Bývá zvykem zakládat v moderní době muzea připomínající život v dávno minulých časech. Hornické muzeum v Příbrami postupovalo jinak. Bylo totiž založeno už na sklonku 19. století.
V té době už totiž existovaly jak rozsáhlé mineralogické sbírky zdejšího horního závodu, tak exponáty příbramského Krajinského muzea zahrnující památky na středověké i modernější doby.
Sto tisíc lidí ve štolách
K spojení expozic ale došlo až na počátku 60. let minulého století a od té chvíle se muzeum začalo rozrůstat nejen o nové vystavované předměty, ale také o další objekty.
Muzeum pak učinilo další krok k tomu, aby mohlo poskytovat skutečně nezapomenutelné zážitky. Postupně totiž získalo Ševčinský důl, zaniklé doly Vojtěch a Anna z 18. století a začalo využívat i Prokopskou štolu s důlním vláčkem.
Hornické muzeum na Březových horách v Příbrami dnes patří mezi největší muzea u nás a současně k největším hornickým muzeím v evropském měřítku. Každoročně jeho originální báňské prostory navštíví přes sto tisíc lidí.
Vodní kolo skryté v podzemí
Návštěvníci mohou sfárat do dolu stejně jako horníci před staletími, dostanou se až k nejhlubší šachtě 1600 metrů pod zemí, spatří vodní štolu z konce 18. století nebo tři čtvrtě kilometru dlouhé důlní patro zvané Wasserlauf.
Mezi nejvzácnější exponáty patří parní těžební stroje nebo dvanáctimetrové podzemní vodní kolo dolu Drkolnov.
Navíc muzeum nabízí seznámení s hornickým folklorem v původní hornické chalupě. Nejmenší návštěvníci pak uvítají možnost vyzkoušet si jízdu po skluzavce dlouhé přes 50 metrů.