Domů     Středočeský kraj a Praha: Stověžatou krásku objímá barvitá příroda
Středočeský kraj a Praha: Stověžatou krásku objímá barvitá příroda

Je věčná romantička, nabízející panoramata krásnější než z pohlednice. Rozličné styly jí dodávají šmrnc, křivolaké uličky nádech tajemna. Je extravagantní a jen jedna. Naše.

Praha má mnoho tváří. Drzou i elegantní. Historickou i moderní. A většina z nich nám není (ne)známá. Možná právě proto je obklopena přírodou, jenž dokresluje její půvaby – přímo svádí k objevení.

Nechte se inspirovat místy ležícími „před branami sta věží“, která vás okouzlí. Praha a Středočeský kraj totiž nabízejí skutečný ráj to na pohled.

Truhlice plná pokladů

Vyniká nepřehlédnutelným historickým potenciálem, který učaroval celému světu. Ne nadarmo je Praha označována jako jedno z nejkrásnějších měst, a její dominantou je bezpochyby Pražský hrad.

Kromě jedinečné architektury, v níž se snoubí snad všechny umělecké slohy, láká k návštěvě Katedrály svatého Víta, jenž rozhodně zaujme svým „tajemným“ potenciálem. Právě uvnitř jsou totiž uloženy korunovační klenoty, stejně jako ostatky našich vážených světců.

Prohlídka katedrály patří k těm placeným, na což je dobré nezapomínat. Vstupenky však zakoupíte jednoduše v areálu v informačním středisku. Vstupenka je nyní nutná také do Zlaté uličky.

Zlatá ulička
Zlatá ulička

Krásný i tajemný

Jmenoval se kníže Krok a měl tři dcery – Kazi, Tetu a Libuši. A právě poslední jmenovaná měla skále nad řekou Vltavou vtisknou neopakovatelný ráz, a nechat vybudovat bájný Vyšehrad. Podobně zlidovělá je také pověst o statečném Horymírovi.

Těžko najít ve stověžaté metropoli místo, které je tak prodchnuté mystikou a kde se historie s realitou doslova proplétá.

Kromě baziliky svatého Petra a Pavla je možné v areálu spatřit rotundu svatého Martina anebo zavítat na Vyšehradský hřbitov, od 19. století místo posledního odpočinku největších legend našich luhů a hájů – ať už jde o Bedřicha Smetanu, Emu Destinnovou, Mikoláše Alše nebo Karla Čapka.

„Praha je plná snů ztrácejících se v jiných snech. V Praze je všechno zvláštní, anebo chcete-li, nic není zvláštní. Může se tam přihodit cokoli.“ argentinský spisovatel Jorge Luis Borges

Pýcha Karla IV.

Už jen procházka po jeho historickém povrchu vzbuzuje příjemné mravenčení a jakési napojení na dávné doby 14. století. Už jen spočinout na něm je nezapomenutelným zážitkem.

Karlův most se stal pýchou císaře Karla IV., jenž ve své době neměla stavitelské obdoby. 516 metrů dlouhá a 9,5 metru široká legenda je tvořena 16 oblouky a elegantně spojuje Staré Město a Malou Stranu, a to s pomocí Staroměstské a Malostranské mostecké věže.

Zároveň je nedílnou součástí tzv. Královské cesty, a ta patří mezi turisty k naprostým špičkám. Třešinku na „dortu“ tvoří barokní sochařská výzdoba z dílny Matyáše Brauna, Jana Brokoffa a jeho syna Ferdinanda Maxmiliána.

Malostranská mostecká věž
Malostranská mostecká věž

Tam, kde se psaly dějiny

Kolébka rozličných uměleckých slohů, které fascinují a ve své původní podobě neustále okouzlují. Staroměstské náměstí patří k místům, jenž rostlo s dějinami.

V jeho nitru došlo roku 1621 k popravě 27 českých pánů, později se stalo svědkem projevů vysokých funkcionářů během nepokojů v únoru 1948. Spatřit zde můžete nejen Staroměstskou radnici s orlojem mistra Hanuše, ale též Týnský chrám či chrám sv. Mikuláše.

Od srpna 2020 navíc nabízí další perličku, jenž se po mnoha letech vrátila na své místo, totiž.

Mariánský sloup
Mariánský sloup

Za pražskými vyhlídkami

Na chvilku se zastavit a jen si vychutnat výhled, který se nikdy neomrzí. Jedním z míst, kde si můžete toto přání do puntíku splnit je park Parukářka, který se nachází mezi Vítkovem a Olšanskými hřbitovy.

Pro svou rozlehlost je oblíbeným místem pro rodiny s dětmi nebo nadšené sportovce. Mezi milovníky romantiky naproti tomu vede pro dechberoucí výhledy na Pražský Hrad, Žižkovskou televizní věž nebo Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Je to jako podniknout jedinečnou prohlídku města, ale jen s použitím očí a fantazie. A pak je tu návštěva vrchu Vítkova, který nepřehlédnete pro majestátní sochu Jana Žižky.

Okouzlující výhled na město nabízejí také svahy Riegerových sadů nebo park na Letné.
Okouzlující výhled na město nabízejí také svahy Riegerových sadů nebo park na Letné.

Krásy okolní přírody

Mnoho kouzelných míst svádějících k objevování nabízí také Střední Čechy, oplývající nádhernými barvami (a to nejen na podzim), svěží přírodou a unikátními památkami.

Jedním z míst, jež by rozhodně nemělo uniknout pozornosti, jsou Brdy, zejména bývalý Vojenský újezd v Brdech.

Původně „třaskavá směs“, tvořená vojáky, zbraněmi a pyrotechnikou, otevřela 1. ledna 2016 svou náruč turistům a změnila se v Chráněnou krajinnou oblast. Jen v prvním roce tu bylo vyznačeno 80 km turistických tras.

Do dnešních dní byl počet rozšířen na 250. Vhodné jsou také pro milovníky větru ve vlasech, který má na svědomí příjemná vyjížďka na kole.

Vojenský újezd v Brdech
Vojenský újezd v Brdech

Na bitevním poli

Pověst „nepřístupného areálu“ však není to jediné, co zde po časech dávno vojenských zůstalo. Těm, kteří holdují disciplíně, nemůže uniknout bývalá pozorovatelna pro řídícího střeleb, ležící na vrcholu Houpák.

Místo s vůbec nejkrásnějším rozhledem na barvité okolí Brd, a navíc volně přístupné. Stačí jen zvolit den s příjemným počasím, aby byl výhled co nejvíce jasný.

A pak zkušební pěchotní srub CE „Jordán“, k jehož vybudování došlo již roku 1936. Dělostřelecká střelnice je sice stvořena pro trochu netradičnější objevování, silný zážitek ale rozhodně zanechá. Stejně jako Houpák je volně přístupná, s mírnou kapkou nebezpečí.

Je nutné mít na paměti, že pohyb je možný pouze po vyznačených trasách – a to kvůli množství nevybuchlé munice.

Vstříc Praze

Anebo je možné podniknout „tažení“ na Prahu – tedy na druhý nejvyšší vrchol v Brdech. Na rozdíl od metropole není tato lokalita přeplněna turisty, a je skutečně příjemným výletním místem.

Pokud zatoužíte se k vrcholku dopravit, je dobré začít putování z obce Nepomuk. Odtud vás do cíle navedou perfektně značené turistické trasy. Anebo si můžete putování ještě o kousek prodloužit, k Padrťským rybníkům.

K lokalitě, kde s chutí vystavovaly své svůdné křivky známé osobnosti minulé éry. Dorazíte k nim, pokud se vydáte po modré stezce či po cyklostezce z Trokavce.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
Související články
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz