Poutní místo Mariánská Týnice bývá nejčastěji spojováno s nedalekým klášterem v Plasech, ale mnohem blíže je to z něj do Kralovic. S klášterem v Plasech ho ale spojuje jedno významné jméno – architekt Jan Blažej Santini.
Znalci dějin umění možná poněkud povytáhnou obočí. Proč je poutní místo Mariánská Týnice označováno za barokní památku, když jeho historie spadá až do 12. století, kdy o baroku j
Některé hrady jsou dnes už jen hromadami kamení, jiné ani v rozvalinách neztratily svou atmosféru a úctyhodnost. Přesně takový je Krašov, jehož kouzlo nevyprchalo ani téměř po tisíci letech od jeho založení.
Málokterý český hrad se může pochlubit tak dlouhou historií jako Krašov, vypínající se na skalním ostrohu nad řekou Berounkou. Založil ho už někdy kolem roku 1232 rod Hroznatovců a měl nejen
Nedaleko města Plasy by byla škoda nenavštívit soukromou zvířecí oázu, která zaujme svým netradičním konceptem Cesty kolem světa.
V rámci Zoo Plasy (viz úvodní foto) se majitelé snaží propojit zábavu s aktivním odpočinkem a vzděláváním. Největším zdejším lákadlem jsou ovšem vzácná zvířata.
www.zooplasy.cz
Kaolinový důl v Nevřeni
Těžko objevit zajímavější industriální památku v regionu, než ja
Poslední prázdninový víkend, od 26. do 28. srpna, bude patřit cestování. V obci Dolní Hradiště na Plzeňsku se uskuteční druhý ročník festivalu Cestovatelská Střela. Kromě řady cestovatelských přednášek se návštěvníci mohou těšit také na doprovodný program v podobě koncertů, lekcí jógy či velké šifrovací hry.
I tentokrát festival Cestovatelská Střela nabídne samá zajímavá cestovatelská jména a té
Dlouhá staletí nezměrné slávy i tragického úpadku, taková je dlouhá a pestrá historie unikátního klášterního komplexu ležícího pětadvacet kilometrů od Plzně. Byly doby, kdy vládl celému širokému okolí. A dnes do jeho prostor naplněných dějinnými událostmi můžeme vstoupit i my.
Když se kníže Vladislav II s manželkou Gertrudou roku 1144 rozhodli založit v Plasích na Plzeňsku klášter, bylo logickou
Zřícenina hradu Věžka nás hravě přenese do světa starých časů, báchorek a historek. Za vlády krále Václava II., okolo roku 1300, se na skále nad Berounkou vztyčil k nebi dobře chráněný hrad. Jeho nápadná věž mu dala i jméno – Věžka.
V 15. století se sice hrad zbortí a postupem času celé místo zpustne, zaroste křovím a stromy, ale přesto stále má co nabídnout. Ze skály se skromnými zbytky hradu se