Už jste někdy sekali kamennou sekerou? Nebo jedli chleba čerstvě upečený v hliněné peci z mladší doby kamenné? Pokud ne, přijďte se podívat do Archeoparku pravěku ve Všestarech u Hradce Králové.
Archeologický experiment je velmi náročnou disciplínou. Má nároky na dovednost, čas a často i na fyzičku. Proto se s ním i v Archeoparku Všestary setkáte v různých podobách. Vybrané experimenty (např. odlévání bronzu) je možné vidět při speciálních akcích.
Buď při tzv. Dnech živé archeologie, nebo při některé z „experimentálních sobot“ v letním období.
Pořiďte si vlastní pazourek
Experimenty jsou ovšem takové povahy, že přímá účast je i trochu nebezpečná. Proto se návštěvník „naživo“ dívá a ptá. Jsou dokonce i experimenty, kde ani to není možné.
Příkladem je již čtvrtá plavba na člunu dlabaném z dubového kmene, která se odehraje v červnu a červenci a s jejímiž výsledky bude možné seznámit se po polovině července, to však jedině pomocí projekce.
V programu jsou ale i některé atraktivní činnosti, které se návštěvník může sám naučit. Příkladem je celodenní placený kurz štípání pazourku při druhých Dnech živé archeologie. Z něj si odnesete i vlastní náročný výrobek z legendárního kamene.
Sekera vyžaduje trpělivost
Když hovoříme o kameni, specialitou Archeoparku Všestary je zpracování kamene, který se v mladší době kamenné dokonce transportoval z našeho území daleko po Evropě. Už šestým rokem se tu věnují pokusům s ním.
Vrtání otvoru sekery ale trvá nejméně 40 hodin, a tak se s pokusy setkáte spíše při experimentálních sobotách. Některá stanoviště ale fungují v létě denně a poradcem na nich jsou studenti Univerzity Hradec Králové. Vybrané činnosti zvládnou i děti.
Speciální programy pro ně jsou připraveny o nedělích v termínech již uvedených Dnů živé archeologie.
Setkání s římskými legionáři
Významnou aktivitou mimo experimentů je setkávání s Římany na vybraných archeoparkových akcích. Jde o období, o kterém známe mnohem více informací nejen o výzbroji legionářů. Setkání s nimi ve vás nechá silný dojem.
Archeopark je i zařízením pro exkurze školních dětí, které přijíždějí vlastně již celoročně, i když největší zájem je od dubna do prosince. V létě pak exkurze nahrazují příměstské tábory. I zde si děti zkoušejí vybrané aktivity.
Jejich dojem z pravěku dotváří i prohlídka objektů Archeoparku – v budově expozice i v konstrukcích domů pod širým nebem.
Terapie pravěkem
A smysl toho všeho v době, kdy cokoli najdete v chytrém telefonu? Ten neklesá, spíše naopak. Přestože hmatová metoda sice patří k nejstarším archeodidaktickým způsobům, jak přiblížit současným lidem pravěk, zažijete ji jedině na vlastní kůži.
Nehledě na to, že mnoho poznatků o dávných artefaktech teprve v současnosti vzniká. Prostě na to ještě nikdo neměl čas. Proto se experimentu věnují ve všestarském archeoparku. A ještě jde o jeden bonus navíc. Hnětení hlíny nebo broušení kamene dokáže být výbornou terapií.