Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele.
Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv.
Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO v roce 2003. V roce 2018 byly hranice památky UNESCO rozšířeny a nyní zahrnují i areál bývalého benediktinského kláštera.
AREÁL BÝVALÉHO BENEDIKTINSKÉHO KLÁŠTERA S BAZILIKOU SV. PROKOPA
Bazilika sv. Prokopa patří ke skvostům středověkého stavitelství. Nejen odborníci ocení nástěnné malby v opatské kapli, románskou rozetu s původní desetidílnou kamennou kružbou či výjimečnou kryptu, jejíž klenbu podpírá padesát sloupů.
Kromě baziliky v areálu můžete navštívit Valdštejnský zámek se čtyřmi expozicemi Muzea Vysočiny Třebíč, zámeckou ledovnu, bylinkovou zahrádku, zámecký příkop a expozici Cesty časem, kde si užijí zábavu děti i dospělí.
Expozice je zaměřena na Třebíčskou historii a historická řemesla a děti si zde mohou vše vyzkoušet na interaktivních exponátech.
Od loňského roku jsou zde také k dispozici nové exponáty, a to tři knihovničky, inspirované historickými domy Třebíče, a interaktivní kopie oltáře z baziliky sv. Prokopa.
V přízemí třebíčského předzámčí naleznete expozici Za řemesly minulosti, která připomíná téměř zapomenutá řemesla jako perleťářství, modrotisk, sedlářství, perníkářství a modiství.
Návštěvníci areálu mohou také od dubna do října využít komentovanou prohlídkovou trasu Příběh Benediktinského opatství. Okruh prochází venkovními i vnitřními prostorami. Zájemci si prohlédnou jedinečnou baziliku sv.
Prokopa, seznámí se s jednotlivými budovami benediktinského opatství i s každodenním životem řeholníků v klášteře. Samostatná část je věnována opevnění areálu. Návštěvníci v zámecké ledovně nahlédnou i do historie ledařství. Prohlídková trasa končí na bývalém rajském dvoře.
ŽIDOVSKÉ MĚSTO SE HŘBITOVEM
Připomínkou dlouhé a bohaté historie židovské obce v Třebíči zůstala ojedinělá čtvrť, která se řadí mezi urbanisticky nejzachovalejší v Evropě.
Úzké uličky, průchody mezi domy, malá náměstí, verandy a balkony vytvářejí neopakovatelné kouzlo tohoto místa.
Při prohlídce židovské čtvrti byste neměli minout Zadní synagogu s expozicí židovské kultury, Dům Seligmanna Bauera s expozicí bydlení židovské rodiny nebo Pamětní síň Antonína Kaliny, nepříliš známého zachránce židovských chlapců z koncentračního tábora Buchenwald.
Pamětní síň byla v roce 2019 rozšířena o expozici s názvem Děti Antonína Kaliny. Kalina zachránil více než devět set chlapců.
Jejich celkový počet zde symbolizuje Strom života – unikátní umělecká kovářská a pasířská práce mistrů a studentů Střední průmyslové školy Třebíč. Listy stromu nesou vytepaná reálná jména.
Expozice se dále věnuje osudům několika chlapců, z nichž po válce vyrostly výjimečné osobnosti – fotografa a historika Naftali Fürsta, spisovatele Imre Kertézse, básníka, spisovatele a dramatika Pavla Kohna, židovského aktivisty Israel Laszlo Lazara, filmaře Alexe Moskovice, fyzika Felixe Weinberga a spisovatele Elieho Wiesela.
Pozornost je také věnována Kalinovu celoživotnímu příteli – lékaři a humanistovi Jindřichu Flusserovi, který se na záchraně chlapců v Buchenwaldu významně podílel.
Tajemnou atmosféru zažijete na třebíčském židovském hřbitově. Hřbitov je jedním z největších a nejlépe zachovalých židovských hřbitovů v České republice. Na rozloze 11 722 m2 je pohřbeno přibližně 11 tisíc lidí a stojí zde 3 tisíce náhrobků.
V blízkosti vchodu na hřbitov vyrostla v roce 1903 obřadní síň, kde se konalo poslední rozloučení se zesnulými.
Informační centrum Zadní synagoga svým návštěvníkům nabízí prohlídky židovské čtvrti s průvodcem. Na výběr máte ze dvou okruhů.
První okruh zahrnuje komentovanou prohlídku Zadní synagogy spojenou s prohlídkou Domu Seligmanna Bauera, procházku židovskou čtvrtí se zastavením u zajímavých objektů. Délka prohlídky je 1,5 – 2 hodiny.
Druhý okruh zahrnuje komentovanou prohlídku Zadní synagogy spojenou s prohlídkou Domu Seligmanna Bauera, procházku židovskou čtvrtí se zastavením u zajímavých objektů a návštěvu židovského hřbitova. Délka prohlídky je 2 – 2,5 hodiny.