Domů     Petřínská rozhledna: Malá česká Eiffelovka
Petřínská rozhledna: Malá česká Eiffelovka

Už přes sto třicet let tvoří dominantu našeho hlavního města. Petřínská rozhledna měla několikrát namále, ale nezlikvidoval ji požár ani nacistická okupace, a tak se stále pyšně vypíná nad Prahou a láká další a další návštěvníky k rozhledu, jaký nemá obdoby.

Když se Francouzi v 80. letech 19. století připravovali na pořádání své Světové výstavy v Paříži, toužili světu pořádně vytřít zrak a předvést něco, co nikde jinde nemají.

Obdiv si zaslouží už třeba výstavní Palác Trocadéro na břehu Seiny nebo Průmyslový palác s elektrickým osvětlením, které měnilo barvy podle hudby vojenské kapely.

Ale to všechno přece jen bledlo v porovnání s nejúžasnější konstrukcí – třistametrovou ocelovou Eiffelovou věží. Není divu, že když se tenkrát z výletu do Paříže vrátila výprava 363 členů Českého svazu turistů, mluvila jen o Eiffelovce. A také o tom, že Praha by si něco takového zasloužila zrovna tak.

Eiffelovka zůstala pod námi

Praha neměla ani Světovou výstavu, ani tolik peněz, a tak naše česká věž už od počátku měla být svými rozměry poněkud skromnější, jen pětinová. Ovšem co jí chybělo na výšce, to se dohnalo umístěním.

Zatímco Pařížané budovali na rovince, my jsme pod svou rozhlednu podstrčili celý vrch Petřín. A tak v nadmořské výšce 324 metrů, kde Eiffelovka končí, Petřínská rozhledna teprve začíná.

Propůjčeno jí bylo i krásné nasvícení v barvách trikolory.
Propůjčeno jí bylo i krásné nasvícení v barvách trikolory.

Mistři žhavých nýtů

Stavět se začalo 16. března 1891 a zpočátku samozřejmě stavbaři nešplhali nahoru, ale dolů. Základy totiž sahají až do jedenáctimetrové hloubky. Ale už o dva měsíce později se železná konstrukce začala skládat do patřičného tvaru.

Čeští montéři postupovali stejně jako ti pařížští. Jednotlivé díly konstrukce spojovali rozžhavenými nýty.

Zvědavci s úžasem sledovali, jak je dělníci nahřívají na zemi a pak vyhazují vzhůru, kde je jejich kolegové obratně zachycují kleštěmi a ihned zasazují na místo.

Na rozhlednu lanovkou

Pětkrát menší věž se samozřejmě nestaví tak dlouho, a tak zatímco Eiffelovce to trvalo dva roky, Petřínská rozhledna se otevření dočkala už po pěti měsících, 20. srpna 1891. Také ona se stala jednou z atrakcí velké výstavy, v tomto případě Jubilejní zemské výstavy roku 1891, která dala Praze mimo jiné unikátní objekty na Výstavišti, slavnou Křižíkovu fontánu nebo lanovky na Letnou a Petřín.

Když výstava v říjnu končila, mohla se pochlubit dvěma a půl milionu návštěvníků, a zbrusu novou Petřínskou rozhlednu vynechal jen málokterý z nich.

Na Petřín se dostanete pěšmo, ale můžete i slavnou lanovkou.
Na Petřín se dostanete pěšmo, ale můžete i slavnou lanovkou.

Výtahem, nebo po schodech?

Z dosavadního popisu by se mohlo zdát, že Pražané prostě slavnou Eiffelovku okopírovali. Petřínská rozhledna svůj vzor sice tvarem poněkud připomíná, ale konstrukci má vlastní, originální.

Uprostřed stojí šedesátimetrový osmiboký tubus, jímž projíždí výtah, na rozdíl od pařížského hydraulického modernější plynový. Kolem ústředního válce se v důmyslné dvojité šroubovici vinou dvě schodiště s 299 schody – jedno pro cestu nahoru, druhé dolů.

Nahoře čekají dva vyhlídkové ochozy ve výšce 20 a 55 metrů a za příznivého počasí návštěvník uvidí nejen celou Prahu pod sebou, ale i Říp nebo Krkonoše.

Výhled z rozhledny bere dech.
Výhled z rozhledny bere dech.

Neztraťte se v bludišti!

Po skončení Jubilejní výstavy dostala rozhledna nového souseda. Byl sem z Výstaviště přemístěn pavilon Klubu českých turistů – dřevěná napodobenina gotické brány Špička na Vyšehradě.

V něm sídlí slavné Zrcadlové bludiště, které si návštěvníci Petřína s rozhlednou už dávno neodmyslitelně spojují. Můžeme v něm procházet chodbičkami mezi 38 velkými zrcadly a sledovat sami sebe v nejrůznějších pokřivených verzích.

Chodbičky nás pak dovedou do středu objektu, kterému vévodí dioráma připomínající boje na Karlově mostě na konci třicetileté války.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Cesty, jak udržet města obyvatelná
21stoleti.cz
Cesty, jak udržet města obyvatelná
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné techn
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
iluxus.cz
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
Společnost Nothing dnes představila Phone (3), svůj první skutečně vlajkový telefon. Phone (3) představuje odvážný nový pohled na osobní technologie – takový, který je radostný, výrazný a nezaměniteln
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
epochalnisvet.cz
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
enigmaplus.cz
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
Jejich popisy jsou si velmi podobné. Jako kdyby šlo o stejný živočišný druh či jinak příbuzná stvoření. Řeč je o bájných primátech, kteří jsou výrazně ochlupení a zpravidla dosahují na výšku přes dva
U přehrady jsem snila o své lásce
skutecnepribehy.cz
U přehrady jsem snila o své lásce
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat.
Zahraniční inspirace pro zahradu
rezidenceonline.cz
Zahraniční inspirace pro zahradu
Světové nábytkářské firmy nabízejí kolekce stále luxusnější a nápaditější. Soustřeďují se především na movitou klientelu, která vyžaduje exkluzivní materiály, vypracované detaily, dokonalé řemeslo. K slavným designérům, jejichž produkty si můžete prohlédnout ve fotogalerii patří například Patricia Urquiola, Philippe Starck, Rodolfo Dordoni nebo Marcel Wanders. Exteriérový nábytek je k nerozeznání od kousků určených do interiéru. Díky současným
Malta – perla Středomoří plná zázraků
nejsemsama.cz
Malta – perla Středomoří plná zázraků
Chutě se tady mísí s historickými příběhy, vůní moře a neodolatelnou středomořskou atmosférou, s lehkým vánkem, teplým vzduchem a všudypřítomným sluníčkem. Maltská republika, souostroví ve Středozemním moři, které tvoří ostrov Malta, Gozo a Comino, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Nejčastěji místní průvodci připomínají příběh Odyssea a nymfy Kalipso, ale památky na Maltě odkazují na všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců,
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
epochaplus.cz
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
Krásná, chytrá a trochu plachá, přesně taková je v roce 1951 Jacqueline Lee Bouvierová. Přesto má 22letá dívka o svém životě už tehdy úplně jasno. Touží po tom se dobře vdát, založit velkou a šťastnou rodinu a užívat si luxusu, který jí život nabízí. Půvabná Jacqueline Lee Bouvierová (1929–1994) narazí na mladičkého Kongresmana Johna Fitzgeralda Kennedyho
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
nasehvezdy.cz
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
V manželství herečky Ljuby Krbové (66) z nekonečného seriálu Ulice a spisovatele Ondřeje Neffa (79) to prý už delší dobu skřípe. Oblíbená herečka stále častěji uniká do práce a na cesty do exotickýc
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
historyplus.cz
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se
Hudba jako lék
panidomu.cz
Hudba jako lék
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější
Křupavá domácí pizza
tisicereceptu.cz
Křupavá domácí pizza
Oblohu na pizzu lze podle libosti měnit, a pokaždé si tak připravit chuťově jinou variantu. Upečete stejně tak dobrou pizzu jako ve vaší oblíbené pizzerii. Ingredience 10 g sušeného droždí 1 lž
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz