Domů     Karlovy Vary, město minerálních pramenů a festivalů
Karlovy Vary, město minerálních pramenů a festivalů
od 13.4.2022
1

Lázeňský trojúhelník a okolí je krajina bohatá nejen na minerální prameny, kolem nichž vyrašila půvabná lázeňská architektura, ale i na hrady a zámky oplývající tajemnou atmosférou. To vše dokresluje drsná a nespoutaná krušnohorská příroda. Vítejte na Karlovarsku!

V samotných Karlových Varech každou minutu z osmdesátky zdejších termálních minerálních pramenů vyvěrá neuvěřitelných 2 000 litrů vody o teplotě 73 stupňů Celsia.

A každý den se tu odehrávají desítky kulturních i společenských akcí včetně unikátních festivalových událostí. Lázeňské město s tradicí počínající v dobách Karla IV. nás nebude nudit ani vteřinu.

Karlovarské kolonády

Nejslavnější karlovarskou kolonádu, která je navíc orchestřištěm i místem ke korzování lázeňských hostů, podpírá 124 korintských sloupů.

Můžeme tu dle libosti ochutnat jeden z pěti minerálních pramenů a zároveň obdivovat tento architektonický skvost z dílny Josefa Zítka, který mimo jiné projektoval i Národní muzeum v Praze.

Sadová kolonáda postavená vídeňskými architekty Fellnerem a Helmerem nám připomene neopakovatelnou atmosféru 19. století, kdy byla postavena. Jejím moderním protipólem je funkcionalistická Vřídelní kolonáda z 2. poloviny minulého století.

Vyvěrá tu největší a nejteplejší pramen Karlových Varů zvaný Vřídlo, který tryská až do výšky 12 metrů.

Vary festivalové

Na začátku léta se lázeňské město pravidelně stává Mekkou filmových fanoušků, kteří se sem sjíždějí na MFF Karlovy Vary. Tím ale zdejší nabídka festivalových lákadel ani zdaleka nekončí.

Každý rok v květnu v rámci zahájení lázeňské sezony naše chuťové buňky potěší Food Festival. V září je tu Mezinárodní folklorní festival Karlovy Vary, který vrcholí galavečerem v LH Thermal, a v říjnu přichází hudební událost, tedy Jazzfest Karlovy Vary.

Město zeleně

Rušné centrum města dlážděné kavárnami a obchody lemují zalesněné plochy a parky. Na severovýchodě je to Mozartův park, který zdobí kamenné náhrobky z 18. a 19. století.

Relaxovat můžeme i na lavičce uprostřed Smetanových sadů, jimž vévodí pseudorenesanční budova Alžbětiných lázní a socha nahé dívky od Břetislava Bendy. Pohled do krajiny si nejlépe vychutnáme v Oboře u centra sv.

Linhart, kterou prochází soustava mostíků, jež v nejvyšších místech dosahují výšky šesti metrů. Můžeme tu pozorovat jelena sika Dybowského, daňka skvrnitého či prase divoké.

Muzeum Jan Becher

Na místě bývalé továrny na Steinberkách z roku 1867 dnes stojí pozoruhodné karlovarské muzeum – Muzeum Jan Becher.

Objevíme tu původně skleněný rozvod tohoto bylinného likéru, který spojoval jednotlivá sklepení, výrobní prostory, v nichž se becherovka rodila, prastaré sudy a lahve se zažloutlými etiketami, dýchající minulostí.

Zhlédneme film natočený bratry Cabanovými přímo pro Becherovku a absolvujeme ochutnávku korunovanou nákupem suvenýrů ve zdejším shopu. Mimochodem, některé z nich (například knihu Tajemství třináctého pramene) koupíme exkluzivně pouze zde.

Zámek Kynžvart

Jen pár kilometrů severozápadně od Mariánských Lázní ho nechali na ruinách chátrajícího renesančního zámku na konci 17. století postavit Metternichové.

Nejslavnějším majitelem zámku byl bezpochyby kancléř Metternich, který ho v 1. polovině 19. století nechal přestavět ve stylu vídeňského klasicismu, přičemž do realizace přestavby dost výrazně zasahoval.

Převážně zde strávil několik posledních let svého života. Za pozornost stojí zdejší umělecké sbírky, jejichž cennou součástí jsou středověké deskové obrazy, či velkolepá knihovna obsahující 24 000 svazků.

Nudit se nebudeme ani v kabinetu kuriozit, kde si můžeme prohlédnout například hřeben Marie Terezie či amulet lorda Byrona. Rafinovaně koncipovaný zámecký park s rybníkem a Ptačí alejí je úžasnou ukázkou vídeňské zahradní architektury.

Zpívající fontána v Mariánských Lázních

Asi největším lákadlem nejmladších lázní ze slavného lázeňského trojúhelníku je Zpívající fontána ve tvaru květu, která se poprvé rozezněla roku 1986. Kvůli fascinující kombinaci „vodního divadla“ a hudby se sem sjíždějí turisté z celého okolí.

Jedna z deseti skladeb ze zdejšího repertoáru, v němž nechybí klasika ani moderní hudba, zazní většinou každou lichou hodinu, a to v době od května do října.

Najdeme ji na hlavní lázeňské kolonádě, jejíž litinová konstrukce byla postavena v 2. polovině 19. století v novobarokním stylu. Zdobí ji nejen bronzové reliéfy, ale i nástropní fresky „Touha člověka létat“.

Mezi bahenními sopkami – SOOS

Tato v evropském měřítku ojedinělá přírodní rezervace (leží pár kilometrů severně od Chebu) vznikla na dně vyschlého slaného jezera, jehož středem vede asi jeden a půl kilometru dlouhá naučná stezka.

Na tomto rašeliništi a minerálním slatiništi dnes probublávají bahenní sopky zvané mofety. Projít si můžeme nejen samotnou rezervaci, ale i zdejší muzea s expozicemi Dějiny země či Příroda Chebska. Navíc tu vyvěrá nejteplejší minerální pramen této oblasti –Císařský.

Novogotické Chyše

Historie zámku Chyše, ležícího asi 30 kilometrů východně od Karlových Varů, je spjata s rodem Lažanských, ale i se slavným spisovatelem Karlem Čapkem, který zde pobýval roku 1917. Právě jeho osobnosti je věnován druhý prohlídkový okruh, přičemž ten první je zaměřený na nejvzácnější interiéry, jejichž součástí je mimo jiné i barokní mobiliář či nástropní malba Petra Brandla.

Po prohlídce můžeme korzovat zámeckým parkem či svlažit hrdlo ve zlatavém moku ze zámeckého pivovaru.

Úchvatná příroda Krušných hor

Horské pásmo, dříve někdy nazývané rovněž Rudohoří, se táhne do délky 130 kilometrů. Na kraji obce Boží Dar můžeme po dřevěných chodníčcích projít největší karlovarskou přírodní rezervaci, Božídarské rašeliniště.

Na svahu Blatenského vrchu se skrývá zajímavá památka přírodního a zároveň i technického typu – jsou to Vlčí jámy, které jsou pozůstatkem po cínových dolech.

Mezi poklady Krušných hor patří i jejich nejvyšší vrchol Klínovec s nově opravenou rozhlednou měřící 24 metrů, která navazuje na hotel z roku 1893.

Foto: Shutterstock, PX FUEL, Město Karlovy Vary

Foto:
reklama
Související články
Výjimečná stavba, to je zámek Ploskovice. Založen byl na počátku 18. století hraběnkou Annou Marií Františkou Toskánskou, která osobně dohlížela na stavbu a po jejím dokončení spálila veškeré účty, aby se nikdo nedozvěděl, kolik luxusní sídlo vlastně stálo. Zámek se později stal i letním sídlem císaře Ferdinanda I. Zámek obklopuje osmihektarový park s vodní nádrží a barokním glorietem. Při proh
Filmoví fanoušci jistě zbystří, protože romantický zámek Blatná severozápadně od Českých Budějovic určitě poznali mnohokrát při sledování svých oblíbených filmů. Stačí vzpomenout třeba Bílou paní nebo Šíleně smutnou princeznu. Při návštěvě rychle pochopíme, proč si kameramani nemohou Blatnou tak vynachválit. Místo na pahorku uprostřed blat, která dala původní tvrzi jméno, je totiž jedním z nejfo
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce 1976 uza
Barokní sloup Nejsvětější Trojice vysoký 35 metrů, nejvzácnější stavbu svého druhu u nás, najdeme na olomouckém Horním náměstí. Byl vysvěcen v roce 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie, měl být vyjádřením díků za ukončení morové epidemie a svým uspořádáním se odlišuje od podobných památek. V jeho spodní části monumentu s bohatou sochařskou výzdobou je umístěna kaple, v níž se v minulosti k
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Máte rádi lososa? Poradíme vám, jak ho správně namarinovat
panidomu.cz
Máte rádi lososa? Poradíme vám, jak ho správně namarinovat
Asi ano, protože poslední dobou je u nás nejoblíbenější rybou. Aby také ne. Jeho příprava je rychlá, má minimum kostí a dá se z něj připravit spousta dobrot. Ale začněme jednou švédskou specialitou. Asi už víte, kam míříme. Jmenuje se losos gravlax a určitě jste tuto úpravu už ochutnali. Gravlax, jinými slovy gravad lax, neboli
Krkonoše slaví návrat losa evropského
21stoleti.cz
Krkonoše slaví návrat losa evropského
V české části Krkonoš byl spatřen unikát. Po desítkách let se totiž do tamějších končin navrátil los evropský. Podle mluvčího Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je však předčasné spekulovat o
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
historyplus.cz
Josef II. chtěl sebrat lidem posvícení
„Vezměte koště a alespoň zameťte, holoto líná,“ napomíná hospodyně zlobivé děti. V celé chalupě se smýčí ostošest. Mlýn na potoce na kraji vsi mele mouku dlouho do noci. Mlynář se svojí chasou sotva zamhouří oči, aby se na všechny dostalo.   Plno práce mají i v nedalekém pivovaru. V neděli se připravuje posvícení. Svatý František,
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
iluxus.cz
DS Automobiles odhaluje novou kolekci DS Antoine de Saint Exupéry
Stejně jako svět haute couture a jeho módní domy i DS Automobiles každoročně představuje své nové kolekce. Jedinečné nabídky jsou výrazem uznávaného know-how, které ztělesňuje hodnoty společnosti DS A
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
nasehvezdy.cz
Je Lewandowská zamilovaná do kolegy?
Je to jen pár týdnů,  co se herečka ze seriálu Zlatá labuť Simona Lewandowská (24) objevila poprvé ruku v ruce na veřejnosti s partnerem Goranem Maiellem (24), kterého známe ze seriálu ZOO. Mnozí to
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pikantní hovězí s těstovinami
tisicereceptu.cz
Pikantní hovězí s těstovinami
Připomíná český guláš, ale nenechte se zmást. Guláš připomíná jen zdánlivě. Ingredience 300 g vysokého či nízkého roštence 1 větší cibule 150 ml rajčatového protlaku 2 čerstvé chilli papričky
Zamilovanost s vůní exotiky
skutecnepribehy.cz
Zamilovanost s vůní exotiky
Když jsem byla malá, měli moji rodiče kamarádku, která se vdala za vlivného cizince. To se mi tehdy líbilo. Než jsem dospěla, padla železná opona a můj sen o vlivném cizinci se mohl v klidu rozplynout, už to nebylo třeba. Kdoví ale, jestli by mne to pořád drželo. Nicméně na cizince jsem narazila. Ne na plážového Casanovu v Egyptě.
Emoce, co přinášejí nemoce!
nejsemsama.cz
Emoce, co přinášejí nemoce!
Víte, že za vaše fyzické zdraví je odpovědný hlavně váš stav mysli? Prostřednicvím nemoci totiž volá s větší či menší naléhavostí vaše duše o pomoc. Evropou otřásala epidemie moru, když kněz na cestě za nemocnými potkal Smrt. „Kolik si tentokrát u nás vezmeš lidí?“ ptá se jí a Smrt odpoví, že tisíc. Pak se potkali za rok znovu a
Pekelný démon Klaus Kinski: Sexuální predátor na výsluní slávy
epochaplus.cz
Pekelný démon Klaus Kinski: Sexuální predátor na výsluní slávy
„Byl to tyran. Sotva si vzpomínám, že bychom někdy seděli společně u stolu,“ říká o svém otci herečka Nastasja Kinská s dodatkem, že kdyby byl naživu, nejraději by ho viděla za mřížemi. Její starší sestra je ale ještě odvážnější: Přizná, že byla obětí jeho chtíče.   Slavní herci, režiséři, baviči září před nebo za kamerou.
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
epochalnisvet.cz
Albrecht z Valdštejna: Zachránce, nebo zrádce?
Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna (1583–1634) patří mezi nejkontroverznější postavy českých dějin. Tento cílevědomý muž celý život dychtí po moci a úspěšně vede války, přestože trpí dnou a pravděpodobně i syfilidou. Skutečně jeho kroky řídila zásadním způsobem astrologie? Valdštejn pochází sice ze starého, avšak nepříliš majetného rodu. Jeho rodina žije na tvrzi v Heřmanicích,
Svatovojtěšské zázraky, často spojované s pramenem čisté vody
enigmaplus.cz
Svatovojtěšské zázraky, často spojované s pramenem čisté vody
V dějinách českých zemí je jen málo míst, která by v naší historii měla podobný význam jako Zelená Hora u Nepomuku, která své jméno dostala na základě svatovojtěšské legendy. Podle této pověsti se tot