Troufli byste si sestavit žebříček deseti nejnavštěvovanějších hradů České republiky? Že v něm budou figurovat Karlštejn nebo Křivoklát, o tom nikdo nepochybuje. Ale své místo v první desítce si spolehlivě drží také Bouzov na středozápadní Moravě.
Bouzov se zrodil na přelomu 13. a 14. století a asi bychom popsali hodně stránek, než bychom vypočítali všechny jeho majitele. Nebyl vždy jen panským sídlem, například za třicetileté války sloužil jako vězení pro zajaté švédské vojáky.
V době, kdy vznikla Československá republika, Bouzov vlastnil řád německých rytířů, hrad byl zkonfiskován, ale když mezinárodní soud v Haagu prohlásil řád za duchovní a charitativní organizace, dostali rytíři Bouzov zase zpátky. Podruhé už takové štěstí neměli. Konfiskaci po druhé světové války se řádu anulovat nepodařilo.
Rozhlédněte se z Hlásky
Zajímavosti čekají už na hradním nádvoří.
Stojí tu novorenesanční kašna, pod kterou se skrývá studna hluboká 52 metrů, vytesaná do skály, V ní v 90. letech minulého století archeologové objevili mnoho cenných předmětů včetně rubínových pohárů z českého skla nebo míšeňských zlacených talířů.
Nejcennější na hradě je novogotická kaple s gotickým oltářem, obsahující náhrobní kameny řádových mistrů ze 14. až 16. století. Pro prohlídku si návštěvníci mohou vybrat hned několik různých tras podle toho, jaká část dějin nebo hradu je zajímá.
Zpravidla bude jejich cílem velmistrova pracovna a ložnice, Lovecká síň, Rytířský sál, Kapitulní síň, kaple a zbrojnice, někteří si přidají ještě kuchyni či jídelnu pro sloužící. Lákavá je možnost vystoupit na 60 metrů vysokou věž, zvanou Hláska.
Bouzov také jako jeden z mála hradů nespí zimním spánkem jako řada jiných, a tak si může dovolit nabídnout i speciální zimní prohlídky mimo sezonu, v březnu a listopadu.

Mosty, které stále padají
Zajímavé pohledy čekají na návštěvníky i venku. Jedním z prohlídkových okruhů je totiž také procházka hradním příkopem, která je provede takřka kolem celého hradu.
Návštěvníci, zvyklí na moderní technologie, si zase mohou do svých mobilů nainstalovat příslušnou aplikaci a v rámci hry Poznejte hrad Bouzov se projít rozsáhlým hradním parkem podle návodu. Určitě si povšimnou i dvou padacích mostů a padací mříže.
Nejsou na hradě jen jako exponáty, připomínající staré časy, jsou skutečně funkční a v provozu je můžeme spatřit při slavnostních příležitostech, například při zahájení a zakončení sezony nebo při jarmarku a karnevalu.

O Pohádkový hrad se perou filmaři
Už tak vysokou návštěvnost hradu určitě zvyšují také filmaři, protože Bouzov je krásnou kulisou slavných snímků, např. O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Dvanáct měsíčků, Princezna Fantaghiró nebo seriálu Arabela.
Není divu, že se mu i z tohoto důvodu přezdívá Pohádkový hrad.
Divákům oblíbených pohádek určitě nevadí, že středověkou podobu Bouzov vlastně už dávno nemá, protože ta současná je výsledkem radikální romantické přestavby z konce 19. století, o kterou se zasadil velmistr řádu německých rytířů Evžen Habsburský a která s nemalými náklady trvala celých patnáct let.

Pohled na svět očima koně
V podhradí si v Historickém areálu, otevřeném v roce 1998, můžeme prohlédnout také unikát – největšího dřevěného koně na světě. Konstrukce z modřínového dřeva je vysoká 15 metrů, dlouhá ještě o metr víc a váží 40 tun.
Jeho boky kryjí obří kulaté štíty, které ale nejsou jen okrasou. V případě nepříznivého počasí poslouží i jako okenice. Vnitřní prostory, kam by se prý vešlo až 130 lidí, jsou veřejně přístupné a slouží jako výstavní síň.
Když se po 52 schodech dostaneme až na vrchol, můžeme z vyhlídky v hlavě koně rozhlédnout jeho očima nebo ušima po okolí. Uvidíme nejen samotný hrad, ale i malebné okolí.