Královské město Litoměřice je srdcem oblasti, které se říká zahrada Čech.
Už po staletí se pyšnilo výjimečným postavením plynoucím z unikátní polohy v úrodném kraji a na splavném Labi, a i dnes patří k nejzajímavějším turistickým cílům, kterými se naše země může pochlubit.
Co navštívit v Litoměřicích? Pokud se v našem časopise věnujeme gastronomickým zážitkům, nemůžeme zapomenout na expozici Litoměřické pivovarnictví od minulosti k dnešku.
K vidění je v prvním patře zrekonstruované části litoměřického pivovaru na Tyršově náměstí a nabízí nejen poutavé vyprávění o historii vaření piva, ale představuje i dobové historické předměty.
Pro nejmenší návštěvníky je připraven dětský koutek a všichni se mohou těšit i na nahlédnutí do haly, v níž se pivo vaří. Návštěvu expozice je třeba si zarezervovat v Infocentru na Mírovém náměstí.
Skvělý mok z Apoštolského sudu
Pokud jsou vaše chuťové buňky naladěny spíš na víno než na pivo, i pro vás máme v Litoměřicích atraktivní cíl. V bývalém dominikánském klášteře se nacházejí starobylé sklepy z počátku 13. století, které je možné si prohlédnout.
Klášter je odjakživa spojen s vínem, vždyť zdejší známkové bílé i červené víno Radobýl nese jméno vrchu, který v roce 1359 císař Karel IV. věnoval Litoměřicím, aby na jeho stráních byla pěstována vinná réva.
Klášterní vinné sklepy Litoměřice dnes produkují vína odrůdová i přívlastková a prohlídka vinařského provozu i sklepení se slavnými Apoštolskými sudy je samozřejmě spojena i s ochutnávkou zdejších vín.
Vychutnejte si kávu s párou
A když vám snad při prohlídce Litoměřic vyhládne, k dispozici je nepřeberné množství míst, kde se občerstvit.
Je tu Biskupský pivovar či restaurace Budvarka, jiný druh nápojů si vychutnáte v Café Anděl nebo v čajovně Hóra a o nevšední zážitek se postará třeba i provozovna Káva s párou, která nabízí čerstvě praženou kávu s vlastními dezerty ve výjimečném prostředí zrušené železniční zastávky z roku 1884.
Které kuchyni dáte přednost?
Mlsné jazýčky si v Litoměřicích mohou vybrat, jaké kuchyni dají přednost.
Klasická česká jídla nabízí třeba restaurace U Zlatého bažanta, vyznavači exotických chutí si na své přijdou třeba v indické a nepálské restauraci Tandoor nebo v sushi restauraci Mirasushi & Poke.
A rozhodně stojí za to vyzkoušet také restauraci Johannahof v Tolstého ulici, která pro své zákazníky připravila i dárkové poukazy v různých hodnotách a s roční platností.
Místa, kde dostanete něco navíc
Pokud si Litoměřice chcete opravdu užít, odjíždět domů s nezapomenutelnými zážitky, a navíc při tom všem ještě ušetřit, vyplatí se pořídit si litoměřickou bonusovou knížku.
Nese symbolický název „Vychutnejte si Litoměřice“ a nabízí slevy na ubytování, zvýhodněné vstupy do turisticky atraktivních míst, pro děti mnohdy i zdarma, uvítací drinky a dárky, půjčení golfových holí zdarma a mnoho dalšího.
Plnobarevný sešit obsahuje přehled atraktivních míst, které by příchozí měl nejen poznat, protože jsou zajímavá, ale která navíc svým návštěvníkům nabízejí něco navíc.
Celkem jde o více než tři desítky bonusů, jež jsou výsledkem spolupráce s místními podnikateli, příspěvkovými organizacemi města, provozovateli muzeí, galerií a dalších.
Kde najít tu nejlepší slevu
Knížka je rozdělena do několika kategorií, a to Ubytování, Gastronomie, Kultura, Děti, Sport a zábava.
Díky ní lze například ušetřit při nákupu žetonů potřebných k provozu dětmi oblíbené miniželeznice v kavárně Káva s párou, zdarma dostanete domácí limonádu při návštěvě Dobré bašty nebo vzorek vína ve vinotéce či piva v Biskupském pivovaru.
Při nákupu jedné vstupenky obdržíte druhou zdarma při návštěvě katedrály sv.
Štěpána nebo vyhlídkové věže Kalich, v doprovodu dospělého má dítě do 15 let vstup zdarma na letní koupaliště, poloviční slevu získáte na únikovou hru provozovanou Městskými kulturními zařízeními a mnoho dalšího.
Souhrnem poskytuje knížka slevy v řádech několika tisícikorun. K dostání je v informačním centru městského úřadu za pouhých 45 korun.
Expozice Kalich vás vtáhne do dějin ojedinělého domu
Dům U Kalichu či Pod Bání patří mezi nejoriginálnější národní kulturní památky v České republice. Postaven byl italským stavitelem Ambrosiem Ballim pro rod Mrázů z Milešovky v 16. století.
Zakončuje jej věž s vyhlídkovou bání, která skýtá kouzelné pohledy na centrum města a okolí.
Poté, co byl rod Mrázů nucen opustit po Bílé Hoře české země, stal se dům sídlem solního úřadu, poté krátce školou, až byl v 19. století transformován na obecní úřad, kterým je dodnes.
V roce 2017 začala náročná obnova vnitřní konstrukce (dřevěných prvků) i střešní krytiny, a to cestou řemeslně těžšího historického postupu obnovy. Dřevo bylo ručně opracováno, máčeno ve stojaté i tekoucí vodě, splaveno ve voru a ve finále zapracováno do krovu.
Měď na střešní krytinu prošla procesem staření. Po skončení prací bylo rozhodnuto, že obnovu si zaslouží i nenosné části krovu a dojde k vytvoření „Expozice Kalich“.
Moderní expozice o tradicích
Moderní expozice v sobě zahrnuje nejnovější trendy muzejnictví a zároveň dává prostor tradičnímu tesařskému řemeslu a jeho mistrům. Informace o historii a zajímavostech stavby naleznete v dotykových informačních kioscích.
Do prostoru bylo umístěno několik ojedinělých exponátů objevených při renovaci. Uvidíte i ciferník a hodinový stroj s řídící jednotkou stávajících hodin viditelný z náměstí.
A ještě něco navíc!
Do galerie můžete včera, dnes i zítra
Z množství litoměřických architektonických památek i výstav a expozic si určitě vybere každý návštěvník města. Co takhle třeba se zajít pobavit do Galerie Felixe Holzmanna v objektu hradu na Tyršově náměstí?
K vidění tu jsou komikovy zápisky či fotografie, dokonce i jeho banjo. Každého příchozího určitě potěší možnost poslechnout si úryvky slavných Holzmannových scének. Na vše dohlíží busta Felixe Holzmanna od litoměřického sochaře Libora Piskláka.