Domů     Hluboká nad Vltavou okouzluje anglickým stylem
Hluboká nad Vltavou okouzluje anglickým stylem

Romantické sídlo na Hluboké skrývá nejen přepychové sály s vyřezávaným obložením stěn, stylovým nábytkem a křišťálovými lustry, ale také stříbrnou pokladnici rodu Schwarzenbergů.

Vzácný poklad po dlouhých letech opustil zámecké trezory a rozhodně stojí za vidění.

Pokud vám romantické bílé cimbuří připomíná slavný anglický zámek Windsor, jste na správné stopě. Podobnost v tomto případě není čistě náhodná, byla přímo objednána u vídeňského architekta Františka Beera.

Šlechtický pár z rodu Schwarzenbergů totiž při zahraničních cestách toto sídlo natolik uhranulo, že chtěli něco podobného přestěhovat od Temže k Vltavě. Také v tomto případě můžeme navíc dodat – za vším hledej ženu.

Zámecký pán Jan Adolf II. poskytl svou pokladnici a jeho manželka Eleanor pak svůj vytříbený vkus a rozhodnost.

Vzpomínka na zlaté časy

Hluboká je dnes právem považovaná za nejkrásnější zámek u nás. Nebylo tomu ale tak vždy, třeba v padesátých letech jej odborníci považovali za důkaz úpadku šlechty, která se už jen shlíží v romantické minulosti.

Možná proto byl tento neogotický zámek v pohádce Pyšná princezna z roku 1952 sídlem nepřátelského Půlnočního království. Ideologii ale nechme stranou.

Kompletní přestavba z poloviny 19. století dodala luxusnímu sídlu Schwarzenbergů unikátní atmosféru a zámecké komnaty skrývají ty nejvybranější skvosty.

Velká jídelna
Velká jídelna

Stříbrný poklad

Jedním z těch největších lákadel je pak určitě stříbrný poklad Schwarzenbergů, který po dlouhých letech strávených v trezorech a náročné restauraci byl představen návštěvníkům zámku.

Nejcennějších částí sbírky, čítající více než sto předmětů, jsou renesanční a barokní poháry na víno zlatnických a stříbrnických mistrů. Jeden z nich navíc sloužil také k pobavení panstva.

Totiž ten z hostů, který byl na zámku poprvé, jej dostal plný vína a musel ho vypít až do dna. Vzhledem k jeho velikosti to nebylo nic pro slabé povahy. Poháry jsou navíc zdobeny nádherně vyvedenými zvířaty, ale také pravými špičáky jelenů či polodrahokamy.

Zvířecí motivy jsou na místě, zámek totiž sloužil jako lovecké sídlo, ze kterého vzácní hosté vyráželi na několikatýdenní hony. V takové podobě, jakou máte možnost vidět dnes, navíc nebyl ještě nikdy stříbrný poklad vystaven.

Ubytování jako v pohádce

Novinkou je také otevření třinácti z celkových třiceti hostinských pokojů na zámku. Ty po zabavení sídla Schwarzenbergům v roce 1939 čekal smutný osud. Po válce tyto luxusní apartmány sloužily jako skladiště a postupně chátraly.

Nyní se jim však podařilo vrátit původní lesk. Mezi náročně vyřezávaným obložením stěn, vzácnými indickými tisky na stěnách a cenným nábytkem je poznat ruka šlechtičny Eleanor, která interiéry pokojů nechala vybavit.

Dokazují to i dobové katalogy a účtenky, které se na zámku dochovaly dodnes.

Hosté na zámku měli k dispozici také potřebný servis, o jejich šaty se starala třeba zvláštní žehlírna a na zámku byl také ubytován řidič, který byl kdykoliv připraven hosty odvézt třeba do lázní v Karlových Varech.

Salon Tegetthoff
Salon Tegetthoff

Lodní můstek na zámku

Zvláštností je také pánský salon pojmenovaný Tegetthoff podle rakouského viceadmirála Wilhelma Tegetthoffa, jenž velel plachetnici Schwarzenberg.

V arkýři salonu, jehož okna jsou přímo v průčelí zámku, je totiž jako pozůstatek postaven lodní můstek, připomínající památku slavné rakouské lodi.

Neméně zajímavou návštěvu nabízí také novogotická jízdárna v zámeckém areálu, kde nyní sídlí Alšova jihočeská galerie.

Zblízka si tu můžete prohlédnout skvosty gotického umění, například velmi cenné sochy madon, a také obrazy nizozemských malířů z 16. až 18. století.

A rozhodně nevynechejte ani romantickou procházku po zámeckém parku vytvořeném v anglickém stylu, který je okouzlující v každém ročním období.

Knihovna
Knihovna

Dějiny skryté pod zemí

Komu by se zdálo, že šlechtické sídlo z 19. století je příliš nové a málo historické, neměl by se ukvapovat. Zámek v Hluboké byl totiž doslova vybudován na základech, které sahají do hluboké minulosti.

Gotická tvrz Froburg tu stála už ve 13. století a na jejím místě byl vybudován královský hrad, který ve své době patřil třeba Karlu IV. Po přestavbě na zámek tu pak sídlil třeba španělský generál Don Baltasar de Marradas.

Nakonec však Schwarzenbergové v roce 1840 povolali na tři stovky dělníků, aby původní sídlo zbořili a postavili nové, které můžeme obdivovat dnes.

Pokud vás zajímá, jak vůbec Hluboká získala své jméno, traduje se, že podle 120 metrů hluboké studny, která byla kdysi vyhloubena nedaleko původního hradu. Pro představu o její hloubce stačí vyšlapat 240 schodů na zámeckou věž a podívat se dolů. Do studny by se totiž zámecká věž vešla hned třikrát.

Foto: Shutterstock, (úvodní foto: Jižní Čechy)

Foto:
Související články
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané Perštýn se dokonce zrodilo takzvané Liebiegovo městečko –
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
epochaplus.cz
Mýty z posilovny: Když cvičím, můžu jíst, co chci. Nebo ne?
Zpocená těla, pach potu, občasné heknutí a zvuky strojů v pohybu. Pokud se cvičením začínáte a nemáte po ruce trenéra, hrozí vám nejedno fiasko…   Potřebujete se zbavit pár kil? Anebo zformovat postavu? Či chcete prostě něco udělat pro zdraví a kondici? Cvičení je to pravé! Možná právě marně listujete diářem a hledáte, kde si
Diagnóza ze srdečního pulsu: Je možné vyčíst zdravotní stav pohmatem předloktí?
epochalnisvet.cz
Diagnóza ze srdečního pulsu: Je možné vyčíst zdravotní stav pohmatem předloktí?
Srdeční puls je mnohem víc než známka toho, že jsme naživu. V tradiční medicíně dálného i blízkého východu z něj prý léčitelé umí vyčíst zásadní informace o stavu vnitřních orgánů a odhalit zdravotní problémy dříve, než se vůbec projeví. Jak pulzní diagnostika funguje? A je vůbec spolehlivá?   Pulsní diagnostika je obvykle spojována hlavně s
Když bolí klouby na rukou
panidomu.cz
Když bolí klouby na rukou
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak
Musela jsem Heleně říct pravdu
nejsemsama.cz
Musela jsem Heleně říct pravdu
Opravdu jsem přála kamarádce novou lásku. Jenže když jsem zjistila, koho si vlastně vzala a že se řítí do maléru, zasáhla jsem. Plést se cizím lidem do života nikdy není dobré a tím jsem se řídila celý svůj život. Jenže když se jednalo o mou nejlepší kamarádku Helenu, udělala jsem výjimku. Byla jsem totiž na sto procent
Soukromý západ i východ slunce
rezidenceonline.cz
Soukromý západ i východ slunce
Má to tak někdo štěstí, že si může užívat nejenom západ slunce, ale i jeho východ, což je dáno dvěma naprosto dokonalými terasami podkrovního bytu, které rovněž nabízejí romantické výhledy na moře a vlnící se horské výběžky. Byt má rozlohu devadesát sedm metrů čtverečních a nachází se ve španělské Barceloně. Zmíněné terasy, zařízené venkovním kinem,
Němci sestřelili letadlo se slavným hercem
historyplus.cz
Němci sestřelili letadlo se slavným hercem
„Sestřelit!“ dostává rozkaz skupina německých stíhaček z letky 14 v Bordeaux. Osm strojů Junkers Ju-88 vyráží do vzduchu proti civilnímu letounu Douglas DC-3, který vzlétl z lisabonského letiště Portela a míří do anglického Bristolu. Malé letadlo se 13 cestujícími a čtyřčlennou posádkou na palubě nemá šanci…   Ač zuří druhá světová válka, pasažéři letounu Douglas
Hublot slaví 20 let Big Bangu: Unikátní set za milion euro prodaný ihned po uvedení
iluxus.cz
Hublot slaví 20 let Big Bangu: Unikátní set za milion euro prodaný ihned po uvedení
Za dvě dekády se ze značky Hublot stal odvážný průkopník – značka, která si troufá měnit pravidla. K 20. výročí kolekce Big Bang představila výjimečnou pětici hodinek v unikátním setu „Materials &
Lewandowská přiznává: Jsem na prachy
nasehvezdy.cz
Lewandowská přiznává: Jsem na prachy
Hvězda seriálů Zlatá labuť či Studna je oficiálně bez partnera. Simona Lewandowská (25) nedávno potvrdila rozchod s fešákem s italskými kořeny Goranem Maiellem (25). Zdá se však, že krásná blondýn
Nakonec jsem našla svou spřízněnou duši
skutecnepribehy.cz
Nakonec jsem našla svou spřízněnou duši
Můj muž byl mým opakem. Nebyla jsem s ním nešťastná, ale o velkém štěstí se také mluvit nedalo. Až nedávno jsem našla toho pravého. Vdala jsem se až po dvacítce, což v době mého mládí bylo spíše pozdě. Mnoho spolužaček bylo už povdávaných a každá tlačila před sebou kočárek. Já odmaturovala na střední škole, a nejraději bych bývala pokračovala na
Hrad Wewelsburg: Probíhaly v nacistickém sídle rituály černé magie?
enigmaplus.cz
Hrad Wewelsburg: Probíhaly v nacistickém sídle rituály černé magie?
Vydáme se na tajemný hrad Wewelsburg, který se nachází nedaleko města Paderborn v severozápadním Německu. Právě zde se prý za druhé světové války někteří nacisté účastnili magických rituálů, s jejichž
Tropické cyklóny mohou zpomalit úbytek tajgy způsobený klimatickou změnou
21stoleti.cz
Tropické cyklóny mohou zpomalit úbytek tajgy způsobený klimatickou změnou
Oteplování a sucho způsobují rapidní úbytek stromového patra v jižní oblasti boreálních lesů (tajgy). Druhy mírného pásma zároveň nejsou schopny dostatečně rychle migrovat na sever a obsadit uvolněný
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz