Domů     Hrad Špilberk: Dlouhá cesta od žaláře až k muzeu
Hrad Špilberk: Dlouhá cesta od žaláře až k muzeu

Hrad na skalnatém kopci nad Brnem se v polovině 13. století rozhodl založit moravský markrabě a pozdější český král Přemysl Otakar II, aby posílil svou moc na Moravě a vytvořil důstojné sídlo pro panovníka.

Jméno nebylo třeba dlouho vymýšlet, vždyť to, které nesl zdejší kopec Špilberk, vyhovovalo naprosto dokonale.

Roli královského sídla pak však Špilberk nikdy příliš neplnil. Panovníci se tu zastavovali jen občas, a výjimkou nebyl ani Karel IV. Významnou postavou, která se zde usadila, byl však Jošt Moravský, markrabě zvolený v roce 1410 římským králem.

V této vysoké funkci ovšem strávil jen pár měsíců, protože už v lednu následujícího roku na Špilberku zemřel, nejspíš otráven svým bratrancem Zikmundem.

Kam se na nás hrabou Švédové!

Od té doby Špilberk definitivně ztratil svůj význam coby královská rezidence, o to víc se ovšem stával důležitou pevností. A v tomto oboru si rozhodně nevedl špatně.

Během třicetileté války dokázal s nově vylepšeným opevněním tři měsíce odolávat obležení mnohonásobné švédské přesily.

K době, kdy nepřátelská vojska stála před branami, se váže stará pověst o švédském generálovi Lennartu Torstenssonovi, který, zoufalý z nedobytnosti Špilberka, požádal o pomoc samotného ďábla. Ochotně zaprodal svou duši a čert se pustil do práce.

Rozhodl se, že se proti hradbám nechá vystřelit z děla a vlastním tělem je proboří. Jenže špilberské zdi byly natolik pevné, že se pekelník mezi kameny zasekl a navěky uvězněný zde nakonec zkameněl.

Jeho hlavu je ještě dnes možné spatřit, jak trčí z rohu jedné z hradebních zdí. Brňané pak, povzbuzeni svým úspěchem proti Švédům, přebudovali Špilberk na nejmohutnější a nejvýznamnější barokní pevnost na celé Moravě.

Opevněné bylo vlastně celé město, které pak spolu se Špilberkem úspěšně odrazilo i útok pruského vojska.

Do konce života v řetězech

V každé pevnosti se dá očekávat také vězení a na Špilberku to vzali opravdu vážně.

Už po porážce stavovského povstání v roce 1620 tu byli internováni jeho hlavní moravští účastníci, později se sem nedobrovolně přestěhovali i prominentní trestanci v čele se slavným plukovníkem Franzem Trenckem.

To však není nic proti tomu, co se na Špilberku dělo za císaře Josefa II. Ten totiž rozhodl, že se z pevnosti stane káznice pro nejtěžší zločince. K novému účelu bylo využito jedno patro zdejších kasemat. Prostoru pro zbudování vězení bylo dost.

Chodby byly totiž konstruovány nejen jako skladové prostory, ale i jako úkryt pro případ obléhání. Najít v nich útočiště mohlo až 1200 vojáků.

V přeplněných celách vězení bylo pak až padesát odsouzenců přikovaných na tvrdých pryčnách i v době spánku, ti nejhorší násilníci skončili v řetězech v malých kobkách, které opouštěli až jako nebožtíci.

Trestance střídají vojáci

Není divu, že brněnské kasematy si vysloužily pověst nejtěžšího žaláře v celé monarchii.

Prostředí špilberské věznice poznal mezi roky 1841 až 1855 i pověstný Václav Babinský, zde ovšem pouze vězeň číslo 1042. Asi bychom od slavného loupežníka nečekali, že se po dobu trestu prý choval slušně, proslul zbožností a pokorou a dotáhl to až do funkce ošetřovatele ostatních spoluvězňů.

Babinský se pak musel ze Špilberku stěhovat, protože zdejší vězení bylo v roce 1855 zrušeno a Špilberk se proměnil v kasárna. To ovšem neznamená, že by zdejší pevné zdi přestaly sloužit jako příležitostný kriminál.

Ještě za první světové války tu byli soustředěni odpůrci rakouského režimu, nacisté o pár desítek let později zde zase věznili české vlastence.

Studna je rájem archeologů

Pevnostní, vězeňské i kasárenské období Špilberku ale skončilo v roce 1959, kdy se odtud nadobro odstěhovaly i jednotky tehdejší československé armády a hrad se stal sídlem Muzea města Brna.

Každoročně se tu na hlavním hradním nádvoří koná divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti, stejné místo se pak tradičně zaplňuje diváky v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk.

Hrad dnes nabízí svým návštěvníkům stálé expozice, jimž samozřejmě vévodí unikátní kasematy. Zdejší expozice seznamuje s pověstným habsburským žalářem i pozdějšími obdobími, kdy se měnili vězni i důvody jejich trestů, ale ne prostředí, v němž museli přebývat.

Speciální expozice pak mapuje stavební vývoj hradu od jeho počátků přes barokní přestavbu až do dob, kdy Špilberk v 19. století získal svou dnešní podobu. Součástí prohlídky jsou i archeologické nálezy.

O řadu z nich se postarala třeba místní hluboká studna na nádvoří, která skrývala množství významných historických artefaktů.

Mistrovská díla malířů i řemeslníků

Ti, kdo se zajímají o dějiny vojenství, určitě ocení možnost podívat se do jihozápadního bastionu – součásti opevnění, které vzniklo narychlo před útokem Švédů za třicetileté války. Zajímavé zážitky nabízí také vstup do pozdně barokní lékárny, která náležela řádu alžbětinek.

Dodnes jsou tu k vidění vysoké regály, zvané repositoria, včetně dobového inventáře z poloviny 18. století.

Historické expozice Špilberku přibližují nejvýznamnější okamžiky z historie města od první historické zmínky o něm z roku 1091. Je doplněna také ukázkami středověkých řemesel od hrnčířů přes skláře či kováře až po mečíře, nahlédneme ale i do pozdějších století díky výrobkům cechů soukeníků, tkalců, provazníků, barvířů, koželuhů, puškařů, hodinářů, kovářů, hřebenářů nebo vlásenkářů. Představu o uspořádání Brna poskytuje názorný model města.

Důraz je samozřejmě kladen na významné období přelomu 16. a 17. století, kdy Brno soupeřilo s Olomoucí o postavení hlavního zemského města.

A zapomenout nemůžeme ani na stálou expozici výtvarného umění ze sbírek Muzea města Brna, která zahrnuje období od roku 1570 do konce druhé světové války.

Špilberk v záři ohňostrojů

Opravdovým bonbonkem mezi zdejšími expozicemi je pak Vulcanalia – výstava o historii i současnosti ohňostrojného umění.

Od objevu střelného prachu se tak návštěvníci postupně dostanou k počátkům komponovaných ohňostrojů včetně slavného londýnského představení z roku 1749, ke kterému složil skladbu Feuerwerkmusik Georg Friedrich Händel.

Stálé expozice pak tradičně doplňují i časově ohraničené výstavy.

Určitě ještě stihneme expozici brněnského rodáka a jedné z největších osobností světové architektury Adolfa Loose, výstavu věnovanou 140. výročí zpřístupnění špilberských kasemat veřejnosti nebo přehlídku historických šperků, nazvanou Symboly vládců.

Na co se můžeme těšit?

Komplex Špilberku je natolik rozsáhlý, že současně s běžným provozem se vždy najde místo, které si zaslouží rekonstrukci k dokonalejšímu využití.

Takovým případem je například prostor obřích vodojemů z konce 19. století, které coby zásobárna vody pro vojenskou posádku už dávno ztratily smysl, najdou ho ale jako lapidárium Chrám kamene, kde budou vystaveny sochy, části kamenné výzdoby zaniklých staveb nebo unikátní náhrobky.

Foto:
Související články
Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby. Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvé
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Co se zbytky chleba?
panidomu.cz
Co se zbytky chleba?
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz