Domů     Času odolávající Karlův most
Času odolávající Karlův most
od 10.10.2022
1

Ve své době za císaře Karla IV. byl stavebním unikátem, který obdivovali v celé Evropě. Majestátní kamenný most přes Vltavu přežil více než šest set let válek a povodní a na jeho kráse a eleganci se ani v jednadvacátém století nic nezměnilo. Stále po něm proudí davy turistů z celého světa.

Když s sebou překotně tající ledy 3. února roku 1342 odnesly dvě třetiny starobylého Juditina mostu, zůstala Praha bez spojení obou břehů.

Rozvíjejícímu se městu kypícímu intenzivním společenským a obchodním životem nemohla stačit provizorní dřevěná lávka na torzech pilířů ani přívoz pendlující mezi staroměstským a malostranským břehem.

Přesto trvalo dlouhých patnáct let, než se Praha dočkala zahájení stavby nového mostu. Císař Karel IV. se rozhodl zanechat po sobě velkolepou stavbu, která Juditin most svými parametry překoná.

Zatímco ten neměřil na šířku ani sedm metrů, nyní se počítalo se šířkou o dva a půl metru větší. Zároveň se nový most měl tyčit výš nad hladinou řeky, aby lépe odolával povodním.

Císař Karel si dokonce ochotně přivstal, aby osobně položil základní kámen, na radu svých astrologů v pečlivě vypočítaný příznivý čas 9. července 1357 v 5 hodin a 31 minut.

Králem techniky je šlapací jeřáb

Dlouho dějiny za vybudování mostu velebily Petra Parléře, legendárního stavitele chrámu sv. Víta na Pražském hradě a dalších památek na našem území.

V poslední době se historikové přiklánějí k tomu, že pro mladého, teprve čtyřiadvacetiletého stavitele bez zkušenosti s konstrukcí mostů by takový úkol byl příliš náročný.

Pravděpodobnější je, že se na stavbě mostu podílel až později, kdy možná převzal vedení stavby od pražského kameníka Otty zvaného Otlin. Ať už měl dělníky na povel kdokoliv, čekala ho náročná práce především při kotvení mostních pilířů.

Pro vztyčení každého z nich bylo třeba vystavět kolovou ohradu, z níž se odčerpala voda. Teprve pak bylo možné na dno položit těžké mlýnské kameny pospojované železnými kramlemi.

Dokázat to všechno bez moderní techniky, jen s volskými potahy, vory a jednoduchým šlapacím kladkostrojem, to byl vskutku nadlidský výkon.

Svatý Kosma a Damián se Salvátorem nás vyprovázejí po cestě ze staroměstského břehu na Malou stranu. Stojí na posledním, 15. pilíři vpravo.
Svatý Kosma a Damián se Salvátorem nás vyprovázejí po cestě ze staroměstského břehu na Malou stranu. Stojí na posledním, 15. pilíři vpravo.

Stavbou kráčí smuteční průvod

Aby byla stavba co nejlevnější, používali stavitelé materiál dostupný v blízkém okolí. Pískovcové kvádry pocházejí z Petřína či Hloubětína a také z Kamenných Žehrovic na Kladensku nebo z lomu u Kralup nad Vltavou.

Pravdivost slavné legendy o syrových vejcích v maltě se ovšem dodnes nepodařilo spolehlivě potvrdit. Ano, ve středověku se do malty skutečně přidávaly různé příměsi, kromě vajec i mléko, tvaroh nebo pivo či víno.

Měly však především zpomalit příliš rychlé tuhnutí omítek, což se při stavbě mostu naopak nehodí. Zatímco Juditin most podle kronikářů stál za pouhé tři roky, jeho nástupce nesoucí císařovo jméno si vyžádal půl století dřiny.

Když v roce 1378 panovník zemřel, smuteční průvod nesoucí jeho ostatky k uložení do Svatovítského chrámu už mohl po mostě přejít.

Jeho definitivního dokončení se ale nedožil ani Petr Parléř, který opustil tento svět roku 1399. Karlův most byl kompletně dostavěn až tři roky poté. A rázem posunul Prahu mezi nejvýznamnější zastávky na evropských obchodních stezkách.

Před instalací aleje soch se výzdoba soustřeďovala na věže na koncích mostu. Na Staroměstské věži najdeme gotické sochy Karla IV., svatého Víta a Václava IV.
Před instalací aleje soch se výzdoba soustřeďovala na věže na koncích mostu. Na Staroměstské věži najdeme gotické sochy Karla IV., svatého Víta a Václava IV.

Galerie pod širým nebem

Otec vlasti by snad byl příjemně překvapen, kdyby mohl spatřit současnou podobu svého vysněného mostu. Ani on sám totiž nepočítal s tím, jak se prosté kamenné zábradlí jednou promění v cennou uměleckou galerii.

Na přelomu 17. a 18. století byly na mostních pilířích vztyčeny sochy a sousoší svatých od nejvýznamnějších umělců včetně Matyáše Bernarda Brauna nebo Maxmiliána Brokoffa. Víte ale, které sochařské dílo je tu ze všech nejstarší?

Abyste ho našli, nesmíte pohlížet vzhůru, ale naopak sjet očima až na nábřežní zeď na staroměstské straně. Z ní vystupuje Bradáč – kamenný basreliéf zobrazující vousatého muže. Zdobil už původní Juditin most a slouží jako varování před povodní.

Říká se, že když se hladina Vltavy dotkne Bradáčových vousů, je čas se dát na útěk před přicházející velkou vodou.

Kdo by vydržel bez zastavení?

Karlův most je symbolem Prahy stejně jako typická silueta Hradčan. Za důležitý ho považovali čeští králové, když ho učinili součástí takzvané Královské cesty a tradičně po něm projížděli při své korunovaci.

Dnes si tuto historickou trasu může na vlastní nohy vyzkoušet každý, a nespočet turistů to také neustále dělá. Projde se po něm až třicet tisíc lidí denně a snad jen znuděný a zaneprázdněný starousedlík to dokáže bez jediného obdivného zastavení.

Místo pro Karlův most totiž nemohlo být zvoleno lépe. Máme odtud jako na dlani Pražský hrad, Národní divadlo i Rudolfinum, romantickou Čertovku nebo ostrov Kampu lákající k procházkám a v dálce už nás zve k dalšímu poznávání metropole třeba Petřín nebo Letná.

Architektonický skvost stověžaté Prahy však soupeře v malebnosti bude jen těžko nacházet…

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
Chrám na křižovatce pozitivní energie... Stavba gotického chrámu nikdy nebyla dokončena, přesto působí monumentálně a patří k nejvzácnějším památkám. A navíc stojí na místě, které svou pozitivní energií dokáže léčit. Když se český rytíř Plichta ze Žerotína v roce 1316 rozhodl v Panenském Týnci vybudovat gotický chrám, rozhodně netušil, že jeho stavba zůstane navěky nedokončena. Nejprve na místě
„Ta jižní Morava je jistě krásná zem, osázená vinohradem.“ Refrén známé lidové písně trefně vystihuje kraj, o kterém bude řeč na následujících stránkách. Jižní Morava je známá pro svoje výborné víno, tradiční hody, slunečné počasí a překrásnou přírodu s mnoha historickými památkami. Na jižní Moravě naleznete všechno, na co si jen vzpomenete. Brno je zlatá loď Bývalým hlavním městem Moravy je Brn
Je největší z deseti židovských obcí v České republice a její historie sahá více než tisíc let do minulosti. Od roku 1215 žili pražští židé v ghettu, které se nacházelo na území dnešního Josefova. Vedle Starého židovského hřbitova a několika dochovaných synagog, které slouží jako expozice Židovského muzea, jsou nejvýznamnějšími památkami na kdysi tajemné židovské město Staronová synagoga a přile
Město ve středních Čechách je dobře dostupné autem i vlakem a jeho návštěva vás určitě nezklame Tak například bývalá židovská čtvrť patří k nejcennějším památkám svého druhu na území Čech. V Kolíně se dochovala část židovského ghetta se synagogou a dva židovské hřbitovy. Starý, kde se pochovávalo do roku 1887 a najdeme zde téměř 2 700 náhrobků, a nový, kde se pohřbívá dodnes, s 1 000 náhrobky.
Město s historií sahající do 12. století vzniklo na zemské stezce přes řeku Ohři. Od počátků bylo vnímáno jako významné kulturní a hospodářské středisko. Nebylo proto žádným překvapením, že o století později byla Kadaň panovníkem Přemyslem Otakarem II. povýšena na královské město. Samotné centrum dodnes představuje jednu z nejmalebnějších památkových zón u nás. Dominanty města Kadaň P
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ožije blboun nejapný v rukou vědců?
epochalnisvet.cz
Ožije blboun nejapný v rukou vědců?
Nejdřív je, pak dlouho není a teď by zase mohl být. Dronte mauricijský je jedním ze zvířat, které v současnosti už můžete vídat jen na stránkách odborných publikací. Patří totiž do kategorie „vyhynulá
Užívám si s mojí první láskou
skutecnepribehy.cz
Užívám si s mojí první láskou
Byla jsem dvacet let sama a neměla jsem už v plánu hledat další chlapy. Osud ale chtěl něco jiného. A já potkala Jardu, dávnou lásku. Když mi bylo necelých padesát let, stala jsem se babičkou na plný úvazek a zároveň přišla o manžela. Časem jsem si zvykla na to, že lásku už prožívám jen skrz
Voňavý dárek na poslední chvíli
iluxus.cz
Voňavý dárek na poslední chvíli
Pokud na poslední chvíli potřebujete ještě jeden malý vánoční dárek, vyhledejte českou značku přírodní kosmetiky Candy Soap. Nebudete mít vůbec žádnou práci, vše vám přijde již zabalené a opatřené jme
Solné království v Berchtesgadenu
epochanacestach.cz
Solné království v Berchtesgadenu
Město v jihovýchodním koutě Horního Bavorska stojí kousek od Salzburgu a nachází se v něm obrovský solný důl, v němž probíhá těžba už od roku 1517. Děti si zde mohou vyzkoušet jízdu důlním vláčkem, který je zaveze do 650 metrů dlouhého tunelu končícího v působivé „Solné katedrále“. Úchvatnou podívanou vám také poskytne plavba po zrcadlovém
Milenec je boháč?
nasehvezdy.cz
Milenec je boháč?
Vdova Ivana Gottová (47) si měla najít nového partnera. Takové spekulace se šíří českým showbyznysem. Říká se, že její známost pochází ze zahraničí, kam se hodlá brzy přestěhovat. Někdo dokonce tv
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mystické, magické jmelí: Tuto pověst má již od dob druidů
enigmaplus.cz
Mystické, magické jmelí: Tuto pověst má již od dob druidů
Jmelí jako neobvyklá, magická rostlina je opředena množstvím zvyků a pověr. V historických dobách plnilo různé funkce, například v období druidů se stalo přímo jejich posvátnou bylinou. Obzvláště posv
Falešný krb s pravou romantickou atmosférou
panidomu.cz
Falešný krb s pravou romantickou atmosférou
Líbí se vám krb, ale z jakéhokoli důvodu si nemůžete pořídit ten klasický? Existují „náhražky“, které vám ho mohou v interiéru nahradit nebo alespoň přiblížit. Jako bytový doplněk nemá krb konkurenci, žádným jiným vybavením nevykouzlíte tak podmanivou atmosféru. A nemusíte být smutní, když bydlíte v panelovém nebo činžovním domě, že vám je krb zapovězen. Není!
Dějiny a geny královny Viktorie
21stoleti.cz
Dějiny a geny královny Viktorie
Ačkoli je nejznámějším představitelem hemofiliků mezi panovnickými rody ruský carevič Alexej, pravým původcem této dědičné poruchy byla jeho prababička britská královna Viktorie. Kde se nemoc v rod
Skvělý jahodový tvarožník
tisicereceptu.cz
Skvělý jahodový tvarožník
Tvarožník je tuzemskou obdobou italského tiramisu. Ingredience 400 g jahod 120 g piškotů 350 g zakysané smetany 400 g plnotučného tvarohu 2 vanilkové cukry 3 lžíce moučkového cukru 2 lžíce
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
epochaplus.cz
Bizarní plavba gumové flotily: Nehoda, která poslouží vědě
Rozbouřený Tichý oceán si hraje s kontejnerovou lodí Ever Laurel. Déšť buší do trapézových plechů přepravních boxů. A pak se několik vln vyhoupne až k nákladu a část ho vezme sebou. Jaké zboží padne za oběť vodního živlu? Žáby, želvy, bobři a kachničky…   Naštěstí jde jen o hračky. Je 10. ledna 1992. Podivuhodná cesta,
Touha po dítěti ničí jejich lásku?
nasehvezdy.cz
Touha po dítěti ničí jejich lásku?
V soutěži StarDance se zdá, že mají Marek (35) a Eva (30) Adamczykovi dokonalé manželství. Jenže za zavřenými dveřmi u nich doma je teď prý dost dusno! Herec ze seriálu Kukačky se totiž vyslovil s