Domů     Poutní místo Mariánská Týnice: Santini by měl ze svých následovníků radost
Poutní místo Mariánská Týnice: Santini by měl ze svých následovníků radost

Poutní místo Mariánská Týnice bývá nejčastěji spojováno s nedalekým klášterem v Plasech, ale mnohem blíže je to z něj do Kralovic. S klášterem v Plasech ho ale spojuje jedno významné jméno – architekt Jan Blažej Santini.

Znalci dějin umění možná poněkud povytáhnou obočí. Proč je poutní místo Mariánská Týnice označováno za barokní památku, když jeho historie spadá až do 12. století, kdy o baroku ještě pěkných pár století nikdo ani neslyšel?

Jenže kdyby nebylo cisterciáckého kláštera založeného knížetem Vladislavem II. v Plasech roku 1144, nejspíš by nebylo ani Mariánské Týnice.

Obec Týnice už tenkrát pod klášter administrativně spadala, stál tu kostel s uctívanou sochou Panny Marie a za ní se sem scházeli poutníci zblízka i zdaleka. Poutní tradice kvetla i v polovině 17. století, a to už se k barokní době rychle blížíme.

Z historie víme, že tehdejší opat Ondřej Trojer nechal poutní kostel rozšířit, aby lépe vyhovoval náporu věřících.

Přibylo ambitové nádvoří se zvonicí, založeno bylo proboštství s působivým průčelí obráceným ke slunnému jihu, vztyčila se věž s hodinami a kvůli tomu všemu se v Týnici objevil významný host – proslulý architekt Jan Blažej Santini.

Vizitka viditelná zdaleka

Bylo by ale naivní se domnívat, že výstavba rozsáhlého areálu půjde jako na drátkách. Sám Santini sice v roce 1710 vypracoval plány, ale v tu chvíli už mu zbývalo pouhých třináct let života, a za takovou dobu se tak monumentální komplex prostě postavit nedá.

Základní kámen budoucího poutního areálu v Mariánské Týnici s kostelem Zvěstování Panně Marii, proboštstvím a ambity byl položen v červenci roku 1711 na svátek Navštívení Panny Marie.

Chrám Zvěstování Panny Marie projektoval Santini na půdorysu řeckého kříže a počítal s tím, že stavba bude obklopena ambitovými dvory. Architekt dbal na to, aby stavba byla náležitě monumentální a byla viditelná zdaleka, což můžeme ocenit docela dobře i dnes.

Kostel bez klenby a kopule

Santini ovšem nemohl tušit, jak si jeho dílo povede v následujících stoletích. Samotný kostel se dočkal vysvěcení až v roce 1762, a to už se pomalu blížila doba panování císaře Josefa II. a jeho reforem.

Stejné jako mnohé další byl i klášter v Plasech v roce 1784 zrušen a poutní místo v Mariánské Týnici na půl druhého století upadlo téměř v zapomnění.

Naši předkové zrovna oslavovali vznik Československa, když se kopule a klenba kostela zřítila a vypadalo to, že kdysi výstavná barokní chlouba už je odsouzena stát se jen zásobárnou stavebního materiálu pro široké okolí.

I dnes se staví podle baroka

Spolek pro záchranu Mariánské Týnice v čele s respektovaným architektem Hanušem Zápalem se činil, co mohl. Postaral se o provizorní zastřešení kostela a věnoval se opravování ambitů, ale na zásadní rekonstrukci neměl ani prostředky, ani síly.

Areál bývalého cisterciáckého proboštství je ale od roku 1952 sídlem Muzeum a galerie severního Plzeňska, a také jeho zásluhou tu mezi roky 1993-2021 probíhala rozsáhlá stavební obnova.

Ta vyvrcholila dostavbou východního ambitu přesně tak, jak si ve své době představoval Jan Blažej Santini. Východní ambit kopíruje podobu ambitu západního. Nacházejí se v něm tři chodby a jeho čtyři kaple jsou vyzdobeny barokizujícími malbami.

Dostavba získala titul Stavba roku Plzeňského kraje v roce 2020 s důrazem na příkladné řemeslné a výtvarné řešení.

Návrat o sto let zpátky

Muzeum nabízí prohlídky areálu a pro své návštěvníky připravilo dva okruhy.

První nás zavede do kostela Zvěstování Panny Marie i do západního a východního ambitu a nabídne také dvě expozice nazvané 100 let obnovy Mariánské Týnice a Baroko a jeho svět.

Druhá z nich připomene nejen odkaz Jana Blažeje Santiniho a jeho vliv na českou, především pak západočeskou architekturu.

Využívá přitom poznatků místního řeholníka, zeměměřiče a kartografa přelomu 17. a 18. století Johanna Georga Vogta, který přímo ve zdejším klášteře pobýval

Přijeďte i na koncert!

Milovníci historie si ale přijdou na své i při procházce druhou trasou, která zamíří do bývalého proboštství s výstavami o historii obce, o mariánském kultu i o celé oblasti severního Plzeňska.

Nevynechají ani refektář, který se v moderní době proměnil ve výstavní sál. Ti, kdo zavítají do Mariánské Týnice, možná budou mít štěstí a přijedou zrovna ve chvíli konání některé z mnoha kulturních akcí – koncertů, divadelních představení atd.

Foto: Shutterstock
Související články
Jeden z nejstarších hradů severozápadních Čech, Hasištejn, se nachází v Krušných horách a je proslulý pro svou klidnou a inspirativní atmosféru. Přestože je doporučován jako klidné místo, které je vhodné ke studiu, jeho historie je poměrně krvavá. V době svého největšího rozkvětu se Hasištejn podobá jakési malé akademii, a to proto, že téměř ke každému oboru studia se na hradě nacházejí sbírky.
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Majestátní Kašperk je nejvýše položeným královským hradem v Čechách a jeho návštěvu bychom si neměli nechat ujít nejen pro jeho unikátní dispozici a bohatou historii, ale i pro úžasné výhledy na šumavskou krajinu, které se nabízejí přímo z hradu nebo z jeho okolí. Už v době vlády krále Jana Lucemburského se hornické městečko Kašperské Hory dočkalo nebývalého rozkvětu. Jak bohatlo a zvyšoval se po
Celé generace hradních pánů toto místo obývaly, zvelebovaly a bránily a díky tomu si my, jejich vzdálení potomci, můžeme užívat krásu staré architektury vetknuté do jednoho z nejmalebnějších koutů přírody. Historii hradu Velhartice se podařilo vysledovat až k jeho založení na sklonku 13. století, stoprocentně potvrzeného však máme prvního oficiálního majitele, kterým se v roce 1318 stal Bušek z V
Odolal požárům, nezískal ho utiskovatel Chodů Lomikar, sloužil ke skladování soli, seděli v něm úředníci a učily se v něm děti. To všechno ve své historii zažil Chodský hrad, v němž dnes chodské tradice nalezly ten nejlepší domov. Tam, kde dnes leží Domažlice, bývala ještě v polovině 13. století nikterak významná osada, do níž se čas od času sjížděli lidé z okolí na trhy. Král Přemysl Otakar II.
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Botanická pozvání pozvání na výlet
panidomu.cz
Botanická pozvání pozvání na výlet
Je tu jaro a s ním první nesmělé kvetení. Jestli se už nemůžete dočkat, až se vaše zahrádka oděje do barev, vydejte se do některého parku nebo botanické zahrady. Je jich po Čechách víc, takže si určitě vyberete. Americká zahrada Najdete ji v západočeském kraji nedaleko Chudenic jen pár kilometrů do Klatov a výlet určitě bude stát
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz