Je nepředstavitelné, že bychom chráněnou krajinnou oblast Český ráj s její rozlohou přes 180 čtverečních kilometrů zvládli jako jednodenní výlet. Nejen proto, že je rozčleněna do tří samostatných částí a každá z nich zase do mnoha dalších, ale především proto, že každý kousek tu stojí za podrobné prozkoumání.
Za srdce Českého ráje bývá považován Turnov, ale pro jednotlivé výlety zvolíme vždy nejbližší město, třeba Jičín nebo Mnichovo Hradiště.
Procházka královstvím drahokamů
Českému ráji vládne hora Kozákov, už od pravěkých dob vyhlášené naleziště achátů, jaspisů, ametystů a dalších polodrahokamů. Přestože rozlohou nejmenší, patrně nejznámější je oblast mezi Jičínem a Mladějovem, kam patří populární Prachovské skály.
Přírodní rezervací byly vyhlášeny už v roce 1933 a je tak jedním z našich nejstarších takto chráněných území. Od Jičína je to sem pouhých šest kilometrů a skalním labyrintem nás provedou dva prohlídkové okruhy.
Kratší z nich stihneme absolvovat sotva za hodinku, i když přitom nevynecháme třeba slavnou Císařskou chodbu – hlubokou rokli mezi skalními bloky pojmenovanou podle císaře Františka I., který tudy procházel v roce 1813. Vyzkoušíme si, zda se protáhneme skalní štěrbinou širokou jen 35 centimetrů a užijeme si rozhled z několika vyhlídek.
Delší okruh je poněkud náročnější, protože vyhlídek, k nimž musíme vystoupat, je osm. Na cestu dlouhou 3,5 kilometru už si musíme vyšetřit raději alespoň tři hodiny.
Pevnost vydobytá ze skály
Zvolíme-li si za výchozí místo Mnichovo Hradiště, máme to jen 4 kilometry k další slavné oblasti Českého ráje.
Dnes volně přístupná skalní pevnost Drábské světničky bývala od 13. století originálním skalním hradem, kde dřevěné stavby na pískovcových blocích byly propojeny mosty, schodišti a ochozy.
Dochovalo se 18 světniček a 6 chodeb vydlabaných v pískovci, modlitebna, věznice i strážnice. Za vítané útočiště posloužily Drábské světničky za husitských válek, za třicetileté války, ale i v dobách 2. světové války. Z vrcholků hradu můžeme obdivovat velkou část severních Čech.
Na vrcholky i do jeskyní
V Českém ráji ale můžeme krásně bloudit celé dny. Cesta nás může zavést třeba do Příhrazských skal s proslulou skalní Kobylí hlavou a ve skále vytesanou modlitebnou.
Nebo si můžeme vybrat Besedické skály se skalním bludištěm Kalich – Chléviště, kde nás mimo jiné přivítají skály Želva, Medvěd nebo Hroch.
Nebo vás snad více nadchnou rozsedlinami protkané Klokočské skály s jeskyní Postojnou, nejrozsáhlejším podzemním prostorem v celé oblasti?
A také můžete těžko někomu vyprávět, že jste byli v Českém ráji, a přitom vynechat Hruboskalsko – pověstmi opředené skalní město s vrcholovou Zlatou stezkou a s proslulým arboretem na Bukovině, jednou z nejstarších sbírek dřevin u nás.
Prostě ať už jste vášniví turisté, odvážní horolezci nebo jen nadšení obdivovatelé přírody, v Českém ráji bude zaručeně i váš ráj.
Foto: Shutterstock