Domů     Chrám svatého Mikuláše: Barokní skvost nám závidí celý svět
Chrám svatého Mikuláše: Barokní skvost nám závidí celý svět
od 15.3.2024
1

Zdánlivý nesoulad mohutné kopule a stejně vysoké štíhlé zvonice je poznávacím znamením bohatě zdobeného chrámu svatého Mikuláše.

Stavba na Malostranském náměstí je jednou z nejvýznamnějších památek pražského baroka, a takové hodnocení už vzhledem k úrovni pražské historické architektury něco znamená.

Postavit chrám, který je dnes všeobecně uznáván za jednu z nejcennějších barokních památek Prahy, rozhodně nebylo jednoduché. Budoval se přibližně sto let, a tak je jasné, že nemohl být dílem jediného stavitele.

Ovšem jména těch, kdo se na jeho vzniku podíleli, vzbuzují úctu všechna. Kryštof Dientzenhofer, jeho syn Kilián Ignác Dientzenhofer či Kyliánův zeť Anselmo Lurago patřili mezi špičku dobových architektů.

Práce na celých sto let

Chrám se stal součástí jezuitského profesního domu, rozlehlé stavby vévodící Malostranskému náměstí. Jezuité tu v roce 1673 hodlali vybudovat své nejvelkolepější sídlo v Čechách, a chybět tedy nemohl ani náležitě reprezentativní svatostánek.

Autoři projektu chrámu se inspirovali – jak už to v jejich době bylo u jezuitských staveb obvyklé – mateřským kostelem Tovaryšstva Ježíšova Il Gesù v Římě, jednou z prvních staveb barokního slohu a vzorem stovek jezuitských kostelů po celém světě.

Plány měly původně ovšem trochu jinou podobu, než jakou pak výsledné dílo pod rukama zmíněných mistrů stavitelského řemesla dostávalo.

Původní oválný prostor s renesančními prvky se na počátku 18. století začal měnit ve složitou geometrickou soustavu prostupujících se válců zakončených složitou klenbou.

Pro fotografy je oříšek tento chrám čnící do výšky zchytit.
Pro fotografy je oříšek tento chrám čnící do výšky zchytit.

Okouzlení českého básníka

V polovině 18. století se chrám konečně dočkal vysvěcení, ale dalších dvacet let trvalo, než ho poslední řemeslníci a umělci mohli nadobro opustit.

Chrám je nepřehlédnutelný díky své kopuli o úctyhodném průměru dvaceti metrů, vysoké 57 metrů a tvořící tedy nejvyšší pražský interiér.

Monumentální okna se starají o originální osvětlení, nezaměnitelnou podobu vtiskla chrámu kombinace právě této masivní kopule se štíhlou zvonicí o stejné výšce.

„Se vzdušným, lehkým půvabem, plný barev a světel vznáší se jeho těžký masiv k obloze,“ píše o chrámu s obdivem český básník Jaroslav Seifert.

To, co zůstává očím pozorovatele skryto, jsou pak rozlehlé krypty s valenými klenbami pod celým půdorysem chrámu.

Trest pro zvědavého mnicha

Také interiér chrámu si zaslouží obdiv, ostatně je vedle katedrály sv. Víta považován za vrcholnou ukázku pražské sakrální architektury. Ve výzdobě převládá mramor a zlato, zdejší varhany vyzkoušel i Wolfgang Amadeus Mozart.

Chrám obsahuje na 3000 čtverečních metrů nástěnných maleb a jeho chloubou jsou kromě pěti desítek soch i obrazy od českého barokního malíře Karla Škréty, například Ukřižování v kapli sv. Barbory a pašijový cyklus v emporách kostela.

Nástropní freska patří k největším v Evropě a váže se k ní legenda o potrestaném zvědavci. Malíř si údajně nepřál, aby ho kdokoliv při práci pozoroval, ale jeden z mnichů neodolal a skrytý za sloupem umělce sledoval.

Ten ho ovšem odhalil a na oplátku ho zvěčnil ve své fresce ve stejné situaci, tedy jako neodbytného slídila schovaného za rohem. Autora hlavního oltáře sice neznáme, ale víme, že dřevěné polychromované dílo pochází z počátku 18. století.

Chrám však skrývá i několik dalších oltářů, a můžeme si povšimnout, že například na oltáři sv. Kateřiny je kopie Pražského Jezulátka.

Dech bere i jeho interiér.
Dech bere i jeho interiér.

Kulisa pro rej upírů

Pro cizince, kteří prozatím neměli možnost se do Prahy podívat a chrám svatého Mikuláše navštívit, je přece jen jedna drobná možnost, jak do něj nahlédnout, i když milovníci církevních památek nejspíš nebudou z takové propagace nadšeni.

V roce 2004 se v hlavním městě natáčel americký hororový film s hvězdným obsazením Van Helsing. Kostel svatého Mikuláše posloužil filmařům jako místo, kde se odehrává upírský ples.

Památkáři sice zakázali používání těžkých kamerových jeřábů i pyrotechnické efekty, ale i tak scéna s tančícím Draculou působí zajímavě. Tak náročné kulisy by ani nejlepší filmové studio postavit nedokázalo.

Malou komplikací bylo jen to, že před natáčením bylo nutné chrám odsvětit a po jeho skončení opětovně vysvětit. Atmosféra ale určitě přispěla k tomu, že snímek za pouhý první týden promítání vydělal přes sto milionů dolarů.

Zákeřní střelci i tajná policie

Pohledy na Prahu se otevírají z mnoha vyvýšených míst, ale jeden z nejkrásnějších čeká právě v chrámu sv. Mikuláše. Můžeme totiž vystoupat na štíhlou zvonici z roku 1755 vysokou 79 metrů.

Celkem 215 schodů nás sice dovede jen do výšky 40 metrů na ochoz, ale i tak se dostaneme vysoko nad malostranské střechy a můžeme obdivovat poezii této části města.

Zvonice původně sloužila také jako požární hláska a byla dokonce poslední takovou věží na území Prahy. Ve 20. století už se svým posláním tolik chlubit nemohla.

Za Pražského povstání v roce 1945 si tu Němci zřídili kulometné hnízdo, z něhož ostřelovali Pražany, v 60. letech pak věž sloužila jako pozorovatelna Státní bezpečnosti s krycím jménem Kajka, protože v okolí sídlilo hned několik velvyslanectví západních států.

Erb na fasádě kostela...
Erb na fasádě kostela…

Věčně zmrzlý unavený věžník

Přestože věž je opticky součástí chrámu, nikdy k němu oficiálně nepatřila. Zatímco chrám byl ve vlastnictví církve, věž byla vždy městská.

To je nejspíš také důvodem, proč zvenčí vypadá stejně honosně jako celý chrám, ale její interiér je strohý a o poznání chudší. Od roku 2019 je přístupná veřejnosti, a možná nás překvapí, co všechno se do takového tenkého válce vejde.

Najdeme tu byt věžníka, vlastně byry dva, protože v pozorování se bylo třeba střídat. Povinností věžníka bylo čtyřikrát do hodiny obejít ochoz a zkontrolovat, zda někde nestoupá dým z požáru.

Pokud ho objevil, vyvěsil červenou vlajku a hlásnou troubou z výšky upozorňoval hasiče.

Při prohlídce skromného příbytku si snadno představíme důvod věžníkových věčných stížností na problémy se zimou a vytápěním či s neustálou nutností vynášet všechno do bytu po úzkém schodišti.

S vynálezem telegrafu pak na sklonku 19. století funkce věžníka přestala být nepostradatelná.

Pozadu nezaostává ani jeho kupole se svým zdobením.
Pozadu nezaostává ani jeho kupole se svým zdobením.

Tajemná chodba v podzemí

Ve věži je také černá kuchyně, jediná dochovaná a veřejně přístupná černá kuchyně městského typu u nás, i s nezbytným dýmníkem neboli otvorem pro odchod kouře. Stavitel Kylián Ignác Dientzenhofer dokonce vymyslel i unikátní systém záchodu.

Díky důmyslnému odvětrání odpad rychle vysychal, a tak stačilo, aby městský zřízenec přišel vynést odpad pouze čtyřikrát do roka.

Na oběma byty je pak prostor se zvony, které byly původně čtyři. Kombinace jejich tónů pak oznamovaly nejrůznější zprávy od církevních událostí přes živelné katastrofy včetně požárů. Do dnešních dnů se však ze zvonů zachoval jediný.

Stejně jako samotný chrám nese jméno svatého Mikuláše a odlil ho už v 16. století věhlasný Brikcí z Cimperka, považovaný za největšího českého zvonaře všech dob.

Za svůj život odlil na osmdesát zvonů a jeho odkaz tak připomínají také třeba zvony ve věži baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Možná nás v budoucnu čeká ještě vyřešení některých tajemství zvonice.

Při rekonstrukci před pěti lety narazili dělníci na zazděnou chodbu, o níž neexistují historické záznamy.

Kam tedy vede schodiště do zavaleného podzemí, zatím nikdo netuší… Prohlídku můžeme spojit s návštěvou některého z mnoha pořádaných koncertů, které se v sezoně konají každý den kromě úterý.

Mikuláš není v Praze jenom jeden

Pokud budete v Praze hledat chrám sv. Mikuláše jen podle názvu, může se vám stát, že zabloudíte a ocitnete se u úplně jiné stavby. Když už tam ale budete, rozhodně stojí za to si prohlédnout i Mikulášovu konkurenci.

Kolega malostranského chrámu si hoví na Staroměstském náměstí.
Kolega malostranského chrámu si hoví na Staroměstském náměstí.

Kostel sv. Mikuláše, Staroměstské náměstí

Barokní skvost architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera vznikl v roce 1737 na místě pět století starého vyhořelého gotického kostela jako protiváha kostela Matky Boží před Týnem, který stojí na opačné straně náměstí.

Jeho sláva po dostavění netrvala dlouho, protože za panování císaře Josefa II. byl kostel odsvěcen a vybavení rozprodáno. Za napoleonských válek se tu skladovalo obilí, později se stavby ujala pravoslavná církev, od roku 1920 tu pak působí církev husitská.

Návštěvníci hlavního města kostel dobře znají také díky často pořádaným koncertům.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
reklama
Související články
Filmoví fanoušci jistě zbystří, protože romantický zámek Blatná severozápadně od Českých Budějovic určitě poznali mnohokrát při sledování svých oblíbených filmů. Stačí vzpomenout třeba Bílou paní nebo Šíleně smutnou princeznu. Při návštěvě rychle pochopíme, proč si kameramani nemohou Blatnou tak vynachválit. Místo na pahorku uprostřed blat, která dala původní tvrzi jméno, je totiž jedním z nejfo
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce 1976 uza
Barokní sloup Nejsvětější Trojice vysoký 35 metrů, nejvzácnější stavbu svého druhu u nás, najdeme na olomouckém Horním náměstí. Byl vysvěcen v roce 1754 za přítomnosti císařovny Marie Terezie, měl být vyjádřením díků za ukončení morové epidemie a svým uspořádáním se odlišuje od podobných památek. V jeho spodní části monumentu s bohatou sochařskou výzdobou je umístěna kaple, v níž se v minulosti k
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned ně
Je to už sedm století, co na skalnatém kopci v Javořických vrších vzniklo lovecké sídlo pánů z Hradce. O své přežití do dnešních časů musel sice bojovat, ale ten boj vyhrál a patří mezi perly celého kraje. Podle pověsti si pán zdejšího kraje zatoužil vystavět na skále hrad, ale nedostávalo se mu peněz. Upsal proti duši ďáblu, který za to slíbil vybudovat sídlo za jedinou noc. A hned se pustil do
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
epochaplus.cz
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
panidomu.cz
Uršula Kluková: Jsem profesionální kmotra aneb Hroby slavných popáté
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde