých sbírek.

Jedním z nejcennějších je taneční sál se skvělou výzdobou, v pánském hudebním salonku si zase můžeme prohlédnout dobové hudební nástroje včetně vzácného spinetu.

Zámecká galerie pak představuje kolekci děl italských, holandských, vlámských a německých mistrů z doby 16. až 18. století ze sbírek velmistrů Řádu německých rytířů. K pořádání výstav jsou adaptovány prostory hospodářských budov a bývalé konírny.

Dnes je bruntálský zámek národní kulturní památkou a sídlí v něm regionální muzeum. To si pro svou činnost nemohlo přát lepší prostory.

V sálech nejstarší části zámku zvané Starý palác je instalována expozice o přírodě zdejšího regionu a také o zdejších tradičních řemeslech.

Reprezentační sály bruntálského zámku ale můžeme navštívit i při výjimečnějších příležitostech než v rámci běžné prohlídky.

Konají se tu koncerty i divadelní představení a také svatební obřady, zámek však často hostí i další zajímavé akce pořádané městem, například tradiční velikonoční jarmark.

Věž zámku
Věž zámku

I obranná věž může být romantická

Už od 16. století obklopuje zámecké budovy také rozlehlý park o ploše 2,5 hektaru. Zatímco bezprostředně kolem zámku je zachována barokní dispozice zahrady, dál už se prostírá přírodně krajinářský park.

Když jím budeme procházet, budeme postupně objevovat třeba pozůstatky původních hradeb s půlkruhovou baštou z 15. století.

Další bašta nacházející se v parku je už novodobější, hranatá a přestože je vybavena střílnami, jedná se spíše o romantický pavilon vybudovaný v rámci úprav parku.

Projít se můžeme také kolem kruhu jedenácti pískovcových plastik z konce 18. století v přední části parku. Soch najdeme ale v parku celkem šestnáct.

Prostor pak korunuje přízemní zděná sala terrrena z roku 1894 s balustrádou a barokními klenbami, postavená na místě bývalého pivovaru.

Foto: Shutterstock

Foto:
reklama
Související články
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kolonáda Maxima Gorkého je se svými 180 metry je nejdelší lázeňskou kolonádou v republice a na rozdíl od mnoha jiných není kamenná, ale litinová. Neobarokní konstrukce na sklonku 19. století nahradila původní starší kolonádu, její jednotlivé části byly odlity v železárnách Blansko a montovány přímo na místě. Mariánské Lázně: Procházka za zpěvu fontány O vybudování kolonády podle projektu víd
Podle pověsti získal Zbiroh své jméno, když se do zdejších lesů vydala na lov šlechtická družina, zabloudila a byla nucena venku přenocovat. Když se lovci ráno probudili, všude kolem ležely jelení parohy, které pán nařídil sesbírat. A tak se zrodil Zbiroh. Jestli je na dávné pověsti něco pravdy, už asi nezjistíme, zvěře ale v okolních brdských lesích pobíhá stále dost a dost. Samotný zámek Zbiroh
Jižně od Jičína v obci Libáň stojí původně gotický hrad s renesančním zámkem Staré Hrady. Stejně jako samotný Jičín i zdejší místo dokonale zapadá do pohádkového kraje. Staré Hrady u Jičína  Vybírat si můžeme hned z několika pohádkových prohlídkových okruhů, v nichž se seznámíme s více než čtyřmi stovkami pohádkových bytostí. Čekají opravdu všude. Vypravit se za nimi můžeme do sklepení, v němž j
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
skutecnepribehy.cz
Vnučka se moc trápila kvůli lásce
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
21stoleti.cz
Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře překonala nový milník
V roce 2023 stoupla globální hladina oxidu uhličitého na 419 částic na milion, což je přibližně o 50 % více než před průmyslovou revolucí. To znamená, že ve vzduchu je zhruba o 50 procent více molekul
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
epochaplus.cz
Versailles v číslech: Od sídla moci po muzeum dějin
Zámek jako z nejkrásnější pohádky je svědkem pohnutých dějin od doby, kdy se Francie stává významnou velmocí až po dramatický úpadek monarchie. Ve Versailles se však rozhoduje i o osudu jiných států. Impozantní sídlo ve Versailles je jednou z nejcennějších památek Francie, která je od roku 1979 zapsána na seznamu památek UNESCO. A také patří
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
epochalnisvet.cz
Do hlubin jeskyně Výpustek: Ukrývá největší krasové jezero u nás?
Před badatelem Josefem Urbánkem leží právě dokončená mapa. Zakreslená je na ní také obří vodní plocha. Urbánek totiž ve 20. a 30. letech minulého století postupně prozkoumal záhadnou jeskyni Výpustek. Údajně v ní objevil také přírodní unikát. Po něm se ale úplně slehla zem. Existuje vůbec a může nás k němu mapa přivést?   Rozlehlými prostorami
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
nasehvezdy.cz
Bronislav Poloczek už neměl chuť žít
Herec Bronislav Poloczek (†72) připomínal medvěda. Postavou i chováním. Dětství a mládí prožil Bronislav Poloczek (†72) ve Slezsku a mluvil stejně dobře polsky jako česky. Původně chtěl studovat př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Opékané španělské papričky
tisicereceptu.cz
Opékané španělské papričky
Ve Španělsku se konzumují jako předkrm. Vy si je můžete vychutnat třeba jako přílohu k masu. Suroviny 250 g čestvých papriček Pimientos de Padrón hrubozrnná (uzená) sůl kvalitní olivový olej
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
nejsemsama.cz
Proč jsem se nechala zlákat na seanci?
Byli jsme mladí a až příliš troufalí. Chtěli jsme si promluvit s duchy našich blízkých. Takovou zkušenost bych ale nikomu nedoporučovala. Tehdy mi bylo třináct let, když mi zemřela babička, kterou jsem měla velice ráda. Neměla jsem moc kamarádek, ráda jsem trávila čas sama. Ráda jsem si četla, malovala a vyšívala, vždy v klidu v tichosti domova. Ven jsem chodila
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
iluxus.cz
Mistrovský hodinář tvarů: Cartier odhaluje své novinky pro letošní rok
Cartier se vždy vyznačoval vytvářením jedinečných forem, od designu přes propracované siluety, které jsou na první pohled okamžitě rozpoznatelné. Hra s tvary, stírání hranic mezi skutečným a imaginárn
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
historyplus.cz
4 neuskutečněné atentáty 2. světové války: Chtěli Britové zabít Hitlera podle románu?
Je to jedinečná šance, jak zlikvidovat prvního muže Třetí říše. Při svých pravidelných vycházkách po Obersalzbergu je totiž téměř nechráněn. Stačí vybrat vhodné stanoviště, zamířit a vystřelit. Pokud by britský odstřelovač přece jenom minul, jeho dva kolegové budou připraveni dokončit práci bazukou…   Usekni hadovi hlavu a vyřadíš celé tělo…Myšlenka s jasným poselstvím, že když
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
enigmaplus.cz
Zámek Vranov nad Dyjí: Rejdiště neklidných duchů?
Zámek Vranov nad Dyjí, nacházející se na jihu Moravy nedaleko Vranovské přehrady, se může pochlubit velmi bohatou historií. Už okolo roku 1100 zde totiž údajně stával hrad, zmiňovaný rovněž v Kosmově
Vytvořte si svou rustikální nádobu
panidomu.cz
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude