Domů     Pustevny: Stopa architekta Dušana Jurkoviče
Pustevny: Stopa architekta Dušana Jurkoviče

Dřevo, pestré barvy a lidové tradice. Tak bychom mohli ve zkratce charakterizovat dílo architekta Dušana Jurkoviče. Jeho stavby jsou dodnes perlami mnoha míst naší republiky v čele s Pustevnami nad Rožnovem pod Radhoštěm.

Našli bychom jen málo architektů, kteří ve své práci tak důsledně a přitom tvořivě respektovali lidové tradice.

Dušan Jurkovič, významný představitel secesní architektury, sice pocházel ze Slovenska, ale řadu svých nejobdivovanějších staveb za sebou zanechal na českém území. Předpoklady pro takové směřování své umělecké kariéry našel už ve své rodině.

Jeho dědeček spoluzakládal Matici slovenskou, tatínek patřil ke známým slovenským vlastencům a maminka byla velkou znalkyní lidového umění.

Zakázka pro nadějného mladíka

Dušan Jurkovič rodinnou tradici naplnil.

Už během praxe v Martině ho nadchla práce lidových tesařů a zanedlouho už se podílel na realizaci staveb pro národopisné výstavy ve Vsetíně a v Praze v roce 1895. Inspiroval se tenkrát lidovými dřevěnicemi ze slovenské obce Čičmany.

Jeho tvorba byla vysoce hodnocena laiky i odborníky a brzy přišla první velká zakázka. Soubor výletních ubytoven Pustevny na Radhošti obdivujeme dodnes.

Na návrhu zdejších secesních staveb začal Jurkovič pracovat už v roce 1897 na zakázku tehdejší Pohorské jednoty Radhošť a už za dva roky, 6. srpna 1899, mohly být otevřeny dvě roubené chaty, kterým se tenkrát říkalo útulny. Stály 82 433 rakouských korun.

Básník dřeva píše paměti

Důležitou osobou se tehdy stal také vsetínský stavitel Michal Urbánek, který jako první přišel s nápadem, že stavby na Radhošti budou mít lidový ráz.

„Pod jeho vedením a dozorem vypracován plán útulny Maměnky a ve stavbu její uvázal se, zajistiv si mé spolupůsobení,“ vzpomínal později ve svých pamětech tehdy teprve třicetiletý Dušan Jurkovič. Právě na Pustevnách si vysloužil svou přezdívku Básník dřeva.

Krása musí být vidět odevšad

Jídelna Libušín začala vznikat hned po útulně Maměnce, dostala jméno vyjadřující poctu české kněžně Libuši a Dušan Jurkovič nejprve musel vyřešit rébus, kam ji vlastně vměstnat. Přece jen prostor na vrcholku mezi již stojícími budovami nebyl neomezený.

Libušín nakonec dostal půdorys kříže, podobný jako u valašských dřevěných kostelů, a i z důvodu onoho nedostatku místa se dočkal propojení se stávajícím objektem, zvaným Pustevňa. Ta ovšem více získala, než ztratila, protože dostala reprezentativnější štít.

Už od počátku Jurkovič myslel na to, jak budou jeho stavby vypadat jako celek.

„Pro volný pohled na Maměnku nutno bylo uťati rohy pravého křídla, aby nezacláněly přicházejícímu z lesa od strany frenštátské,“ popisoval Jurkovič později trampoty s umístěním Libušína.

Už tehdy měl ale takovou reputaci, že se jen hrnuli spolupracovníci slavných jmen. Na výzdobě Libušína se podílel dokonce i malíř Mikoláš Aleš, který poskytl své kresby boha Radegasta, portáše a zbojníků jako předlohu pro výmalbu jídelny.

Génius nosí plány v hlavě

Z druhé světové války vyšly objekty na Pustevnách jako poražené. Nebyl čas ani prostředky na údržbu. Ještě krátce před svou smrtí v roce 1947 Dušan Jurkovič vynaložil hodně sil, aby obnovu svých staveb prosadil.

A když v roce 1950 přišlo znárodnění a přece jen nějaké opravy, Pustevny najednou nevypadaly jako za Jurkovičových časů. Už jen barevnost neodpovídala původní předloze. A tak až po roce 1989 byly objekty znovu otevřeny v důstojné podobě.

Libušín je ale dnes vlastně úplně nový, protože ho v roce 2014 zničil požár a na spáleništi vznikla metodou vědecké rekonstrukce úplně nová stavba, ovšem k nerozeznání podobná té Jurkovičově.

Novodobí řemeslníci použili nejen stejné barvy, ale i staré technické postupy a materiály jako jejich předchůdci před stoletím. „Je neuvěřitelné, co Jurkovič dokázal vymyslet a nosit v hlavě.

Ve věži mají vazby šedesát úrovní nad sebou a každá je jiná,“ kroutil hlavou Jakub Masák, majitel projekční kanceláře, která obnovu Libušína připravovala. Požár už dnes Libušínu nehrozí.

Stavba totiž disponuje nejmodernější hasicí technologií, využívající inertního plynu, který sníží obsah kyslíku v místnosti.

Barevná lázeňská pohádka

Omezovat práci Dušana Jurkoviče jen na Pustevny by samozřejmě bylo naprosto nedostačující. Krátce po dokončení Libušína a Maměnky si otevřel vlastní architektonickou kancelář v Brně a přicházely mu další a další zakázky.

Jednu z nesmazatelných stop po sobě zanechal v Luhačovicích. Tady navrhl unikátní soubor staveb ve svém typickém stylu lidové secese a v letech 1902 až 1904 vlastně vytvořil novou podobu světoznámých lázní. Snad nejznámější je zdejší Jurkovičův dům.

Nevznikl na zelené louce, ale přestavbou starších minerálních lázní z 18. století. Spojením dvou objektů, navýšením o patro a nezbytnou „jurkovičovskou“ fasádou ale architekt stvořil zcela nové dílo, které se hned začalo říkat Barevná pohádka.

Srdce města bít nezačalo

Luhačovice jsou ostatně Jurkovičových realizací plné. Je tu třeba Chaloupka, opět inspirativní přestavba staršího objektu, najdeme tu vilku Jestřabí, dnes proměněnou v komfortní lázeňský hotel, v roce 1909 vznikl Hudební pavilon pro lázeňský orchestr.

Jurkovič vytvořil budovu Vodoléčebného ústavu, postavil Sluneční lázně a stavitel Novák si u něj objednal svou vilu, řečenou Valaška. Mohli bychom dál korzovat Luhačovicemi a objevovat další a další Jurkovičovy nápady.

Bohužel už nedošlo třeba na ambiciózní Jurkovičův plán na představu městského centra, kterému by měl vévodit velkolepý lázeňský dům jako společenské srdce města a jehož součástí měly být i hrázděné, vzájemně propojené pavilony, zastřešující jednotlivé minerální prameny.

Kde všude si váží Jurkoviče

Zlínský kraj samozřejmě patřil k nejčastějším působištím Dušana Jurkoviče, ale i další regiony dodnes jeho stavby hýčkají.

Třeba Nové Město nad Metují díky Jurkovičovi obnovilo svůj renesanční zámek a vytvořilo neopakovatelnou zahradu s originálními dřevěnými stavbami.

Jurkovič se také postaral třeba o projekt budov visuté lanovky na Lomnický štít, vybudoval mnohé vily v Brně, v Praze nebo v Jičíně a jeho nezaměnitelný rukopis nese také turistická Jiráskova chata nedaleko Náchoda v Orlických horách.

Jurkovičovo dílo obdivují ale i v Polsku, kde během první světové války v Haliči vytvořil několik vojenských hřbitovů v lidovém stylu.

Stavba až po sto letech

Kdyby dnes Dušan Jurkovič dostal od osudu šanci znovu se vrátit na tento svět, možná by byl překvapen, že jedna jeho stavba stojí, přestože on sám ji nikdy nedokončil. Je to rozhledna na kopci Brdo nad Rožnovem pod Radhoštěm.

Architekt vypracoval její plány v roce 1896, ale k realizaci se dlouho nikdo neměl. A tak muselo uplynout celé století, než se město rozhodlo na dávné myšlenky navázat.

Rozhledna, vysoká 32 metrů, tak nad rožnovským skanzenem od roku 2012 opravdu stojí, je vyrobena tradičními technikami a barevností nezapře svou příbuznost s Pustevnami.

Foto: Shutterstock
Související články
Kořeny rodu Lobkowiczů sahají až do 14. století. Zapsal se do historie naší země nejen bohatou sbírkou umění, ale i významnými stavbami. Londýn v Praze Zajímavostí Lobkowiczkého paláce na Pražském hradě je něco, co nemají kupodivu ani v Anglii. Ozdobou místní sbírky jsou totiž dvě nejkrásnější panoramata historického Londýna od benátského malíře Canaletta. Ferdinand Filip z Lobkowicz jel pů
Zmýlená neplatí. Všechny hrady a zámky v zimě zavřeno nemají. Co se tedy vydat třeba na tyto? Hrad Rožmberk (úvodní foto) Cenné sbírky zbraní, nábytku, porcelánu a obrazů, mimo jiné i portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se tu dle pověstí zjevuje, je spolu s věží Jakobínka, prostory katovny a muzeem hrdelního soudnictví, součástí expozice, kterou můžete navštívit i v zimních měsících. w
Kraj obklopující hlavní město láká každoročně tisíce návštěvníků do hlubokých lesů, k nedobytným hradům i skvostným zámkům. Toulat se můžete mezi skalami, obdivovat technické památky i malebná náměstí. Itálie v Kosmonosích Loreta byla postavena v Kosmonosích u Mladé Boleslavi na místě dřevěného kostelíka. Je tvořena střední obdélníkovou budovou Santa Casa a jejím vzorem byla první stavba to
Pojďte se s námi toulat labyrinty uliček, objevovat malebná zákoutí kontrastující se syrovostí hradeb, nádherně zdobené renesanční domy, majestátní radnici a pozůstatky hradu nebo nejstarší vodní nádrž ve střední Evropě. Rok 2020 je pro město na řece Lužnici přelomový. Chystají se tu totiž velkolepé oslavy 600 let od založení města. Tehdy se rozhodli stoupenci husitského hnutí založit centrum náb
Olomouc se může pochlubit mnoha pamětihodnostmi, ale o jedné zvláštnosti návštěvníci města příliš nevědí. Stojí zde totiž neobvyklý počet kašen. Zdejší soubor barokních kašen byl dokonce zařazen mezi národní kulturní památky. Dnes bychom ve městě napočítali kašen na pět desítek, i když některé si přece jen zaslouží větší pozornost než ostatní. Ty barokní jsou považovány za evropský unikát také pr
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhada zvířecího hřbitova: Kdo obchází místem posledního odpočinku zemřelých mazlíčků?
enigmaplus.cz
Záhada zvířecího hřbitova: Kdo obchází místem posledního odpočinku zemřelých mazlíčků?
Hluboko uvnitř rozlehlé a zalesněné oblasti Haldon Hills v britském Devonshiru leží starý hřbitov domácích mazlíčků. Podle svědků se na něm zjevují duchové dávno mrtvých zvířat. Ale také jej obchází c
Láska Jany Paulové zůstala tak nějak nenaplněná
nasehvezdy.cz
Láska Jany Paulové zůstala tak nějak nenaplněná
Na první pohled nemůže manželství herečky Jany Paulové (69) a jejího muže, muzikanta Milana Svobody (72), nic ohrozit. Ale před lety měli možná namále! Její kolega Bohumil Klepl (66) přiznal, že ji
Anýzové cukroví s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Anýzové cukroví s citronovou polevou
Vneste domů trochu Itálie a připravte si tradiční italskou dobrotu. Na těsto 400 g hladké mouky 60 g másla 60 g krupicového cukru 3 vejce 60 ml mléka 1 lžička drceného anýzu 1/2 lžičky van
HRDÉ SÍDLO „DOBRÉHO WILLA HUNTINGA“
rezidenceonline.cz
HRDÉ SÍDLO „DOBRÉHO WILLA HUNTINGA“
Vilu ve stylu italské renesance z roku 1926 přestavěli Robin Williams s manželkou Marshou v duchu moderních nároků na bydlení, s úctou ke dlouhé historii nemovitosti však zachovali vše jedinečné a nenahraditelné, především z pohledu materiálů. Rezidence s elegantní mramorovou fasádou nabízí úžasný výhled na Golden Gate Bridge, Tichý oceán a San Francisco Bay. Sea
Adventní věnec trochu jinak
panidomu.cz
Adventní věnec trochu jinak
Také každý rok přemýšlíte, jaký udělat věnec, aby se všem líbil? A co pro tentokrát udělat bábovkový? Budete potřebovat Formu na bábovku (nejlépe starší litinovou) * jakýkoliv papír * mech * kovové bodce * čtyři svíčky * celé lískové oříšky * badyán * širší stuhu s kostičkovým motivem * další libovolné užší stužky * krajky
Talismany potrestaly kamarádku
skutecnepribehy.cz
Talismany potrestaly kamarádku
Pozor na talismany, které si vezmete bez souhlasu majitele. Dokážou se mstít. To se stalo mé známé, když mi je vzala z kabelky bez mého vědomí. Pověry by se měly brát vážně. Vypráví většinou o dlouholeté zkušenosti našich předků. Jedna z nich říká, že největší sílu má talisman, který věnujete, a pokud je to z lásky, dokáže zlomit i mocné prokletí.
Hurikány a tajfuny: Parní stroje přírody nabírají na obrátkách
21stoleti.cz
Hurikány a tajfuny: Parní stroje přírody nabírají na obrátkách
Jsou to děsivé úkazy. Hurikán i tajfun bere životy, ničí majetek a pustoší. Jediná spolehlivá ochrana před nimi je útěk. Nová zjištění navíc naznačují, že těchto jevů bude přibývat. Tam, kde je atmos
Kvalitní spánek otevře brány k lepšímu snění
iluxus.cz
Kvalitní spánek otevře brány k lepšímu snění
Spánek není jen přestávkou v hektickém dni, je to klíč k regeneraci těla i mysli. Výběr správné matrace může doslova změnit způsob, jakým spíte a probouzíte se, a společnost Moravia Comfort je v tomto
Ferdinand II. našel metlu na poddané
historyplus.cz
Ferdinand II. našel metlu na poddané
Sixtus IV. mu dělá problémy. Odmítá posvětit vznik španělské inkvizice, nad kterou nebude mít přímou kontrolu. Ferdinand II. Aragonský je ale tvrdý protivník. Má na papeže páky a nakonec ho přesvědčí, aby mu vyšel vstříc! Vzali se v roce 1469. Ferdinand II. Aragonský (1452–1516) a Isabela Kastilská (1451–1504) mají společný cíl – sjednotit pod svou
Sarajevský atentát: Jiskra, která zapálila světovou válku
epochaplus.cz
Sarajevský atentát: Jiskra, která zapálila světovou válku
Dne 28. června 1914 se v Sarajevu odehrál atentát, který změnil běh dějin. Následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand d’Este a jeho choť Žofie byli zavražděni Gavrilem Principem, což vedlo k vypuknutí první světové války. Tento tragický čin odstartoval řetězec událostí, které vrhly svět do čtyřletého válečného konfliktu. Jeden z nejslavnějších atentátů, který doslova změnil svět, proběhne
Bájná říše z italských Alp: Zničil ji „zářící kámen“?
epochalnisvet.cz
Bájná říše z italských Alp: Zničil ji „zářící kámen“?
Vrcholky Dolomit jsou svědkem neobvyklé podívané. Dochází zde ke korunovaci. Při ceremoniálu pozvedne král říše Fanis diadém a posadí ho na hlavu své dcery Dolasilly. Blyští se na něm i Raietta, kámen s magickými schopnostmi. Tedy alespoň podle legendy. Může se zakládat na skutečných událostech? Princezna Dolasilla si nasadí lehkou stříbřitou zbroj. „Nikdy s ní
Jak na to: Smyslné rty bez výplní
nejsemsama.cz
Jak na to: Smyslné rty bez výplní
Ty, které nemají dokonale plné rty, jako by snad ani nebyly. Lze jich ale docílit pomocí malého triku s konturovací tužkou. Konturovací tužka je opravdový zázrak. Pomocí ní docílíte kýženého efektu za pár vteřin, bez bolesti a prakticky zadarmo. Ovšem i konturování rtů má svá pravidla. Pojďme se na ně společně podívat, abyste neudělala chybu. Nepodceňujte přípravu Dbejte
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz