Domů     Hrad Kašperk: Majestátní král šumavských hor
Hrad Kašperk: Majestátní král šumavských hor

Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí.

Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se počet obyvatel, tak ale rostla možnost ohrožení zpoza hranic s Bavorskem.

Panovník měl obavu především o naleziště zlata ve Vydře u Rejštejna, kde se vzácný kov těžil už od roku 1337. A navíc tu skrz lesy procházela takzvaná Zlatá stezka spojující Čechy s dunajskými přístavy.

Až Janův syn Karel IV. se ale rozhodl přispět k ochraně města vybudováním pevného hradu. Podle legendy on sám osobně vybral místo k jeho založení na skalním ostrohu Ždánov zhruba dva kilometry od Kašperských Hor.

Kde končí skála a začíná hrad?

Místo bylo k založení hradu ideální svou polohou, ale úzký vrchol skály nutil architekty hodně přemýšlet, než mohli navrhnout konečnou podobu stavby. Na klasický hrad tu prostě nebylo dost místa, a tak má Kašperk netradiční protáhlý tvar.

Jen samotné jádro si mohlo dovolit klasickou pravoúhlou formu, zatímco jeho vnější opevnění už kopíruje skálu. Výsledkem byl ale hrad, jehož zdi v kombinaci se strmými srázy kolem z něj činily baštu vskutku nedobytnou.

Se svou nadmořskou výškou 886 metrů je to nejvýše položený český královský hrad a na boj byl opravdu skvěle připraven.

Čtyři mosty k zastavení útoku

Podíváme-li se dnes na hrad Kašperk, ani se nám nechce věřit, že něco takového tehdejší stavbaři zvládli dokončit za pouhých pět let.

Tehdy se ovšem hrad ještě na počest svého zakladatele jmenoval Karlsberg, ale od takového názvu už k počeštění na Kašperk nebylo daleko. Při projektování se myslelo především na jeho obranný účel.

A tak dostal čtyři padací mosty přes hluboké příkopy, které by útočníci museli při svém nájezdu postupně překonat.

Jako první čekal příkop vnějšího opevnění, a pokud by se snad obléhatelé přes něj dokázali dostat, museli by vzápětí překonat takzvaný stěžejkový most visící na řetězech. Ani po jeho zdolání by ovšem ještě nebyli pány hradu.

Čekal by je další most před druhým nádvořím a jako poslední pojistka pak přechod k samotnému jádru hradu. To bylo tvořeno obytným palácem a dvěma vzájemně propojenými strážními věžemi vysokými 27 metrů.

Všechno pohodlí pro návštěvy

Byli bychom ale na omylu, kdybychom Kašperk vzhledem k jeho obranným účelům považovali za strohý a neútulný.

Naopak, v paláci se často konaly audience vzácných hostů, což se neobešlo bez opulentních hostin, a významné návštěvy by samozřejmě nebyly ochotné přebývat v nějaké nevlídné ratejně.

A tak se Kašperk dočkal třeba zasklených oken, což v tehdejší době u hradů vůbec nebylo tak obvyklé, a hlavní sál zdobený malbami byl obložený dřevem, aby se v něm lépe udržovalo teplo.

S králem si radši nezahrávat

Císař Karel IV. dobře věděl, že hrad vždycky nebude spravovat sám panovník, a tak pro jeho budoucí majitele připravil výhodné podmínky.

Například hned po dostavění hradu stanovil, že každý jeho držitel bude nositelem hrdelního práva pro Prácheňský kraj, tedy oblast Pošumaví a povodí Otavy. Na Kašperku se pak opravdu odehrávaly i popravy zločinců.

Postupně se tu usídlila řada významných osobností, jedním z prvních byl i sám pražský arcibiskup Jan Očko z Vlašimi. V polovině 15. století Kašperk získal rod Šternberků.

Ti měli svého času určité rozpory s panovníkem, tehdy s Jiřím z Poděbrad, protože se aktivně zapojili do snahy o jeho sesazení.

Právem tak očekávali královskou odvetu a v rámci příprav vybudovali 400 metrů vzdálené předsunuté opevnění známé dnes jako Pustý hrádek.

Lapkové budou muset bydlet jinde

Jenže tím se invence majitelů Kašperka v oblasti stavebních úprav zřejmě vyčerpala. Na konci 16. století už chátrající hrad dávno nepřipomínal tu hrdou pevnost tyčící se nad údolím.

Majitelé ho rozprodávali a v roce 1616 se ho pokusilo zachránit město Kašperské Hory, když ho odkoupilo. Jenže na udržování, natož na opravy město nemělo. Za třicetileté války už ani nikomu nestál za dobývání, jen se v něm ukrývali obyvatelé z okolí.

Po třicetileté válce Kašperku zasadilo možná rozhodující ránu rozhodnutí krále Ferdinanda III., podle něhož mělo být zbořeno mnoho opevněných hradů, aby se nemohly stát útočištěm loupeživých band bývalých žoldnéřů.

Kašperk totálnímu zničení unikl, ale vlastně jen o kousek. Místní obyvatelé si královské nařízení vyložili tak, že hrad je od této chvíle volně přístupnou zásobárnou stavebního materiálu pro jejich vlastní příbytky.

Vzácnost ožívá až po staletích

Kašperk pomalu směřoval k zapomenutí a po dvě staletí pustl. Až ve druhé polovině 19. století některým vzdělancům došlo, jakou vzácnost vlastně na kopci za Kašperskými Horami mají, a začali se zasazovat o jeho opravu a využití.

Příliš úspěšní v této snaze nebyli, a tak se hrad větších stavebních prací dočkal až v 70. letech minulého století. Ty vlastně probíhají dodnes. V roce 2007 dostala například novou střechu východní věž, protože tu původní odnesl orkán Kyrill. A hrad už opět kypí životem jako za časů své největší slávy.

Kdo zachrání zakletou duši?

Na návštěvníky dnes čeká několik prohlídkových tras. Jedna je seznámí s každodenním životem na hradě včetně přípravy pokrmů nebo hygienických zvyklostí a zavede je třeba i do 5. patra východní věže se skvělou vyhlídkou.

Druhá se podrobněji věnuje stavbě hradu a zahrnuje třeba ukázky dobových pracovních nástrojů nebo obrazů průběžně mapujících postup stavebních prací.

Pro rodiče s dětmi ve věku od 6 do 11 let je pak připravena speciální interaktivní prohlídka plná soutěží a úkolů.

Za úspěšné řešení děti obdrží část zaklínadla a pokud ho dokážou složit celé, vysvobodí s jeho pomocí ze zakletí postavu, která upsala svou duši ďáblu.

V sezóně je také na nádvoří připraven lučištník, pod jehož dohledem je možné si vyzkoušet pravý středověký luk nebo kuši.

Lesní matka i šplhající příšera

Kašperk je jako každý správný hrad opředen mnoha pověstmi a dokonce se říká, že je možná nejstrašidelnějším hradem u nás.

Zjevují se tu údajně duše vojáků padlých za třicetileté války, bloudí tu černý kůň s ohnivou ohlávkou a spatřeni už prý byli i kostlivci popíjející ve věži.

Jedna z legend vypráví o tragicky ovdovělém chudém a smutném dřevorubci, který si těžce vydělal na živobytí na svazích pod Kašperkem. Slitovali se nad ním skřítkové žijící v hradních rozvalinách.

Nejprve mu pomáhali s porážením stromů a nakonec proměnili osekané větve ve zlaté pruty, aby už nikdy nepoznal bídu.

Ten, kdo v noci v kašperských lesích zabloudí, možná bude mít štěstí a potká Lesní matku – tisíciletou šlechetnou bytost s lišejníky místo vlasů a v oděvu z mechu a březové kůry, která dává pozor na zdejší přírodu a když se nad zbloudilcem slituje, vyvede ho z temnot na světlo.

Ví totiž, kde jsou v lesích ukryté nebezpečné bludné kořeny, močály a strže. Zato nepříjemným zážitkem se může stát noční setkání se šplhajícím strašidlem, které leze po zdech hradu hlavou dolů.

Má prý bílou holou lebku s prázdnými očními důlky a může na nevítaného hosta i zaútočit.

Pohledy z Kašperku i na Kašperk

Hrad leží pouze necelé tři kilometry od Kašperských Hor, ale pojedeme-li autem, můžeme zaparkovat přímo na hradním parkovišti vzdáleném jen 1,5 kilometru. Vydat se na hrad ovšem můžeme i z města, zavede nás k němu zelená turistická značka přímo z náměstí.

Zdatnější výletníci si možná troufnou na osmikilometrový výšlap vedoucí na Kašperk přes Žlíbek a Pustý hrádek, potom ale musíme sledovat modrou značku.

Pro ty, kterým nebude stačit prohlédnout si majestátní hrad z vyvýšeniny u Pustého hrádku, můžeme poradit čtyřkilometrový výlet k rozhledně na Sedle, která tam stojí od roku 2009. K té se navíc ještě pohodlněji a kratší cestou dostaneme z parkoviště nedalekých Albrechtic.

Odměnou nám pak bude výhled nejen na hrad Kašperk, ale i na značnou část Šumavy.

Foto: Shutterstock
Související články
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Pojďte se s námi toulat labyrinty uliček, objevovat malebná zákoutí kontrastující se syrovostí hradeb, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnici a pozůstatky hradu nebo nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě. Rok 2020 je pro město na řece Lužnici přelomový. Chystají se tu totiž velkolepé oslavy 600 let od založení města. Tehdy se rozhodli stoupenci husitského hnutí založit centrum náb
Olomouc se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, ale o jedné zvláštnosti návštěvníci města příliš nevědí. Stojí zde totiž neobvyklý počet kašen. Zdejší soubor barokních kašen byl dokonce zařazen mezi národní kulturní památky. Dnes bychom ve městě napočítali kašen na pět desítek, i když některé si přece jen zaslouží větší pozornost než ostatní. Ty barokní jsou považovány za evropský unikát také pr
Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy. Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami. Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o
Jan Blažej Santini je tvůrcem, který po sobě zanechává skutečně hluboký odkaz. Lze říci, že kde se objeví jeho stavba, jde rázem ruku v ruce s mocnou energií. Které jeho další objekty jsou plné tajemství? Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kde: Kladruby Navštívit benediktinský klášter v Kladrubech ležících asi sedm kilometrů od západočeského Stříbra je skutečně silný zážitek. A to doslova. Zdejší k
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Má Kostková snahu zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Má Kostková snahu zachránit manželství?
V poslední době se toho Tereza Kostková (46) rozhodně nebojí. Když vyráží do společnosti, vyzbrojí se velkým výstřihem i rozparky. Snaží se tím svému manželovi něco naznačit? Moderátorka StarDance
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
skutecnepribehy.cz
Pašík Vašík se stal hvězdou naší rodiny
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
rezidenceonline.cz
Exkluzivní bydlení kolem olivovníku
Mimořádný projekt Carla Ridge v hodnotě 25,5 milionu dolarů nabízí ty nejkrásnější výhledy z hřebene pohoří Trousdale na Tichý oceán. Prestižní lokalita ve čtvrti Beverly Hills amerického Los Angeles je ztělesněním snu zdejší bohaté smetánky. Vše tu podléhá přísným regulím, jež dokonce určují i výšku střech místních luxusních vil, navíc všechny stavební práce tu musejí
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
enigmaplus.cz
Hory mají oči: Pojídal krutý klan kanibalů nevinné oběti?
V 16. století údajně jeho skutky vzbuzují nebývalou hrůzu. Říká se, že hlava 48členného klanu kanibalů Alexander Bean společně se svými společníky vraždí nevinné oběti ve skotské oblasti Galloway a ná
Karlovarský knedlík
nejsemsama.cz
Karlovarský knedlík
Karlovarský knedlík je oblíbená česká příloha, která se hodí k mnoha masovým pokrmům. Ingredience: ● 6 tvrdších rohlíků nakrájených na kostičky ● 3 vejce ● 200 ml mléka ● hrst hladkolisté petrželky ● 60 g másla ● ½ lžičky soli ● špetka muškátového květu ● 1 lžička oleje Postup: V misce rozšlehejte mléko, žloutky, polovinu soli, muškátový květ a rozpuštěné máslo. Přidejte pečivo, promíchejte a nechte 5
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
21stoleti.cz
Českobudějovičtí vědci objevili nový obří virus. Dostal jméno Budvirus
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR našli během letoška čtyřicet nových sladkovodních virů, které napadají vodní mikroorganismy. První, který se jim podařilo izolovat a podrobně popsat, dostal
Klobásy jako snídaně šampionů
tisicereceptu.cz
Klobásy jako snídaně šampionů
Nic nenastartuje den lépe než opečené klobásy se spoustou koření a paprikami. Ingredience 2 klobásy 1 velká žlutá paprika 1 velká červená paprika 3 stroužky česneku 1 velká žlutá cibule ros
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
panidomu.cz
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak,
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
epochaplus.cz
Démon lakomství: Jsou kleptomani posedlí?
Podléhá mu 50 legií určených ke službě všem bohatým hamižníkům. Jen připomeňme, že jedna legie čítá zhruba 5000 jedinců. Alespoň takto o údajném démonovi Mamonovi mluví svatý Lukáš (?–84), kterému je připisováno stejnojmenné evangelium tvořící třetí knihu Nového zákona.   V duchu rčení „hamty hamty, ať mám víc než tamty,“ se dočká personifikace i hebrejský
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
iluxus.cz
Zimní limitovaná edice Lukáše Jabůrka
Renomovaný sklářský umělec Lukáš Jabůrek přichází s limitovanou zimní edicí váz a objektů. Novinky inspirované zimní přírodou i příběhy každodenního života spojují tradiční sklářské techniky s moderní
Chrám, kde vládnou krysy
epochalnisvet.cz
Chrám, kde vládnou krysy
Indie jako by byla zvířatům zaslíbená. Nesmírné popularity si tu užívají v hinduismus posvátné krávy, kterým lidé nesmí zkřivit ani chlup. Ve státě Rádžastán zase chovají v úctě krysy!   Příběh chrámu, který je pojmenován po hinduistické bohyni Karni Matě, se začíná psát někdy mezi 14. a 16. stoletím. V té době je Karni Mata ještě smrtelnice
Katedrálu zachránil potápěč
historyplus.cz
Katedrálu zachránil potápěč
Potápěč v neforemném skafandru se znovu a znovu noří do zkalené vody. Jen na něm záleží, zda se téměř 1000 let stará katedrála nad ním za chvíli zhroutí, nebo zda se ji podaří zachránit. Anglie na počátku 20. století bije na poplach. Winchesterská katedrála, jeden z největších a nejslavnějších chrámů v zemi, se hroutí. Ve stavbě dlouhé
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz