Domů     Ústí nad Labem protínají netušené krásy
Ústí nad Labem protínají netušené krásy

Město chráněné malebnými zalesněnými kopci, ve kterém se snoubí přírodní skvosty s těmi architektonickými. Tak by šlo ve zkratce popsat Ústí nad Labem. Pouze tento popis však nestačí, město nabízí mnohem víc. Na své si tady totiž přijdou i milovníci umění, historie a techniky.

Předností města na soutoku Labe s Bílinou je skutečnost, že jej můžete navštívit v průběhu celého roku. Sami, s přáteli, s rodinou, důležité je, že si tu každý najde „to své“.

Město totiž protíná hned několik tzv. Tras netušených krás. Kterou zvolíte vy? Vězte, že výběrem jen jedné byste se ochudili – co zkusit jejich kombinaci?

První mrakodrap

Ústí, které střeží pomyslný severní vstup do Čech, má co nabídnout nejen díky své přírodě, ale především díky bohatým dějinám, které z něj stvořily významné průmyslové centrum.

Vydáte-li se po trase Ústecká NEJ, jež začíná před kostelem Nanebevzetí Panny Marie v srdci města, přesvědčíte se sami. Kostelní věž je mementem závěrečné fáze druhé světové války.

Jedna ze shozených pum se tehdy „zasloužila“ o to, že se Ústí pyšní nejšikmější věží v Česku. Následně se vydejte na nedalekou ulici Revoluční. Při jejím konci vás čeká další unikát – správní budova Spolchemie. Čím je výjimečná?

V letech 1930–1934 šlo o nejvyšší budovu v tehdejším Československu! Administrativní palác byl prvním mrakodrapem v Čechách a dodnes slouží v podstatě stále stejnému účelu.

Bohaté kulturní možnosti

Trasa vás dál zavede na křižovatku ulic Brněnské a Masarykovy. Nachází se zde Muzeum města Ústí nad Labem, které se honosí vůbec nejstarším dálkovým topením u nás. Navštívit jej můžete vždy od úterý do neděle mezi 9. a 18. hodinou.

Další zastávkou bude vila nejbohatšího československého uhelného magnáta Ignaze Petschka v ulici Winstona Churchilla.

Milovníci kultury v létě ocení ústecké letní kino, výjimečné tím, že jde zároveň o největší zastřešenou amfiteátrovou plochu – v areálu v parku za Petschkovou vilou se během roku konají různé kulturní akce.

Po překonání Labe se pokochejte dalším skvostem kultury. Činoherní studio, jež sloužilo dříve jako kino, je prostorem, kde se v Československu poprvé promítal ozvučený film!

K přelomové události došlo v dubnu 1929. V Děčínské ulici na vás čeká komplex bývalé SETUZY, v němž se vyrábělo i proslulé mýdlo s jelenem.

Nová dominanta

Pokračujte okolo nejstarší továrny na gramofonové desky, podniku ZPA Ekoreg, v Děčínské ulici. Poté se před vámi rozhostí nádherný pohled na Mariánský most a jeho 70 metrů vysoký pylon.

Novodobá dominanta Ústí překlenula Labe v roce 1998 a hned získala prestižní ocenění proslulého časopisu Structural Engineering International. Procházku ukončete opět v centru města – pohledem do minulosti.

Budovu bývalého krajského národního výboru na Mírovém náměstí zde zdobí obrovská mozaika, vyjadřující ideály socialistického lidu. Nezbytnou součástí je zobrazení Vítězného února, husitského období, a dokonce i pověstného Přemysla Oráče.

Putování Ústím ale nemusí končit zde. Trasu spojte s oblíbenou Zlatou čtyřkou.

Jedinečnost lanové dráhy

Výlet po Zlaté čtyřce vás zavede nejprve ke zdařile zrekonstruovanému Pivovaru Na Rychtě, při jehož návštěvě určitě vyzkoušejte jeden z několika druhů pivních speciálů. V ulici Klášterní jistě oceníte ještě budovu České národní banky a kostel svatého Vojtěcha.

Na konci roku 2010 zahájila provoz nedaleká kabinová lanovka na Větruši. Její dolní stanice je přímou součástí obchodního centra Forum.

Lanová dráha zdolává převýšení 50 m a je dlouhá 336 m – je tak nejdelší lanovkou Česka bez podpěrných sloupů, lana jsou ukotvena pouze v obou koncových stanicích.

Větruše
Větruše

Jedna jízda trvá asi dvě minuty a za hodinu je lanovka schopna přepravit až 390 osob. Na vrcholu vás čeká překrásná stavba v historizujícím stylu, oblíbený Výletní zámeček Větruše.

Ta prošla důležitou rekonstrukcí na počátku současného milénia, vyhlášená je její restaurace i hotel. Od budovy pak vede několik značených turistických tras.

Vyberete-li si tu zeleně značenou, dojdete až na malebnou Humboldtovu vyhlídku s dechberoucím výhledem na Labské údolí. Poté se vydejte dál po zelené k Vaňovskému vodopádu, který je jedním z nejvyšších tuzemských vodopádů.

Humboldtova vyhlídka
Humboldtova vyhlídka

Tip

Kabina lanovky na Větruši zvládne přepravit také kolo nebo kočárek. Více na www.dpmul.cz

Nahoru a dolů

Následovat bude klesání po proudu potoka až na ulici Čajkovského, ze které je to jen pár kroků k technologickému skvostu v podobě Masarykova zdymadla. Stavba zdymadla se skládá ze tří částí.

První je samotný jez, který slouží ke zvyšování hladiny Labe nad zdymadlem, druhou částí jsou dvě plavební komory, dlouhé po 170 metrech, třetí částí je hydroelektrárna k výrobě elektrického proudu o kapacitě skoro 20 MW. Zdymadlo bylo zdárně dokončeno v roce 1936. Přejděte jej, a stanete pod majestátním hradem Střekov, tyčícím se na 100 m vysoké skále.

Leníci krále Jana Lucemburského zde ve 14. století vybírali clo a panovník se rozhodl, že místo ochrání právě hradem, který dnes spravují potomci Lobkowiczů.

V areálu se pravidelně konají také kulturní akce, za zmínku stojí Střekovské hudební léto, noční hradní prohlídky nebo výstavy v hradní galerii.

Na závěr si dejte pěší túru k moderní rozhledně Střekovská vyhlídka, kterou místní využívají k pozorování novoročního ohňostroje, vidět z ní jsou ale i Krušné hory. Výlet zakončete sestupem k Mariánskému mostu.

Tip: Chcete-li se k hradu dostat autem, nechte jej na velkém parkovišti v bývalém podhradí.

Hrad je otevřený od března do dubna vždy od středy do neděle mezi 10:30 a 16:30 (stejná otevírací doba na vás čeká i v říjnu), od června do srpna vždy od úterý do neděle mezi 9:30 a 17:30. V květnu a v září můžete navštívit hrad od úterý do neděle mezi 9:30 a 16:30.

Umění na kole

Další, Uměleckou stezku, ocení také vášniví cyklisté. S výjimkou úseku mezi Sebuzínem a Brnou je totiž sjízdná na kole. Trasa začíná na levém břehu Labe v Dubicích u kostela.

Odtud se totiž nabízí inspirativní výhled na údolí Labe, který se stal námětem pro saského malíře Ernsta Gustava Doerella. Následující zastávku doporučujeme opět u kostela, tentokrát na pravém břehu Labe v Církvicích.

Najdete zde také jedinou hrázděnou zvonici v Čechách. Labským údolím pokračujte dál do Sebuzína, Brné a dál až pod hrad Střekov. Cestou se vám naskytne nejeden romantický pohled na České středohoří.

Váš cyklovýlet sice může pokračovat dál v podstatě až do saských Drážďan, Umělecká stezka ale končí přesně pod hradem na místě zvaném Malířský koutek.

Okouzlí vás tady původní náves s hrázděnými domy a zvonicí podobně, jako okouzlil řadu malířů a fotografů, kteří místo ztvárnili.

Zvláštní pocit se ve vás rozhostí při procházce či projížďce Labskou kotlinou zejména v momentu, kdy si uvědomíte, že se tady kdysi procházeli slavný básník Johann Wolfgang Goethe nebo romantik Karel Hynek Mácha.

Tip

V Informačním středisku města Ústí nad Labem si můžete zapůjčit audioprůvodce k vybraným městským trasám. Víc se dozvíte na www.usti-nad-labem.cz

Na co ještě nezapomenout?

Zoologická zahrada Ústí nad Labem

jezero Milada

vodopády v okolí města

Nádherné vily

Ústí nabízí k zhlédnutí řadu význačných vil, které obývali neméně význační jedinci. Stráně nad městem začaly plnit honosné paláce místních továrníků a obchodníků s příchodem 19. století. Oblíbení zde byli zejména vídeňští architekti.

Za zmínku stojí například úchvatná funkcionalistická Pietschmannova vila, která nápadně připomíná brněnskou vilu Tugendhat, nebo secesní Hüblova vila, unikátní ukázka vídeňské moderny na severu Čech.

Detailní popis turistické trasy Vilová architektura naleznete na stránkách města.

Foto: Ústí nad Labem

Foto:
Štítky:
Související články
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Obec Kuželov na severním svahu hřebene Bílých Karpat stojí v krásné krajině, ale vodními toky, a tedy ani vodními mlýny, okolí právě neoplývá. V roce 1842 se tak obec problémy s mletím obilí rozhodla vyřešit jednou provždy. Kuželovitá stavba větrného mlýna holandského typu v našich krajích není právě obvyklá, ale funkci mlýn rozhodně plnil. Jeho stavba si vyžádala 300 koňských fůr kamene. Mlýn s
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
iluxus.cz
Velikonoční menu v restauraci The Artisan
Jaro přináší nejen probouzející se život do přírody, ale i do kuchyně restaurace The Artisan v pražském hotelu Marriott. Pro letošní Velikonoce připravil šéfkuchař David Rejhon speciální menu, které s
Všechno jsme spolu zvládli
nejsemsama.cz
Všechno jsme spolu zvládli
Když už jsem myslela, že se budu soustředit na sebe a budu si užívat klidný život po všech trápeních, syn mi zaklepal na dveře s tím, že se dostal do obrovských potíží a jde mu o život. Celý život jsem si přála jen to, aby se moje děti měly dobře. Po dramatickém rozvodu s manželem, který nás
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
enigmaplus.cz
Záhada Terakotové armády: Působili na čínském císařském dvoře sochaři z antického Řecka?
Když byl v roce 1974 v Číně objeven soubor osmi tisíc keramických soch, zpráva o tomto neuvěřitelném nálezu se rozletěla do světa. Dnes tuto unikátní kolekci známe pod označením Terakotová armáda. Byl
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
skutecnepribehy.cz
Nikdy jí tu faleš neodpustíme!
Kolegyni jsem považovala za svůj vzor. Nakonec jsem zjistila, že za líbivou fasádou se skrývá zlá a zákeřná osoba, která se ničeho neštítí. Anna byla sociální pracovnice, stejně jako já. Pracovaly jsme společně na oddělení péče o seniory. Na začátku naší spolupráce jsme si rozuměly skvěle. Byla vnímavá, empatie z ní přímo sršela, a především měla vždy dobré rady, jak se postarat o pacienty.
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
historyplus.cz
5 vyvrácených mýtů o čaji: Jeho domovinou není Čína
„Čajovník je zřejmě nejstarší kulturní rostlinou světa. Pochází z Číny, kde se pěstuje asi 2500 let,“ uvádí současná autorka Viola von Wachendorfová. I další knihy, popisující dějiny pěstování čaje, začínají podobnými příběhy. Bylo to ale tak doopravdy?   Některé legendy kladou počátky pěstování čaje dokonce ještě mnohem dál do minulosti. „Louis Lewin (německý farmakolog, žijící
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
rezidenceonline.cz
Dům roku, který se zrodil ve sklepě
Když tato zajímavá rezidence získala celosvětové prvenství ve světové soutěži International Architecture Award 2008, bylo to pro její tvůrce velké překvapení. Návrh totiž vznikl v nevytápěném suterénním ateliéru, kde tehdy tříčlenný tým dnes slavného architekta Roberta Konieczného skončil po své nepříliš úspěšné předchozí kariéře. Měl za sebou osm let chudoby, spaní v autě na staveništích, pouze
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
epochaplus.cz
Na dvoře Ludvíka XIV.: Servíruje se bešamel a vidlička je ďáblův nástroj
Lžíce, vidlička a nůž, to je základ příboru, který běžně používáš u stolu. Tušíte ale, že to zdaleka není samozřejmost? Cesta vidličky k jídelnímu stolu byla docela složitá a ještě v 18. století se ještě leckde musíte obejít bez ní. Třeba u královského stolu. Na dvoře francouzského krále Ludvíka XIV. (1638–1715), přezdívaného „král Slunce“ se
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
21stoleti.cz
Měsíční Grand Canyon? Obří kaňony vznikly během několika minut
Při pohledu na Grand Canyon v Arizoně si snadno představíme, jak jej po miliony let vyřezávala voda, pomalu formující tuto dechberoucí krajinu. Ale co kdyby podobné kaňony vznikly během několika minut
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
nasehvezdy.cz
Bernášková utekla manželovi za kamarádem?
Sotva skončilo patnáctileté manželství herečky Jany Bernáškové (44) ze seriálu ZOO Nové začátky, už začínají vyplouvat na povrch pikantní detaily. A povídá se, že režiséra a scenáristu Rudolfa Merkn
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
epochalnisvet.cz
Tajemný Klášterec nad Orlicí: Ďáblové pod omítkou svatostánku?
Kostel Nejsvětější Trojice najdeme v podhůří Orlických hor, v obci Klášterec nad Orlicí. Historie tohoto původně gotického kostela sahá hluboko do minulosti. Uvnitř kostela, v oblouku mezi kněžištěm a chrámovou lodí, nacházejí restaurátoři nápis: ,,Chrám tento Nejsv. a nerozdílné Trojice Boží vystavěn jest v Létu 453 od Narození Božího“. Je tedy možné, že se může jednat o
Kroupové rizoto s houbami
tisicereceptu.cz
Kroupové rizoto s houbami
Pokud chcete použít sušené hříbky, namočte je asi hodinu předem. Suroviny 300 g čerstvých hub 300 g ječných krup 2 stroužky česneku 2 lžíce másla 2 lžíce olivového oleje 50 ml bílého vína
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz