Vydejte se s námi po kraji plném rybníků, hustých borových lesů a překrásné přírody. Přesně takové jsou jižní Čechy, které vás okouzlí také pohádkovými hrady a zámky v čele s Českým Krumlovem a Hlubokou nad Vltavou.
Fascinující zážitky vám dozajista zprostředkují také přirozená ledovcová jezera na Šumavě.
Svoji jihočeskou pouť můžete zahájit například návštěvou malebného Písku. Při procházce po místním kamenném mostě, postaveném v gotickém slohu, mějte na paměti, že je nejstarší v Česku.
Přímo z něj se vám nabízí úchvatný pohled na nábřeží podél Čechovy ulice, kterému se říká Amsterdam. Barevné fasády domů totiž vyvolávají atmosféru nizozemského přístavu.
Díky nočnímu osvětlení, jenž se zrcadlí ve vodní hladině řeky Otavy, se místu přezdívá také Titanic.
Během návštěvy Písku byste rozhodně neměli opomenout Prácheňské muzeum, kde nahlédnete do dávné historie města, která je mimo jiné spojena s rybářstvím a rýžováním zlata v Pootaví. Mezi oblíbená turistická místa patří také Městský ostrov na Otavě.
Pro děti je zde připraven zábavní park. Své žaludky pak potěšíte ve vyhlášené restauraci Ostrov, kde si můžete dopřát například přes noc tažený bůček na pivu, který spláchnete polotmavým ležákem.
Hrad mnoha majitelů
Od Písku ujedete pouhých 20 kilometrů a dostanete se k národní kulturní památce, kterou je hrad Zvíkov, ležící nad orlickou přehradou. Odtud se můžete pokochat jedinečným pohledem na soutok Vltavy a Otavy.
Hrad byl pravděpodobně založen Přemyslem Otakarem I. před rokem 1234 a v jeho držení se dále vystřídali Rožmberkové, Karel IV., Švamberkové, Eggenbergové a nakonec Schwarzenbergové. Návštěvníkům je plně k dispozici Královský palác i jeho Hlízová věž.
Prohlídka vám představí expozici zaměřenou na místní archeologické nálezy, dále uvidíte sklepení a patra a samozřejmě také dochované či rekonstruované sály, ve kterých se seznámíte s renesančními malbami nebo dobovým nábytkem.
Určitě se také podívejte do hradní kaple z druhé poloviny 13. století. Z nádvoří paláce je pak zpřístupněna galerie, kde se konají sezonní výstavy.
Kombinace stylů
Zůstaňme ještě v píseckém okrese, vaší pozornosti by totiž rozhodně neměl uniknout Milevský klášter bratří premonstrátů, založený roku 1187 Jiřím z Milevska. Jedná se o nejstarší klášter jihočeského regionu, ve kterém vás jistě zaujme románská bazilika.
Komentovaná prohlídka vás uvede do bohaté historie, která se pojí zejména s premonstrátským řádem, jehož komunita klášter dodnes obývá. Areál nabízí návštěvníkům fascinující kombinaci románských architektonických skvostů s majestátní gotikou a zdobným barokem.
No a když už jste tu, určitě by byla škoda nepodívat se také do milevského muzea, které najdete na druhém nádvoří kláštera.
Zpátky do antiky
Dalším cílem vaší jihočeské tour může být krásný barokní zámek Lnáře, který je hlavní dominantou stejnojmenné obce na Strakonicku.
Jeho historie zahrnuje mimo jiné setkání tří osvoboditelských armád v květnu 1945, kdy zde kromě americké a Rudé vyjednávala také armáda generála Vlasova.
Výzdoba některých síní zámku vás přenese do dob dávné antiky, jelikož jsou zdobeny nástěnnými a stropními freskami s výjevy antické mytologie. Velký sál se pak může pyšnit titulem největšího barokního sálu střední Evropy.
Však také bývá častým dějištěm plesů nebo koncertů. Na jeho nástropní fresce je k vidění kompletní sestava antických bohů.
Po prohlídce sport
Klasická prohlídka zámku zahrnuje tři okruhy. Ten základní vás seznámí s jeho interiérem.
Prodloužená trasa míří navíc i do zámeckého parku a poslední variantou je samostatný parkový okruh s rybářskou expozicí, která v kraji rybaření zaslíbeném zkrátka nemůže chybět.
V rámci aktivního odpočinku si můžete klidně zahrát tenis nebo volejbal, a pokud počasí dovolí, tak se i osvěžit. Zámecký park o rozloze čtyř hektarů totiž nabízí i dva venkovní bazény. Na zasloužené dobré jídlo se pak zastavte v zámecké restauraci.
Italský rukopis
Pokud rádi navštěvujete zámky, tak byste určitě neměli vynechat renesanční perlu, kterou je zámek Kratochvíle, nacházející se mezi rybníky Netolické pánve. Romantická atmosféra je vzhledem k okolním lesům, rybníkům, pastvinám a alejím zajištěna.
Toto úchvatné sídlo v italském stylu, obklopené vodním příkopem a zahradou, nechal na konci 16. století postavit Vilém z Rožmberka tehdejším vynikajícím stavitelem Baldassarem Maggim z Arogna.
Prohlídková trasa vás seznámí s původními renesančními interiéry, estetického ducha pak jistě probudí manýristické malby a figurální štuková výzdoba.
Sídlo bylo na konci 16. a začátku 17. století pravidelným dějištěm loveckých a společenských akcí posledních Rožmberků.
Nejširší jezero
Kouzlo jihočeského kraje vyvolávají jednoznačně také jeho přírodní skvosty. Jedním z nich je Plešné jezero na Prachaticku, jehož jméno je odvozeno od hory Plechý, pod kterou leží v nadmořské výšce 1089 metrů.
Jedná se o nejširší ledovcové jezero české části Šumavy. Vzniklo v souvislosti s ústupem ledovce, po kterém na místě zůstala 40metrová čelní moréna a unikátní 250metrová jezerní stěna. Největší naměřená hloubka je zde 18,3 metru.
Pokud si chcete trochu protáhnout nohy, můžete se k jezeru a následně až k vrcholu Plechý vydat po dobrodružné trase z Nové Pece, která vás provede krásnou šumavskou krajinou.
Cesta, na kterou se nezapomíná
Vaši výpravu odstartujte na horním parkovišti v Nové Peci, odkud se až k jezeru držte zelené turistické značky. Určitě se máte na co těšit.
Projdete totiž kolem unikátního Schwarzenberského plavebního kanálu, který byl postaven na česko-rakousko-bavorském trojmezí před zhruba 220 lety.
Takřka povinnou zastávkou je také Kamenné moře, tvořené mohutnými balvany z pleknštejnské žuly na rozloze 6 ha a porostlé borovicí klečí. Odtud se vám otvírá skvělý výhled na Želnavské vrchy s dominantním Knížecím stolcem.
Často z tohoto místa můžete spatřit i horní část Lipna. Až se dostatečně pokocháte, tak pokračujte dál po zelené a dojdete k Plešnému jezeru.
Pokud vás ještě nebolí nohy, můžete si trasu ještě prodloužit a vydat se po zážitkové stezce Duch pralesa, která vás přivede až ke 14,5 metru vysokému pomníku spisovatele Alberta Stiftera, kterému se říká básník Šumavy.
Od pomníku následně vyrazte po žluté ke Kučerově vyhlídce a poté už hurá k cíli na nejvyšší horu české části Šumavy jménem Plechý.
Rybníkářské centrum
V rámci vašeho putování po regionu byste určitě měli zavítat do centra jihočeského rybníkářství, které se pochopitelně nachází v Třeboni. Zde se přímo nabízí ochutnat vyhlášené kapří speciality v některé z mnoha restaurací.
Vaše další kroky pak můžou vést do slavného renesančního zámku a následný relax si můžete dopřát u známého rybníka Svět. Jestliže má však být i zde váš odpočinek spíše aktivní, tak směle do toho.
Na městské pláži si můžete půjčit šlapadla nebo pramice, na pláži Ostende je pak připraveno volejbalové hřiště, ping-pong či ruské kuželky. Děti se můžou dosyta vyřádit na kolotoči, trampolíně nebo dětském hřišti.
Vzdělanost šlechtí
Jestliže chcete naplno cítit atmosféru Třeboňska, vydejte se na Cestu kolem Světa. Pochopitelně nemusíte jezdit daleko.
Stačí absolvovat 12kilometrovou naučnou trasu kolem rybníka, díky které se seznámíte s místní krajinou, stejně tak jako s historií rybníkářství a lázeňství a v neposlední řadě objevíte také zdejší lidovou architekturu.
Stezka začíná u hotelu Bohemia-Regent na okraji parku lázní Aurora a končí na hrázi rybníka u Šustova pomníku.
Během výpravy narazíte na několik přírodních zajímavostí, ať už se jedná o rašeliniště Vimperky nebo vzácné rostliny – žebratku, ďáblík, mochnu či kapradiník.
Hurá do sedla
Hráz rybníka Svět může být ale také startovním místem pro pohodový cyklovýlet. Naučná stezka Rožmberk zahrnuje zastávky Břilický rybník, Rybník Kaňov, Zlatou stoku, Rožmberk, Výpusť Adolfa, Splav a cílový bod Starou Hlínu.
Z celé cesty je pravděpodobně nejhezčí hráz rybníka Rožmberk, která je porostlá mohutnými duby, v jejichž dutinách hnízdí leckteří členové ptačí říše.
Celkový okruh je dlouhý 22 kilometrů a díky informačním tabulím se při jeho zdolávání také dozvíte mnoho užitečných informací o historii vzniku rybníků a rybničních soustav.
Foto: Jižní Čechy