Brno, druhé největší město Česka, je plné nejen zajímavých historických památek, ale také kultury. Kromě notoricky známých míst, jako je například hrad Špilberk, katedrála sv.
Petra a Pavla, nebo milovníkům architektonických skvostů dobře známá vila Tugendhat, je zde pochopitelně mnoho dalších cílů potenciálních výletů, které rozhodně stojí za návštěvu.
Milovníky záhad a dobrodružství potěší místní katakomby a na své si přijdou také rodiny s dětmi, pro které je zde připravena spousta vyžití. Například v místním science centru Vida! se vzdělají jak děti, tak i dospělí.
Brněnské podzemí
Brno se pyšní množstvím zajímavých podzemních prostor, které připomínají časy temného středověku. V současnosti jsou veřejnosti zpřístupněny celkem tři komplexy. Prvním z nich je brněnská kostnice u sv. Jakuba.
Ta vznikla ve 13. století, kdy se ukázalo, že městský hřbitov je beznadějně přeplněný. Město se proto rozhodlo situaci vyřešit tak, že po 12 letech nebožtíka vykopali, aby uvolnil místo dalším mrtvým.
Jeho kosti poté putovaly právě do kostnice, která je druhá největší v Evropě. Druhou částí komplexu je podzemí Zelného trhu, kde si budete s průvodcem moct prohlédnout středověkou krčmu, alchymistickou laboratoř nebo třeba trestnici.
Poslední část tajuplného brněnského podzemí pak tvoří mincmistrovský sklep, kde uvidíte středověkou dílnu, která sloužila k ražbě mincí.
Brněnský orloj
Brněnský orloj, který je vtipálky bohužel častován různými názvy pro mužské přirození, si svou špatnou pověst rozhodně nezaslouží. Ve skutečnosti jeho tvar odkazuje ke tvaru patrony z třicetileté války.
K ní se pojí pověst, na jejíž motivy byl orloj v roce 2010 postaven. Říká se, že když město obléhali Švédové, rozhodl se jejich generál, že pokud jej nedobude, než odbije poledne, svou snahu vzdá a potáhne s armádou domů.
Brněnští pro jistotu odbili na kostelní věži poledne o hodinu dříve a město tak bylo zachráněno. Proto místní orloj také bije poledne zásadně v jedenáct hodin dopoledne. Kromě toho se prý tradovalo, že onoho generála může zabít jen skleněná kulka.
To je ostatně také důvod, proč každý den při odbíjení poledne orloj jednu skleněnou kuličku vypustí a ona pak po skluzavce sjíždí kolem celého orloje až do otvorů, v nichž ji chytají lidé. Komu se ji podaří chytit, může si ji nechat na památku.
Brněnská přehrada
Brněnská přehrada, které se mezi místními říká Prygl, je velmi oblíbeným místem pro volnočasové aktivity. V teplejších měsících je zde prostor pro vodní radovánky, na své si přijdou veslaři, jachtaři nebo třeba potápěči.
V okolí přehrady se nalézá velké množství dalších sportovišť, kupříkladu volejbalová hřiště. Kromě toho je přehrada dějištěm mnoha kulturních akcí. Již tradicí se staly festivaly ohňostrojů, které se konají několikrát ročně podle předem stanoveného kalendáře.
Další letní zábava má podobu koncertů a festivalů na pláži. Pokud tedy míříte v létě do Brna, rozhodně návštěvu Pryglu nevynechte.