Domů     Helfštýn: Hrad vyznavačů boha ohně
Helfštýn: Hrad vyznavačů boha ohně

Majestátní hrad Helfštýn v historii odolal obléháním a nikdy se ho nepodařilo dobýt. Za jeho pevné hradby se ale my dnes můžeme dostat velice snadno. Stále tu řinčí železo jako v dobách slavných bitev, ale my se rozhodně bát nemusíme.

Svým založením se hrad Helfštýn vlastně ani příliš chlubit nemůže. Rytíř Friduš z Linavy si ho ve 13. století postavil na pozemku cizího panství a ještě ho využíval k loupeživým výpadům do okolí.

Nakonec mu to zatrhnul až sám král Václav II., který mu hrad zabavil. Pánové z Kravař, kteří ho pak získali, už se naštěstí chovali spořádaně.

Skončilo dlouhé čekání na věž

Od chvíle, kdy byl hrad Helfštýn nedaleko Týna nad Bečvou založen, majitelé neúnavně pokračovali v jeho vylepšování a rozšiřování, takže dnes ho můžeme směle zařadit mezi nejrozsáhlejší hrady na našem území.

První verze Helštýna, kterou zvolil Friduš z Linavy, měla ještě slabší hradby, i když chráněné vodním příkopem, a zástavba uvnitř byla většinou dřevěná kromě malého obytného paláce.

Když se na Helfštýně usadili páni z Kravař, samozřejmě jim to nestačilo, a tak se pustili do stavebních prací. Nové hradby měly najednou tloušťku dvou metrů a chránila prostor šedesát metrů dlouhý a třicet široký.

Už na konci 14. století se ale hrad roztáhl do šířky i do délky, protože hradby byly obehnány parkánem – dalším opevněním vně stávajících hradeb. Podle nejnovějších výzkumů Helfštýn v těch dobách kupodivu ještě neměl věž.

Zato postupně přibylo předhradí a hrad se nakonec dominanty stejně dočkal – takzvaná Trubačská věž byla nad bránou do hradního jádra vystavěna někdy v období husitských válek. A v hradním jádře se mohli majitelé pohodlně ubytovat v novém hradním paláci s kaplí.

Nejdelší hradby v Čechách

Ve zvětšování hradu pak pokračoval rod Pernštejnů, vyrůstaly bašty s palebným postavením pro děla v přízemí a střílnami pro obránce s ručními zbraněmi v patře, nové předhradí a také hranolová věž v severozápadním nároží, poněkud vysunutá ven z hradeb, což umožňovalo ostřelování útočníků z boku ve chvíli, kdy se dostali až k samotným hradbám.

Později se hradní jádro rozrostlo o renesanční palác a velká pozornost se stále věnovala obraně, o čemž svědčí nová štítová zeď široká až deset metrů a vysoká 13,5 metru. Helfštýnské hradby jsou dnes považovány za nejdelší v Čechách.

Až příliš nedobytný hrad

Herlfštýn byl veliký a jeho provoz, natož pak neustálé přestavby, to všechno bylo nesmírně finančně náročné. Není divu, že se Pernštejnové tak vydali z peněz, že nakonec museli hrad prodat.

Přes několik dalších majitelů nakonec skončil v rukou proslulého Petra Voka z Rožnmberka. Ten hrad změnil v místo konání opulentních hostin, ale i on se ho nakonec zbavil.

Za třicetileté války se Helfštýn marně pokoušela dobýt dánská vojska generála Mansfelda, i když takový úspěch se mohutné kamenné pevnosti málem nevyplatil.

Zemská vláda tehdy v době turecké invaze vážně uvažovala o tom, že takhle nedobytný hrad by se měl raději zbourat, aby nepadl nájezdníkům do rukou a nestal se jejich opěrným bodem. Helfštýn to přečkal, ale své postavení přece jen pomalu ztrácel.

Celý hrad pro jednoho myslivce

Už v polovině 19. století tehdejší majitelé začali uvažovat, že objekt zpřístupní návštěvníkům.

Pro ně tu vyrostl empírový altán, zřízena byla hospoda a kuželna, nechyběl taneční parket.

Podnikání se ale příliš neujalo, a tak téměř po celou druhou polovinu 19. století obrovský hradní komplex obýval jediný člověk – myslivec, který měl byt ve věži nad druhou hradní branou.

Posledním soukromým majitelem byl ještě po skončení druhé světové války Michal Karel z Althannu, ale tomu Helfštýn zabavil stát. Postupně připadl Klubu českých turistů, sokolům nebo ministerstvu školství.

Tak tohle je nejlepší rekonstrukce

K rekonstrukci se na Helfštýně dospělo až na konci 70. let minulého století, a nutno přiznat, že stejně jako opravy provedené o desetiletí předtím tyto úpravy hradu příliš nepomohly.

Zásahy totiž většinou nikdo nekonzultoval s památkáři, a tak se nenávratně ztrácela původní historická podoba hradu i předhradí. Ale Helfštýn je naštěstí tak odolný a tak rozsáhlý, že se ho vážně poničit nepodařilo. Naopak – dnes je chloubou celého regionu.

Novější opravy už jsou promyšlenější a rekonstrukce hradu dokonce v roce 2001 získala Českou cenu za architekturu.

Loupežník si stále hlídá poklad

Friduš byl možná tak trochu loupežník, ale zanechal po sobě nesmazatelnou stopu i v legendách.

Takzvanou Čertovu studnu pro něj prý vykopal sám ďábel, po kterém ostatně u studny zůstal mechem obrostlý kámen řečený Čertův, a dodnes je prý na hradě možné potkat velkého černého psa, v němž přebývá převtělený duch samotného Friduše, který si tu stále hlídá své dobře ukryté naloupené bohatství.

Bůh Héfaistos by byl pyšný

Pokud jsme v úvodu psali o řinčení kovu na Helfštýně, měli jsme na mysli každoroční setkání uměleckých kovářů s názvem Hafaiston.

Jméno dostalo podle antického boha ohně a kovářství Héfaista a koná se na hradě od roku 1982. Nejúspěšnější ročníky zaznamenají účast kolem 500 kovářů a kovotepců z dvaceti zemí. Ve dnech 26. 8. – 28. 8. letošního roku nás čeká už 40. ročník sympozia.

K vidění bude deset pracovišť včetně historické hradní kovárny na třetím nádvoří, výstava exponátů pod širým nebem, kovářské soutěže i přednášky na druhém nádvoří.

Hefaistonu předchází 34. ročník Kovářského fóra, během něhož největší mistři vytvářejí svá díla před očima návštěvníků. Kováři pracují přímo v hradním areálu a jejich výtvory se pak stávají součástí zdejší sbírky, Ta už k dnešnímu dni činí přes 1300 exponátů.

Foto: Shutterstock, Creative Commons
Související články
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Pojďte se s námi toulat labyrinty uliček, objevovat malebná zákoutí kontrastující se syrovostí hradeb, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnici a pozůstatky hradu nebo nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě. Rok 2020 je pro město na řece Lužnici přelomový. Chystají se tu totiž velkolepé oslavy 600 let od založení města. Tehdy se rozhodli stoupenci husitského hnutí založit centrum náb
Olomouc se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, ale o jedné zvláštnosti návštěvníci města příliš nevědí. Stojí zde totiž neobvyklý počet kašen. Zdejší soubor barokních kašen byl dokonce zařazen mezi národní kulturní památky. Dnes bychom ve městě napočítali kašen na pět desítek, i když některé si přece jen zaslouží větší pozornost než ostatní. Ty barokní jsou považovány za evropský unikát také pr
Broumovsko je neprávem opomíjeným, ale postupně objevovaným regionem v Královéhradeckém kraji na samé hranici s Polskem. Vydejte se poznávat Broumovský výběžek, který nabízí svým obyvatelům i návštěvníkům nesčetné krásy. Ať už obdivovaná skalní města, skvostné barokní památky v čele s Klášterem Broumov nebo hluboké a tiché lesy sevřené horami. Srdcem Broumovska je město Broumov, které usiluje o
Jan Blažej Santini je tvůrcem, který po sobě zanechává skutečně hluboký odkaz. Lze říci, že kde se objeví jeho stavba, jde rázem ruku v ruce s mocnou energií. Které jeho další objekty jsou plné tajemství? Kostel Nanebevzetí Panny Marie Kde: Kladruby Navštívit benediktinský klášter v Kladrubech ležících asi sedm kilometrů od západočeského Stříbra je skutečně silný zážitek. A to doslova. Zdejší k
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
skutecnepribehy.cz
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
Že se mu líbím, mi řekl hned při našem prvním, náhodném setkání. Nejdřív mi to připadalo drzé, ale mluvil tak hezky, že mě to zcela odzbrojilo. Odjakživa jsem si přála romantickou lásku. Takovou, kterou jsem znala z dívčích románů, kterých jsem, zvlášť v období dospívání, přečetla spoustu. Zkrátka nic obyčejného, fádního či nudného. Bála jsem se ale,
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
21stoleti.cz
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a pr
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
enigmaplus.cz
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
Kam až lidské oko dohlédne, je vidět zčeřenou mořskou hladinu. Právě takový pohled se naskýtá každému, kdo zavítá na Velikonoční ostrov. Ten se totiž nachází uprostřed Tichého oceánu tisíce kilometrů
Kámen pro vaši sílu
nejsemsama.cz
Kámen pro vaši sílu
Sluneční znamení je spojeno s přírodními živly, ale také s drahými kameny a polodrahokamy. Ke každé osobnosti ladí jiný kámen. Pokud si totiž vyberete ten pravý, může vás ochránit, uzdravit vás nebo vám dodat energii. Beran – 21. 3. – 20. 4. Beran potřebuje kameny, které harmonizují srdce, vůli a mysl. Ametyst: Ideální pro trpělivost a
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
nasehvezdy.cz
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
O svém soukromí Jiří Suchý (93) nikdy příliš nemluvil. I proto dnes mnoho lidí vůbec netuší, čím si prošel. První velkou láskou Jiřího Suchého (93) byla výtvarnice Běla (†47). Měli spolu dva syny,
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
panidomu.cz
Poháry, které jsou retro, ale také „in“
Bývaly zmrzlinové a šlehačkové poháry v někdejších „mléčných barech“ opravdu tak nebeské chuti, anebo vzpomínky na ně zkreslují roky? Našli jsme k nim původní receptury. Hity někdejších mléčných barů byly kupříkladu jahody se šlehačkou, griliáš anebo Banana split. Samozřejmě že nelze zapomenout ani na báječně vychlazený jahodový koktejl, na který se v parném létě stála
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Josef II. netušil, že je na lásku sám
historyplus.cz
Josef II. netušil, že je na lásku sám
Zamilovaný dědic trůnu zbožňuje svou ženu, ale ta o něj nemá zájem. Zato jeho sestra ji upoutala mnohem víc. Jak se budoucí Josef II. vypořádá s manželstvím, do kterého se mu původně nechtělo a jež teď pro něj znamená vše? Nejstarší syn panovnice Marie Terezie (1717–1780), arcivévoda Josef Habsbursko-Lotrinský (1741–1790), je od mládí předurčen kráčet ve
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
epochaplus.cz
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz