Domů     Broumovsko je krajem divů
Broumovsko je krajem divů

Místo, které chceme navštívit, najdete v Královehradeckém kraji v Broumovském výběžku nedaleko polských hranic. A věřte, že výlet bude stát zato.

Tenhle kraj má totiž jednu nespornou výhodu. Své si tu najde každý. Potěší milovníky výšek a rozhledů, či skalních rozsedlin i ty, kdo turistiku rádi proloží nějakou památkou.

Protože právě tady najdeme kromě slavného Broumovského kláštera další desítky unikátních barokních kostelů, skalní kaple, smírčí kříže… Na své si přijdou i ti, kteří rádi navštěvují filmová místa, protože filmů se tu točilo opravdu hodně.

A u památek můžeme začít. Vybíráme samozřejmě jen některé, protože kraj je na ně opravdu bohatý.

Klášterní knihovna uchovává 17000 svazků...
Klášterní knihovna uchovává 17000 svazků…

Broumovský klášter

O jeho existenci jste určitě slyšeli, protože jde o jednu z nejvýznamnějších barokních staveb u nás a jejím autorem je Kilián Ignác Dientzenhofer.

Původní klášter byl založen ve 13. století, poté co král Přemysl Otakar I. daroval zdejší panství benediktýnskému rádu. Největší slávy se mu dostalo poté, co husité vypálili pražský klášter na Břevnově.

Tehdy sem přesídlili řeholní bratři a přinesli s sebou spoustu cenných předmětů, třeba klenotnici a knihovnu. Ta tenkrát obsahovala i známý rukopis Codex gigas, neboli Ďáblovu bibli, který ovšem na konci třicetileté války ukořistili Švédové.

Knihovna se 17 tisíci svazků se naštěstí zachovala, i když v polovině dvacátého století měla namále. V padesátých letech tu totiž byl internační tábor pro řeholníky a chránit vzácné památky se režimu nehodilo.

Velkou atrakcí se stal v roce v 1999 objev turínského plátna v klášterním kostele svatého Vojtěcha.

A mimochodem, kdybyste v klášterních chodbách měli pocit, že už jste tu někdy určitě byli, možná je to tím, že se tu natáčely scény seriálu F. L. Věk, ale také seriál Ďáblova lest nebo film Řád.

...Točil se tu seriál F. L. Věk
…Točil se tu seriál F. L. Věk

Odpočinek v zahradě

Pokud se vám nechce na prohlídku, nebo bude zavřeno, projděte si určitě klášterní zahradu, která byla před šesti lety nádherně obnovena. Uvidíte tu i historický kuželník a můžete si i zahrát, nebo si jen odpočinout při vůni kávy v Cafe Dientzenhofer.

Z ochozu kaple Hvězda uvidíte zvlněnou broumovskou krajinu jako na dlani.
Z ochozu kaple Hvězda uvidíte zvlněnou broumovskou krajinu jako na dlani.

Po stopách baroka

V okolí Broumova najdete skupinu několika kostelů z 18. století, na jejichž výstavbě se až na jedinou výjimku podíleli architekti Kryštof a Kilián Ignác Dientzenhoferové. Mluví se o nich jako o perlách v krajině.

Je jich úctyhodných jedenáct a vznikaly přibližně ve stejném čase, což je z dnešního pohledu naprosto neuvěřitelné. Začít můžete v kostele svatého Václava v Broumově, který je ovšem nejmenší.

Vydejte se křížovou cestou

Najdete ji ve Stárkově a začíná u kostela svatého Josefa. Vede do kopce a je dlouhá asi jeden kilometr. Čtrnáct zastavení, čtrnáct reliéfů z pískovce, který prý byl původně růžový, vytvořil okolo roku 1755 sochař Bartoloměj Henrich z Litomyšle.

Na konci cesta najdete kapličku Čtrnácti pomocníků a je tu lavička, takže se můžete posadit a přemýšlet o cestě nebo muži, který ji nechal za své peníze postavit. Byl to radní jménem Schroll, kterého inspirovala pouť až do dalekého Jeruzaléma.

Kamenná brána v Broumovských stěnách působí jako dílo obřího stavitele.
Kamenná brána v Broumovských stěnách působí jako dílo obřího stavitele.

Mlýn Dřevíček pro děti i dospělé

Stojí v Horním Dřevíči mezi Hronovem a Stárkovem. A jestli jste o mletí mouky do téhle chvíle jen četli, tady všechno uvidíte názorně.

Takže až budete odcházet, takové záhady jako mlecí stolice nebo kapsové výtahy, loupačka či reforma ze sebe vysypete, jako když bičem mrská. Návštěvu si užijí i děti.

Nejen, že si zatočí klikou při čištění obilí, ale uvidí i posledního vodníka, který tu působil.

V Adršpašských skalách objevíte komplikované labyrinty, soutěsky a místa plná tajemství.
V Adršpašských skalách objevíte komplikované labyrinty, soutěsky a místa plná tajemství.

Broumovské stěny

Jsou tak trochu stranou pozornosti a přitom tu vede nejstarší turistická stezka Broumovska. Procházet budete skalnatým hřebenem s mnoha vyhlídkami po dávných kamenných stezkách dlážděných pískovcem, které tu vybudovali benediktýni již v 18. století.

Povede vás i k barokní kapli Panny Marie Sněžné,, jejíž půdorys dal tomuto místu název Hvězda. Hned u kaple je ochoz, ze kterého je krásný výhled do okolní krajiny, ale dohlédnete i do Polska.

Odtud je už jen kousek k nedalekému skalnímu městu v Kovářově rokli a na další vyhlídku, které se říká Supí hnízdo.

Najdete tu i jezírko s azurovou vodou které láká ke koupání, ale nedělejte to, dostali byste pokutu.
Najdete tu i jezírko s azurovou vodou které láká ke koupání, ale nedělejte to, dostali byste pokutu.

Adršpašské skály

Ty patří snad k nejnavštěvovanějšímu místu v regionu. Turisté je objevili také někdy v 18. století, kdy obrovský požár pohltil okolní vegetaci a odhalil krásu pískovcových skal. Začaly vznikat turistické stezky, jezdili sem horolezci.

Z té doby také pochází většina názvů skalních útvarů, jako třeba Homole cukru, Milenci, Starosta a starostová… Platí se tu vstupné a okruh vedený po směru hodinových ručiček je dlouhý asi 3,5 kilometru.

V poslední době se objevily zprávy, že se vstupenky budou prodávat dopředu s určením času. Lidí je prostě moc a všichni se sem nevejdou. Takže pokud se sem chystáte, raději si to zjistěte.

I tohle místo milují filmaři, jen si vzpomeňte na pohádku Třetí princ nebo Peklo s princeznou.

Barokní kostely se skví v krajině jako perly v náhrdelníku.
Barokní kostely se skví v krajině jako perly v náhrdelníku.

Aplikace poučí a pobaví

A můžete si jich stáhnout hned několik.

Turista v mobilu – bude se vám hodit i při jiných výletech. Přináší přehled toho nejzajímavějšího, co je v dané oblasti k vidění a co se v okolí děje.

Skryté příběhy – dozvíte se příběh věhlasných barokních stavitelů Dientzenhoferových, ale i to, jak byla nalezena kopie Turínského plátna a spoustu dalšího.

Quest Broumov – je to hra, které se říká hledačka. Vyberete si trasu a při jejím procházení hledáte na určených stanovištích indicie a hádanky.

Na konci vyluštíte tajenku, a když se vám to podaří, můžete si zajít do informačního centra v Broumově pro nějakou drobnost na památku.

Foto: Shutterstock, broumovsko.cz, klasterbroumov.cz, skalnimesta.cz

Foto:
Související články
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Pojďte se s námi toulat labyrinty uliček, objevovat malebná zákoutí kontrastující se syrovostí hradeb, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnici a pozůstatky hradu nebo nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě. Rok 2020 je pro město na řece Lužnici přelomový. Chystají se tu totiž velkolepé oslavy 600 let od založení města. Tehdy se rozhodli stoupenci husitského hnutí založit centrum náb
Olomouc se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, ale o jedné zvláštnosti návštěvníci města příliš nevědí. Stojí zde totiž neobvyklý počet kašen. Zdejší soubor barokních kašen byl dokonce zařazen mezi národní kulturní památky. Dnes bychom ve městě napočítali kašen na pět desítek, i když některé si přece jen zaslouží větší pozornost než ostatní. Ty barokní jsou považovány za evropský unikát také pr
Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy. Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami. Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o
Jan Blažej Santini je tvůrcem, který po sobě zanechává skutečně hluboký odkaz. Lze říci, že kde se objeví jeho stavba, jde rázem ruku v ruce s mocnou energií. Které jeho další objekty jsou plné tajemství? Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kde: Kladruby Navštívit benediktinský klášter v Kladrubech ležících asi sedm kilometrů od západočeského Stříbra je skutečně silný zážitek. A to doslova. Zdejší k
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec Anežky Rusevové v Ulici a velké stěhování za láskou?
nasehvezdy.cz
Konec Anežky Rusevové v Ulici a velké stěhování za láskou?
Konec herečky Anežky Rusevové (38) v seriálu Ulice se nezadržitelně blíží. Linka její postavy Venduly se totiž v ději nekonečného seriálu bude postupně utlumovat, až z něj úplně zmizí. Několik zdrojů
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
epochaplus.cz
Zálety Lucemburků: Utíkal Karel IV. od milenky oknem?
Postavení českého krále si žádalo nákladný životní styl. Ten vyznávali i Lucemburkové, když usedli na náš trůn. Krásné ženy si vybírali, milovali je a věnovali jim pozornost. Nespokojili se jenom s manželkou. Do jejich lože uléhaly i milenky. Rozkoš mu rozhodně není cizí. Český král Jan Lucemburský (1296-1346) je aktivní i mimo manželské lože. Z aférky s neznámou
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Tajná základna Fort Knox: Leží v nedobytném trezoru těla mimozemšťanů?
enigmaplus.cz
Tajná základna Fort Knox: Leží v nedobytném trezoru těla mimozemšťanů?
Podle oficiálních zdrojů slouží nedobytný trezor na základně Fort Knox jako sklad zlata či jiných drahých položek, které patří vládě Spojených států nebo jí byly svěřeny. Uniklé informace z auditu ale
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
21stoleti.cz
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a pr
Aby vám účes nepřidával léta
nejsemsama.cz
Aby vám účes nepřidával léta
Nejen péče o vlasy je důležitá, také dobře zvolený účes dokáže ubrat roky. Ten, který vám slušel před dvaceti lety, už nemusí být dnes to pravé. Platí to o kdysi módním tupírování, trvalých ondulacích a účesech ve stylu nepřirozené lakované helmy. Poraďte se s kadeřníkem, který se v dnešních trendech vyzná, a nechte si udělat
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Díky úderu blesku jsem viděl svou budoucnost
skutecnepribehy.cz
Díky úderu blesku jsem viděl svou budoucnost
Ten blesk přišel najednou a otřásl mnou tak, že jsem ztratil vědomí. Když jsem se vzpamatoval, viděl jsem chvíli v mlze výjevy ze svého života, které se posléze opravdu staly. Bouře mě dohnala těsně před domem. Blesky se kmitaly nad mojí hlavou a hromy následovaly téměř vzápětí. Zdálo se, že spanilá jízda bouřkových mraků se protrhne a v mžiku zaplaví
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Předhazovali Kartaginci vzbouřené žoldnéře slonům?
historyplus.cz
Předhazovali Kartaginci vzbouřené žoldnéře slonům?
Urputné boje mezi Kartágem a vzbouřenými žoldnéři jsou v plném proudu. Zvěrstva, k nimž tehdy dochází, jsou i na starověk nevídaná. Povstalci usekávají zajatcům ruce, uši i nos. Následně jim drtí nohy a živé je házejí do příkopu. Bude ale ještě hůř. Jakých dalších hrůz se znesvářené strany dopustí a spáchá některé z nich otec
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz