Jedinečné navenek a přátelské uvnitř. Příroda v Krkonoších vás ihned očaruje, takže máte chuť vystoupat až na vrcholky hor. Jenže tu jsou i jiné zajímavosti…
Mumlavské vodopády
Na vodu nejbohatší vodopád v Krkonoších hlučně padá až do hloubky deseti metrů a ve skále ze žuly vytváří obří kotle, tzv. Čertova oka. U vodopádů najdete Mumlavskou boudu, kde je místo původní hájovny výletní restaurace. A jak se sem dostanete?
Od harrachovského autobusového nádraží se vydejte po modré značce a jděte kolem lesnické expozice Šindelka. Jinou možností je cesta okolo hornického muzea, kde kdysi bývaly doly na rudu.
Pokud se k Mumlavskému vodopádu vydáte v zimě, možná budete mít příležitost pozorovat mohutný ledopád. Vzniká díky mrazu, který z vody vykouzlí originální ledovou krásu. Vodopády jsou celoročně přístupné.
Muzeum lyžování v Dolní Branné
Pokud vás zajímá historie bílého sportu v Krkonoších a Podkrkonoší, možná vás zaujme muzeum, jež vzniklo ve staré roubence. Expozice je věnována sbírce lyžařských, sáňkařských a bruslařských artefaktů, které po celý život shromažďoval lyžařský trenér Aleš Suk.
Jsou zde k vidění i zajímavé výrobky místních řemeslníků, které připomínají historické podmínky zimních sportů. Nechybí ani síň slávy s medailemi a poháry nejenom od Bohumila Hanče, ale i současných sportovců.
Například Evy Samkové, Květy Jeriové, Blanky Paulů, Michala Krčmáře a Karolíny Erbanové – ti všichni jsou zdejší rodáci.
Zahrajete si na skláře
V jedné z nejstarších skláren u nás, založené už na počátku 18. století, se můžete těšit na rozsáhlou sbírku skla, ale také na expozici Dějin sklářské hutě, kde je možné seznámit se s tradiční výrobou broušeného, malovaného a leptaného skla.
K vidění jsou historické i současné sklářské výrobky a také unikátní brusírna skla poháněná vodní turbínou. Kdo má zájem, může si sklárnu prohlédnout v živém provozu a pod odborným dohledem si vyfouknout vlastní baňku.
Muzeum se nachází přímo v Harrachově a je i domovem Sklárny Novosad a syn. Občerstvit se tu můžete v minipivovaru s restaurací, zajímavostí jsou pivní lázně.
Sklárna sice loni v říjnu zastavila výrobu a tím i exkurze, ale otevřeno bude mít opět od letošního ledna.
Vodní radovánky
Pokud jste ubytováni ve Špindlerově Mlýně, nechte lyže na chvíli v hotelovém pokoji, a vydejte se za vodními radovánkami do aquaparku, což ocení zvláště vaše děti.
Zatímco ony se tu vyřádí na až 72 metrů dlouhých tobogánech, vy si můžete užít vířivku nebo bazén. Je tu i solná jeskyně a zvláště ženy ocení některou se zdejších nabídek masáží.
Pokud jste přijeli bez předchozí rezervace, najdete tady dokonce i ubytování v samostatných penzionech. A jsou dokonce v blízkosti lanovky na Medvědín.
Zámek Jilemnice
V podhůří západních Krkonoš najdete novorenesanční zámek, jenž vznikl na místě staré valdštejnské tvrze ve druhé polovině 16. století a renesanční jádro si uchoval dodnes. Vystřídala se zde řada majitelů.
Známí jsou zejména Harantové z Polžic a Bezdružic a hrabata Harrachové. Zvláště Jan Nepomuk Harrach se zasloužil o rozvoj českého hospodářství, politiky a rozmach Krkonoš. Od roku 1953 slouží zámek i expozicím Krkonošského muzea.
Tržnice řemesel v přilehlé budově nabízí podívanou na výrobu rukodělných a řemeslných výrobků. Ve městě, kromě jiného, přitahuje pozornost takzvaná Zvědavá ulička anebo radnice s nejčastěji bijícími hodinami v Česku.