Domů     Broumovsko je krajem divů
Broumovsko je krajem divů
od 21.2.2023
1

Místo, které chceme navštívit, najdete v Královehradeckém kraji v Broumovském výběžku nedaleko polských hranic. A věřte, že výlet bude stát zato.

Tenhle kraj má totiž jednu nespornou výhodu. Své si tu najde každý. Potěší milovníky výšek a rozhledů, či skalních rozsedlin i ty, kdo turistiku rádi proloží nějakou památkou.

Protože právě tady najdeme kromě slavného Broumovského kláštera další desítky unikátních barokních kostelů, skalní kaple, smírčí kříže… Na své si přijdou i ti, kteří rádi navštěvují filmová místa, protože filmů se tu točilo opravdu hodně.

A u památek můžeme začít. Vybíráme samozřejmě jen některé, protože kraj je na ně opravdu bohatý.

Klášterní knihovna uchovává 17000 svazků...
Klášterní knihovna uchovává 17000 svazků…

Broumovský klášter

O jeho existenci jste určitě slyšeli, protože jde o jednu z nejvýznamnějších barokních staveb u nás a jejím autorem je Kilián Ignác Dientzenhofer.

Původní klášter byl založen ve 13. století, poté co král Přemysl Otakar I. daroval zdejší panství benediktýnskému rádu. Největší slávy se mu dostalo poté, co husité vypálili pražský klášter na Břevnově.

Tehdy sem přesídlili řeholní bratři a přinesli s sebou spoustu cenných předmětů, třeba klenotnici a knihovnu. Ta tenkrát obsahovala i známý rukopis Codex gigas, neboli Ďáblovu bibli, který ovšem na konci třicetileté války ukořistili Švédové.

Knihovna se 17 tisíci svazků se naštěstí zachovala, i když v polovině dvacátého století měla namále. V padesátých letech tu totiž byl internační tábor pro řeholníky a chránit vzácné památky se režimu nehodilo.

Velkou atrakcí se stal v roce v 1999 objev turínského plátna v klášterním kostele svatého Vojtěcha.

A mimochodem, kdybyste v klášterních chodbách měli pocit, že už jste tu někdy určitě byli, možná je to tím, že se tu natáčely scény seriálu F. L. Věk, ale také seriál Ďáblova lest nebo film Řád.

...Točil se tu seriál F. L. Věk
…Točil se tu seriál F. L. Věk

Odpočinek v zahradě

Pokud se vám nechce na prohlídku, nebo bude zavřeno, projděte si určitě klášterní zahradu, která byla před šesti lety nádherně obnovena. Uvidíte tu i historický kuželník a můžete si i zahrát, nebo si jen odpočinout při vůni kávy v Cafe Dientzenhofer.

Z ochozu kaple Hvězda uvidíte zvlněnou broumovskou krajinu jako na dlani.
Z ochozu kaple Hvězda uvidíte zvlněnou broumovskou krajinu jako na dlani.

Po stopách baroka

V okolí Broumova najdete skupinu několika kostelů z 18. století, na jejichž výstavbě se až na jedinou výjimku podíleli architekti Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové. Mluví se o nich jako o perlách v krajině.

Je jich úctyhodných jedenáct a vznikaly přibližně ve stejném čase, což je z dnešního pohledu naprosto neuvěřitelné. Začít můžete v kostele svatého Václava v Broumově, který je ovšem nejmenší.

Vydejte se křížovou cestou

Najdete ji ve Stárkově a začíná u kostela svatého Josefa. Vede do kopce a je dlouhá asi jeden kilometr. Čtrnáct zastavení, čtrnáct reliéfů z pískovce, který prý byl původně růžový, vytvořil okolo roku 1755 sochař Bartoloměj Henrich z Litomyšle.

Na konci cesta najdete kapličku Čtrnácti pomocníků a je tu lavička, takže se můžete posadit a přemýšlet o cestě nebo muži, který ji nechal za své peníze postavit. Byl to radní jménem Schroll, kterého inspirovala pouť až do dalekého Jeruzaléma.

Kamenná brána v Broumovských stěnách působí jako dílo obřího stavitele.
Kamenná brána v Broumovských stěnách působí jako dílo obřího stavitele.

Mlýn Dřevíček pro děti i dospělé

Stojí v Horním Dřevíči mezi Hronovem a Stárkovem. A jestli jste o mletí mouky do téhle chvíle jen četli, tady všechno uvidíte názorně.

Takže až budete odcházet, takové záhady jako mlecí stolice nebo kapsové výtahy, loupačka či reforma ze sebe vysypete, jako když bičem mrská. Návštěvu si užijí i děti.

Nejen, že si zatočí klikou při čištění obilí, ale uvidí i posledního vodníka, který tu působil.

V Adršpašských skalách objevíte komplikované labyrinty, soutěsky a místa plná tajemství.
V Adršpašských skalách objevíte komplikované labyrinty, soutěsky a místa plná tajemství.

Broumovské stěny

Jsou tak trochu stranou pozornosti a přitom tu vede nejstarší turistická stezka Broumovska. Procházet budete skalnatým hřebenem s mnoha vyhlídkami po dávných kamenných stezkách dlážděných pískovcem, které tu vybudovali benediktýni již v 18. století.

Povede vás i k barokní kapli Panny Marie Sněžné,, jejíž půdorys dal tomuto místu název Hvězda. Hned u kaple je ochoz, ze kterého je krásný výhled do okolní krajiny, ale dohlédnete i do Polska.

Odtud je už jen kousek k nedalekému skalnímu městu v Kovářově rokli a na další vyhlídku, které se říká Supí hnízdo.

Najdete tu i jezírko s azurovou vodou které láká ke koupání, ale nedělejte to, dostali byste pokutu.
Najdete tu i jezírko s azurovou vodou které láká ke koupání, ale nedělejte to, dostali byste pokutu.

Adršpašské skály

Ty patří snad k nejnavštěvovanějšímu místu v regionu. Turisté je objevili také někdy v 18. století, kdy obrovský požár pohltil okolní vegetaci a odhalil krásu pískovcových skal. Začaly vznikat turistické stezky, jezdili sem horolezci.

Z té doby také pochází většina názvů skalních útvarů, jako třeba Homole cukru, Milenci, Starosta a starostová… Platí se tu vstupné a okruh vedený po směru hodinových ručiček je dlouhý asi 3,5 kilometru.

V poslední době se objevily zprávy, že se vstupenky budou prodávat dopředu s určením času. Lidí je prostě moc a všichni se sem nevejdou. Takže pokud se sem chystáte, raději si to zjistěte.

I tohle místo milují filmaři, jen si vzpomeňte na pohádku Třetí princ nebo Peklo s princeznou.

Barokní kostely se skví v krajině jako perly v náhrdelníku.
Barokní kostely se skví v krajině jako perly v náhrdelníku.

Aplikace poučí a pobaví

A můžete si jich stáhnout hned několik.

Turista v mobilu – bude se vám hodit i při jiných výletech. Přináší přehled toho nejzajímavějšího, co je v dané oblasti k vidění a co se v okolí děje.

Skryté příběhy – dozvíte se příběh věhlasných barokních stavitelů Dientzenhoferových, ale i to, jak byla nalezena kopie Turínského plátna a spoustu dalšího.

Quest Broumov – je to hra, které se říká hledačka. Vyberete si trasu a při jejím procházení hledáte na určených stanovištích indicie a hádanky.

Na konci vyluštíte tajenku, a když se vám to podaří, můžete si zajít do informačního centra v Broumově pro nějakou drobnost na památku.

Foto: Shutterstock, broumovsko.cz, klasterbroumov.cz, skalnimesta.cz

Foto:
reklama
Související články
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce 1976 uza
Barokní sloup Nejsvětější Trojice vysoký 35 metrů, nejvzácnější stavbu svého druhu u nás, najdeme na olomouckém Horním náměstí. Byl vysvěcen v roce 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie, měl být vyjádřením díků za ukončení morové epidemie a svým uspořádáním se odlišuje od podobných památek. V jeho spodní části monumentu s bohatou sochařskou výzdobou je umístěna kaple, v níž se v minulosti k
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Gotická Vlkova věž v centru města Znojma je místem zasvěceným vínu. Platí to již 12 let a za tu dobu si zde vína s označením VOC Znojmo zvykli ochutnávat a nakupovat nejen místní, ale i četní turisté, kteří do našeho města zavítají často právě kvůli vínu. Již od 1. dubna, kdy Informační centrum VOC Znojmo zahajuje 12. sezónu, Vlkova věž opět vítá své návštěvníky, ať už jde o jednotlivce, kteří z
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.  
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
panidomu.cz
Špenát: Na talíř, když šéfkuchař ho dává…
… králem všech květin je špenát, zpíval kdysi slavný zpěvák. Špenát je ale vskutku populární listová zelenina, která se používá téměř ve všech světových kuchyních. Z dětství si jej určitě pamatujete jako poměrně neoblíbenou přílohu k masu a naopak milované jídlo Pepka námořníka, kterému plechovka špenátu vždycky spolehlivě pomohla dodat mimořádné síly. Vědci docela nedávno
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby.
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri