Chrám na křižovatce pozitivní energie… Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit.
Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena.
Nejprve na místě nechal postavit provizorní dřevostavbu, ale o podobě svatostánku měl jasnou představu. Měl to být trojlodní klášterní kostel se dvěma věžemi.
Ten klášter stál hned vedle, ale když v roce 1382 vyhořel, postihl požár i rozestavěný chrám a začínalo se znovu. V 60. letech 14. století se pak práce ujala Parléřova huť, ale ani té se nepodařilo stavbu dotáhnout do konce.
Věž na špatném místě
Požáry bohužel pronásledovaly Panenský Týnec i v dalších stoletích.
Když v roce 1744 vyhořela chrámová věž, nechal tehdejší majitel panství Jaroslav ze Žerotína postavit novou, barokní, ale na takovém místě, že tím odsoudil k zapomnění původní koncept trojlodního kostela svého předka Plichty.
Chrám se tak nikdy nedočkal dostavění, to nám ale nijak nebrání v tom, abychom ho navštívili a obdivovali.
Tady mizejí všechny deprese
Plichta proslul jako skvělý turnajový bojovník, jeho sláva dosahovala až do Anglie, ale také se zřejmě vyznal v psychotronice. Svůj chrám nechal založit na výjimečném místě s léčivou pozitivní energií.
O té se traduje, že dokáže vyvést člověka z deprese, zbavit ho přecitlivělosti či trudnomyslnosti. Návštěva se doporučuje především lidem v rekonvalescenci, zejména po úrazech hlavy či mozkové mrtvici.
Mnoho příchozích možná ani samo dobře neví, proč je zdejší místo tak přitahuje a proč se tu cítí tak dobře. Podle psychotroniků je to tím, že chrám stojí na křížení dvou energetických zón, jejichž síla se tímto protnutím násobí.
Nejmagičtější místo republiky
I přes to, že zůstal nedokončený, patří chrám v Panenském Týnci podle odborníků svou uměleckou hodnotou k nejdokonalejším památkám České republiky. Jeho technické provedení i cennou výzdobu tak můžeme obdivovat i my.
Do dnešních dnů se zachovalo kněžiště dlouhé 21 metrů a široké 9 metrů, jeho výška dosahuje až 20 metrů. Jsou tu čtyři osmiboké pilíře, tři byly zbořeny a místo čtvrtého zaujala právě ona barokní zvonice.
Není divu, že v roce 2014 získal chrám v anketě agentury Czech Tourism nejen první místo v kategorii Genius loci pro nejmagičtější místa, ale stal se i absolutním vítězem celé soutěže.