Domů     Středočeský kraj a Praha: Stověžatou krásku objímá barvitá příroda
Středočeský kraj a Praha: Stověžatou krásku objímá barvitá příroda
od 16.11.2021
1

Je věčná romantička, nabízející panoramata krásnější než z pohlednice. Rozličné styly jí dodávají šmrnc, křivolaké uličky nádech tajemna. Je extravagantní a jen jedna. Naše.

Praha má mnoho tváří. Drzou i elegantní. Historickou i moderní. A většina z nich nám není (ne)známá. Možná právě proto je obklopena přírodou, jenž dokresluje její půvaby – přímo svádí k objevení.

Nechte se inspirovat místy ležícími „před branami sta věží“, která vás okouzlí. Praha a Středočeský kraj totiž nabízejí skutečný ráj to na pohled.

Truhlice plná pokladů

Vyniká nepřehlédnutelným historickým potenciálem, který učaroval celému světu. Ne nadarmo je Praha označována jako jedno z nejkrásnějších měst, a její dominantou je bezpochyby Pražský hrad.

Kromě jedinečné architektury, v níž se snoubí snad všechny umělecké slohy, láká k návštěvě Katedrály svatého Víta, jenž rozhodně zaujme svým „tajemným“ potenciálem. Právě uvnitř jsou totiž uloženy korunovační klenoty, stejně jako ostatky našich vážených světců.

Prohlídka katedrály patří k těm placeným, na což je dobré nezapomínat. Vstupenky však zakoupíte jednoduše v areálu v informačním středisku. Vstupenka je nyní nutná také do Zlaté uličky.

Zlatá ulička
Zlatá ulička

Krásný i tajemný

Jmenoval se kníže Krok a měl tři dcery – Kazi, Tetu a Libuši. A právě poslední jmenovaná měla skále nad řekou Vltavou vtisknou neopakovatelný ráz, a nechat vybudovat bájný Vyšehrad. Podobně zlidovělá je také pověst o statečném Horymírovi.

Těžko najít ve stověžaté metropoli místo, které je tak prodchnuté mystikou a kde se historie s realitou doslova proplétá.

Kromě baziliky svatého Petra a Pavla je možné v areálu spatřit rotundu svatého Martina anebo zavítat na Vyšehradský hřbitov, od 19. století místo posledního odpočinku největších legend našich luhů a hájů – ať už jde o Bedřicha Smetanu, Emu Destinnovou, Mikoláše Alše nebo Karla Čapka.

„Praha je plná snů ztrácejících se v jiných snech. V Praze je všechno zvláštní, anebo chcete-li, nic není zvláštní. Může se tam přihodit cokoli.“ argentinský spisovatel Jorge Luis Borges

Pýcha Karla IV.

Už jen procházka po jeho historickém povrchu vzbuzuje příjemné mravenčení a jakési napojení na dávné doby 14. století. Už jen spočinout na něm je nezapomenutelným zážitkem.

Karlův most se stal pýchou císaře Karla IV., jenž ve své době neměla stavitelské obdoby. 516 metrů dlouhá a 9,5 metru široká legenda je tvořena 16 oblouky a elegantně spojuje Staré Město a Malou Stranu, a to s pomocí Staroměstské a Malostranské mostecké věže.

Zároveň je nedílnou součástí tzv. Královské cesty, a ta patří mezi turisty k naprostým špičkám. Třešinku na „dortu“ tvoří barokní sochařská výzdoba z dílny Matyáše Brauna, Jana Brokoffa a jeho syna Ferdinanda Maxmiliána.

Malostranská mostecká věž
Malostranská mostecká věž

Tam, kde se psaly dějiny

Kolébka rozličných uměleckých slohů, které fascinují a ve své původní podobě neustále okouzlují. Staroměstské náměstí patří k místům, jenž rostlo s dějinami.

V jeho nitru došlo roku 1621 k popravě 27 českých pánů, později se stalo svědkem projevů vysokých funkcionářů během nepokojů v únoru 1948. Spatřit zde můžete nejen Staroměstskou radnici s orlojem mistra Hanuše, ale též Týnský chrám či chrám sv. Mikuláše.

Od srpna 2020 navíc nabízí další perličku, jenž se po mnoha letech vrátila na své místo, totiž.

Mariánský sloup
Mariánský sloup

Za pražskými vyhlídkami

Na chvilku se zastavit a jen si vychutnat výhled, který se nikdy neomrzí. Jedním z míst, kde si můžete toto přání do puntíku splnit je park Parukářka, který se nachází mezi Vítkovem a Olšanskými hřbitovy.

Pro svou rozlehlost je oblíbeným místem pro rodiny s dětmi nebo nadšené sportovce. Mezi milovníky romantiky naproti tomu vede pro dechberoucí výhledy na Pražský Hrad, Žižkovskou televizní věž nebo Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad.

Je to jako podniknout jedinečnou prohlídku města, ale jen s použitím očí a fantazie. A pak je tu návštěva vrchu Vítkova, který nepřehlédnete pro majestátní sochu Jana Žižky.

Okouzlující výhled na město nabízejí také svahy Riegerových sadů nebo park na Letné.
Okouzlující výhled na město nabízejí také svahy Riegerových sadů nebo park na Letné.

Krásy okolní přírody

Mnoho kouzelných míst svádějících k objevování nabízí také Střední Čechy, oplývající nádhernými barvami (a to nejen na podzim), svěží přírodou a unikátními památkami.

Jedním z míst, jež by rozhodně nemělo uniknout pozornosti, jsou Brdy, zejména bývalý Vojenský újezd v Brdech.

Původně „třaskavá směs“, tvořená vojáky, zbraněmi a pyrotechnikou, otevřela 1. ledna 2016 svou náruč turistům a změnila se v Chráněnou krajinnou oblast. Jen v prvním roce tu bylo vyznačeno 80 km turistických tras.

Do dnešních dní byl počet rozšířen na 250. Vhodné jsou také pro milovníky větru ve vlasech, který má na svědomí příjemná vyjížďka na kole.

Vojenský újezd v Brdech
Vojenský újezd v Brdech

Na bitevním poli

Pověst „nepřístupného areálu“ však není to jediné, co zde po časech dávno vojenských zůstalo. Těm, kteří holdují disciplíně, nemůže uniknout bývalá pozorovatelna pro řídícího střeleb, ležící na vrcholu Houpák.

Místo s vůbec nejkrásnějším rozhledem na barvité okolí Brd, a navíc volně přístupné. Stačí jen zvolit den s příjemným počasím, aby byl výhled co nejvíce jasný.

A pak zkušební pěchotní srub CE „Jordán“, k jehož vybudování došlo již roku 1936. Dělostřelecká střelnice je sice stvořena pro trochu netradičnější objevování, silný zážitek ale rozhodně zanechá. Stejně jako Houpák je volně přístupná, s mírnou kapkou nebezpečí.

Je nutné mít na paměti, že pohyb je možný pouze po vyznačených trasách – a to kvůli množství nevybuchlé munice.

Vstříc Praze

Anebo je možné podniknout „tažení“ na Prahu – tedy na druhý nejvyšší vrchol v Brdech. Na rozdíl od metropole není tato lokalita přeplněna turisty, a je skutečně příjemným výletním místem.

Pokud zatoužíte se k vrcholku dopravit, je dobré začít putování z obce Nepomuk. Odtud vás do cíle navedou perfektně značené turistické trasy. Anebo si můžete putování ještě o kousek prodloužit, k Padrťským rybníkům.

K lokalitě, kde s chutí vystavovaly své svůdné křivky známé osobnosti minulé éry. Dorazíte k nim, pokud se vydáte po modré stezce či po cyklostezce z Trokavce.

Foto: Shutterstock

Foto:
Lokalita:
reklama
Související články
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce 1976 uza
Barokní sloup Nejsvětější Trojice vysoký 35 metrů, nejvzácnější stavbu svého druhu u nás, najdeme na olomouckém Horním náměstí. Byl vysvěcen v roce 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie, měl být vyjádřením díků za ukončení morové epidemie a svým uspořádáním se odlišuje od podobných památek. V jeho spodní části monumentu s bohatou sochařskou výzdobou je umístěna kaple, v níž se v minulosti k
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
epochaplus.cz
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.