Každý, kdo chodí rád do přírody a ví, jak pestrý život se skrývá pod vodní hladinou, nejspíš občas zalitoval, že tu krásu nemůže obdivovat úplně zblízka. Teď už může. Je tu totiž Živá voda.
V oblasti kolem Uherské Hradiště vždycky byly rybníky a mokřady, a tak místo pro vodní expozici je zvoleno ideálně.
V roce 2012 mohli návštěvníci expozice Živá voda v Modré nedaleko Velehradu vstoupit do unikátního podvodního tunelu pod hladinou rybníka, největšího sladkovodního přírodního tunelu v Evropě.
Stoletá ryba může mít tisíc kilo
Ryby jsou tu vlastně na každém kroku. Už při vstupu do hlavní budovy přivítá návštěvníky pětimetrová maketa vyzy velké, největší sladkovodní ryby světa, která je schopná žít i v mořském prostředí a kterou zanedlouho příchozí spatří i živou na vlastní oči.
Na návštěvníky čekají dvě podzemní patra. Zdejší expoziční jezero hluboké 6,5 metru má objem 850 krychlových metrů a můžeme si v něm nerušeně prohlédnout ryby v jejich přirozeném prostředí.
Poznáme kapry, štiky či líny, ale možná nás překvapí i méně běžné druhy jako jeseteři, sumci včetně jejich albínské formy a samozřejmě již zmíněné vyzy, které za sto let svého života mohou dorůst až osmi metrů a dosáhnout hmotnosti 1000 kilogramů.
Zdejší exempláře samozřejmě ještě tak rekordní nejsou, prozatím dorostly do dvou metrů.
Vodník je nejlepší potápěč
Nejlepší pohled pod vodní hladinu je samozřejmě z podvodního tunelu v hloubce 3,5 metru. Je dlouhý 8 metrů a široký dva metry, takže návštěvníci mají dostatek prostoru.
Za průhlednou akrylátovou stěnou můžeme vlevo sledovat ryby, jejich domovem jsou spíše chladnější vody včetně horských potoků, vpravo pak obdivujeme největší exempláře.
Občas mají příchozí to štěstí, že se právě koná některá ze zdejších speciálních akcí, například ukázky rybolovu nebo vystoupení potápěče s představením jednotlivých druhů ryb. O Velikonocích návštěvníky pod vodou překvapí i nefalšovaný vodník.
Procházka po Stezce praturů
Pokud si po prohlídce podvodního světa budeme chtít udělat ještě procházku, i na to autoři zdejší expozice mysleli. Areál totiž pokračuje dřevěnou lávkou, z níž je ideální výhled na nedávno otevřený výběh praturů.
Takzvaná Stezka praturů měří 400 metrů a vede po lávce z modřínového dřeva ve výšce čtyř metrů nad zemí.
Součástí stezky je dvanáct zastavení a také dvoupatrová vyhlídková věž, odkud je možné nejen nerušeně pozorovat zvířata, ale která poskytuje také rozhled po okolí.
Vyhubení nebylo navždycky
Pohledu na pratury bychom si měli velice vážit. Tento kopytník z čeledi turovitých, který se kdysi vyskytoval na většině evropského území, byl už v přírodě vyhuben, u nás patrně už v průběhu 12. století. Obrovité zvíře dosahuje v kohoutku výšky až dvou metrů.
Vzácný pratur ale naštěstí není pro historii ztracen. Od roku 2008 probíhalo takzvané zpětné šlechtění, díky kterému se podařilo přivést na svět pratury stejné, jako byli před staletími.
V roce 2015 bylo první stádo vypuštěno do přírodní rezervace na území bývalého vojenského prostoru Milovice, a odtud také pocházejí pratuři, které můžeme z lávky za Živou vodou sledovat.
Načíná se další milion
Autoři expozice Živá voda mysleli i na zrakově postižené, kteří si nemohou užít pohled z podvodního tunelu. Pro ně jsou připraveny makety ryb v životní velikosti s popisem v Braillově písmu.
V letním období se pak návštěvníci mohou osvěžit přímo v areálu v přírodním brouzdališti napájeném podzemním pramenem a s vodou filtrovanou pomocí přirozeného mokřadního společenství rostlin.
O expozici Živá voda a pastvinu praturů je už od vzniku expozice nebývalý zájem. Díky tomu tu mohli letos v únoru už po devíti letech existence přivítat miliontého návštěvníka.