Domů     Hrad Špilberk: Dlouhá cesta od žaláře až k muzeu
Hrad Špilberk: Dlouhá cesta od žaláře až k muzeu

Hrad na skalnatém kopci nad Brnem se v polovině 13. století rozhodl založit moravský markrabě a pozdější český král Přemysl Otakar II, aby posílil svou moc na Moravě a vytvořil důstojné sídlo pro panovníka.

Jméno nebylo třeba dlouho vymýšlet, vždyť to, které nesl zdejší kopec Špilberk, vyhovovalo naprosto dokonale.

Roli královského sídla pak však Špilberk nikdy příliš neplnil. Panovníci se tu zastavovali jen občas, a výjimkou nebyl ani Karel IV. Významnou postavou, která se zde usadila, byl však Jošt Moravský, markrabě zvolený v roce 1410 římským králem.

V této vysoké funkci ovšem strávil jen pár měsíců, protože už v lednu následujícího roku na Špilberku zemřel, nejspíš otráven svým bratrancem Zikmundem.

Kam se na nás hrabou Švédové!

Od té doby Špilberk definitivně ztratil svůj význam coby královská rezidence, o to víc se ovšem stával důležitou pevností. A v tomto oboru si rozhodně nevedl špatně.

Během třicetileté války dokázal s nově vylepšeným opevněním tři měsíce odolávat obležení mnohonásobné švédské přesily.

K době, kdy nepřátelská vojska stála před branami, se váže stará pověst o švédském generálovi Lennartu Torstenssonovi, který, zoufalý z nedobytnosti Špilberka, požádal o pomoc samotného ďábla. Ochotně zaprodal svou duši a čert se pustil do práce.

Rozhodl se, že se proti hradbám nechá vystřelit z děla a vlastním tělem je proboří. Jenže špilberské zdi byly natolik pevné, že se pekelník mezi kameny zasekl a navěky uvězněný zde nakonec zkameněl.

Jeho hlavu je ještě dnes možné spatřit, jak trčí z rohu jedné z hradebních zdí. Brňané pak, povzbuzeni svým úspěchem proti Švédům, přebudovali Špilberk na nejmohutnější a nejvýznamnější barokní pevnost na celé Moravě.

Opevněné bylo vlastně celé město, které pak spolu se Špilberkem úspěšně odrazilo i útok pruského vojska.

Do konce života v řetězech

V každé pevnosti se dá očekávat také vězení a na Špilberku to vzali opravdu vážně.

Už po porážce stavovského povstání v roce 1620 tu byli internováni jeho hlavní moravští účastníci, později se sem nedobrovolně přestěhovali i prominentní trestanci v čele se slavným plukovníkem Franzem Trenckem.

To však není nic proti tomu, co se na Špilberku dělo za císaře Josefa II. Ten totiž rozhodl, že se z pevnosti stane káznice pro nejtěžší zločince. K novému účelu bylo využito jedno patro zdejších kasemat. Prostoru pro zbudování vězení bylo dost.

Chodby byly totiž konstruovány nejen jako skladové prostory, ale i jako úkryt pro případ obléhání. Najít v nich útočiště mohlo až 1200 vojáků.

V přeplněných celách vězení bylo pak až padesát odsouzenců přikovaných na tvrdých pryčnách i v době spánku, ti nejhorší násilníci skončili v řetězech v malých kobkách, které opouštěli až jako nebožtíci.

Trestance střídají vojáci

Není divu, že brněnské kasematy si vysloužily pověst nejtěžšího žaláře v celé monarchii.

Prostředí špilberské věznice poznal mezi roky 1841 až 1855 i pověstný Václav Babinský, zde ovšem pouze vězeň číslo 1042. Asi bychom od slavného loupežníka nečekali, že se po dobu trestu prý choval slušně, proslul zbožností a pokorou a dotáhl to až do funkce ošetřovatele ostatních spoluvězňů.

Babinský se pak musel ze Špilberku stěhovat, protože zdejší vězení bylo v roce 1855 zrušeno a Špilberk se proměnil v kasárna. To ovšem neznamená, že by zdejší pevné zdi přestaly sloužit jako příležitostný kriminál.

Ještě za první světové války tu byli soustředěni odpůrci rakouského režimu, nacisté o pár desítek let později zde zase věznili české vlastence.

Studna je rájem archeologů

Pevnostní, vězeňské i kasárenské období Špilberku ale skončilo v roce 1959, kdy se odtud nadobro odstěhovaly i jednotky tehdejší československé armády a hrad se stal sídlem Muzea města Brna.

Každoročně se tu na hlavním hradním nádvoří koná divadelní festival Letní shakespearovské slavnosti, stejné místo se pak tradičně zaplňuje diváky v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Špilberk.

Hrad dnes nabízí svým návštěvníkům stálé expozice, jimž samozřejmě vévodí unikátní kasematy. Zdejší expozice seznamuje s pověstným habsburským žalářem i pozdějšími obdobími, kdy se měnili vězni i důvody jejich trestů, ale ne prostředí, v němž museli přebývat.

Speciální expozice pak mapuje stavební vývoj hradu od jeho počátků přes barokní přestavbu až do dob, kdy Špilberk v 19. století získal svou dnešní podobu. Součástí prohlídky jsou i archeologické nálezy.

O řadu z nich se postarala třeba místní hluboká studna na nádvoří, která skrývala množství významných historických artefaktů.

Mistrovská díla malířů i řemeslníků

Ti, kdo se zajímají o dějiny vojenství, určitě ocení možnost podívat se do jihozápadního bastionu – součásti opevnění, které vzniklo narychlo před útokem Švédů za třicetileté války. Zajímavé zážitky nabízí také vstup do pozdně barokní lékárny, která náležela řádu alžbětinek.

Dodnes jsou tu k vidění vysoké regály, zvané repositoria, včetně dobového inventáře z poloviny 18. století.

Historické expozice Špilberku přibližují nejvýznamnější okamžiky z historie města od první historické zmínky o něm z roku 1091. Je doplněna také ukázkami středověkých řemesel od hrnčířů přes skláře či kováře až po mečíře, nahlédneme ale i do pozdějších století díky výrobkům cechů soukeníků, tkalců, provazníků, barvířů, koželuhů, puškařů, hodinářů, kovářů, hřebenářů nebo vlásenkářů. Představu o uspořádání Brna poskytuje názorný model města.

Důraz je samozřejmě kladen na významné období přelomu 16. a 17. století, kdy Brno soupeřilo s Olomoucí o postavení hlavního zemského města.

A zapomenout nemůžeme ani na stálou expozici výtvarného umění ze sbírek Muzea města Brna, která zahrnuje období od roku 1570 do konce druhé světové války.

Špilberk v záři ohňostrojů

Opravdovým bonbonkem mezi zdejšími expozicemi je pak Vulcanalia – výstava o historii i současnosti ohňostrojného umění.

Od objevu střelného prachu se tak návštěvníci postupně dostanou k počátkům komponovaných ohňostrojů včetně slavného londýnského představení z roku 1749, ke kterému složil skladbu Feuerwerkmusik Georg Friedrich Händel.

Stálé expozice pak tradičně doplňují i časově ohraničené výstavy.

Určitě ještě stihneme expozici brněnského rodáka a jedné z největších osobností světové architektury Adolfa Loose, výstavu věnovanou 140. výročí zpřístupnění špilberských kasemat veřejnosti nebo přehlídku historických šperků, nazvanou Symboly vládců.

Na co se můžeme těšit?

Komplex Špilberku je natolik rozsáhlý, že současně s běžným provozem se vždy najde místo, které si zaslouží rekonstrukci k dokonalejšímu využití.

Takovým případem je například prostor obřích vodojemů z konce 19. století, které coby zásobárna vody pro vojenskou posádku už dávno ztratily smysl, najdou ho ale jako lapidárium Chrám kamene, kde budou vystaveny sochy, části kamenné výzdoby zaniklých staveb nebo unikátní náhrobky.

Foto:
Související články
Jeden z nejstarších hradů severozápadních Čech, Hasištejn, se nachází v Krušných horách a je proslulý pro svou klidnou a inspirativní atmosféru. Přestože je doporučován jako klidné místo, které je vhodné ke studiu, jeho historie je poměrně krvavá. V době svého největšího rozkvětu se Hasištejn podobá jakési malé akademii, a to proto, že téměř ke každému oboru studia se na hradě nacházejí sbírky.
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Fascinující zvířata: Holubi – Víc než jen „létající krysy“
epochaplus.cz
Fascinující zvířata: Holubi – Víc než jen „létající krysy“
Ve městech nás holubi často obtěžují svou přítomností a považujeme je za pouhé „létající krysy“. Vnímáme je jako hlučné a znečišťující tvory, kteří se přemnožili a ztratili svůj původní půvab. Málokdo si však uvědomuje, jak neuvěřitelně složitá, inteligentní a fascinující zvířata to ve skutečnosti jsou. Tito mistři navigace a přežití, kteří žijí po boku člověka
andBeyond otvírá v severní Keni exkluzivní Suyian Lodge s výhradním přístupem k 44 000 akrů divočiny
iluxus.cz
andBeyond otvírá v severní Keni exkluzivní Suyian Lodge s výhradním přístupem k 44 000 akrů divočiny
andBeyond Suyian Lodge oficiálně začíná psát novou kapitolu v oblasti designu, udržitelného cestování a ochrany přírody. V červenci 2025 otevřený lodge se nachází v srdci Laikipie a nabízí výhradní ub
Pravá irská káva
tisicereceptu.cz
Pravá irská káva
Za jejího tvůrce je považován Joe Sharidan, když v roce 1943 u letiště irského města Foynes obsluhoval Američany, kteří kvůli špatnému počasí nemohli pokračovat v cestě. Povzbudil je tehdy kávou,
Poselství z druhého břehu
nejsemsama.cz
Poselství z druhého břehu
Každý z nás se asi již dostal do situace, kdy si přál, aby byl jeho blízký zemřelý opět přítomen, aby s ním mohl něco probrat. Jaké jsou signály, že vás někdo blízký v neviditelné podobě skutečně navštěvuje? Jedním z nejběžnějších způsobů, jakými se duchové mohou zjevovat, je prostřednictvím přírodních jevů.Mnoho lidí dostává zvláštní znamení, jako jsou motýli, ptáci, kteří
Říman Camillus zničil konkurenční Etrusky
historyplus.cz
Říman Camillus zničil konkurenční Etrusky
Řím a etruské Veje od sebe dělí jen asi 20 kilometrů. V tak těsném sousedství se obě konkurenční města nemohou rozvíjet. Jejich obyvatelé se přetahují o půdu či kontrolu nad obchodními cestami. Římanům nakonec dojde trpělivost a palčivý problém vyřeší jednou provždy. Na přelomu 5.–4. století př. n. l. patří mezi nejvlivnější osobnosti římské republiky.
Rozhodil Andrlovou další rozchod?
nasehvezdy.cz
Rozhodil Andrlovou další rozchod?
Skončil její přísně utajovaný vztah? Herečka Ivana Andrlová (63) patří mezi známé osobnosti, které si své soukromí velmi přísně střeží. Do společnosti prakticky nechodí a vidět ji na nějaké veřejn
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
epochalnisvet.cz
Knihu o lovu stvořil Pyrenejský lev
Jelen je nejšlechetnější z lovných zvířat a jeho lov je vyhrazen pouze králům a šlechtě. Naopak poddaní smějí lovit jen škodnou – tedy vlka či lišku – nebo do pastí chytat tažné a drobné ptactvo. I toto doporučení zmiňuje překrásná Kniha o lovu od Gastona Phébuse, která je ale mnohem víc než jen příručkou pro
Vodní dráček, zvířátko jako z pohádky
panidomu.cz
Vodní dráček, zvířátko jako z pohádky
Snad každé dítě se aspoň jednou zasní, jaké by to bylo mít doma draka. Fantazie se může stát skutečností, když vnoučatům, dětem nebo klidně sami sobě domů pořídíte zvířátko, kterému se pro jeho vzhled přezdívá vodní dráček. Nazývá se axolotl mexický a jde o poměrně nenáročného středně velkého ocasatého obojživelníka, jemuž se říká také chodící
Zase mám konečně pro co žít!
skutecnepribehy.cz
Zase mám konečně pro co žít!
Je to hrozný pocit, když zjistíte, že vás už nikdo nepotřebuje, že jste zbyteční. Když mě ta úzkost přepadla, vstoupila mi do života bytost, která mi radost vrátila. Doufala jsem, že tuhle větu nikdy ne­uslyším: „Je mi líto, ale musíme snížit stavy.“ Šéfová se na mě dívala přes brýle a měla ten svůj bleděmodrý pohled hyeny
Experimentální genová terapie snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi
21stoleti.cz
Experimentální genová terapie snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi
Vysoká hladina cholesterolu v krvi způsobuje jeho ukládání v cévách, což je zužuje a může vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou srdeční infarkty a mozkové mrtvice. Vědci proto nyní testují exp
Tajemství náhrobku Lilly E. Gray: Byla obětí démonických sil?
enigmaplus.cz
Tajemství náhrobku Lilly E. Gray: Byla obětí démonických sil?
Běžně se na náhrobcích objevují nápisy vyjadřující lítost či snahu o smíření se smrtí. Hrob Lilly Gray je ale jiný. Děsivý epitaf nese číslici odkazující k samotnému satanovi. Čím si jej žena zaslouži
Ultramoderní vila s majestátním výhledem
rezidenceonline.cz
Ultramoderní vila s majestátním výhledem
Zatímco její architektonické pojetí pracuje se střízlivě současnými liniemi, v interiérech se modernismus prolíná s minulostí. Bělostná rezidence Casa Majo, obrácená směrem k moři, zcela naplnila touhy a představy svého tvůrce a majitele, designéra Bernarda Schalcka. Okouzlující jednopatrový objekt s jižní expozicí a úžasným výhledem na oceán a slavnou skálu Es Vedra zaujal svým osobitým
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz