Příroda se uložila ke spánku a krajině vládne zima. Pro mnohé je to důvod k těšení a radosti. Pojedeme do hor. Co třeba na Šumavu?
Milovníci sjezdového lyžování to mají obvykle jednoduché. Většinou mají stálá místa, kam jezdí rádi, a už se těší na své kamarády a hoblování sjezdovky.
Ale co my ostatní, kteří se chceme podívat někam, kde jsme ještě nebyli, nebo kouzlo zimy teprve začínáme obdivovat?
Šumava je dobrá volba
Dobrá už proto, že se můžeme rozhodnout podle naší peněženky, schopností a také touhy po společnosti. Na Šumavě jsou totiž jak místa pro klidnou dovolenou na běžkách, tak střediska plná lidí a zábavy.
Tam však zase budou chtít vaše děti a vnoučata, takže stejně asi zvolíte pro všechny přijatelný kompromis.
Špičák
Patří mezi nejlepší česká střediska, ale zároveň klidnější areály, i když na nudu si rozhodně stěžovat nebudete.
Najdete tu nejprudší sjezdovku v ČR, Šanci, se sklonem 100 %, na tu se většina z nás neodváží, ale i široké modré sjezdovky pro carvingový oblouk nebo samostatný areál pro děti a začátečníky s pohyblivým kobercem.
V bílé stopě
Pro vyznavače běžek má tato část Šumavy obzvláštní půvab. Užijí si zdatní běžkaři i začátečníci, protože tratě pro běžky jsou dobře značené, mají různou délku, a co je důležité, vždycky po cestě nebo v cíli najdete nějakou občerstvovnu.
Okruhy pro běžce
Okruh Železná Ruda > Gerlova Huť > Hofmanky > Belveder > Železná Ruda Celková délka: cca 19 km
Běžecká trasa Železná Ruda > Belveder > Hofmanky > Pancíř > Můstek Celková délka: cca 9,5 km
Běžecká trasa Špičácké Sedlo > pod Pancířem > Hojsova Stráž (Zámeček) Celková délka: cca 8 km
Běžecký okruh pod Ski areálem Špičák Celková délka: 3 km
Co takhle procházka?
Milovníci turistiky si určitě ani v zimě nenechají ujít stovky kilometrů pěších tras, které Šumava nabízí. Mnohé z těchto tras lze samozřejmě absolvovat i na běžkách.
A určitě nikdo nevynechá procházku k nejznámějším šumavským jezerům Čertovu a Černému, i kdyby tu už předtím byl. Není dlouhá, takže ji může podniknout jak člověk netrénovaný, tak rodina s dětmi.
A pokud vzpomínáte na to, jak jste mohli v mládí vzít lyže a jít třeba do kopce a pak zase sjet, zkuste skitouring. Není to převratný sport, dřív se takhle lyžovalo normálně.
Dnes je ale skitouring stále populárnější a je svými vyznavači vnímán jako styl života. A co na něj potřebujete?
Na duši je legrace
Pokud nelyžujete, nebo si chcete jen zadovádět s přáteli nebo s dětmi, zkuste snowtubing. Nevíte, co to je? Něco mezi sportem, adrenalinem a zábavou. Prostě jezdíte ze svahu ve sněhovém korytě ve speciální duši. A nebojte se, nahoru se duše nenosí, ale svezete se speciálním vlekem.
Kam zajít
Nezapomeňte se zastavit v Železné Rudě, uvidíte moc zajímavý barokní kostel, a navštivte také zámeček, který je nejstarší dochovanou stavbou.
Světlo světa spatřil v roce 1706. Původně sloužil jako letní sídlo hrabat Nothaftů, kteří sem jezdili na lovecké výpravy. Dnes je pět opraven a přístřeší poskytl expozici historických motocyklů, loutek a hodinářské dílně.
Lipno
Lipenský areál prošel v posledních letech bouřlivým vývojem. Ať už se jedná o ubytovací kapacity, nebo o celoroční program, který uspokojí snad každého. Sázejí tady hlavně na atrakce pro rodiny, ale to vůbec neznamená, že by se tu nelíbilo seniorům.
Stezka
V korunách stromů se můžete projít i v zimě. Čeká vás výhled na Lipenské jezero, šumavskou přírodu, Novohradské hory a vrcholky rakouských Alp. To vše vám bude odměnou za vystoupání po 675 metrů dlouhé lávce až do výše 40 metrů.
Pokud máte na nohou lyže, není nic snazšího než ve skidepotu, který se nachází na vrcholu Kramolína, odložit lyže, přezout se z promrzlých přezkáčů do vyhřátých pohorek a vyrazit na procházku do korun stromů.
Za zapůjčenou obuv neplatíte nic a své lyžařské vybavení si můžete po dobu vycházky zanechat v úschovně. Stezka je samozřejmě bezbariérová a k nástupu na ni se dostanete stezkabusem také z parkoviště.
Otevřeno tu mají od 10 do 16 hodin a stezka se zavírá jen za velmi špatného počasí.
Na ledovém ostří
Jestli jste dosud bruslili jen na zimních stadionech, tak na Lipně si užijete. Na zamrzlé hladině můžete kroužit po více než desetikilometrové dráze. Prý jedné z nejdelších na kontinentu. V každém případě se jí říká ledová magistrála.
Je široká 8 metrů a propojuje obce Lipno nad Vltavou, Přední Výtoň a Frymburk. Tady všude také najdete občerstvení i ubytování. Když už jsme u toho ubytování, nezapomeňte si říci o Lipno card pro celou rodinu, vybraní ubytovatelé vám ji dají zdarma.
Přinese vám slevy na vstupné, lanovky, různé atrakce, ale i v restauracích. Kartu lze zakoupit i v informačních střediscích. Stojí 146 korun a vyplatí se.
Kam si zajít oddychnout
Městečka okolo Lipna jsou docela romantická, všude i informační střediska, kde vám poradí. Pokud vás bude víc, zkuste si předem domluvit návštěvu Vyšebrodského kláštera.
V Gotické galerii jsou vystaveny umělecké poklady minulosti z navrácených klášterních sbírek, např. jedinečná kolekce madon krásného slohu a další. V sobotu a v neděli si zase prohlédnout jeden z okruhů na hradě Rožmberk. Nebo si zajeďte do Krumlova. Ale tam se podíváme někdy příště.