Domů     Chrám svatého Mikuláše: Barokní skvost nám závidí celý svět
Chrám svatého Mikuláše: Barokní skvost nám závidí celý svět

Zdánlivý nesoulad mohutné kopule a stejně vysoké štíhlé zvonice je poznávacím znamením bohatě zdobeného chrámu svatého Mikuláše.

Stavba na Malostranském náměstí je jednou z nejvýznamnějších památek pražského baroka, a takové hodnocení už vzhledem k úrovni pražské historické architektury něco znamená.

Postavit chrám, který je dnes všeobecně uznáván za jednu z nejcennějších barokních památek Prahy, rozhodně nebylo jednoduché. Budoval se přibližně sto let, a tak je jasné, že nemohl být dílem jediného stavitele.

Ovšem jména těch, kdo se na jeho vzniku podíleli, vzbuzují úctu všechna. Kryštof Dientzenhofer, jeho syn Kilián Ignác Dientzenhofer či Kyliánův zeť Anselmo Lurago patřili mezi špičku dobových architektů.

Práce na celých sto let

Chrám se stal součástí jezuitského profesního domu, rozlehlé stavby vévodící Malostranskému náměstí. Jezuité tu v roce 1673 hodlali vybudovat své nejvelkolepější sídlo v Čechách, a chybět tedy nemohl ani náležitě reprezentativní svatostánek.

Autoři projektu chrámu se inspirovali – jak už to v jejich době bylo u jezuitských staveb obvyklé – mateřským kostelem Tovaryšstva Ježíšova Il Gesù v Římě, jednou z prvních staveb barokního slohu a vzorem stovek jezuitských kostelů po celém světě.

Plány měly původně ovšem trochu jinou podobu, než jakou pak výsledné dílo pod rukama zmíněných mistrů stavitelského řemesla dostávalo.

Původní oválný prostor s renesančními prvky se na počátku 18. století začal měnit ve složitou geometrickou soustavu prostupujících se válců zakončených složitou klenbou.

Pro fotografy je oříšek tento chrám čnící do výšky zchytit.
Pro fotografy je oříšek tento chrám čnící do výšky zchytit.

Okouzlení českého básníka

V polovině 18. století se chrám konečně dočkal vysvěcení, ale dalších dvacet let trvalo, než ho poslední řemeslníci a umělci mohli nadobro opustit.

Chrám je nepřehlédnutelný díky své kopuli o úctyhodném průměru dvaceti metrů, vysoké 57 metrů a tvořící tedy nejvyšší pražský interiér.

Monumentální okna se starají o originální osvětlení, nezaměnitelnou podobu vtiskla chrámu kombinace právě této masivní kopule se štíhlou zvonicí o stejné výšce.

„Se vzdušným, lehkým půvabem, plný barev a světel vznáší se jeho těžký masiv k obloze,“ píše o chrámu s obdivem český básník Jaroslav Seifert.

To, co zůstává očím pozorovatele skryto, jsou pak rozlehlé krypty s valenými klenbami pod celým půdorysem chrámu.

Trest pro zvědavého mnicha

Také interiér chrámu si zaslouží obdiv, ostatně je vedle katedrály sv. Víta považován za vrcholnou ukázku pražské sakrální architektury. Ve výzdobě převládá mramor a zlato, zdejší varhany vyzkoušel i Wolfgang Amadeus Mozart.

Chrám obsahuje na 3000 čtverečních metrů nástěnných maleb a jeho chloubou jsou kromě pěti desítek soch i obrazy od českého barokního malíře Karla Škréty, například Ukřižování v kapli sv. Barbory a pašijový cyklus v emporách kostela.

Nástropní freska patří k největším v Evropě a váže se k ní legenda o potrestaném zvědavci. Malíř si údajně nepřál, aby ho kdokoliv při práci pozoroval, ale jeden z mnichů neodolal a skrytý za sloupem umělce sledoval.

Ten ho ovšem odhalil a na oplátku ho zvěčnil ve své fresce ve stejné situaci, tedy jako neodbytného slídila schovaného za rohem. Autora hlavního oltáře sice neznáme, ale víme, že dřevěné polychromované dílo pochází z počátku 18. století.

Chrám však skrývá i několik dalších oltářů, a můžeme si povšimnout, že například na oltáři sv. Kateřiny je kopie Pražského Jezulátka.

Dech bere i jeho interiér.
Dech bere i jeho interiér.

Kulisa pro rej upírů

Pro cizince, kteří prozatím neměli možnost se do Prahy podívat a chrám svatého Mikuláše navštívit, je přece jen jedna drobná možnost, jak do něj nahlédnout, i když milovníci církevních památek nejspíš nebudou z takové propagace nadšeni.

V roce 2004 se v hlavním městě natáčel americký hororový film s hvězdným obsazením Van Helsing. Kostel svatého Mikuláše posloužil filmařům jako místo, kde se odehrává upírský ples.

Památkáři sice zakázali používání těžkých kamerových jeřábů i pyrotechnické efekty, ale i tak scéna s tančícím Draculou působí zajímavě. Tak náročné kulisy by ani nejlepší filmové studio postavit nedokázalo.

Malou komplikací bylo jen to, že před natáčením bylo nutné chrám odsvětit a po jeho skončení opětovně vysvětit. Atmosféra ale určitě přispěla k tomu, že snímek za pouhý první týden promítání vydělal přes sto milionů dolarů.

Zákeřní střelci i tajná policie

Pohledy na Prahu se otevírají z mnoha vyvýšených míst, ale jeden z nejkrásnějších čeká právě v chrámu sv. Mikuláše. Můžeme totiž vystoupat na štíhlou zvonici z roku 1755 vysokou 79 metrů.

Celkem 215 schodů nás sice dovede jen do výšky 40 metrů na ochoz, ale i tak se dostaneme vysoko nad malostranské střechy a můžeme obdivovat poezii této části města.

Zvonice původně sloužila také jako požární hláska a byla dokonce poslední takovou věží na území Prahy. Ve 20. století už se svým posláním tolik chlubit nemohla.

Za Pražského povstání v roce 1945 si tu Němci zřídili kulometné hnízdo, z něhož ostřelovali Pražany, v 60. letech pak věž sloužila jako pozorovatelna Státní bezpečnosti s krycím jménem Kajka, protože v okolí sídlilo hned několik velvyslanectví západních států.

Erb na fasádě kostela...
Erb na fasádě kostela…

Věčně zmrzlý unavený věžník

Přestože věž je opticky součástí chrámu, nikdy k němu oficiálně nepatřila. Zatímco chrám byl ve vlastnictví církve, věž byla vždy městská.

To je nejspíš také důvodem, proč zvenčí vypadá stejně honosně jako celý chrám, ale její interiér je strohý a o poznání chudší. Od roku 2019 je přístupná veřejnosti, a možná nás překvapí, co všechno se do takového tenkého válce vejde.

Najdeme tu byt věžníka, vlastně byry dva, protože v pozorování se bylo třeba střídat. Povinností věžníka bylo čtyřikrát do hodiny obejít ochoz a zkontrolovat, zda někde nestoupá dým z požáru.

Pokud ho objevil, vyvěsil červenou vlajku a hlásnou troubou z výšky upozorňoval hasiče.

Při prohlídce skromného příbytku si snadno představíme důvod věžníkových věčných stížností na problémy se zimou a vytápěním či s neustálou nutností vynášet všechno do bytu po úzkém schodišti.

S vynálezem telegrafu pak na sklonku 19. století funkce věžníka přestala být nepostradatelná.

Pozadu nezaostává ani jeho kupole se svým zdobením.
Pozadu nezaostává ani jeho kupole se svým zdobením.

Tajemná chodba v podzemí

Ve věži je také černá kuchyně, jediná dochovaná a veřejně přístupná černá kuchyně městského typu u nás, i s nezbytným dýmníkem neboli otvorem pro odchod kouře. Stavitel Kylián Ignác Dientzenhofer dokonce vymyslel i unikátní systém záchodu.

Díky důmyslnému odvětrání odpad rychle vysychal, a tak stačilo, aby městský zřízenec přišel vynést odpad pouze čtyřikrát do roka.

Na oběma byty je pak prostor se zvony, které byly původně čtyři. Kombinace jejich tónů pak oznamovaly nejrůznější zprávy od církevních událostí přes živelné katastrofy včetně požárů. Do dnešních dnů se však ze zvonů zachoval jediný.

Stejně jako samotný chrám nese jméno svatého Mikuláše a odlil ho už v 16. století věhlasný Brikcí z Cimperka, považovaný za největšího českého zvonaře všech dob.

Za svůj život odlil na osmdesát zvonů a jeho odkaz tak připomínají také třeba zvony ve věži baziliky sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Možná nás v budoucnu čeká ještě vyřešení některých tajemství zvonice.

Při rekonstrukci před pěti lety narazili dělníci na zazděnou chodbu, o níž neexistují historické záznamy.

Kam tedy vede schodiště do zavaleného podzemí, zatím nikdo netuší… Prohlídku můžeme spojit s návštěvou některého z mnoha pořádaných koncertů, které se v sezoně konají každý den kromě úterý.

Mikuláš není v Praze jenom jeden

Pokud budete v Praze hledat chrám sv. Mikuláše jen podle názvu, může se vám stát, že zabloudíte a ocitnete se u úplně jiné stavby. Když už tam ale budete, rozhodně stojí za to si prohlédnout i Mikulášovu konkurenci.

Kolega malostranského chrámu si hoví na Staroměstském náměstí.
Kolega malostranského chrámu si hoví na Staroměstském náměstí.

Kostel sv. Mikuláše, Staroměstské náměstí

Barokní skvost architekta Kiliána Ignáce Dientzenhofera vznikl v roce 1737 na místě pět století starého vyhořelého gotického kostela jako protiváha kostela Matky Boží před Týnem, který stojí na opačné straně náměstí.

Jeho sláva po dostavění netrvala dlouho, protože za panování císaře Josefa II. byl kostel odsvěcen a vybavení rozprodáno. Za napoleonských válek se tu skladovalo obilí, později se stavby ujala pravoslavná církev, od roku 1920 tu pak působí církev husitská.

Návštěvníci hlavního města kostel dobře znají také díky často pořádaným koncertům.

Foto: Shutterstock
Lokalita:
Související články
Sklářské město Kamenický Šenov je se sklem navždy spojeno a sklo určovalo běh jeho života i v jiných oblastech. Třeba v architektuře, kterou dnes můžeme obdivovat díky vzniku městské památkové zóny. Přestože Kamenický Šenov známe jako synonymum sklářství, v době založení města ještě do sklářské slávy hodně chybělo. Spíše zemědělská obec Sonow se poprvé připomíná v roce 1352, ale teprve po třiceti
Město Telč je prodchnuto slavnou historií, takže když je zdejší kostel nejstarším ve městě, něco už to znamená. Přesně takový je kostel Matky Boží na Starém městě, z jehož věže už po staletí zní starobylý zvon jménem Panna Marie. O tom, že historické jádro Telče je městskou památkovou rezervací a je zapsáno do Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, se samozřejmě všeobecně ví. V centru pozo
Nejvýznamnější gotická stavba Opavy se majestátně tyčí na Rybím trhu už osm století. Věž konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie se svou výškou vyrovná věži dómu svatého Václava v Olomouci. Pověst praví, že v dobách, kdy se v Opavě začal stavět chrám nanebevzetí Panny Marie, žili ve městě dva bratři. Oba byli stavitelé a oba se zamilovali do stejné dívky. Protože ona sama nevěděla, kterému dát předn
Městečko Chřibská leží už hodně blízko u německých hranic, ale odsunutí na okraj našeho zájmu si rozhodně nezaslouží. Vždyť třeba zdejší výjimečné vodopády jezdí obdivovat turisté z celé republiky. Vodopády si většinou představujeme jako proudy vody, stékající a poskakující po prudkém svahu, často plném balvanů a proláklin, které způsobují pěnění vody. Navštívíme-li pozoruhodné vodopády u městečk
Obec Kuželov na severním svahu hřebene Bílých Karpat stojí v krásné krajině, ale vodními toky, a tedy ani vodními mlýny, okolí právě neoplývá. V roce 1842 se tak obec problémy s mletím obilí rozhodla vyřešit jednou provždy. Kuželovitá stavba větrného mlýna holandského typu v našich krajích není právě obvyklá, ale funkci mlýn rozhodně plnil. Jeho stavba si vyžádala 300 koňských fůr kamene. Mlýn s
Kalendář akcí

Načítám aktuální data

reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plachým machrem už Václav Kopta není
nasehvezdy.cz
Plachým machrem už Václav Kopta není
Když měl v roce 1982 premiéru film Sněženky a machři, mnoho mladých divaček se zakoukalo do představitele Radka, kterým nebyl nikdo jiný než Václav Kopta (59). Jenže jak sám o sobě říká, nejenže b
Z fotografie přítele mé dcery jsem měla těžký šok
nejsemsama.cz
Z fotografie přítele mé dcery jsem měla těžký šok
Svět je malý a lidé se kvůli tomu občas dostanou do neřešitelné situace. Štěstí mi v životě přineslo až druhé manželství. To první znamenalo pouze krátkou epizodou, ve které jsme já i Lukáš brzy zjistili, že jde o oboustranný omyl. Po půl roce hádek a napětí přišel rozvod. Druhé manželství trvá dodnes. Narodila se nám
Objevte kouzlo slovinského pobřeží
iluxus.cz
Objevte kouzlo slovinského pobřeží
Slovinsko často stojí ve stínu svých přímořských sousedů, přitom se může pochlubit nádhernými plážemi, které překvapí svou malebností i čistotou. A pokud se chystáte na dovolenou a chcete, aby byla ne
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
epochaplus.cz
Winston Churchill předpověděl svět rozdělený železnou oponou
Politik, který dokáže strhnout Brity. Neváhá dělat odvážná rozhodnutí. Svému národu slibuje pot, krev a slzy. Přesto ho dlouho po jeho smrti zvolí největším Anligčanem všech dob. V roce 1938 se ostře staví proti Hitlerově politice vůči Československu. „Rozdělení Československa pod tlakem Velké Británie a Francie znamená úplnou kapitulaci západních demokracií před nacistickou hrozbou síly… Není
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
epochalnisvet.cz
První athénský tyran si vylepšoval image pořádáním her
Vyhodíte ho dveřmi, vrátí se oknem. Tak by se dala charakterizovat politická kariéra Řeka Peisistrata, který se teprve na třetí pokus prosadil a stal se v období antiky historicky prvním athénským tyranem.   Píše se rok 546 př. n. l., když se Peisistratos rozhodne chopit moci v Athénách – už potřetí. Jeho předchozí dva pokusy
Neznámý tvor z Amazonie: Co se skrývá za označením holadeira?
enigmaplus.cz
Neznámý tvor z Amazonie: Co se skrývá za označením holadeira?
Brazilská mytologie je zaplněna podivnými kreaturami. Mnoho bájných příběhů se týká povodí Amazonky. Není divu, protože tato oblast je stále v centru pozornosti zoologů a spoléhají na ni i kryptozoolo
V duchu eklektismu i funkce
rezidenceonline.cz
V duchu eklektismu i funkce
Dokonalá rovnováha namixovaných stylů, stejně jako sofistikovaný přístup se stopou neočekávaného. Když k tomu připočítáte maximální funkčnost a doslova nadoblačný výhled, je jasné, že tento městský interiér je víc než originální. První, co vás na této realizaci zaujme, jsou různě stylizované prostory k sezení, které ovšem spojují výrazné prvky jako barvy, úpravy povrchů, nábytkové a
Pomocníci pro teplou snídani
panidomu.cz
Pomocníci pro teplou snídani
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a
Rozdělený Berlín: Pokazila poválečnou idylku Praha?
historyplus.cz
Rozdělený Berlín: Pokazila poválečnou idylku Praha?
Je červenec 1945. Druhá světová válka skončila před dvěma měsíci a obyvatelé Berlína se snaží vrátit do starých kolejí. Na pozadí vybombardovaného Reichstagu a rozstřílené Braniborské brány lze na ulicích potkat ženu s kočárkem nebo hrající si děti. Na takovém Alexanderplatzu už jsou k vidění i názvy ulic v azbuce. Pokořená metropole právě získává zcela
Klimatická krize jako hnací motor Trumpova zájmu o Grónsko a Panamský průplav
21stoleti.cz
Klimatická krize jako hnací motor Trumpova zájmu o Grónsko a Panamský průplav
Donald Trump dlouhodobě popírá existenci klimatické krize a označuje ji za "obrovský podvod". Je tak do značné míry ironií, že právě změna klimatu je jednou z hlavních hybných sil jeho snahy ovládnout
Magická past číhala v horách
skutecnepribehy.cz
Magická past číhala v horách
Na rozcestí se rozdělili a zamířili na vrchol. Po hodině čekání začali být všichni nervózní. Kam se poděli jejich kamarádi? Tento pozoruhodný příběh se stal mojí starší sestře Ireně a jejím přátelům, když chodili na vysokou školu a o víkendech pořádali s partou výpravy do hor. Já jejich vyprávění ale pevně věřím, protože Irena stála vždy nohama pevně na zemi. Nějaké fantazie nebo výmysly k ní nikdy
Rizoto s houbami a bílým vínem
tisicereceptu.cz
Rizoto s houbami a bílým vínem
Speciální arborio rýže se vaří pouze na skus, ne zcela doměkka. Ingredience na 4 porce 300 g arborio rýže 200 ml bílého vína 1 litr zeleninového vývaru 200 g hub (žampiony, hříbky) 1 cibule
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz