Domů     Balt už zase láká: Severní Německo a Polsko
Balt už zase láká: Severní Německo a Polsko
od 9.7.2019
1

Severní Německo a pobřeží Polska jsou naše vzpomínky a sladká nostalgie

Pamatujete si na pobřeží Baltu se širokými plážemi s jemným pískem a barevnými kamínky? Je lemováno četnými majáky a magickými větrnými mlýny.

Hiddensee

Německo

Ideální na procházky

Na západ od nejznámějšího ostrova Rujána leží ostrov Hiddensee. Je ideální na procházky, protože je celý rovinatý, jen v severní části jsou menší kopce. Na jednom z nich stojí maják. Najdete zde tři vesnice – Kloster, Vitt a Neuendorf.

Ostrov je tak úzký, že všechny tři mají pobřeží z obou stran. Západní pobřeží je pokryto písečnou pláží s medúzami u pobřeží. Nesmí se zde jezdit s automobily, proto je ostrov ideální k pěším túrám nebo jízdě na kole.

Uprostřed ostrova je vřesoviště, na kterém se dá dobře bloudit na kole, protože je pokryto značným množstvím pěšinek, které vypadají, jako by někam vedly, ale nedojedete po nich nikam. Na Hiddensee jezdí trajekt z rujánské vsi Schaprode.

Dospělého přijde na 15 euro i se zpáteční jízdenkou. Nejblíže k Hiddensee lze bydlet nejlépe ve Schaprode. Kemp je zde dobrý, a to i cenově.

Gdaňsk

Polsko

Historická perla severu

Gdaňsk je jedno z nejstarších měst v Polsku a nejznámější z trojice měst, které se říká trojměstí. Dalšími jsou Sopoty a Gdyně. U Gdaňsku leží malý poloostrov Westerplatte, kde začala druhá světová válka.

To, co vidíte v historickém centru dnes, nádherné domy se štíty zdobenými erby a kostely, tam před válkou nebylo. Na hlavním náměstí Dlouhý trh si můžete kromě radnice a zvonkohry prohlédnout Neptunovu fontánu.

Říká se, že z ní kdysi tekla slavná gdaňská vodka „Goldwasser“ se šupinkami zlata. Gdaňsk je historické město, ve kterém najdete velké množství katedrál, kostelů a uliček, ze kterých na vás dýchají staré časy.

Chcete-li si Gdaňsk prohlédnout z výšky, vydejte se na věž mariánského kostela. Bude to ale stát trochu námahy, do věže vede totiž 400 schodů.

Rujána

Německo

Se smetánkou

Rujána je baltská klasika. Vybaví se nám okamžitě v souvislosti s dovolenou u Baltu. Bílé útesy, symbol ostrova, uvidíte záhy po příjezdu do hlavního přístavu Sassnitzu. Padají kolmo do moře z výšky až 110 metrů.

Pokud byste na Rujánu cestovali lodí ze Švédska, budou tyto útesy to první, co z Rujány uvidíte. Pokud toužíte po zábavě, vydejte se ale raději do nedalekého městečka Binzu. Je to takové německé Saint-Tropez.

Dostaveníčko si tu dává dnes německá smetánka. Pláž je v Binzu široká a díky malé hloubce, se tu voda prohřeje rychleji než jinde. Na tuto chladnou oblast je tady koupání příjemnější než jinde.

Najdete tu také stovky typických plážových košů, chránících turisty před všudypřítomným větrem, a také několik set metrů dlouhé molo vybíhající do moře.

Hel

Polsko

Kouzelné babí léto

Na tento poloostrov se stále ve větším množství vracejí Češi po mnohaletých dovolených na jihu Evropy. Voda je tu sice chladnější, zato se zde nabízejí nepřecpané pláže a kilometry krásných tras pro kola.

Je to nádherné místo na vydařenou dovolenou babího léta. Není to tady o dlouhém koupání v moři, ale o zážitcích. Číslem jedna je fantastická cyklostezka, která vede celým poloostrovem.

Je schovaná pod vzrostlými borovicemi, takže zde nefouká ani nepraží slunce, vede po rovině, což je ideální pro netrénované turisty nebo rodiny s dětmi.

Na konec poloostrova do městečka Hel jezdí z Gdaňska trajekt, který má legrační název: „Vodní tramvaj“. Cesta trvá dvě hodiny a jízdenka vychází na 200 korun pro dospělého. Je dobré zůstat na poloostrově přes noc, protože ubytování je zde levné.

Lübeck

Německo

Marcipánové město

Jako jsou u nás Pardubice nazývány městem perníku, tak v Německu je Lübeck centrem marcipánu. Nejzajímavější z celého města je ostrov, který oplývá zajímavou koncentraci památek. Naleznete zde radnici, klášter a čtvrť ze 13. století nazvanou Koberg.

Ve městě objevíte několik obchodů, které nabízejí pravý marcipán vyráběný právě zde podle starých receptur. Recepty jsou ale pochopitelně tajné. Přímo v srdci města se nachází slavná kavárna Niederegger.

Tu by neměl žádný návštěvník vynechat. Pokud nebude úplně plno, lze si v ní vychutnat místní speciality na terase s nádhernými výhledy na historickou část města.

Místní jsou velice hrdí také na Holštýnskou bránu, která patří mezi „povinné“ památky, které je třeba ve městě navštívit.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Lokalita:
Předchozí článek
reklama
Související články
Sýr je fenoménem švýcarské gastronomie. Vychutnávání sýra ve Švýcarsku se dá přirovnat asi k vychutnávání slivovice u nás či vína ve Francii. Švýcaři mají své oblíbené lahůdky, ale i lokální speciality. Některé ze sýrů se dosud vyrábějí tradičním způsobem, tedy ručně přímo na pastvinách. Takové sýry jsou k dostání jen na zdejších trzích. [caption id="attachment_87505" align="alignnone" width
Hlavní město našich východních sousedů potěší nejen milovníky historie, ale i cyklisty, romantiky nebo vyznavače dobrého jídla a pití. V Bratislavě naleznete několik hodnotných architektonických děl spojených s nedávnou minulostí. Mezi ty nejvýjimečnější jednoznačně patří budova obrácené pyramidy Slovenského rozhlasu na Mýtné ulici, nejstarší výšková budova v Bratislavě - Manderlák či komplex o
V posledních letech míří turisté nejen k moři nebo do hor, ale chtějí ochutnávat i neznámá jídla i nápoje, ať už v blízkých nebo vzdálených zemích. Říká se tomu gastroturistika a věnuje se jí čím dál více lidí. Proto jsme se rozhodli, že se tentokrát podíváme do některých sousedních zemí na to, co můžeme ochutnat. A sluší se dodat, že i milovníků čokolády a vína. Ve francouzské kultuře je gastro
Voňavý ostrov, Perla Středomoří či Kolébka vendety… tak se přezdívá Korsice, ostrovu ve Středozemním moři, na který jsou jeho obyvatelé patřičně hrdí a kde si turisté prožité dny nemohou vynachválit. Na tomhle ostrově si totiž dovolenou užije každý. Ať už dáváte přednost odpočinku a koupání v moři, nebo si ji chcete zpestřit různými výlety za poznáváním přírody či objevováním památek. Najdete tu
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý dezertní talířek. A máte tapas. Ja
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
enigmaplus.cz
Záhadná ektoplazma: Zpestření spirituálních seancí, nebo opravdový projev duchovního světa?
Tajemný bílý dým se pomalu valí z úst ženy sedící v čele kulatého stolu. Médium má oči v sloup a pro mocnější efekt vydává dávivé zvuky. Osazenstvo účastnící se spirituální seance šílí a lapá po dechu
Taburet jako praktický doplněk
panidomu.cz
Taburet jako praktický doplněk
Není nic příjemnějšího, než se po náročném dni uvelebit do sedačky a natáhnout si nohy. K tomu nám skvěle poslouží taburet, tedy stolička bez opěradla. Pro své malé rozměry a variabilní využití taburety doplňují lidská obydlí od nepaměti. Charakteristické především pro styl Ludvíka XIV. , dokonce i samotné slovo taburet má kořeny ve Francii. Dnes
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
21stoleti.cz
Žabí sauna zachraňuje těmto obojživelníkům životy
Žáby po celém světě ohrožuje houba Batrachochytrium dendrobatidis. Způsobuje jim vysoce nakažlivé infekční onemocnění, kterému tyto snadno podléhají. Ochranu a čas na zotavení poskytují žábám tak zvan
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
epochalnisvet.cz
(F)akta geny: Když se z bratranců stanou bratři
Co se stane, když si dva bratři vezmou dvě sestry a mají dvě děti? Normálně by děti byli bratranci, ale co když otcové jsou dvě identická dvojčata a matky také dvě identická dvojčata? Pak podle genetiky jsou vlastně sourozenci a ne bratranci.   Vědci jsou dvojčaty fascinováni odjakživa. Už multižánrový vědec Francis Galton v roce
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
historyplus.cz
5 tragédií na osmitisícovkách: Vylámali si zuby na střeše světa Hitlerovi hoši i výprava feministek?
Horolezec se ve stanu klepe zimou a přerývaně kašle. „Nikdy jsem nemyslel, že někdo může být tak nemocný a stále naživu,“ vzpomíná na chvíle hrůzy při zdolávání druhé nejvyšší hory světa K2 jeden z účastníků expedice. Dopadne ještě dobře. Z vánice, která kolem něj zuří, se nevrátí čtyři jeho kamarádi…   Je jich 14. Hor,
Sleďový salát
tisicereceptu.cz
Sleďový salát
Pro nás trochu nezvyklé, ale oběd ve Švédsku někdy zahrnuje i nakládané sledě. Například v podobě salátu. Potřebujete 4 filety naloženého sledě 4 vejce 2–4 kyselé okurky 1 jablko 2 cibule 1
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
rezidenceonline.cz
Luxusní styl uprostřed mořských borovic
Rodinná vila ze šedesátých let minulého století dostala díky velkorysému přístupu současného architekta Massima Iosy Ghiniho nejen moderní kvality a soudobé parametry. Odborný zásah jí přinesl i racionální strukturu a dokonalou rovnováhu v rámci přírodního okolí. Při rekonstrukci se soustředil především na hledání nové koncepce souznění celé nemovitosti se zahradou, jež ji obklopuje. „Většinou šlo
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
skutecnepribehy.cz
Hýčkat si na prsou nenávist bývá vysilující
Je těžké zbavit se nenávisti. Zvlášť, když bylo člověku prokazatelně ublíženo. Myslela jsem, že budeme s bývalým mužem kvůli jeho zradě nepřátelé do konce života. Nenáviděla jsem ho. Byla jsem přesvědčena, že s tou nenávistí i umřu, že si ji vezmu s sebou do hrobu, v němž budu tiše a zarputile ležet a nenávidět do skonání světa. Bylo to vysilující, protože nenávist
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
nasehvezdy.cz
Velké stěhování Poullain do Francie se blíží?
Není žádné tajemství, že má hvězda seriálu Jedna rodina Chantal Poullain (67) francouzský původ. V České republice žije ale už mnoho let, a dokonce v ní prožila i svou doposud nejsilnější lásku. Pa
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
epochaplus.cz
Slavný cyklista Radomír Šimůnek: O neštěstí nechtěl vůbec mluvit
Cyklokrosový mistr světa z roku 1991 Radomír Šimůnek zažíval kariérní vrchol. Že jsou cesty osudu nevyzpytatelné, pozná na vlastní kůži hned rok následující. Nehodu, kterou způsobí, nechce dlouho komentovat. Snaží se ji vytěsnit ze vzpomínek a novináře, kteří se na ni ptají, s díky odmítá. Zlobiví kluci jako viníci? Berounsko, 19. listopad 1992. Šimůnek sedí
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
iluxus.cz
Vše, co potřebujete vědět o parfémech – průvodce
Parfémy poutají naši pozornost již po staletí a fascinují nás rozmanitými vůněmi květin, ovoce, zelených tónů, koření, sladkých akcentů, dřeva a mechu. Často, když saháme po vysněném flakonu, si v
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
nejsemsama.cz
Nepodceňujte varovné příznaky šoku
Léto nepřináší jen radovánky, ale také spoustu patálií v podobě hmyzích štípanců. Kdy je nutné volat lékaře? Komáry láká oxid uhličitý, který vydechujeme, pach našeho potu, piva, silné vůně a také třeba tmavé barvy. Jestli se chcete jejich štípnutí vyhnout, oblečte se do světlých barev, použijte antiperspirant bez parfemace, nastříkejte se repelentem a vezměte si dlouhé rukávy