Domů     Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců

Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha.

Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů. Také Slované po svém příchodu do zdejšího kraje si výhody této lokality rychle uvědomili a hradiště si tu vystavěli už na konci 9. století.

Přemyslovci pak o něco později změnili klasické hradiště za takzvanou skořepinovou konstrukci, skládající se z hliněného valu s dřevěnými rošty a kamennými výztuhami. To ale ještě pořád nebyl hrad, který by si toto označení stoprocentně zasloužil.

Biskupské sídlo v krajkách

V roce 1063 bylo oficiálně zřízeno olomoucké biskupství, což podstatně přispělo k rozvoji hradu.

Počátek 12. století přinesl stavbu baziliky svatého Václava, vysvěcené roku 1131.Přidala se budova kapituly i honosné biskupské sídlo zvanéPřemyslovský palác, jehož bohatá ornamentální výzdoba, připomínající plastickou krajku, neměla v českých zemích 12. století obdobu.V roce 1141 ho nechal postavit biskup Jindřich Zdík, v jehož době působila v Olomouci rozsáhlá písařská dílna, z níž vyšla řada iluminovaných rukopisů.

Z původního biskupského paláce se dodnes dochovala pouze severní a západní obvodová zeď, ale i tak můžeme ze sochařské výzdoby románských oken poznat kvalitu řemeslné práce stavitelů. Ke gotické křížové chodbě byly v průběhu staletí přistavěny dvě kaple.

Vražda mladého krále

Postupně přibývaly také úseky kamenných románských hradeb, které nahrazovaly staré hliněné valy, nad okolím se už tyčila i kamenná okrouhlá obytná věž.

Hradní komplex byl tehdy zhruba 200 metrů dlouhý a 80 metrů široký, i když velká část prostoru chráněného hradbami ještě nebyla zastavěná.

A 4. srpna 1306 se děkanský dům na Olomouckém hradě stal dějištěm jedné z nejtragičtějších událostí českých dějin, když zde byl úkladně zavražděn mladý král Václav III., poslední mužský příslušník vládnoucích Přemyslovců.

Nejcennější gotická památka

I v dalších stoletích se hrad průběžně měnil. Katedrála postupně získala gotickou, barokní, a nakonec novogotickou podobu, kapitula nyní zachovávala renesanční styl, věž v 18. století podlehla barokní módě a v jejím nejvyšším podlaží vznikla kaple sv. Barbory.

Novorománská kaple Panny Marie Opatrovnice pak nahradila starší hradní obytný dům ve 2. polovině 19. století.

Nevelká, ale historicky cenná stavba skrývá za vchodem opatřeným mříží oltář a kopii gotického reliéfu z 15. století, jedné z nejcennějších památek gotického sochařství na území Olomouce.

Pocta historickému milníku

Stálá expozice Arcidiecézního muzea v budovách kapitulního děkanství a Přemyslovském paláci představuje nejen umění s původem ve zdejší diecézi, ale shromáždila také početnou kolekci malířských děl, která si pořídily generace olomouckých biskupů od 16. století.

Kromě toho se pyšní sbírkami slonovinových řezeb a ukázkami historických mincí, svůj prostor dostává Kabinet textilu a také Klenotnice s unikátní kolekcí liturgických textilií a zlatnických předmětů z doby gotiky, renesance i baroka.

Přístupná je i upravená Rajská zahrada, prostor uprostřed mezi palácovými křídly. Určitě také stojí za to přijít na některý z koncertů v síni Mozarteum.

Arcidiecézní muzeum spolu s areálem Olomouckého hradu získalo v roce 2015 jako první v České republice prestižní označení Evropské dědictví, udělované Evropskou unií památkám, které se staly milníky při vytváření dnešní Evropy.

Svatý Václav zní nad městem

Dominantou hradu je ovšem katedrála sv. Václava, vzniklá z původní románské baziliky. Tyčí se nad ní trojice gotických věží, ta jižní je se svou výškou 101 metrů nejvyšší na Moravě a slyšet z ní můžeme největší moravský zvon svatý Václav.

V interiéru najdeme relikviář s ostatky sv. Jana Sarkandera, pod presbytářem je ukrytá dvoupatrová krypta. Na jižní věž můžeme vystoupat i v rámci prohlídky.

Dostaneme se až do výšky 90 metrů po točitém schodišti, odměnou nám bude dokonalý výhled na Olomouc a okolí.

Palác, kde se plánovala bitva u Slavkova

Při prohlídce můžeme navštívit také nedaleký Arcibiskupský palác. Původní renesanční budova vznikla už na počátku 16. století, ale po třicetileté válce a po požáru, který ji následoval, byla ve druhé polovině 17. století přestavěna v barokním slohu.

Areál má dvě uzavřená nádvoří a v paláci se odehrávala řada významných historických událostí včetně jednání ruského cara a rakouského císaře před bitvou u Slavkova v Červeném sále v roce 1805. V reprezentačních místnostech pobývali mimo jiné Marie Terezie, papež Jan Pavel II. nebo prezident T. G. Masaryk.

Při prohlídce navštívíme třeba knihovnu s pěti tisíci svazky, největší prostor zvaný Slavnostní sál, Trůnní sál nebo Zlatý sál s vystavenými sbírkami z majetku arcibiskupů.

Kostel sv. Mořice: Už můžeme znovu na věž

Ani ne kilometr dělí Olomoucký hrad od další významné památky. Kostel sv. Mořice je s kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě.

Má také největší varhany ve střední Evropě – barokní nástroj mistra Michaela Englera z roku 1745, který má 7884 píšťal. Uslyšíme je i letos v září v rámci Mezinárodního varhanního festivalu, který se v Olomouci tradičně koná.

Před třemi lety kostel prošel celkovou rekonstrukcí a přístupná je i šestačtyřicetimetrová věž, která dostala nové kovové schodiště vedle původních gotických schodů. Podlahu vyhlídkové plošiny pokrývá nová pískovcová podlaha.

V interiéru kostela najdeme také sousoší Kristus na Olivetské hoře z 15. století, které je považováno za nejcennější památku gotického sochařství v Olomouci.

Foto: Shutterstock
Související články
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Když se otevřou brány památek, začne se psát nová kapitola. Hrady, zámky, kostely i zapomenuté zříceniny vítají návštěvníky a znovu vyprávějí své příběhy. Vysočina zve k objevování míst, kde minulost mluví k přítomnosti a kde se mezi zdmi z kamene a legend odehrává nezapomenutelný zážitek. Objevte hrady, zámky a místa, která nespí – jen čekala, až je někdo znovu uslyší. Příběhy, které nezap
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
historyplus.cz
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“ V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
panidomu.cz
Zase to otravné mravenčení. Co když se často vrací?
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz